Jump to content

Otkazni rok


LongGame

Preporučene objave

Pozdrav, imam par pitanja vezano za pojašnjenje ove stavke iz zakona. Prvo u zakonu se spominje trajanje otkaznog roka koje je vezano za trajanja rada, meni zanima da li ti rokovi vrijede i ako ja dajem otkaz, malo me buni onaj dio oko max 30dana ako posloprimac daje otkaz. Drugo ako imam neiskorišteni godišnji, jel mogu tražiti da se time pokrije otkazni rok ili poslodavac to može odbiti i isplatatit mi godišnji? I za kraj na koji način dat otkaz sastaviti na papir i dat poslodavcu da potpiše, šta ako odbije? Mogu emailom poslat ako postoji službeni ili moram baš poštom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , LongGame je napisao:

zanima da li ti rokovi vrijede i ako ja dajem otkaz,

Ne.

prije 17 sati , LongGame je napisao:

Drugo ako imam neiskorišteni godišnji, jel mogu tražiti da se time pokrije otkazni rok ili poslodavac to može odbiti i isplatatit mi godišnji?

Možete tražiti, a iznimka je da Vam se ovaj zahtjev odbije, ako poslodavac za to im posebno opravdani razlog. Tada Vam se naknada za neiskorišteni godišnji odmor isplaćuje.

prije 17 sati , LongGame je napisao:

kraj na koji način dat otkaz sastaviti na papir i dat poslodavcu da potpiše, šta ako odbije?

Obavezno pisanim putem, a nije dužan ništa potpisati, Vama je dovoljno da imate dokaza da ste mu određenog dana uručili otkaz.

prije 17 sati , LongGame je napisao:

Mogu emailom poslat ako postoji službeni ili moram baš poštom?

Proučite ugovorne odredbe i interne akte poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Ne.

Na koji način se onda određuje trajanje otkaznog roka? Npr. ja radim manje od godinu dana i firmi, i da dam otkaz koliko bi iznosio otkazni rok. U ugovoru stoji da se otkazni rok određuje prema čl. 120 zakona o radu, i da ako radnik daje redoviti otkaz otkazni rok se određuje u istom trajanju kao kada otkazuje poslodavac.

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Obavezno pisanim putem, a nije dužan ništa potpisati, Vama je dovoljno da imate dokaza da ste mu određenog dana uručili otkaz.

Proučite ugovorne odredbe i interne akte poslodavca.

Na koji način onda imam dokaz da sam otkaz uručio? Jedino da saljem postom pa imam dokaz da sam poslao. Gledao sam dokumente i taj dio nije nigdje spomenut.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Čl. 122. Zakona o radu.

Pa da to sam prvo pitao da li ti rokovi vrijede i u slučaju da ja dajem otkaz pa ste mi odgovorili da ne. Jer po onome što tamo piše moj je zaključak da je meni otkazni rok dva tjedna budući da sam tamo kraće od godine.

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Čl. 122. Zakona o radu.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 06. 01. 2023. u 17:40, LongGame je napisao:

Jer po onome što tamo piše moj je zaključak da je meni otkazni rok dva tjedna budući da sam tamo kraće od godine.

Članak 122. Zakona o radu propisao je minimalne otkazne rokove, izuzev stavka 7 istog članka u kojem stoji da "ako radnik otkazuje Ugovor, otkazni rok ne može biti duži od 30 dana ako on za to ima osobito važan razlog".

Shodno tome, proučite ugovorne odredbe i interne akte poslodavca jer je lako moguće da je u njima definiran duži otkazni rok od 2 tjedna, a tada bi se na Vas primijenila odredba iz Ugovora.

Sad je jedino pitanje što praksa smatra "osobito važnim razlogom" po kojem otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 06. 01. 2023. u 17:40, LongGame je napisao:

Pa da to sam prvo pitao da li ti rokovi vrijede i u slučaju da ja dajem otkaz pa ste mi odgovorili da ne. Jer po onome što tamo piše moj je zaključak da je meni otkazni rok dva tjedna budući da sam tamo kraće od godine

Moj komentar je bio na ovo:

Dana 06. 01. 2023. u 14:22, LongGame je napisao:

ugovoru stoji da se otkazni rok određuje prema čl. 120 zakona o radu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija