Jump to content

Odvjetnik tek nakon 5 godina vježbeništva?!?!


anonimno

Preporučene objave

BREAKING NEWS!!!

 

Priča se priča da bi nam mogli produljiti odvjetnički vijek s 3 godine na dugih 5 godina.

 

RAZLOG - nestručnost i nedovoljno iskustvo mladih odvjetnika.

 

Imam uvjete 01.04. ove godine. Nadam se da me neće zakačiti tih 5 godina.

 

Zna li netko nešto više o tome? Takva izmjena trebala bi ići zapravo u izmjeni zakona o odvjetništvu? U kojoj fazi je ta izmjena? DAJTE LJUDOVI NEKI INFO!!!

 

:-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je izjava L. Andreisa, pedjsednika HOK (ako se ne varam). Vidi:

 

http://www.pravokutnik.net/index.php?id=234&PHPSESSID=90651c3182e8aa2b84a96af23ac60b10

 

Inace, pocelo je draftanje novog Zakona o odvjetnistvu u sklopu prilagodbe EU. Za sada jos jako rana faza.

 

Do 1.4. nema sansi, ali svakako razmisli jesi li u stanju uploviti u samostalne vode. U profesiji bas i nije bajno, a bit ce sve gore i gore (kako dolaze stranci).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne radi se u uplovu u samostalne vode već samo ostanku u krugu jedne fantastične odvjetničke kancelarije s drugačijim statusom - kao odvjetnik (čitaj: veća plaća, možda kakav postotak od vlastitih stranaka)

 

Baš što se toga tiče jedno pitanje. Što mislite kolika bi bila primjerena plaća jednom običnom odvjetniku (kao što ću biti ja) u jednom manjem odvjetničkom društvu. Meni se računica s oko 7 tisućica mjesečno s 50% prihoda od vlastitih stranaka čini OK? Kaj Vi mislite? Vaša iskustva, gospodo mladi odvjetnici? Slijede mi naime opasni pregovori pa da znam zauzeti početni stav...

 

HVALA VELIKA.

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

15 tisućica brutto kažeš?

 

čini mi se da je to jedna od BOLJIH plaća? odmah bi prihvatio takav iznos jer ovih mojih 50% od mojih stranaka sigurno neće, BAREM NE U OVOJ FAZI ŽIVOTA, prelaziti tu razliku...

 

To zapravo znači da bi trebao od svojih stranaka pobirati prosječno oko 9 tisućica mjesečno da se izjednačim s ovim tvojim kolegama... (7 tisuća fiksno + 50 % od 9000)

 

Hm... :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa barem natukni gdje ti je to tako lijepo, jer biti odvj. vježbenik je cijeli dan stresa, jurnjave okolo, slušanja vike kad si najmanje kriv, a prvi si "pod rukom".

 

Uskoro idem na pravosudni i nakon toga mislim promjeniti mjesto vježbe (iako ovdje imam ugovor na neodređeno) jer gotovo ništa nisam naučio, a sve se svede na vođenje kojekakvih ovrha i ovrhica.... pa molim savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prebačeno!

 

 

3 ili 5 godina vježđbeničkog staža

dobar dan

 

mene zanima

 

zahvaća li nas sadašnje vježbenike taj zakon ako se uopće donese da će vježbenički staž trajati 5 godina, mislim nekako mi je glupo da ako sam ja radio 2 godine u kancelariji sad moram još tri umjesto još jedne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

xxxxxkaže da tri godine nije dovoljno za steći iskustvo da bi se išlo u odvjetnike.Takvu količinu licemjerstva stvarno ne možeš ne iskomentirati. Ja sam vježbenik 2,5 godine i bio sam u situaciji da objašnjavam pravo odvjetnicima sa 15 godina staža. To samo dokazuje da godine staža u pravilu ništa ne znače. Pitanje jesamo jel znaš ili ne znaš. A možda je gosp. xxxx mislio kad je govorio o iskustvu na iskustvo laganja strankama, sređivanja presuda sa sucima, falsificiranja dokumenata...Gospoda iz HOK-a trebali bi se dobro zamisliti jer negativnu sliku o odvjetnicima ne stvaraju mladi i '' neiskusni'' odvjetnici, već prekaljeni odvjetnici koji nizaju afere za aferom.Sve mi ovo liči na kozmetičko popravljanje imidža preko leđa vježbenika.O tome da se uopće ne govori o povišenju mizernih plaća neću ni pisati.

Stoga da zaključimxxxxx i ostali članovi UO HOK-a: SRAM VAS BILO!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos nesto me bode u oci. Čini mi se, ako vjezbenik ima dobrog poslodavca koji mu je voljan objasniti stvari i poduciti ga, kako su mu tri godine sasvim dovoljne da se stekne iskustvo za odvjetnika. To me sve vraca u studentske dane kada je isto bilo najlakse sve svaliti na studenta (u ovom slucaju na vjezbenika/ mladog odvjetnika), umjesto da se zapitaju koliko oni upce ulazu u nas, sto smo to od njih naucili i da nismo mi krivi sto sustav škripi. ili se varam... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svašta bi se dalo izreći. Ono što stoji je da iskustvo na kraju vježbeničkog staža ovosi o tome gdje radiš i koliko te žele naučiti i tu bi trebalo također uvesti neku kontrolu među principalima, ako se baš želi podići nivo novoizlegnutih odvjetnika. S druge strane nemože se od nekog kome se posao sastoji od 99% ovrha tražiti da sad mijenja koncepciju poslovanja zato da bi nekog naučio, to je na vježbeniku da procijeni da li hoće ostati ili da ode u potrazi za znanjem. Enivej, netko u 20 godina ne nauči posao, tak da sama ideja da se staž produlji na 5 godina nema baš nekog smisla jer onaj tko pegla samo npr. ovrhe peglat će ih onda 5 godina kao vježbenik umjesto tri i opet niš od svega. Ponavljam, ako hoće bolji kadar neka na neki način natjeraju principale da više pažnje posvete učenju podmlatka. :amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve mi se čini da su se vježbenici na koje bi se trebala primijeniti ova odluka potpuno pomirili s njom. osobno se nisam pomirio s tim, ali sam shvatio da unutar struke to ne možemo riješiti, jer je naše '' vodstvo'' diglo ruke od borbe. Nažalost, morat ćemo vući ( bar ću ja to činiti) za rukav političare i novinare da udare po HOK-u jer očigledno se s njima ne može razgovarati na normalan način, i na bahato i arogantno ponašanje se može jedino odgovoriti istim takvim ponašanjem, jer je ovo udar na ono malo digniteta koji nam je ostao. Nadam se da neću ostati usamljen u ovoj borbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Dragi moji,

 

znam da će sada uletiti drvlje i kamenje, ali ja zaista nemam ništa protiv 5 godina vježbeništva. Naravno, to bi trebalo pratiti odgovarajuće povećanje plaće, kao što će to 100% pratiti i odgovarajuća zaduženja u uredu. Radim u jednom uredu u kojem se sve temelji na 90% ovrha i to su uglavnom predmeti koje odrađujemo mi vježbenici, ali moram priznati da se preostalih 10% pravilno raspoređuje na nas, tako da svatko proba sve. Uz to nam dopuštaju, ako to i raspoloživo vrijeme dopusti, da razvijamo afinitete za određena područja pa ih polako prebacuju na nas. ipak, nisam sigurna da bi za kojih godinu dana mogla bilo kome reći: Dođi kod mene, ja sam rješenje za sve tvoje probleme. Za neke stvari je ipak potrebno višegodišnje iskustvo, a posao ne smijemo odbiti. Možda bi bilo dobro naći neko kompromisno rješenje, u kojem bi se postajalo odvjetnik u nečijem društvu za tri godine, a samostalni za pet ili slično. I opet ističem UZ ODGOVARAJUĆE POVEĆANJE PLAĆE!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čuj, i ja mislim da VSS treba biti bolje plaćeno. U našem društvu je sve naopako glede plaća. No, to ne znači da se i s SSS ljudi ne napate u svom poslu. Konkretno, da bi radio kao konobar, moras imati puno sposobnosti, npr. okretnost, brzinu, dobro pamćenje, sposobnost računjana, ljubaznost, ugodan izgled, ogromnu količinu živaca da radiš s djecom koja želi pobjeć i ne platiti, te s pijancima koji tvrde da su platili a nisu...fizičku snagu kojom ćeš nositi tacnu punu boca piva pa će te boljeti ruke, zglobovi, leđa, svi mišići za koje nisi nio znao da postoje...I ono što konobari zarade, vjeruj mi, malo je...to ti kaže diplomirana pravnica iz vlastitog iskustva koja bi voljela da ima posao u struci pa da se može "žaliti" na plaće kao vi....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne slažem se s tobom. Svatko može biti konobar, ali ne može svaki konobar biti dipl.pravnik. I gdje je tu poanta da oni sa srednjom školom (u trajanju od 3 god) zarađuju više od čovjeka koji se najmanje 5 godina više obrazovao od njih i koji će cijeli život provesti u obrazovanju a sa manjom plaćom nego SSS?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Najnovija informacija nakon seminara u OSijeku!!!!!!!!!!!!!!!11

 

Ne odnosi se 5 godina na nas koji smo vec upisani u imenik odvj.vjezbenika, nego na one koji ce biti upisani nakon stupanja na snagu novog zakona o odvjetnistvu

 

:) :)

 

Alo kolege, malo solidarnosti molim! Ako vam smeta da petogodišnji vježbenički staž vas kači, nemoralno bi bilo reći da se vas to ne tiče, već samo nadolazeće generacije. Ili je solidarnost prisutna kad se samo o vlastitoj guzici radi? Onda to više nije solidarnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

kaj sa onima koji dolaze iz drugih struka u odvjetništvo??

E za takve sam ja da budu vježbenici 5 godina, pa onda steknu uvjete za samostalnu praksu.

 

Bit će čupavo u odvjetništvu. Ja sam bio tamo radio za čavle Kn 3.000,00 i nakon 3 i pol godine poslije pravosudnog zbriso u poduzeće.

Zašto ih nisam prijavio? Jer mi ništa ne bi plaćali, a imam djijete, kredit itd...A što bi postigao? Ništa pratio bi me glas da tužakam svoje poslodavce i pitanje gdje bi se i kako zaposlio.

Pozdrav svima,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija