Jump to content

Kupovina stana pred razvod


shark_vd

Preporučene objave

Poštovani,

U procesu sam kupnje stana, hipotekarnim kreditom. Realizacija je za mjesec dana. Ja cu biti upisan za jedinog vlasnika. Sam cu placati kredit, bez jamca, suduznika i sl. Zena i ja imamo malodobno dijete. Planiram se razvesti od nje, tj.podnijeti zahtjev za razvod u skorom roku. Ima li ona pravo na stan? Zivimo u stanu njenih roditelja, koji nije formalno pravno njen, ali smo ga skupa uredili. Ja ne zelim i ne trazim od nje nikakvih sredstava za tu adaptaciju. Koje su opcije? Ja zelim zadrzati novi stan, koji ionako ja placam kreditom. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

imam sličan ali različiti problem. U braku sam 10 g. i imam malodobno dijete. Naslijedio sam kuću od majke i oca koju sam kasnije prodao. Za te novce plus ušteđevina koju sam imao prije stupanja u brak kupio bih stan za sebe. Koliko sam uspio shvatiti po forumu ti novci ne spadaju u bračnu stečevinu i u slučaju razvoda (koji je poprilično izvjestan) ne dijele se. Supruga i ja imamo tekuće račune na koje međusobno nemamo punomoći i svako živi od svoje plaće koje su poprilično dobre. Recimo da podjednako dijelimo troškove života na stanarinu, režije, ljetovanja, hranu i dijete (iako ona našto manje doprinosi). Godinama štedim od plaće i nisam trošio novce na sebe, dok ona sve svoje novce potroši na sebe. Supruga imam financijskih problema zbog svoje rastrošnosti još iz vremena prije braka, a za koje ja nisam znao prilikom stupanja u brak. Za neke financijske probleme sam saznao kad smo se oženili i pokušao ih riješiti međutim, ona je tijekom braka dignula novi kredit od 50 tisuća kn bez mojeg znanja da bi pokrila dugove za koje nisam znao.

1. Da li bi taj  stan koji bih ja kupio za sebe sa ili bez njezinog znanja bio bračna stečevina?

2. Da li novac koji sam uštedio tijekom braka (za koji ona nezna) spada u bračnu stečevinu obzirom da nismo imali punomoći na tekuće račune i nisam znao za njezine dugove?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , markostarko je napisao:

1. Da li bi taj  stan koji bih ja kupio za sebe sa ili bez njezinog znanja bio bračna stečevina?

2. Da li novac koji sam uštedio tijekom braka (za koji ona nezna) spada u bračnu stečevinu obzirom da nismo imali punomoći na tekuće račune i nisam znao za njezine dugove?

Poštovani, točno je što navodite da naslijeđena imovina ne predstavlja bračnu stečevinu, već osobnu imovinu supružnika koji ju je naslijedio, e sada da Vam probam odgovoriti na Vaša, nimalo jednostavna, postavljena pitanja:

1. Nebi predstavljao bračnu stečevinu ako bi uspjeli dokazati da je stan kupljen sredstvima dobivenim od prodaje Vaše osobne (naslijeđene) imovine i sredstvima unijetim u bračnu zajednicu, u protivnom bi, jer je stečen (kupljen) za vrijeme trajanja bračne zajednice, bez obzira na koji način je kupljen

2. Da, jer se tretira da je ona ulagala u nešto drugo potrebito za bračnu zajednicu dok ste Vi štedjeli, bez obzira na sve što navodite...

Sukladno navedenom sugeriram Vam da, kad ona već nezna za taj novac, isti podignete, sačekate do prestanka bračne zajednice, pa tek onda idete u kupovinu stana, tada se isti, zasigurno, neće tretirati kao bračna stečevina (stečen-kupljen za vrijeme trajanja bračne zajednice)

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani, točno je što navodite da naslijeđena imovina ne predstavlja bračnu stečevinu, već osobnu imovinu supružnika koji ju je naslijedio, e sada da Vam probam odgovoriti na Vaša, nimalo jednostavna, postavljena pitanja:

1. Nebi predstavljao bračnu stečevinu ako bi uspjeli dokazati da je stan kupljen sredstvima dobivenim od prodaje Vaše osobne (naslijeđene) imovine i sredstvima unijetim u bračnu zajednicu, u protivnom bi, jer je stečen (kupljen) za vrijeme trajanja bračne zajednice, bez obzira na koji način je kupljen

Mislim da to mogu lako dokazati jer imam rj. o nasljeđivanju, kupoprodajni ugovor i imam ovjerenu izjavu kod javnog bilježnika da sam posudio novce prije zajedničkog suživota i ulaska u brak.

Hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako supruga kupi stan na kredit i ona ga sama otplaćuje, prilikom eventualnoga  razvoda braka ona ostaje živjeti u tom stanu i ja nemam nikakva potraživanja prema toj bračnoj stečevini, može li ona od mene tražiti plaćanje pola rate kredita? Da sada ne ispadne da želim živjeti na tuđim leđima, ukratko, tijekom bračne zajednice plaćao bih joj pola režija te 1/3 kredita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , markostarko je napisao:

Ako supruga kupi stan na kredit i ona ga sama otplaćuje, prilikom eventualnoga  razvoda braka ona ostaje živjeti u tom stanu i ja nemam nikakva potraživanja prema toj bračnoj stečevini, može li ona od mene tražiti plaćanje pola rate kredita? Da sada ne ispadne da želim živjeti na tuđim leđima, ukratko, tijekom bračne zajednice plaćao bih joj pola režija te 1/3 kredita.

Do trenutka razvoda nije bitno tko sta placa, teoretski ne morate Vi nista placati, a svejedno je pola stana Vase. Ako u trenutku razvoda Vi ne trazite polovicu stana, onda nema ni zena pravo traziti placanje pola rate kredita. Neznam da li je to samo po sebi jasno i s pravne strane pa da se osigurate, trazite prilikom razvoda polovicu stana pa se onda dogovorite u brakorazvodnoj parnici, uvijek mozete odustati od tog potrazivanja, ako ona odustane od trazenja placanja pola rate kredita. U krajnjem slucaju, ako se ne dogovorite, stan ce biti prodan na drazbi, a tada gubite i Vi i ona, jer ce cijena biti niza od stvarne vrijednosti.

 

, markostarko je napisao:

2. Da li novac koji sam uštedio tijekom braka (za koji ona nezna) spada u bračnu stečevinu obzirom da nismo imali punomoći na tekuće račune i nisam znao za njezine dugove?

Ako je jedan od roditelja jos uvijek ziv, poklonite njemu novce za vrijeme trajanja braka. Ili uplatite djetetu zivotno osiguranje, nece moci raspolagati novcima prije punoljetnosti.  Necete ni Vi u tom slucaju moci raspolagati tim novcima, ali barem nece biti potroseni uzalud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 14 minuta, miroslav6 je napisao:

Ako je jedan od roditelja jos uvijek ziv, poklonite njemu novce za vrijeme trajanja braka. Ili uplatite djetetu zivotno osiguranje, nece moci raspolagati novcima prije punoljetnosti.  Necete ni Vi u tom slucaju moci raspolagati tim novcima, ali barem nece biti potroseni uzalud.

Na žalost, niti jedno od roditelja nije živo, a što se tiče životnog osiguranja za dijete, ono se može prekinuti uz dozvolu centra za socijalnu skrb mada jako teško.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, markostarko je napisao:

..... a što se tiče životnog osiguranja za dijete, ono se može prekinuti uz dozvolu centra za socijalnu skrb mada jako teško....

Ne jako, nego izuzetno teško (rješavao sam jedan sličan slučaj), i za to treba imati, stvarno, čvrst i opravdan razlog...savjet poštovanog miroslava6 mi se čini adekvatnim rješenjem za Vašu situaciju, mada to Vi sami morate odlučiti...

Sretno i držite se...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovani,

ako kupim stan, recimo 3 mjeseca nakon što smo ja i supruga predali zahtjev za sporazumnom rastavom braka, a sud u tom trenutku još nije donio odluku o prekidu braka, da li je taj stan bračna stečevina i ako jest da li je moguće tužbom dokazati da je brak u trenutku kupovine stana bio samo formalan. Ili možda neki savjet što učiniti u takvom slučaju.

unaprijed zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , rjanma je napisao:

ako kupim stan, recimo 3 mjeseca nakon što smo ja i supruga predali zahtjev za sporazumnom rastavom braka, a sud u tom trenutku još nije donio odluku o prekidu braka, da li je taj stan bračna stečevina i ako jest da li je moguće tužbom dokazati da je brak u trenutku kupovine stana bio samo formalan.

Brak i bračna zajednica nisu isti pojmovi, a prema navedenom kod Vas je već došlo do prestanka bračne zajednice. A bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine. Prema tome, ne bi se radilo o bračnoj stečevini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 02. 2020. u 14:46, Željac047 je napisao:

sugeriram Vam da, kad ona već nezna za taj novac, isti podignete, sačekate do prestanka bračne zajednice, pa tek onda idete u kupovinu stana, tada se isti, zasigurno, neće tretirati kao bračna stečevina

sugerirate mu da mazne bracnu stecevinu?

nego, kaj se dogada ako supruga tijekom podjele bracne stecevine sudskim putem zatrazi i dobije uvid u dizanje love s racuna supruga i vidi se da je digel par dana prije pokretanja razvoda npr. 100.000 kn?se to onda smatra kradom (pola je njeno bilo) il pisi kuci propalo je?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija