Jump to content

Dnevna karta na parkingu - parkirao na dio koji nije označen


VozačČ

Preporučene objave

Od komunalnog trgovačkog društva IVANJ Novi Vinodolski dobio sam dnevnu kartu u 07. mjesecu ove godine. Parkirao sam na dijelu na kojem se vrši naplata parkiranja, ali na dijelu kolnika na kojem  nije označeno parkirno mjesto za naplatu, na tom mjestu nisam ugrozio funkcioniranje prometa. Žalio samo se na to sa argumentima da nemaju osnove naplate parkinga na dijelu koje nije označeno na kolniku jer mi time krše i Ustavna prava o slobodi kretanja, međutim žalba mi je odbijena jer se oni pozivaju na svoje opće Uvjete Članak 7. koje su donijeli u skladu sa Zakonom, što je činjenica i u kojem  stoji da oni smiju naplatiti dnevnu kartu ukoliko se ne koristi parkirališno mjesto sukladno horizontalnoj i/ili vertikalno signalizaciji, što ispadne da je i moj slučaj. Moj zaključak i tumačenje: po tome ispada da je Ustavno pravo o slobodi kretanja "pregaženo" Općim uvjetima koja je donijelo lokalno komunalno trgovačko društvo u skladu sa Zakonskom odredbom. Tko i da li provjerava da li doneseni Opći uvjeti komunalnog poduzeća ne krše Ustavna prava ?

Je po tome svako zaustavljeno vozilo duže od 10 minuta na dijelu gdje se vrši naplata parkinga i na dijelu gdje to nije označeno mora platiti parking ?!? Taj moj argument u žalbi su ignorirali. Molim Vas za savjet, što se tu može još postići osim sudske tužbe, a to mi se baš i nekako ne da...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne krši ti se ustavno pravo o slobodi kretanja.

Radi li se o parkiralištu, dijelu ceste ili nečem trećem? Možeš li napisati adresu ili staviti google maps lokaciju? Pitam jer se naplata može vršiti i na zasebnom parkiralištu, bez obzira na to je li uređeno ili ne i postoji li horizontalna signalizacija ili ne, ako se radi o izdvojenom i jasno vertikalno signalizacijom označenom parkiralištu pod naplatom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

image.thumb.png.2b4f5e80033ab7b075483ee421af7504.png

Moje vozilo je bilo parkirano uz dvije bijele klupe. Bio sam parkiran cca 20 minuta. A što se tiče Odluke izrijekom kaže ovako:

 image.png.fe604897eac478fdf59da4b4df940582.pngimage.png.4713ad552825e2c610a85b6426a5c8ce.png

 

image.png.986624d77fe2993ec035563e72d8f4a8.png

 

Pa nisam jednom u EU/RH stao sa automobilom na području  gdje se naplaćuje parking, na dio koji nije iscrtan na kolniku i nitko mi nije naplatio ništa...ovo mi se čini kao presedan.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 minuta, VozačČ je napisao:

na dio koji nije iscrtan na kolniku i nitko mi nije naplatio ništa.

Parkirali ste se na način da pri tome niste koristili parkirališno mjesto sukladno signalizaciji.

prije 34 minuta, VozačČ je napisao:

..ovo mi se čini kao presedan

Rekla bih da je u pitanju primjena akta koji je lijepo obuhvatio sve moguće opcije parkiranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To me najviše i ljuti u cijeloj priči, pa se opet vraćam na početno pitanje o ljudskim pravima, Ustavu i slobodi kretanja... budući da svojim postupkom nisam ograničio slobodu i prava drugih ljudi niti ugrozio pravni poredak, javni moral te zdravlje, a meni su ograničene Ustavom definirane slobode. Gdje da stanem sa autom, a da prema njihovim Općim uvjetima nisam  nakon 10 minuta potpisao ugovor o korištenju parkinga ?!? Suludo !?! Ima li pravnog lijeka za ovakvu dubiozu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 40 minuta, VozačČ je napisao:

pa se opet vraćam na početno pitanje o ljudskim pravima, Ustavu i slobodi kretanja... budući da svojim postupkom nisam ograničio slobodu i prava drugih ljudi niti ugrozio pravni poredak, javni moral te zdravlje, a meni su ograničene Ustavom definirane slobode

Baš ništa Vam nije ograničeno. 

prije 40 minuta, VozačČ je napisao:

Ima li pravnog lijeka za ovakvu dubiozu ?

Nema, dužni ste poštovati propise kao i drugi građani. Ili pak ne poštovati i koristiti svoje pravo na slobodu, ali zato snosite sankcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , VozačČ je napisao:

To me najviše i ljuti u cijeloj priči, pa se opet vraćam na početno pitanje o ljudskim pravima, Ustavu i slobodi kretanja... budući da svojim postupkom nisam ograničio slobodu i prava drugih ljudi niti ugrozio pravni poredak, javni moral te zdravlje, a meni su ograničene Ustavom definirane slobode. Gdje da stanem sa autom, a da prema njihovim Općim uvjetima nisam  nakon 10 minuta potpisao ugovor o korištenju parkinga ?!? Suludo !?! Ima li pravnog lijeka za ovakvu dubiozu ?

Parkiranje auta nije ljudsko pravo i ne spada u slobodu kretanja. Što se tiče njihovih lokalnih propisa i prakse naplate, možeš probati ići na sud, pa možda po tome bude i neke drugačije sudske prakse, ali teško je predvidjeti koliko ćeš u tome uspjeti. Takve lokalne odluke su već padale na sudovima iz raznih formalnih razloga, ali nemoguće je reći unaprijed što bi bilo s ovom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija