Dali je Majka ostala bez svog prava na nasljedstvo
-
Slične teme
-
objavio Rblegalis
Poštovani
Zanima me koliko se čeka na pravomoćno rješenje nakon ostavinske rasprave kada se pošalje obavijest potomcima koji su u inozemstvu, da ih se obavijesti tko su nasljednici?
-
objavio ivan792
Poštovani, pokojni otac je vlastoručnom oporukom ostavio, kako je napisao "sve nekretnine i pokretnine" kćeri, a postoje kao nasljednici još dva sina. Na ostavinsku raspravu će doći i odvjetnik gđe koja se smatra nevjenčanom suprugom i nasljednicom. Vrijednost nepokretne imovine je cca 400 000 eura.
Oporučna nasljednica želi se u korist braće odreći nekih udjela u nekretninama. Jednom bratu nudi 1/6 kuće (koja ima 270m2 + podrum s bazenom i garažu), a drugom za pola više od toga i pola garaže. Pod uvjetom da pristanu, vodit će parnicu s nevjenčanom suprugom pokojnoga oca.
1. Je li moguće na ostavini tako što napraviti, tj. odreći se u korist braće, ako jedan od potencijalnih nasljednika pokreće parnicu (nevjenčana supruga?) protiv oporučne nasljednice?
Također, kuća u kojoj se nude udjeli nije etažirana pa bi podjela bila stvar dogovora, a ne zna se hoće li nevjenčana supruga tražiti udio (na ime nužnog dijela).
2. Treba li brat, kojemu se nudi 1/6 neetažirane kuće zatražiti nužni dio na ostavini? Znači li to, ako sestra pristane na nužni dio, automatsko uknjižavanje na 1/8 nasljedstva (na svim nekretninama) ili se namirenje nužnog dijela dogovara s oporučnom nasljednicom na nekom dogovorenom dijelu (nekretnini, pokretnini ) .
S obzirom na to da je ostavinska rasprava za dva dana, molim vas hitan odgovor!
-
objavio Rexlex
Poštovani,
zanima me na koji je način moguće odustati od ostavinske rasprave koja je pokrenuta zbog naknadno pronađene imovine pokojnika (koju sam sam pokrenuo), nakon što je već zaprimljen poziv na nju? Odustao bih iz razloga jer se radi o malom udjelu u zk česticama i ne isplati mi se postupak.
Je li potrebno odazvati se sudu i pritom kazati da odustajem ili je dovoljno ne doći na sud?
-
objavio Bluehotelonanlonelyisland
Majka koja je bila u udomiteljskoj obitelji jer je bila nepokretna, je umrla. S obzirom da nije mogla svojom mirovinom sama pokriti troškove smještaja, ostatak je nadoplaćivalo ministarstvo socijalne politike i mladih. S obzirom da sam jedinica i nemam ugovor o radu za stalno, zanima me može li se na ostavinskoj raspravi prihvatiti samo dio duga (recimo na kuću, ali ne na njive i šume) ili moram sve prihvatiti što je ona posjedovala? Isto tako s obzirom da sam jedinica i da smo bili socijalni slučaj dok sam se ja školovala imam li kakvo pravo na oprost bar dijela duga i kako to zatražiti ako imam? Što se duga tiče, mora li se on otplaćivati na način da dignem kredit u banci i sve isplatim državi odjednom ili se mogu nekako nagoditi da plaćam direktno državi na rate (jer kredit ne mogu dobiti)? Hvala svima koji znaju nešto.
-
objavio Casey Jones
Pokojni djed je imao pravo na korištenje grobnog mjesta, ali to nije bilo ušlo u ostavinsku raspravu, nego je tek nedavno utvrđeno. Sredili smo sve sa grobljem i dobili potvrdu, i razumijem da se sad treba pokrenuti postupak za naknadno pronađenu imovinu. Moje pitanje je, koji je sljedeći korak? Da li treba to dostaviti na sud, ili se može sve obaviti direktno preko javnog bilježnika? (Nešto se sjećam da javni bilježnici odnedavno mogu voditi ove postupke, ali nisam siguran za detalje, pa sam se htio raspitati.)
Puno hvala unaprijed.
-
-
Temu posjetio 0 korisnika
No registered users viewing this page.
-
Online korisnici
Preporučene objave
Uključi se u diskusiju
If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.