Jump to content

Nepoznate firme na mojoj adresi


Ron_0

Preporučene objave

Poštovani, molim za savjet. Danas sam sasvim slucajno otkrila da su na kuću koja je u našem vlasništvu prijavljene (minimalno) dvije firme. Saznala sam tako što me dočekao račun za mobitel s dugovanjem od 2.000 eur. Dakle na omotnici je ime firme + naša adresa. Kad sam izguglala firmu, vidljivo je da je prijavljena na našu adresu (Fini info + na još par mjesta), a uskoro sam otkrila da postoji još jedna firma (jedna još od 2016., druga od 2021.). Ime osobe na koju se obje firme vode je očigledno izmišljeno jer je po stripovskom junaku. Molim Vas za savjet kome se obratiti. Želim ga prijaviti i želim to što prije skinuti s naše adrese. 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ron_0 je napisao:

Molim Vas za savjet kome se obratiti. Želim ga prijaviti i želim to što prije skinuti s naše adrese. 

Za račun se ne brinite - samo vratiti pismovnu pošiljku pošti s napomenom primatelj nepoznat na predmetnoj adresi. 

Jeste li pogledali online u sudskom registru tko je vlasnik ili direktor tih pravnih osoba? Moguće da je doista nekakva greška s kućnim brojem ili slično ako je riječ o nekome u susjedstvu.

Kada se pravna osoba prijavljuje na nekoj adresi, registracijska tijela traže ili ZK izvadak kao dokaz vlasništva ili ugovor o najmu kojim se dokazuje pravo na korištenje nekretnine na određenoj adresi.

Ako se ispostavi da nije slučajno, nego je netko namjerno lažno prijavio na vašoj adresi (i moguće krivotvorio dokaze), podnesite prijavu policiji. 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , lawbydesign je napisao:

Kada se pravna osoba prijavljuje na nekoj adresi, registracijska tijela traže ili ZK izvadak kao dokaz vlasništva ili ugovor o najmu kojim se dokazuje pravo na korištenje nekretnine na određenoj adresi.

Trgovački sud i bilježnik ne traže ništa od toga prilikom registracije, porezna traži da se prilikom registracije firme kod njih donese ugovor o najmu/najmu adrese. Tad je već kasno jer je firma upisana u sudski registar bez pristanka vlasnika.

Bio je nedavno ovakav slučaj u kojem je TS izdao priopćenje u kojem kaže da njih zakon ne obavezuje prilikom registracije da traže dokaz o pravu korištenja prostora nego da im je dovoljna samo adresa.

prije 9 sati , Ron_0 je napisao:

Molim Vas za savjet kome se obratiti

Počnite od odgovorne osobe (moguće je da je čovjek promijenio ime). Javite mu se da makne firmu s Vaše adrese. Ukoliko ne želi onda ćete sami to morati rješavati.

Morat ćete podnijeti podnesak TS-u na kojem je registrirana firma u kojem ćete se pozvati na članak 63. Zakona o sudskom registru (članak 1 mislim) u kojem ćete napisati da poslovni subjekt XYZ ne posluje na toj adresi i da nema s vama koji ste vlasnik prostora na toj adresi nikakav ugovor koji mu daje pravo obavljanja djelatnosti na toj adresi. U privitku priložite vlasnički list kako biste dokazali da imate pravni interes za podnošenje tog prijedloga i još skinite sa sudskog registra aktivan izvadak i to priložite.

Sud ima nekakav rok da se očituje o Vašem prijedlogu (ne očekujte neku brzinu sad nakon štrajka) i po dobivanju pozitivnog rješenja, sud će obrisati tu adresu. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lawbydesign i Miran89, hvala vam najljepša na savjetima!


Pogledala sam sad u sudski registar i  to je takav cirkus od dokumentacije da ne znam kako je uopće prošlo. U jednom od dokumenata stoji da je ta osoba priložila javnom bilježniku i osobnu iskaznicu s ovom adresom što apsolutno nije bilo moguće (vjerujem da je osobna iskaznica krivotvorena). Datum rođenja je 1. siječnja. Jedna osoba iz obitelji je nakad davno, davno bila prijavljena na toj adresi, ali datum rođenja nije bio 1.1. Ukupno 4 firme sam pronašla da su se vezale na moju adresu i ovu osobu -ime po stripovskom junaku, uz barem 10 različitih adresa (na pola dokumenta u SR-u je neka druga adresa). Nebuloza do nebuloze. 

Pronašla sam aktivne izvatke, priložit ću ih. Jedan savjet (gore) bio je policija, a drugi da se obratim TS-u. Nisam sigurna koja opcija bi bila bolja? Molim vas, nemojte me osuđivati, nisam netko tko voli raditi probleme, ali ne želim da ovo prođe nekažnjeno. Hoće li osoba nekako odgovarati za ovo ako podnesem samo TS-u?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 08. 2023. u 23:06, Miran89 je napisao:

Bio je nedavno ovakav slučaj u kojem je TS izdao priopćenje u kojem kaže da njih zakon ne obavezuje prilikom registracije da traže dokaz o pravu korištenja prostora nego da im je dovoljna samo adresa.

Hvala za ovo. Naime, mene su prije koji mjesec (kad sam otvarala doo) tražili upravo ovo što sam navela. Istina - jb, ne TS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 08. 2023. u 13:53, Ron_0 je napisao:

Poštovani, molim za savjet. Danas sam sasvim slucajno otkrila da su na kuću koja je u našem vlasništvu prijavljene (minimalno) dvije firme. Saznala sam tako što me dočekao račun za mobitel s dugovanjem od 2.000 eur. Dakle na omotnici je ime firme + naša adresa. Kad sam izguglala firmu, vidljivo je da je prijavljena na našu adresu (Fini info + na još par mjesta), a uskoro sam otkrila da postoji još jedna firma (jedna još od 2016., druga od 2021.). Ime osobe na koju se obje firme vode je očigledno izmišljeno jer je po stripovskom junaku. Molim Vas za savjet kome se obratiti. Želim ga prijaviti i želim to što prije skinuti s naše adrese. 

Hvala unaprijed!

 

Dana 18. 08. 2023. u 13:53, Ron_0 je napisao:

. Ime osobe na koju se obje firme vode je očigledno izmišljeno jer je po stripovskom junaku.

Nemoguće je registrirati firmu na izmišljeno ime.
Pogledajte u sudskom registru - ne po raznim portalim tko je stvarni vlasnik navedenih firmi.
Priliko registracije firme za razliku od obrta nije potreban nikakav dokaz o vlasništvu ili najmu prostora u kojem se navodi sjedište iste .
Za otvaranje obrta je potrebno dokazati dali ste vlasnik ili imate ugovor o najmu na navenoj adresi.
Tek kad firma otvara određenu poslovnu jedinicu, tad se traži dokaz o vlasništvu ili najmu prostora u kojem će se odvajati navedena djelatnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija