Jump to content

Najniža braniteljska mirovina


Scalar

Preporučene objave

Prof. ili drugi znalci koji se kužite u izračune i Zakone vezano uz mirovine prema ZOMO i ZHBR, ne uspijevam povezati info na konkretnom slučaju supruga, pa da krenem redom:

100% invalid IV stupnja CIVILNI (teška invalidnost - opća nesposobnost za rad zbog bolesti) ima pravo na invalidsku mirovinu prema ZOMO.

Ima status BRANITELJ-DRAGOVOLJAC sa 172 dana borbenog sektora.

Rođen 28.05.1962., radni staž 25 god., 11 mj., 18 dana uključujući 172 dana rata koji se računaju kao staž osiguranja u dvostrukom trajanju, PVB 0,7069, OB 18,3675

Na šta možemo računati, na koju mirovinu: invalidska prema ZOMO uz dodatak 14%, minimalnu braniteljsku - kolika bi bila cca.?

Molim Vas neki usporedni izračun sa pojašnjenjem, i što znači "kumulirana mirovina ovisno o vrsti uzroka"?

I još, poštovani prof.je u svibnju na stranicama Legalisa odgovorio jednom članu koji nije HRVI, a ima civilni status invalida kako može, ukoliko ima 100 dana borbenog sektora ostvariti minimalnu braniteljsku invalidsku mirovinu (btw.to nisam našla nigdje u Zakonima).

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš ste brzi, svaka čast. E sad još dodatno, suprug ima status dragovoljca što ste propustili označiti i nema status HRVI, odnosno ima 100 % civilnu invalidnost.

Prema Vašem predlošku izračuna, znači li da će imati mogućnost izbora minimalne mirovine prema ZOHB (što je u tablici pod "opća nesposobnost 502,02)?

 

Hvala još jedamput.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite, to je naknadno popravljeno. Po mom skromnom mišljenju ima pravo na minimalnu braniteljsku invalidsku mirovinu - opća nesposobnost. Molim Vas za sve to jedino je mjerodavan HZMO pa se nadležnom uredu HZMO obratite pisanim zahtjevom za priznavanje minimalne braniteljske invalidske mirovine - opća nesposobnost.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Lodolita,

mislim da se ovo boldano odnosi upravo na Vašeg supruga, po meni imate pravo podnijeti Zahtjev za ponovni izračun braniteljske invalidske mirovine po članku 52. c Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Pošaljite zahtjev odmah a onda pravo na isplatu minimalne braniteljske invalidske mirovine - opća nesposobnost imate od 1.1.2024.g.

 

Pravo  na ponovni izračun mirovine po čl. 52. stavak c)  Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (NN 84/21) imaju:

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48.  Zakona (NN 121/17).

(2) Pravo na mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka osobama iz stavka 1. ovoga članka pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.

Zahtjev mogu podnijeti:

1. Hrvatski branitelji kojima je mirovina određena sukladno ZOHBDR-a ili Zakonu o mirovinskom osiguranju prije 2019. godine (odnosno prije pune primjene novog ZOHBDR-a)

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, ali suprug je tek u fazi ostvarivanja mirovine, čekamo izračun...zapravo je situacija pomalo komplicirana za objasniti.

Predan je Zahtjev za vještačenje za osobnu invalidninu CZSR i HZMO u za invalidsku mirovinu.Prvo vještačenje je riješeno u lipnju i utvrđen je 100% invaliditet IV stupnja (teški invaliditet), a budući je suprug sa dijagnozom terminalnog otkazivanja bubrega, na trajnoj dijalizi je (liječnik je popunio 1 IN obrazac u kojem stoji opća nesposobnost za rad, a prošao je 60-tu).Tako zapravo čekamo vještačenje iste komisije koja je utvrdila invalidnost da ocijeni i radnu sposobnost kako bi HZMO izračunao mirovinu.

Zbog navedenog sam zatražila informativno izračun kako bi znali što očekivati.Budući je prema ZOMO, a i ZHBR početni faktor 1,00 za invalidske mirovine, pretpostavljam da je izračun kao i za starosnu mirovinu iako nema godina života za istu.

Što se tiče opće nesposobnosti prema ZHBDR ona ne postoji, budući bolest nije nastala kao posljedica sudjelovanja u domov.ratu (možda i je, jer se dugo liječio prije dijalize, ali to je nedokazivo).

Pokušavala sam isčitati Zakone, ali sam se pogubila,sad ponovno pojma nemam, svejedno  Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

priložena je Potvrda o broju dana provedenih u borbenom sektoru, kao i BR-D obrazac u  kojem je evidentno da je dragovoljac (na taj status se, koliko sam shvatila OB povećavaju 10 %)uz 4% na 172 dana borbenog sektora.

I sve je to ok, samo i dalje nisam sigurna ima li suprug pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu, u kojoj se btw također dodaje 14% na OB?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

nadajmo se da sam u pravu prilikom postupanja HZMO u priznavanju prava na minimalnu braniteljsku invalidsku mirovinu - opća nesposobnost, trenutnih 502,02 EUR-a.

Na tako određenu mirovinu nema dodavanja 14 %, minimalna braniteljska mirovina raste samo prilikom rasta aktualne vrijednosti mirovine avm.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da se nitko drugi nije uključio,da nije do sada bio upita i da nitko ne zna koja su prava u ovoj kombinaciji, zato apeliram na korisnike koji su imali iskustvo ili koji znaju da se jave, bila bi zahvalna - stoga ću ponoviti osnovno:

-opća nesposobnost zbog bolesti (civilno, NIJE HRVI) ima pravo na invalidsku mirovinu prema HZMO

- hrvatski branitelj dragovoljac 172 dana borbenog sektora,

ima li pravo na najnižu braniteljsku mirovinu i po kojem izračunu?

Vama prof.hvala još jedamput na vremenu i trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

-osobno sam 2008 godine i ja sa 100% invaliditeta, IV stupanj civilne invalidnosti, status dragovoljca, dobio najnižu braniteljsku mirovinu, što sad iznosi oko 500 eur

-s obzirom da je osoba sa 100% IV stupnja, kažete da je predan zahtjev za pravo na osobnu invalidninu, s obzirom da je uvjet za osobnu invalidninu IV (težak) stupanj invalidnost dobiti će po Zakonu o socijalnoj skrbi osobnu invalidninu 232 eur, što će se po službenoj dužnosti prevesti od 01.01.2024. u inkluzivni dodatak po novom Zakono o inkluzivnom dodatku u jednu od prvih tri razina 430 - 720 eura

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam Cvrtila,

suprug prima osobnu invalidninu već više od 6 mjeseci prema Zakonu o socijalnoj skrbi i da, znam da od 1.1.24. se prevodi na inkluzivni dodatak (ovisno u koju skupinu će isti biti razvrstan - pretpostavljam 3.skupinu).

Svakako mi je trenutno bilo najvažnije ima li pravo na najnižu braniteljsku.

Hvala na podijeljenom iskustvu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 59 minuta, Lodolita je napisao:

Hvala Vam Cvrtila,

suprug prima osobnu invalidninu već više od 6 mjeseci prema Zakonu o socijalnoj skrbi i da, znam da od 1.1.24. se prevodi na inkluzivni dodatak (ovisno u koju skupinu će isti biti razvrstan - pretpostavljam 3.skupinu).

Svakako mi je trenutno bilo najvažnije ima li pravo na najnižu braniteljsku.

Hvala na podijeljenom iskustvu

Ako ima  preko 100 dana borbenog sektora a navodite da ima 172 dana onda nebih smio imati manje od minimalne braniteljske mirovine koju vam je poštovani prof. izračunao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Lodolita je napisao:

Hvala Vam Cvrtila,

suprug prima osobnu invalidninu već više od 6 mjeseci prema Zakonu o socijalnoj skrbi i da, znam da od 1.1.24. se prevodi na inkluzivni dodatak (ovisno u koju skupinu će isti biti razvrstan - pretpostavljam 3.skupinu).

Svakako mi je trenutno bilo najvažnije ima li pravo na najnižu braniteljsku.

Hvala na podijeljenom iskustvu

Slijepa osoba 100% invalidnosti IV stupnja nemora  biti u skupini kojoj je određeno 720 € inkluzivnog dodatka ( koliko sam shvatio iz njihovog razgovora ).najveću svotu će dobiti bolesnici koji su nepokretni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Cvrtila,

u kontekstu sam pisala kako je predan zahtjev za veštačenje CZSR i HZMO u, prvi je riješen, a drugi još čekamo, danas su supruga zvali iz ZOSI.

Što se pak inkluzivnog dodatka tiče, u potpunosti se slažem kako ima puno nedorečenog i također se slažem da je  Barthelov indeks zastarjela kategorija koja se u Nalazima Zosi ne očitava, a isti se koristio samo u nekim slučajevima kada se mjerio stupanj napretka npr.bolesnika sa moždanim udarom....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Lodolita, slažem se s Vama, mislim da će o tome odlučivati administracija (socijalni radnici) po osnovi statusa invalida iz registra invalida, što po meni nije dobro. Osobe s kroničnim bolestima ulaze u treću skupini bez obzira na dodatne teškoće. U registru osoba s invaliditetom po novom uzima se u obzir samo najveći stupanj invalidnosti bez obzira na druge poteškoće (i to od nedavno), dakle komorbiditet je zanemaren, što bitno utjeće na stanje osobe s invaliditetom (mislim na druge bolesti)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani Cvrtila,

napisali ste da ste u invalidskoj mirovinu (opća nesposobnost civilno), pa me zanima, vjerojatno se sjećate, da li ste dobili zaostatke mirovina od datuma predaje Zahtjeva (ne znam koliko ste čekali vještačenje) ili od datuma nastanka invaliditeta (ukoliko se isti mogao utvrditi - prema ZOMO članak 59.,st.3)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lodolita koliko sam upoznat zaostatke mirovine dobijete od datuma vještačenja u ZOSI. Recimo zahtjev ste predali 01.01. vještačenje je bilo 01.03. a rješenje dobijete 01.07. U rješenju od 01.07. vam napišu da imate pravo na mirovinu od 01.03. i naravno uplate vam razliku. Tako je bar bilo 2021. ali sam mišljenja da se nije ništa bitnije mijenjalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani Skywalker007,

prema ZOMO čl.59, st.3 " Kada se pravo na IM ostvaruje na zahtjev osiguranika....,a djelomični ili potpuni gubitak radne sposobnosti je postojao prije podnošenja zahtjeva, osiguranik ima pravo na IM od dana nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti, ako je Zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od 6 mjeseci od dana nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenog roka, osiguranik ima pravo na IM od prvog dana idućeg mjeseca nakon podnošenja Zahtjeva i za šest mjeseci unatrag."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

interesira me ako mi možete na temelju ovih pruženih informacija napisati koja bi mi bila mirovina u slučaju da me trajno onesposobe za rad s 20% (možda i nešto više jer nisam zapamtio) HRVI Na bolovanju sam. 1971 godište ako je to bitno.

Status dragovoljca , 321 dan u HV-u, 686 dana provedenih u HVO-u, za to sam dobio potvrdu da će mi se priznati duplo u radni staž, 2. godine DVO (djelatna vojna osoba) provedene nakon rata u gardijskoj brigadi i krajem mjeseca ću napuniti 25 godina radnog staža.

Hvala unaprijed

uređeno: od Melora
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru prof

Ne znam koliko mi iznosi moj prosječni bod. Koliko je meni jasno po ovome ja ću imati pravo samo na taj 321 dan proveden u HV jer mi je ovo ostalo iz HVO-a i ne vjerujem da će mi to RH priznati. Mogu nazvati Ministarstvo Branitelja, njih pitati da mi kažu i onda javim.

Bio bi zahvalan kada bi mi mogli izračunati koliko bi mi iznosila minimalna braniteljska invalidska mirovina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 23. 01. 2024. u 18:41, prof je napisao:

Poštovani Melora:

izvolite:

Izracun mirovine.jpg

Poštovani prof

Sad vidim da sam napravio grešku kada sam napisao da punim 25 godina radnog staža. To je istina samo bi nadodao da je to 25 godina u jednoj firmi + ono šta sam ranije napisao. S ratom i beneficiranim radnim stažom kao DVO + ovih 25 izračunao sam da sve uključeno iznosi 33 godine staža. Koliko utječe na izračun mirovine još dodatnih 8 godina od ovog prijašnjeg? Zamolio bi Vas još ako možete umjesto ovih 30% invaliditeta staviti 20%. Ne pamtim šta su mi rekli, ali meni je bolje računati na manje nego da se nadam višem, a dobijem manje.

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 07. 12. 2023. u 12:25, Scalar je napisao:

Vidim da se nitko drugi nije uključio,da nije do sada bio upita i da nitko ne zna koja su prava u ovoj kombinaciji, zato apeliram na korisnike koji su imali iskustvo ili koji znaju da se jave, bila bi zahvalna - stoga ću ponoviti osnovno:

-opća nesposobnost zbog bolesti (civilno, NIJE HRVI) ima pravo na invalidsku mirovinu prema HZMO

- hrvatski branitelj dragovoljac 172 dana borbenog sektora,

ima li pravo na najnižu braniteljsku mirovinu i po kojem izračunu?

Vama prof.hvala još jedamput na vremenu i trudu.

Po novom zakonuod1.1.2024god. podnesite u socijalnojskrbi papire za inkluzivni dodatak dokumentacijuod bolesti obrazac ispuniti koji dobijete kod socijalnog radnika i kod doktora Bartolov zakon doktor ispunjava .to sve kompletirat i predat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani

oduvijek sam očekivao mirovinu u iznosu najniže mirovine hrvatskog branitelja plus onih 0.0662 po danu.  Onda slučajno nađem Legalis i promijenim stav o očekivanoj mirovin.

Nešto sam i sam pokušao zbrajati… ali više vjerujem vašoj tablici.

Imam uvjete i za običnu starosnu mirovinu, ali je staž u RH  mali.

Molio bih Vas za izračun najniže braniteljske mirovine.

Rođen 28. 11. 1959. U mirovinu planiram 28.07.2024. Vojnik, borbenog sektora 102 dana, tamam.

I još jedno pitanje… u kojem iznosu se isplaćuje prva mirovina ako je  datum odlaska u mirovinu, kao kod mene, krajem mjeseca. Po danu?? Ili tek starta od slijedećeg mjeseca. Na mirovinskom piše da se mirovina isplaćuje u mjesečnom iznosu, pa me to malo zbunjuje.

 

 

Bez naslova.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija