Jump to content

Sporedno zanimanje


Nikolagut

Preporučene objave

Ja sam u profesionalnoj mirovini -Rvi 20% i zanima me mogu li ja otvoriti sporedno zanimanje.Citam da se posao moze obavljati kod kuce ,nema nikakvih davanja osim pausalnog poreza koji je 100tinjak kuna mjesecno a da se navodno i dalje prima mirovina bez umanjivanja

uređeno: od Nikolagut
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 57 minuta, Nikolagut je napisao:

Zvao sam vise brojeva HZMOa iz raznih zupanija ali mi svi odgovaraju razlicito tj da ne gubim nista neki kazu gubim cijelu mirovinu a neki kazu jednu trećinu pa sad nisam pametan .Je li mozda netko od vas nesto zna?

https://gov.hr/hr/rad-uz-mirovinu-hrvatski-branitelji-i-hrvi/924

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po ovome bih rekao da ste u invalidskoj mirovini zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, to bi značilo da možete raditi, a oni Vam uskračuju 1/3 mirovine.

To bi bilo ovo: 

Ako ste HRVI koji je invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvario prema posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja od 1.1.2019. godine, možete raditi uz invalidsku mirovinu na puno radno vrijeme uz smanjenje mirovine (mirovinski faktor 0,6667, odnosno smanjenje mirovine za 1/3), a prije početka i po prestanku zaposlenja ne podliježete ponovnom kontrolnom pregledu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, esigente je napisao:

Po ovome bih rekao da ste u invalidskoj mirovini zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, to bi značilo da možete raditi, a oni Vam uskračuju 1/3 mirovine.

To bi bilo ovo: 

Ako ste HRVI koji je invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvario prema posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja od 1.1.2019. godine, možete raditi uz invalidsku mirovinu na puno radno vrijeme uz smanjenje mirovine (mirovinski faktor 0,6667, odnosno smanjenje mirovine za 1/3), a prije početka i po prestanku zaposlenja ne podliježete ponovnom kontrolnom pregledu.

Sve ovo znam da ako se zaposlim da necu primati punu mirovinu ali mene zanima ovo da prijsvim sporedno zanimanje gdje kazu da je to pogodnost za umirovljenike da ostvare dodatnu zaradu bez gubitka mirovine i da su oslobođeni davanja

Ovo sam pronasao na forumu pa zato i pitam a pise član foruma  kos33

uređeno: od Nikolagut
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Nikolagut je napisao:

Sve ovo znam da ako se zaposlim da necu primati punu mirovinu ali mene zanima ovo da prijsvim sporedno zanimanje gdje kazu da je to pogodnost za umirovljenike da ostvare dodatnu zaradu bez gubitka mirovine i da su oslobođeni davanja

Ovo sam pronasao na forumu pa zato i pitam a pise član foruma  kos33

Pa Zakon je jasan po pitanju rada Hrvi mirovina. Da postoji to Sporedno zanimanje kao mogućnost odabira rada- bilo bi uneseno u istom Zakonu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Nikolagut je napisao:

Sve ovo znam da ako se zaposlim da necu primati punu mirovinu ali mene zanima ovo da prijsvim sporedno zanimanje gdje kazu da je to pogodnost za umirovljenike da ostvare dodatnu zaradu bez gubitka mirovine i da su oslobođeni davanja

Ovo sam pronasao na forumu pa zato i pitam a pise član foruma  kos33

Sve je jasno, Vi ste i dalje u mirovini, samo je umanjena za 1/3, a davanja ste oslobođeni (1392,40 kn/mjesec) jer ste u mirovini.

To je ovo:

Troškovi poslovanja domaće radinosti ili sporednog zanimanja su sljedeći:

  • Mjesečni doprinosi u iznosu od 1.392,40 kn – ako vlasnik nije zaposlen temeljem ugovora o radu (svake godine 1. siječnja se navedeni iznos mijenja ovisno o prosječnoj bruto plaći),
  • Ako je vlasnik zaposlen temeljem ugovora o radu – doprinose plaća temeljem ostvarenog prometa, a rješenje će izdati Porezna uprava,
  • Ako je vlasnik umirovljenik – ne plaća doprinose,
  • Paušalni porez i prirez plaća temeljem ostvarenog prometa evidentiranog u knjizi prometa,
  • Članarina turističkoj zajednici ukoliko se obavljaju djelatnosti za koje je propisana ista.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija