Jump to content

1. uvjet za mirovinu dragovoljca i dugogodišnjeg osiguranika


NInes

Preporučene objave

Poštovana Nines,

kad navršite 60 godina i 41 godinu efektivnog staža imate pravo na traženje starosne mirovine. Sada nije moguće odrediti niti približne vrijednosti jer niste dostavili prosječni vrijednosni bod (pvb) za Vaš ukupni radni staž.

Napravio sam simulacije iznosa potencijalnih mirovina ako bi Vam pvb iznosio  0,75, 1,00 i 1,25

1 Izracun mirovine.jpg

2 Izracun mirovine.jpg

3 Izracun mirovine.jpg

Nines izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

hvala na odgovoru, iako je moje pitanje bili nepotpuno i pomalo nejasno. 

Zanima me zapravo mogućnost prijevremenog odlaska u mirovinu obzirom na godine staža i penalizacija mirovine ovisno o godinama ranijeg umirovljenja.

Poštovani,

hvala na odgovoru, iako je moje pitanje bili nepotpuno i pomalo nejasno. 

Zanima me zapravo mogućnost prijevremenog odlaska u mirovinu obzirom na godine staža i penalizacija mirovine ovisno o godinama ranijeg umirovljenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 34 minuta, NInes je napisao:

Poštovani,

hvala na odgovoru, iako je moje pitanje bili nepotpuno i pomalo nejasno. 

Zanima me zapravo mogućnost prijevremenog odlaska u mirovinu obzirom na godine staža i penalizacija mirovine ovisno o godinama ranijeg umirovljenja.

Ako ste rodjeni u mjesecu lipnju i u 2023.godini cete imati 54 godine zivota, onda sto se tice odlaska u "prijevremenu starosnu mirovine" mozete ici u prosincu 2028 god. kad po prijelaznom periodu za zene navrsite 59 godina i 6 mjeseci zivota, uz penalizaciju-umanjenje mirovine od 12%...

Postovani prof vam je predlozio bolju i za vas povoljniju varijantu a to je da radite jos 6 mjeseci do 60 godina zivota i u lipnju 2029.god. odete u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" koja nema penalizacije...za taj vid mirovine morate imati 41 godinu radnog staza...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 47 minuta, ledena_kisa je napisao:

Ako ste u ovom razdoblju bili sudionik DR, onda niste dragovoljac.

Dragovoljac je osoba koja ima 100 dana od 5.8.1990. do 15.01.1992.

Istina, no Zakon kaže i da je 

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

...

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995.

Tako da,

prije 32 minuta, NInes je napisao:

Jesam li dragovoljac ako nisam imala vojnu obvezu i vojnu dužnost, već sam  kao djevojka od 22 godine dobrovoljno pristupila obrani domovine?

jeste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam Spitfire!

I moje isprike svima ukoliko griješim u koracima, ali nisam baš vična virtualnoj komunikaciji :(

 

Malicovjek hvala Vam!

Nekako sam se nadala da postoji mogućnost ranijeg umirovljena po osnovi dugogodišnjeg staža, no kako su godine života osnovni uvjet, jasno mi je sada da mi ne preostaje ništa, nego stisnuti zube i izdržati još 6 i pol godina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Spitfire je napisao:

Istina, no Zakon kaže i da je 

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

...

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995.

Tako da,

jeste.

Ne razumijem.Zakon kaže minimalno 30 dana(članak 2 stavak 4)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, kao prvo to vam je članak 5. stavak 2. ZOHBDR iz 2021. godine. Kao drugo ako ste vi bili u vremenu od 13.1.1992.-11.6.1992. vi ste dragovoljka po stavku 2b jer po 2a niste imali tih 30 dana do 15.01.1992.

Članak 5. (NN 84/21)

(1) Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

a) najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ili

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim Vas nekoliko informacija vezano za ostvarivanje prava na mirovinu:

- policijski sam službenik i  imam 50 godina života

- imam status dragovoljca i 5 godina borbenog sektora ( cca 1800 dana)

- ukupan mirovinski staž na današnji dan iznosi 40 godina, 6 mjeseci i 10 dana od čega efektivno 31 godina, 6 mjeseci i 26 dana, gore spomenutih 5 ratih godina  te 3 godine 11 mjeseci i 14 dana benificiranog staža. 

- korisnik sa II mirovinskog stupa (nisam ga se odrekao)

Budući da sam do sada čuo x verzija o uvjetima za odlazak i po X osnova, molim Vas info koje su mi opcije za odlazak u mirovinu i po kojim osnovama  trenuto ili za nekoliko godine pod uvjetom da se zakonski propisi ne promijene.

Hvala i lp!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega, vi do svog 60 rođendana imate 2 opcije odlaska u mirovinu ( osim ako nemate HRVI)  prva je kao što sam i ja po članku 6. zakona o mirovinskom osiguranju djelatnih vojnih osoba i policijskih službenika. Mislim da znate da vam za to treba rješenje ministra MUP da vaš odobrava pravo na starosnu mirovinu po čl.6 Prema zakonu o DVO i PS. E sad druga opcije je po zakonu o hrvatskim braniteljima ZOHBDR čl.26 

  

GLAVA III.   PRAVA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA

Pravo na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu

Članak 26. (NN 84/21)

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ima pravo na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 157/13., 151/14., 33/15., 93/15., 120/16., 18/18., 62/18., 115/18. i 102/19.) i njegovim izmjenama i dopunama (u daljnjem tekstu: Zakon o mirovinskom osiguranju), ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

(2) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, ovisno o razdoblju sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava se, i to:

a) za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci ili

b) za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci.

(3) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru određuje se tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu iz članka 85. stavka 1. točke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za 0,2% za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije navršene dobi osiguranika propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

 

O uvjetima za tu mirovinu molio bi cjenjenog Profa da nam objasni jer i meni nije baš jasno zbrajanje mjeseci u borbenom sektoru i benificiranog radng staža. Prof hvala unaprijed na odgovoru.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Skywalker007 je napisao:

O uvjetima za tu mirovinu molio bi cjenjenog Profa da nam objasni jer i meni nije baš jasno zbrajanje mjeseci u borbenom sektoru i benificiranog radng staža. Prof hvala unaprijed na odgovoru.

Poštovani Sky,

oprostite, vidio jesam nekoliko rješenja o tako priznatom izračunu ali su bila bez ikakvog objašnjenja, tako da mi i dalje nije poznata ta matematika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof ja sam za sada samo jedno rješenje vidio također bez objašnjenja ali vidim da je HZMO priznao starosnu mirovinu prema ZOHBDR. Nadam se da ćemo uskoro nešto više saznati jer moje kolege uskoro planiraju u mirovinu pa me pitaju a ne zna što da im kažem. Vama svakako puno hvala. 

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija