Jump to content

Susjedova stabla ispred prozora


Fotona10

Preporučene objave

Molim vas možete li mi pomoći savjetom.

Na parceli uz našu kuću (starina na selu u kojoj ne živimo) nedavno je izgrađena kuća s bazenom koji je udaljen cca 3 metra od naše kuće. Kako tamo rijetko dolazimo o gradnji kuće i bazena nismo ni znali. Susjedova parcela  je do stražnjeg zida naše kuće. Vjerojatno (nismo u kontaktu s vlasnikom kuće) da se izoliraju od pogleda s naših prozora na katu, posađena je prije oko godinu dana neka trstika oko pola metra od zida naše kuće, na što smo prigovorili investitoru, ali bez rezultata. Prije tjedan dana vidjeli smo sa fotografije da je susjed na udaljenosti oko metar od kuće ispred 2 prozora (uz okvir prozora)  na katu posadio neka stabla, čempres ili slično, koja već sada dopiru do krova naše katnice. Treće stablo je posađeno pola metra sa strane od trećeg prozora na katu. To su sada mlada uska stabla koja će sigurno još narasti i u širinu i tako zatvoriti svjetlo tj. pogled naših prozora, što je možda bila i susjedova namjera. U prizemlju kuća nema prozora.

Imamo li pravo zahtijevati od susjeda da makne ta stabla i trstiku? Da li je propisana nekakva udaljenost na kojoj je to dozvoljeno i ako da, do koje visine mogu biti stabla ili neko drugo raslinje ?

Smije li mi susjed nekom živicom ili ogradom onemogućiti pristup stražnjem zidu kuće ( npr. nešto mi padne s prozora ili radi održavanja) ?

Unaprijed zahvaljujemo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Fotona10 je napisao:

Imamo li pravo zahtijevati od susjeda da makne ta stabla i trstiku? Da li je propisana nekakva udaljenost na kojoj je to dozvoljeno i ako da, do koje visine mogu biti stabla ili neko drugo raslinje ?

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ima nešto odredbi po tome pitanju oko susjedskih prava (čl. 105), a prema Zakon o prostornom uređenju su to pitanje trebale urediti JLS u odredbama za provođenje prostornih planova. Nažalost, jako malo ih ima nešto konkretno određeno.

, Fotona10 je napisao:

Smije li mi susjed nekom živicom ili ogradom onemogućiti pristup stražnjem zidu kuće ( npr. nešto mi padne s prozora ili radi održavanja) ?

Na ovo pitanje daje odgovor čl.106 i 107 Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija