Jump to content

Suvlasništvo-pitanje


pasko_patak

Preporučene objave

Poštovani, imam pitanje kako najbrže i najbezbolnije riješiti pitanje suvlasništva.

Naime ja i poznanik smo suvlasnici na dvije parcele-šume i to na način da je svatko od nas vlasnik 3/6 na jednoj i drugoj parceli. Usmenim putem je davno dogovoreno da je svaka parcela u vlasništvu jedne osobe odnosno ja sam vlasnik jedne parcele, a poznanik druge. Obojica smo suglasni oko toga i tu nema nikakvih problema te bi htjeli to sada i pravno riješiti.

Interesira me na koji način to napraviti?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , slavko1941 je napisao:

Najjednostavnije je rješenje da jedan drugom prodate svoj dio. 

Porez ćete svakako platiti jer da to izbjegnete nema mogućnosti.

Puno hvala na odgovoru.

U mojem slučaju se radi o parceli-šumi od cca 8000m2 gdje bi trebao polovicu (4000m2) otkupiti od poznanika.

Da li netko zna otprilike koliko bi iznosio porez kada bi išao tim putem da otkupim preostali dio suvlasništva? Pretpostavljam da porez izračunavaju prema nekom svojem cjeniku bez obzira koju cifru stavili u ugovor. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , top_troller je napisao:

Naime ja i poznanik smo suvlasnici na dvije parcele-šume i to na način da je svatko od nas vlasnik 3/6 na jednoj i drugoj parceli.

Možda bi za vas bilo najbolje da idete na dobrovoljno razvrgnuće diobom i zamjenom suvlasništva na obje čestice, jer bi s time imali porezno oslobođenje temeljem čl. 13. st. 1. tč. 8 Zakona o porezu na promet nekretnina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Spitfire je napisao:

Možda bi za vas bilo najbolje da idete na dobrovoljno razvrgnuće diobom i zamjenom suvlasništva na obje čestice, jer bi s time imali porezno oslobođenje temeljem čl. 13. st. 1. tč. 8 Zakona o porezu na promet nekretnina. 

To se onda rješava sudskim putem?

Da li bi mogli ako Vam nije problem ugrubo napisati postupak na koji to napraviti pošto se ne razumijem previše u takve stvari.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 10. 03. 2023. u 18:36, top_troller je napisao:

To se onda rješava sudskim putem?

Ne, dobrovoljno ili sporazumno razvrgnuće se obavlja ugovorom kojim ugovorne stranke određuju odnose npr. na način da u sporazumnom razvrgnuću jedna strana dobija cijelu nekretninu A a druga nekretninu B. Eventualno bi bilo oportuno da vam takav dokument sastavi odvjetnik da ne bi zbog jednog slova bilo problema s uknjižbom ili poreznom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija