Jump to content

Usklađìvanje mirovina?


Draganec

Preporučene objave

prije 6 sati , redov2 je napisao:

 Kada bi se mirovine usklađivale na temelju trenutno dostupnih podataka, povećanje bi iznosilo točno 7,26 posto, izračunao je Željko Šemper,.

Prema novom omjeru, usklađivanje bi bilo 8,73 posto,

 

Po meni jedino ispravno usklađivanje bi trebalo biti po formuli 100:0. Tada bi povećanje bilo 10,2%, a ne 7,26% ili 8,73% po formuli 85:15 koja je predložena, a koja će možda biti usvojena od 01.01.2025.

uređeno: od Josip HR
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 26. 06. 2024. u 19:46, Josip HR je napisao:

 

Po meni jedino ispravno usklađivanje bi trebalo biti po formuli 100:0. Tada bi povećanje bilo 10,2%, a ne 7,26% ili 8,73% po formuli 85:15 koja je predložena, a koja će možda biti usvojena od 01.01.2025.

6,5 % - 7%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, redov2 je napisao:

receno je brate mili 7.11% minimalno 7.26% izgledno kakvih 6.5 % ne lupetaj tek da se pise.

Tko je rekao ? Onaj analitičar iz udruge umirovljenike ? Nika nije bilo po njegovom " izračunu ". Bit će kako Plenki odredi.ovo moje je samo pretpostavka. Po "željama " može biti i 200%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

6.75%...U duhu tradicije licitacije i ja san bliži budi2...opravdati će se stagnacijom rasta cijena i usporavanje rasta plaća( njihove javnoslužbeničke 60% veće će se računati tek nama na zimu)..a mi vemo se onda obogatit

A tu je onda i 13mirovina i izračun 85-15....sve oko Izbora🤔

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Strpimo se jos cca 2 tjedna i sve ce biti javno objavljeno na stranicama HZMO-a, nakon sto "Upravno vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje" odrzi sjednicu i donese odluku...

Ovo je samo " igra" tko će biti bliži odluci Vlade.😉😉

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , 1971-91 je napisao:

Plenky je spominjao i nekakvom povećanje osnovice. Ne znam na šta je mislio!? 

To se odnosi  na osnovicu za određivanje iznosa osobne invalidnine i iznosa naknade za nezaposlene branitelje.

Osnovica se povećava sa 500 na 520 eura od 01.01.2025.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Gordon712 je napisao:

To se odnosi  na osnovicu za određivanje iznosa osobne invalidnine i iznosa naknade za nezaposlene branitelje.

Osnovica se povećava sa 500 na 520 eura od 01.01.2025.

Osobna invalidnina se od 01.01.2024. ne može ishoditi.
Svi su prebačeni u inkluzivni dodatak za osobe sa invaliditetom, oni koji još čekaju rješenje će kako čujem biti prebačeni do kraja godine i dobiti zaostatke od 01.01.2024..

Tako da ne vidim smisao povećanja osnovice za pravo koje više ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odakle ti te informacije.nema automatizam za inkluzivni dodatak.prvo se moraš odreći osobne invalidnine,onda podnosis zahtjev u czss,hrpa drugih papira.kontinuitet liječenja., ako imaš pored kuće makar garažu,vikendicu,zaboravi.moguce,al težak i dugotrajan put.ja sam dobio 5.razinu.nemam nekretnina,u najmu sam ,rastavljen.troj malodobne djece u austriji,alimentacija.,nalaz psihologa i sam psiholog mi je puno pomogao,zbog moje situacije.sve papirnato mora biti.eto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , MarkoDelija je napisao:

Osobna invalidnina se od 01.01.2024. ne može ishoditi.
Svi su prebačeni u inkluzivni dodatak za osobe sa invaliditetom, oni koji još čekaju rješenje će kako čujem biti prebačeni do kraja godine i dobiti zaostatke od 01.01.2024..

Tako da ne vidim smisao povećanja osnovice za pravo koje više ne postoji.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , MarkoDelija je napisao:

Osobna invalidnina se od 01.01.2024. ne može ishoditi.
Svi su prebačeni u inkluzivni dodatak za osobe sa invaliditetom, oni koji još čekaju rješenje će kako čujem biti prebačeni do kraja godine i dobiti zaostatke od 01.01.2024..

Tako da ne vidim smisao povećanja osnovice za pravo koje više ne postoji.

Ja nisam prebačen u inkluzivni dodatak i koliko  razumijem zakon nemam pravo na njega jer ne spadam u nijednu od 5 kategorija. Osobnu invalidninu primam još od 1993. godine i to je moje trajno pravo pa nemam šta ishođivati.

Pravo na osobnu invalidninu itekako postoji, kao i pravo na naknadu za nezaposlene branitelje..

Ne pričam napamet, tu je izvješće sa sjednice Vlade od 21.06.2024.

https://vlada.gov.hr/vijesti/sjednica-vlade-povecan-iznos-osnovice-hrvatskim-braniteljima-za-2025-godinu/42603?lang=hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Gordon712 je napisao:

Ja nisam prebačen u inkluzivni dodatak i koliko  razumijem zakon nemam pravo na njega jer ne spadam u nijednu od 5 kategorija. Osobnu invalidninu primam još od 1993. godine i to je moje trajno pravo pa nemam šta ishođivati.

Pravo na osobnu invalidninu itekako postoji, kao i pravo na naknadu za nezaposlene branitelje..

Poštovani, ja sam u Invalidskoj mirovini kao HRVI i dobio Inkluzivni dodatak, svi koji se odreknu HRVI Osobne Invalidnine dobit će Riješenje ako imaju više od 40%. A postupak je da boli kompliciran...meni je trebalo 6 mjeseci od Zahtjeva do prve Isplate. Na Legalisu u Radno i Socijalno Pravo mjesecima več ljudi pišu o ID svoja Iskustva.

Nego da se vratimo na temu usklađenja mirovine..ja licitiram na 6.77%...A pročitao sam na Portalu mirovina.hr da Premijer i Vlada dižu osnovicu za Braniteljske Mirovine od 01.01.

Što bi to trebalo Značit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj otac kao 100% invalid nakon 7 mjeseci dobio inkluzivni dodatak I razine, naravno vještačenja po službenoj dužnosti i obavezan Bartheov indeks doktora specijaliste, noviji specijalistički nalazi a ostale dokumente oni vade sami. Što se tiče povećanja osnovice za mirovinu to nisam nigdje pronašao osim povećanja osnovice za HRVI invalidninu a koju meni dižu za mislim 1,50 eura. Ako je netko nešto drugo pročitao molio bi vas link pa da i ja vidim. Hvala ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 29 minuta, Skywalker007 je napisao:

Moj otac kao 100% invalid nakon 7 mjeseci dobio inkluzivni dodatak I razine, naravno vještačenja po službenoj dužnosti i obavezan Bartheov indeks doktora specijaliste, noviji specijalistički nalazi a ostale dokumente oni vade sami. Što se tiče povećanja osnovice za mirovinu to nisam nigdje pronašao osim povećanja osnovice za HRVI invalidninu a koju meni dižu za mislim 1,50 eura. Ako je netko nešto drugo pročitao molio bi vas link pa da i ja vidim. Hvala ;-)

Poštovani Sky,na portalu Mirovina hr. je ta vijest objavljena O6.08. Pročitao sam je nekoliko puta i tamo se u članku tvrdi da nam se povećavaju mirovine...malo mi je nedorečeno napisano pa nisam shvatio. Ako možete da odete na taj portal,neznam kako se šalje poveznica. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem, ali inkluzivni dodatak spada pod socijalnu skrb. Pravo na inkluzivni ne može ostvariti osoba koja je ostvarila pravo prema nekom drugom zakonu.

Zapreke za priznavanje prava na inkluzivni dodatak

Članak 10.

                                                                                                     2. osobi koja osobnu invalidninu ostvaruje prema posebnim propisima


Zbog toga branitelj koji prima invalidninu po braniteljskim pravima ne može ostvariti inkluzivni dodatak ukoliko se ne odrekne invalidnine koju prima po drugom zakonu.

Ja sam osobno bio u sustavu soc. skrbi primatelj kućne pomoći i njege od 79,63 eur. Odmah 10.01.2024. sam odnio svu novu med. dok. i barthel index te zahtjev za inkluzivni dodatak u socijalno.
I od tada čekao pa nikako ništa, kada evo prije mj. dana sam dobio papir da ću dobiti inkluzivni dodatak od 432 eura i zaostatke od 01.01.2024..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , makaranin91 je napisao:

Poštovani Sky,na portalu Mirovina hr. je ta vijest objavljena O6.08. Pročitao sam je nekoliko puta i tamo se u članku tvrdi da nam se povećavaju mirovine...malo mi je nedorečeno napisano pa nisam shvatio. Ako možete da odete na taj portal,neznam kako se šalje poveznica. Hvala

Vrlo jednostavno, sistem c/p, evo za primjer poplavis ovu adresu,

image.png.01f6f121ff477849f5ce04e81682ffae.png

desna tipka misa na to poplavljeno, oznacis "copy" i samo tu dolje u postu desna tipka misa i oznacis "paste", i to je to...

 

A evo i linka kojeg spominjes u svom postu:

https://www.mirovina.hr/mirovine/mirovine-branitelja-povecava-se-broj-korisnika-a-i-iznosi-su-znatno-veci-za-one-povlastene/

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , makaranin91 je napisao:

Poštovani Sky,na portalu Mirovina hr. je ta vijest objavljena O6.08. Pročitao sam je nekoliko puta i tamo se u članku tvrdi da nam se povećavaju mirovine...malo mi je nedorečeno napisano pa nisam shvatio. Ako možete da odete na taj portal,neznam kako se šalje poveznica. Hvala

https://www.mirovina.hr/mirovine/mirovine-branitelja-povecava-se-broj-korisnika-a-i-iznosi-su-znatno-veci-za-one-povlastene/

Poštovani,, evo pročitao sam ovaj tekst od 05.08. i nigdje ja nisam našao da piše za neko povećanje, a već mi je par branitelja reklo da čekaju neko povećanje mirovina od nove godine koju je spomenuo premijer za Oluju a ja ni to nisam vidio niti čuo osim za ovo mizerno povećanje osnovice za HRVI. Svakako bi volio da je istina ali nema nikakvih rečenica u svezi toga niti ikakvih činjenica tako da ćemo uskoro saznati sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citat iz tog članka - "Sada je premijer najavio kako će im se podići osnovica za izračun prava, a samim time će se i podići i iznos mirovine."

Milsim da novinarka nije dobro shvatila na što se odnosi  to povećanje osnovica a to je isklujčivo za izračum osobnih invalidnina i naknada za nezaposlene branitelje. Mirovina se računa tako da se množe osobni bod, mirovinski faktor i aktualna vrijednost mirovine.  Još su bitni faktori invalidnost, omjer rat/mir, vrijeme provedeno u obrani suvereniteta, opća/profesionalna nesposobnost. Možda ima još nešto što mi sada ne pada na pamet ali nema nikakve osnovice u izračunu mirovina.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 08. 08. 2024. u 16:32, Delta70 je napisao:

Odakle ti te informacije.nema automatizam za inkluzivni dodatak.prvo se moraš odreći osobne invalidnine,onda podnosis zahtjev u czss,hrpa drugih papira.kontinuitet liječenja., ako imaš pored kuće makar garažu,vikendicu,zaboravi.moguce,al težak i dugotrajan put.ja sam dobio 5.razinu.nemam nekretnina,u najmu sam ,rastavljen.troj malodobne djece u austriji,alimentacija.,nalaz psihologa i sam psiholog mi je puno pomogao,zbog moje situacije.sve papirnato mora biti.eto

Pomiješao si civilne invalide i vojne invalide.civilni invalidi ako su imali osobnu invalidninu automatizmom dobivaju ID.ako je nekome isteklo rješenje ( 5 g.) mora ići na komisiju.nema odricanja od osobne invalidnine ( samo ako primatelj prima i invalidninu kao RVI ), jedino poslati novu medicinsku dokumentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Delta70 je napisao:

Mislim da nisam pogriješio.kolega je mislio u postu na hrvi,i sam je poslije napisao da je pogriješio.i dalje stoji ono što sam napisao za hrvi.pozz

Mislio sam i na makaranina gdje piše da RVI sa više od 40% mogu " zamijeniti" invalidninu koju primaju kao RVI i dobiti ID , ali nije rekao koje bolesti su u pitanju.kako su meni objasnili u ZG za PTSP se ne dobija ID a i za dosta bolesti koje su posljedica DR ne priznaju za ID.pa smatram njegovu izjavu nepotpunu i stvara nekome sasvim drugu sliku o tome da bi se moglo dobiti više novca za invalidnost.uostalom ima na netu zakon i tablica bolesti koje se priznaju za ID.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani buda 2,prije svega bi se zahvalio cijelom forumu Legalis jer sam Ovdje naučio najvise u ostvarivanju braniteljskih prava. Najvise zahvale gospodinu Sky007, Cvrtili, Budi2,spitfire,malomcovjeku,ledenoj kiši...vaši postovi su u mnogome dali najviše korisnih informacija.

I ja dobio ID 138 € na osnovu F43.1 i 62.0, 2 stupanj. HRVI sam 40%. A Da sam 70% bio bi 3 stupanj. A i onda ID oko 450€. Uz mentalne bolesti imam još mnoštvo drugih bolesti, nema sustava koji nije zahvaćen.

Ali Živ sam i borba još traje. 

Svim braniteljima a i svin ljudima u susretu sa Zakonom i Svojim pravima Želim puno Sreče i Strpljenja. Pozz s Jadrana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija