Jump to content

Ostavinska i dugovanja


voodoo

Preporučene objave

Pozdrav svima.

Ljetos mi je umrla majka, i uskoro imam ostavinsku raspravu. Mama je uvijek tokom života skrivala financijsku situaciju, i za dosta toga sam saznao tokom zadnjih mjeseci i nakon njene smrti. Iza nje u nasljedstvo ostaje grobno mjesto u kojem su pokopani ona i moj otac, i još jedna grobnica u Rijeci ali koja je ispunjena. Od dugova, što znam, na FINA-i nekih 18.000,00 kn za ovrhe, i oko 16.500,00 kn u HPB kao dugovanje po tekućem računu (nedozvoljeni minus). Na koji sam zadnjih par mjeseci imao punomoć jer se ona više nije mogla samostalno kretati pa sam joj ja dizao mirovinu, tako sam saznao i za ovrhe i za minus. 

Znam da nasljeđujem dugove u visini ostavštine, ali jedino što me zanima je grobno mjesto u kojem su pokopani ona i moj otac. Grob u Rijeci, pa ja ni ne znam nikog pokopanog u tom grobu osim djeda, a i grobnica je ispunjena. 
Mene zanima da li mi mogu naplatiti nedozvoljeni minus koji je nastao prije moje punomoći u HPB, da li će ovrhe se naplatiti u vrijednosti groba, i što sa eventualnim dugovanjima za koje ne znam... Ukratko trebao bih savjet na što da pripazim i što mogu očekivati.

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, voodoo je napisao:

da li mi mogu naplatiti nedozvoljeni minus koji je nastao prije moje punomoći

Punomoć se nikako ne može negativno odraziti po vas, obzirom da se sve ono što ste poduzimali u granicama punomoći ima smatrati kao da je poduzimao osobno davatelj punomoći. 

 

, voodoo je napisao:

, da li će ovrhe se naplatiti u vrijednosti groba

Da, no ukoliko se vjerovnik-ci kojim slučajem odluće sudskim putem naplatiti cjelokupan dug, tad Vi morate isticati prigovor da nasljednik odgovara za dugove ostavitelja do visine vrijednosti nasljeđene imovine, ovo iz razloga što sud na takvu činjenicu ne pazi po službenoj dužnosti već isključivo po prigovoru stranke u postupku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Punomoć se nikako ne može negativno odraziti po vas, obzirom da se sve ono što ste poduzimali u granicama punomoći ima smatrati kao da je poduzimao osobno davatelj punomoći. 

 

Da, no ukoliko se vjerovnik-ci kojim slučajem odluće sudskim putem naplatiti cjelokuoan dug, tad Vi morate isticati prigovor da nasljednik odgovara za dugove ostavitelja do visine vrijednosti nasljeđene imovine, ovo iz razloga što sud na takvu činjenicu ne pazi po službenoj dužnosti već isključivo po prigovoru stranke u postupku. 

Hvala na odgovorima.

uređeno: od voodoo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Punomoć se nikako ne može negativno odraziti po vas, obzirom da se sve ono što ste poduzimali u granicama punomoći ima smatrati kao da je poduzimao osobno davatelj punomoći. 

 

Da, no ukoliko se vjerovnik-ci kojim slučajem odluće sudskim putem naplatiti cjelokupan dug, tad Vi morate isticati prigovor da nasljednik odgovara za dugove ostavitelja do visine vrijednosti nasljeđene imovine, ovo iz razloga što sud na takvu činjenicu ne pazi po službenoj dužnosti već isključivo po prigovoru stranke u postupku. 

Time da dodajem da ono što Vi nasljeđujete neće biti vlasništvo groba, već grobne građevine (spomenika), te pravo korištenja grobnog mjesta, jer se vlasništvo nad grobnim mjestom ne može steći s obzirom da su to nekretnine u vlasništvu i pod upravljanjem uprave groblja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Time da dodajem da ono što Vi nasljeđujete neće biti vlasništvo groba, već grobne građevine (spomenika), te pravo korištenja grobnog mjesta, jer se vlasništvo nad grobnim mjestom ne može steći s obzirom da su to nekretnine u vlasništvu i pod upravljanjem uprave groblja. 

Da, to sam danas primjetio kad sam vadio potvrde iz Zg Holdinga. Piše da pravo korištenja ima moja majka koja je preminula. Sad mi je malo nejasno, ako je moja majka imala pravo korištenja, a vlasnik je Zg Holding - podružnica gradska groblja, da li to znači da nasljeđujem samo pravo korištenja? I da li to onda uopće i ulazi u ovrhu? Jer, podsjećam da su iza majke ostali dugovi, i grob u Rijeci na kojem piše da je vlasnik 50%, i grob na Markovom polju u kojem je pokopana a ima samo pravo korištenja. I zanima me što bi se dogodilo s oba ta groba i ovrhama (dugovima) ako bi karikiram odbio nasljedstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, nasljeđujete samo pravo korištenja. Ono se kao takvo ne ovršuje iako je imovinsko pravo, Vi ćete samo javiti vjerovnicima da ste naslijedili samo pravo korištenja grobnog mjesta koje nema vrijednost, pa time odgovarate za majčine dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine, koja je nula.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija