Jump to content

Inkluzivni dodatak


Luna33

Preporučene objave

prije 33 minuta, ana x je napisao:

Poštovani.

Molim pomoć i odgovor ako je tko upoznat na temu sto je s inkluzivnim dodatkom za osobu koja je sto posto invalid vec korisnik naknade stoga nije trebala podnositi novi zahtjev, cekajuci rijesenje. u međuvremenu umrla. Zar ta osoba nema pravo na izostatke u ovom slučaju punih 7 mjeseci jer to je pravo stekla dok je bila ziva a i krivica je nadleznih sluzbi sto jos rijeseno .po tome ispada da je ta osoba diskriminirana tokom svog zivota za to svoje pravo.

 

Nema pravo. I naravno da je to nakaradno kao i mnogo toga u zakonima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, TonyBob je napisao:

Nema pravo. I naravno da je to nakaradno kao i mnogo toga u zakonima.

Poštovani Toni,

Jeste vi imali slicnu situaciju znaci  nista se ne moze u pogledu toga jer to je velik iznos koji smo mi ipak njon kao njeni u potrebi nadomjestili dok je cekala to novo rijesenje i sad kao propada nesto dto je vec trebala dobiti a zbog aljkavosti službi nije 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, makaranin91 je napisao:

Poštovana ana x,gospodin Cvrtila je već pisao na stranici 2 ili 3. ove teme. I mislim da je rekao da čeka odgovor pravobraniteljice za OSI. Malo istražite te dvije stranice..možda ima odgovor. 

Hvala pogledat cu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , cvrtila je napisao:

Poštovani,

da probamo razrješiti situaciju oko povlastive za prijevoz automobila

Točno je da Zakonom o povlastica u prometu nije reguliran prijevoz osobnog automobila koji koristi OSI, ali istim zakonom nije ni suspendiran Zakon o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu (NN19/22) veće je samo člankom 23. stavak 3. agenciji ukinuto izdavanje iskaznica s važenjem šest mjeseci od stupanja na snagu Zakona o povlasticama u promeru. Dakle sve OSI i djeca koja ispunjavaju kriterije iz zakona (19/22) imaju pravo na besplatni prijevoz automobila kojim se takove osobe prevoze. A, to pravo imaju sve osobe kojim je u Nacionalnoj iskaznici za OSI kako Vi kažete kućica pored slike broda označena sa X. Sve te osobe ispunjavaju kriterije iz Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu

"Zakonom o povlastica u prometu" (NN133/23) nije to ni mogao suspendirati jer to nije bilo niti navedeno u clanku 32., "Zakon o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu" (NN19/22), vec je ukinuo "Zakon o povlasticama u unutarnjem putničkom prometu" (NN, br. 97/00., 101/00. – ispravak i 98/19.), clanak 6 i 7, taj clanak je prepisan i modificiran za odredjenu grupu OSI i stavljen u ovaj novi "Zakonom o povlastica u prometu" (NN133/23), ali i tamo u ukinutom zakonu nije bio naveden besplatan prijevoz automobila...

A sto se tice Nacionalnoj iskaznici za OSI, tocno je da je i jednoj i drugoj grupi OSI, pokraj oznake u obliku broda stavljen X u kucicu, ali to ne znaci da imaju i ista prava, pravo koje imaju je navedeno u Rjesenju koje su dobili uz iskaznicu OSI, pa prema tome skeniranjem koda sa iskaznice, brodaru je vidljivo koje povlastice ima doticni OSI...

image.png.97982557f77bad65861fa0a13992d8bb.png

 

 

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 05. 2024. u 17:35, cvrtila je napisao:

Na znajie zainterisiranim, poslan je sljedeći upit

Poštovani ,

 

S obzirom  da ja 01.01.2024 stupio na snagu Zakon o inkluzivnom dodatku (NN 156/2023)  za mnoge osobe s invaliditetom, kao i mene osobno, postoji jedna nedoumica, kako je riješeno stanje umrle osobe bez primljenog rješenja u odnosu na rješenje osobe koja je primila rješenje prije smrti. Osobno smatram da je umrla osoba u podređenoj situaciji u odnosu na živuću, te se može govoriti o diskriminaciji, (NN 112/2, 85/08) čl.2. stavak 2) bez obzira na članak 26. Zakona o inkluzivnom dodatku

Osoba s invaliditetom 100 %  IV stupanj

Dostavljeno: -pučkom pravobranitelju

                      - pravobranitelju za osobe s invaliditetom

Poštovani,

Dali ste dobili odgovor i sto nam je raditi u ovakvoj situaciji.Moja mama nije docekala ispravak trajnog rijesenja i izostatke za cijelih 7 mjeseci. Zar je moguće da ce ostati zakinuta i diskriminirana od ostalih ljudi  ipak je ona to pravo ostvarila za života i ima pravo na njega a i krivica je nadležnih službi sto to jos nije riješeno.Molim Vas za savjet i pomoć 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, ana x je napisao:

Poštovani,

Dali ste dobili odgovor i sto nam je raditi u ovakvoj situaciji.Moja mama nije docekala ispravak trajnog rijesenja i izostatke za cijelih 7 mjeseci. Zar je moguće da ce ostati zakinuta i diskriminirana od ostalih ljudi  ipak je ona to pravo ostvarila za života i ima pravo na njega a i krivica je nadležnih službi sto to jos nije riješeno.Molim Vas za savjet i pomoć 

Nema vam to veze. Zakon je takav kakav je i nikakav odgovor pravobraniteljice ga ne može promijeniti.
Zakoni se mijenjaju u saboru a pravobraniteljica može ukazivati na nepravilnosti, diskriminaciju i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapeli smo koliko ja znam na prijevozu AUTOMOBILA kojim se prevozi OSI

Što je sa OSI koja ispunjava uvjete iz Zakona o povlaštenom prometu i Zakonu o prijevoza u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu. Nadam se da smo konačno razrješili prijevoz automobila na korist forumaša. Ako sam Vas gdje povrijedio ispričavam se.

Što se tiće pitanja o diskriminaciji, nema odgovora kao što sam i očekivao. Isto tako usmeno sam pitao socijalnog radnika uz odgovor "A šta češ imamo rok do 31.12.2024. ko živ ko mrtav". 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , cvrtila je napisao:

Zapeli smo koliko ja znam na prijevozu AUTOMOBILA kojim se prevozi OSI

Što je sa OSI koja ispunjava uvjete iz Zakona o povlaštenom prometu i Zakonu o prijevoza u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu. Nadam se da smo konačno razrješili prijevoz automobila na korist forumaša. Ako sam Vas gdje povrijedio ispričavam se.

Niste me uvrijedili, ne razumijem kako ste stekli takav dojam, po meni samo konstruktivno raspravljamo.....

No ja sam i dalje na stanovistvu da za ovu grupu OSI sa ovako napisanim clankom 6., stavak 1) i 3), "Zakonom o povlastica u prometu" (NN133/23), nije napisano-omoguceno pravo na besplatan prijevoz automobila...

"Pomorski putnički prijevoz
Članak 6.
(1) Osobe s invaliditetom s tjelesnim oštećenjem na donjim ekstremitetima od 70 % i 80 % te oštećenjem vida od 90 % oštećenja organizma kojima nije utvrđen III. ili IV. stupanj funkcionalnog oštećenja te osobe na trajnoj dijalizi sa 100 % tjelesnog oštećenja kojima nije utvrđen III. ili IV. stupanj funkcionalnog oštećenja, ostvaruju pravo na povlasticu u pomorskom prijevozu od 75 % od redovite cijene vozne karte za četiri putovanja godišnje na svim linijama u pomorskom prometu.

(3) Pratitelj osobe s invaliditetom iz ovoga članka ostvaruje pravo na besplatni prijevoz."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da riješimo zagonetku o trajektu, osobama i vozilima:

Zakon o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu u članku 32. glavi 3. točka 10. kaže:

 

"Besplatni prijevoz ostvaruju osobe s invaliditetom kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje donjih ekstremiteta 80% i više, hrvatski ratni vojni invalidi sa 100% tjelesnog oštećenja te osobe s invaliditetom kojima je utvrđen III. i IV. stupanj funkcionalnog oštećenja, uključujući i osobno vozilo kojim se te osobe prevoze, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge"

I da dodam, čitao sam iskustva ljudi gdje uredno idu besplatno i osoba i pratitelj i vozilo.

Znaju jedino raditi problem ako se osoba nalazi u kombi vozilu jer to nije osobno vozilo ( vrijedi i za auto ceste ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, TonyBob je napisao:

Evo da riješimo zagonetku o trajektu, osobama i vozilima:

Zakon o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu u članku 32. glavi 3. točka 10. kaže:

 

"Besplatni prijevoz ostvaruju osobe s invaliditetom kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje donjih ekstremiteta 80% i više, hrvatski ratni vojni invalidi sa 100% tjelesnog oštećenja te osobe s invaliditetom kojima je utvrđen III. i IV. stupanj funkcionalnog oštećenja, uključujući i osobno vozilo kojim se te osobe prevoze, a pravo na besplatni prijevoz ostvaruju na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge"

I to je meni potpuno jasno i tako sam je i spominajo u prijasnjim postovima da ta grupa OSI navedena u clanku 32., stavak 

3) tocka 10., "Zakon o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu" (NN19/22) ima pravo na besplatan prijevoz automobila...

Ali da ova grupu OSI  koje sam naveo u postu iznad to pravo besplatnog prijevoza automobila nemaju...

Tu povlasticu koju navodis za trajek koristila je i moja obitelj, u tri navrata unazad mjesec i pol dana, besplatno za osobu sa OSI, pratioca i automobil, samo su platili cjenu kartu za djete...

To pravo im je navedeno u rjesenju koje su dobili od strane AKD-a:

image.png.97982557f77bad65861fa0a13992d8bb.png

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , cvrtila je napisao:

1.(720 eur) ili 2.(480eur) razina, morali bi poslati nalaz i mišljenje vještaka u HZJZ (Registar osoba s invaliditetom)

Hvala .

Jos jedno vazno pitanje.

Inkluzivni dodatak ne smatra se prihodom u smislu zakona u socijalnoj skrbi...dali to znaci da ga nece gledati kao prihod u sljedecoj godini u svrhu oslobodenja od placanja za dopunsko osigutanje ....to mi nitko ne zna reci.?Naime,cijela obitelj mi je do sada oslobodena na temelju prihoda,a kako ce mi od ove godine biti priznat inkluzivni,a I sinu je ja neznam dal ce on ulazit u prihode ili ne i sta to znaci da se ne smatra prihodom...samo unutar zakona o soc.skrbi ili ?

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Lolypop2 je napisao:

Hvala .

Jos jedno vazno pitanje.

Inkluzivni dodatak ne smatra se prihodom u smislu zakona u socijalnoj skrbi...dali to znaci da ga nece gledati kao prihod u sljedecoj godini u svrhu oslobodenja od placanja za dopunsko osigutanje ....to mi nitko ne zna reci.?Naime,cijela obitelj mi je do sada oslobodena na temelju prihoda,a kako ce mi od ove godine biti priznat inkluzivni,a I sinu je ja neznam dal ce on ulazit u prihode ili ne i sta to znaci da se ne smatra prihodom...samo unutar zakona o soc.skrbi ili ?

Probajte iscitati ovdje:

https://dzo.hzzo.hr/dopunsko-zdravstveno-osiguranje-na-teret-proracuna-rh

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , cvrtila je napisao:

Mislim da se dohodkom ne smatraju primici osoba s invaliditetom, osim plaća i mirovina "Zakonom o porezu na dohodak" na snazi od 01.01.2024 (NN 115/16, 106/18, 121/19, 32/20, 138/20, 151/22, 114/23)

- vidi POGLAVLJE VI. članak 8. stavak (2) podstavak (d

Zvala sam u glavnI hzzo ured I rekli su mi da se svi primitci ,oporezivi ili ne  racunaju u prihod,pa tako I inkluzivni dodatak...a jer se on se ne smatra oporezivim  zato pise da se ne smatra prihodom u smislu socijalnog zakona,al se racuna

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Lolypop2 je napisao:

Zvala sam u glavnI hzzo ured I rekli su mi da se svi primitci ,oporezivi ili ne  racunaju u prihod,pa tako I inkluzivni dodatak...a jer se on se ne smatra oporezivim  zato pise da se ne smatra prihodom u smislu socijalnog zakona,al se racuna

U mom gornjrm postu stavio sam vam linku koji vodi na stranice HZZO-a i lijepo vam pise, citiram:

"PRIHODOVNI CENZUS

Osigurane osobe Zavoda mogu ostvariti pravo na plaćanje premije na teret državnog proračuna ako njihov ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno ne prelazi iznos od 379,49 eura, odnosno iznimno za osiguranika – samca 475,12 eura.

Pri tome se uzima u obzir prihod svih osoba koje žive u zajedničkom kućanstvu.

PRIHOD

Što se smatra prihodom?

Svi primici koje obitelj ostvari na ime dohotka od nesamostalnog rada, dohotka ili dobiti od samostalne djelatnosti, primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak, imovine i imovinskih prava, kapitala, osiguranja te svi drugi primici ostvareni prema posebnim propisima.

Što se uračunava u prihod?

Naknada za vrijeme privremene spriječenosti za rad (bolovanje), novčana potpora sukladno Zakonu o rodiljinim i roditeljskim potporama osim jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete, novčana naknada za slučaj nezaposlenosti, stalna pomoć, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina, naknada do zaposlenja, doplatak za djecu, ortopedski doplatak, opskrbnina i obiteljska invalidnina ostvareni prema posebnim propisima."

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

U mom gornjrm postu stavio sam vam linku koji vodi na stranice HZZO-a i lijepo vam pise, citiram:

"PRIHODOVNI CENZUS

Osigurane osobe Zavoda mogu ostvariti pravo na plaćanje premije na teret državnog proračuna ako njihov ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno ne prelazi iznos od 379,49 eura, odnosno iznimno za osiguranika – samca 475,12 eura.

Pri tome se uzima u obzir prihod svih osoba koje žive u zajedničkom kućanstvu.

PRIHOD

Što se smatra prihodom?

Svi primici koje obitelj ostvari na ime dohotka od nesamostalnog rada, dohotka ili dobiti od samostalne djelatnosti, primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak, imovine i imovinskih prava, kapitala, osiguranja te svi drugi primici ostvareni prema posebnim propisima.

Što se uračunava u prihod?

Naknada za vrijeme privremene spriječenosti za rad (bolovanje), novčana potpora sukladno Zakonu o rodiljinim i roditeljskim potporama osim jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete, novčana naknada za slučaj nezaposlenosti, stalna pomoć, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina, naknada do zaposlenja, doplatak za djecu, ortopedski doplatak, opskrbnina i obiteljska invalidnina ostvareni prema posebnim propisima."

Imali ste pravo.Sve se racuna .

Hvala vam puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, imam upit oko inkluzivnog. Do sad sam za doplatak svake 2 godine morao donositi novu papirologiju te svake 2 god ponovno prolazit vještačenje.

Predao sam papire i zahtjev za inkluzivni dodatak 10.01.2024. i sada sam tek dobio Uvid u nalaz i mišljenje, rješenje još ne.

Ali ovdje u nalazu i mišljenju stoji:
Utvrđeno je postojanje više vrsta oštećenja, tjelesno i mentalno; postojanje trajne promjene u zdravstvenom stanju, postojanje potrebe individualnog rada u provođenju psihosocijalne rehabilitacije, postojanje prijeke trajne potrebe u punom opsegu IV. Stupanj, a moguće i III. stupanj. Utvrđuje se oštećenje funkcionalnih sposobnosti III. stupnja, trajno. I stoji da ću dobiti 3. razinu inkluzivnog dodatka.

Zanima me obzirom da piše da su sva oštećenja trajna, dali ću morati za 2 god ponovno na komisiju ili dobiti trajno rješenje? 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 41 minuta, MarkoDelija je napisao:

Pozdrav, imam upit oko inkluzivnog. Do sad sam za doplatak svake 2 godine morao donositi novu papirologiju te svake 2 god ponovno prolazit vještačenje.

Predao sam papire i zahtjev za inkluzivni dodatak 10.01.2024. i sada sam tek dobio Uvid u nalaz i mišljenje, rješenje još ne.

Ali ovdje u nalazu i mišljenju stoji:
Utvrđeno je postojanje više vrsta oštećenja, tjelesno i mentalno; postojanje trajne promjene u zdravstvenom stanju, postojanje potrebe individualnog rada u provođenju psihosocijalne rehabilitacije, postojanje prijeke trajne potrebe u punom opsegu IV. Stupanj, a moguće i III. stupanj. Utvrđuje se oštećenje funkcionalnih sposobnosti III. stupnja, trajno. I stoji da ću dobiti 3. razinu inkluzivnog dodatka.

Zanima me obzirom da piše da su sva oštećenja trajna, dali ću morati za 2 god ponovno na komisiju ili dobiti trajno rješenje?

Prema ovom gore boldano navedenom, trebali bi dobiti rjesenje gdje ce pisati:

"- uvidom u naprijed navedeni Nalaz i misljenje Zavoda za vjestacenje nije potrebno provesti kontrolno vjestacenje"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 07. 2024. u 9:55, malicovjek je napisao:

Kao sto su vam napisali postovani @cvrtila i @MIJATA, dok vam ne dostave rjesenje na vas zahtjev od 20.11.2023.god. da se tocno vidi sto pise u njemu, mi samo mozemo nagadjati zasto joj je "osobna invalidnina" odbijena...i zasto se daljni postupak za ID ne vodi po automatizmu, vec ste 26.07.2024.god. po zahtjevu i naputku vaseg podrucnog ureda HZSR-a morali pisati novi zahtjev za ID...

Kako se postupak vodio po tadasnjem "Zakonu o socijalnoj skrbi" kod kojeg su pojedini clanci jos bili na snazi (a izbaceni su sa 01.01.2024.god. stupanjem na snagu "Zakona o inkluzivnom dodatku"), pa vam tako u clanku 50 pise citiram:

"ODJELJAK 9.
OSOBNA INVALIDNINA

Pojam osobe invalidnine

Članak 50.

Pravo na osobnu invalidninu priznaje se djetetu i osobi kod koje je utvrđen četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja, a u svrhu zadovoljavanja životnih potreba za uključivanje u svakodnevni život zajednice."

Kako je vama nalazom vjestacenja dodjeljena - komisija je "odredila 3 stupanj tjelesnog oštečenja", to automatski znaci da vasa majka nema pravo na "osobnu invalidninu" kao sto su vam i rekli u podrucnom uredu HZSR-a...

Ali prema tome "3 stupanju tjelesnog oštečenja" ima pravo na "tudju pomoc i njegu", bez tog rjesenja nemozemo znati dali su joj dodjelili tu "tudju pomoc i njegu"...jer ste vi svojim zahtjevom 20.11.2023.god. trazili "osobnu invalidninu"...citiram iz zakona:

"Uvjeti za priznavanje prava na doplatak za pomoć i njegu

Članak 58.

(1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu priznaje se osobi iz članka 55. ovoga Zakona kojoj je utvrđen treći stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja neovisno o uvjetima iz članka 57. točaka 1. i 2. ovoga Zakona."

Da su joj rjesenjem dodjelili "tudju pomoc i njegu", onda bi joj to teklo od 20.11.2023.god. a postupak za ID bi joj dalje vodio podrucni ured HZSR-a dalje automatski automatizmom i novcana naknada za ID bi joj isla od 01.01.2024.god.

Stoga se bojim da su oni vas zahtjev od 20.11.2023.god. nedodjeljivanjem "osobne invalidnine" po "Zakonu o socijalnoj skrbi" smatrali zavrsenim, a vama su predlozili da 26.07.2024.god. predate zahtjev za ID, i od tog datuma ce joj teci novcana potpora...

Napominjem sve su to nagadjanja dok ne dobijete rjesenje gdje ce se vidjeti njihovo obrazlozenje vaseg zahtjeva od 20.11.2023.god...

 

Ovaj tjedan mama je dobila rješenje ( dolje u prilogu) priložijo sam i nalaz fizijatra .

Molim Vaše mišljenje dali mama ima osnova na žalbu, s obzirom na nalaz fizijatra te maminu tešku trajnu promjenu u zdravstvenom stanju BI 5.

U rješenju postoji i greška nisam upoznat s sadržajem nalaza 05 07 kao što navode već 29 07 dali to nešto znači .

Pokazali su mi i rješenj kojim je mami odobren inkluzivni dodata 3 razine potpore ali sa 29 07 a ne 01 01 s obzirom da mami nije priznat zahtjev za invalidninon od 20 11 2023

hvalarjeenje.thumb.jpg.4e7398b0bdb0d6085f1dbd9f32157371.jpgrjeenje.thumb.jpg.4e7398b0bdb0d6085f1dbd9f32157371.jpgmiljenjefizijatra.thumb.jpg.51ff3a6ff27c88b323a0e59d76c5babf.jpgmiljenjefizijatra.thumb.jpg.51ff3a6ff27c88b323a0e59d76c5babf.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je u nalazu vještaka koji nije utvrdio teško oštećenje več teže (njegovo subjektivno mišljenje ne uzimajući obzir  BI 5).

Po mojem mišljenju žalba je opravdana, tj. mislim da je vještak pogrješio. Centar radi isključivo po nalazu vještaka

Osobno bi se žalio na nalaz vještaka. U svakom slučaju (kada dođe do njih) ministarstvo će tražiti mišljenje viših vještaka Središnjeg ureda ZOSI. Izraditi će rješenje isključivo po nalazu viših vještaka, odnosno prihvatiti ili odbiti žalbu.

Osobno sam imao takav slučaj. Žalio sam se na nalaz vještaka koji je vjeće viših vještaka ocijenilo nepravilnim te su mi žalbu prihvatili, doduše uz podnesenu tužbu Upravnom sudu radi šutnje administracije (kasnili su u zakonskom roku izdati rješenje, 60 dana). Po traženju očitovanja sudu odmah su izdali rješenje.

S obzirom da su Vam pokazali rješenje po kojom je mami odobrena razina 3. ID je logićan dokaz da je mama bila po Zakonu o socijalnoj skrbi za osobnu invalidninu, jer 1.2.3. razina ID je bivša osobna invalidnina.

Na Vama je da podnesete ili ne žalbu, na prvo rješenje Žalba ništa ne smeta

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Lolypop2 je napisao:

https://youtu.be/DlmaecmE68s?si=MLYpr7DqhDKJMbe2

Evo jedan koristan video za pogledat I kako  moramo biti oprezni prilikom postupanja nakon donjetog rijesenja o inkluzivnom dodatku.

Vrijedi pogledati

Meni se čini da ovisimo o tome na koju nogu su vještaci ustali to jutro. Vještače nas kao stoku na sajmu. 

Evo meni osobno 2008. priznato 80% TO 3. stupanj, 2017. 100% TO 4. stupanj, 2019. 100% TO 4. stupanj i onda se našla neka komisija koja mi je 2021. dala 60% 2. stupanj.
A meni stanje u konstantnom pogoršanju.
Sada u 1. mj. za inkluzivni su ocijenili da imam 100% 4. stupanj ali moguće i 3. stupanj pa se određuje 3. stupanj trajno i kako stvari stoje više neću trebati svake 2 godine na komisiju.

I što gospođa spominje u videu da se Multiplu skleroza stavljaju pod kronične bolesti. Eto meni nije stavljena pod kronične. 

Ne zna se tu tko koga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka čast na pronalasku videa. Svo vrijeme tvrdim da su u Zakonu o ID pomješane bolesti i tjelesna oštećenja iako je u čl. 9 Zakona o ID propisano decidirano tko može dobiti ID, bez spominjanja ikakovih bolesti:

 

– odrasloj osobi s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojoj je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta

-Isto tako rijeć invaliditet je pogrešno upotrijebljena (invaliditet je izražen u % a invalidnost u stupnjevima I-IV)

Predlažem da svatko tko se osječa zakinutim podnese žalbu, jer ništa ne šteti. Stićem dojam da če Zakon o ID ubrzo ići u doradu u Sabor

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 51 minuta, MarkoDelija je napisao:

Meni se čini da ovisimo o tome na koju nogu su vještaci ustali to jutro. Vještače nas kao stoku na sajmu. 

Evo meni osobno 2008. priznato 80% TO 3. stupanj, 2017. 100% TO 4. stupanj, 2019. 100% TO 4. stupanj i onda se našla neka komisija koja mi je 2021. dala 60% 2. stupanj.
A meni stanje u konstantnom pogoršanju.
Sada u 1. mj. za inkluzivni su ocijenili da imam 100% 4. stupanj ali moguće i 3. stupanj pa se određuje 3. stupanj trajno i kako stvari stoje više neću trebati svake 2 godine na komisiju.

I što gospođa spominje u videu da se Multiplu skleroza stavljaju pod kronične bolesti. Eto meni nije stavljena pod kronične. 

Ne zna se tu tko koga...

Ni za ovu informaciju nisam znala da sa 4.stupnja fukcionalnosti spustaju na 2.,pa dizu na 4...ko na lunaparku.Al eto,dobro je da su vam vratili cetvrti koji vam pripada....

Ja Imam psihicke 3 I tjelesne 2(anksilozantni spondiloartritis)  koje su stavili pod kronicne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Svaka čast na pronalasku videa. Svo vrijeme tvrdim da su u Zakonu o ID pomješane bolesti i tjelesna oštećenja iako je u čl. 9 Zakona o ID propisano decidirano tko može dobiti ID, bez spominjanja ikakovih bolesti:

 

– odrasloj osobi s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojoj je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta

-Isto tako rijeć invaliditet je pogrešno upotrijebljena (invaliditet je izražen u % a invalidnost u stupnjevima I-IV)

Predlažem da svatko tko se osječa zakinutim podnese žalbu, jer ništa ne šteti. Stićem dojam da če Zakon o ID ubrzo ići u doradu u Sabor

 

Vidjela sam da su I vama stavili tjelesna ostecenja pod kronicne .

Sto se tice dorade zakona u saboru svakako ce biti potreban,toliko je besmislica I nedorecenosti da ja nemam rijeci.

I oni sa bartolijevim indexom su zakinuti I oni bez...sve se pomijesalo

A da je zakon nedorecen jest... npr  oni sa psihickim fukcionalnim 3 I pridruzenim  tjelesnim teskocama...I on bi se trebao definirati a bome I po odredbi o vjestacenju uzetiu obzir jer postoji u pravilniku o vjestacenju  da se treba uzeti u obzir  sve sto dodatno utjece na psih.stanje .

Ja jos cekam svoje rezultate vjestacenja jer sam na kontrolnom,od 11 mj 2023...sve sto mi znaju reci je da mogu zvat svako toliko da se raspitam o stanju predmeta gdje je I sl., da je predmet u obradi...

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 08. 2024. u 12:07, Lolypop2 je napisao:

Vidjela sam da su I vama stavili tjelesna ostecenja pod kronicne .

Sto se tice dorade zakona u saboru svakako ce biti potreban,toliko je besmislica I nedorecenosti da ja nemam rijeci.

I oni sa bartolijevim indexom su zakinuti I oni bez...sve se pomijesalo

A da je zakon nedorecen jest... npr  oni sa psihickim fukcionalnim 3 I pridruzenim  tjelesnim teskocama...I on bi se trebao definirati a bome I po odredbi o vjestacenju uzetiu obzir jer postoji u pravilniku o vjestacenju  da se treba uzeti u obzir  sve sto dodatno utjece na psih.stanje .

Ja jos cekam svoje rezultate vjestacenja jer sam na kontrolnom,od 11 mj 2023...sve sto mi znaju reci je da mogu zvat svako toliko da se raspitam o stanju predmeta gdje je I sl., da je predmet u obradi...

Lagani ispravak ovog gore boldanog u vasem tekstu, radi se o "BARTHELOV-INDEKSU"...

Ako smo mi cekali od predanog zahtjeva a to je bilo pocetkom 5 mjesec 2023.god., a rjesenje napisano i dostavljeno na kucnu adresu od podrucnog ureda HZSR-a krajem 6 mjeseca 2024.god., s time da jos do danas nismo ni dobili placene zaostatke za te sve mjesece..

Samo da steknete vremenski dojam dugotrajnosti postupka i strpljivosti cekanja...

A da bi se taj zakon pod hitno trebao dopuniti, detaljizirati i poboljsati to se vec dobrano vidi u ovih vise od pola godine koliko je na snazi i u primjeni...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molim savjet...

Korisnik ID ce uskoro naslijediti neku imovinu (nekretnine) koje prema Zakonu o ID ne bi smio imati.

Da li je u redu ako odmah nakon ostavinske rasprave nasljedstvo daruje trecoj osobi?

Treba li Zavod za socijalni rad obavijestiti o svemu?

Hvala!

uređeno: od GoogleGuy
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost nema opcije.

S druge strane - idemo na najgoru opciju. Osoba sada ima pravo na ID.

Dobije nekretninu i prepise ju drugoj osobi. Teoretski i zakonski barem 1 dan ce "krsiti" zakon.

Cak i da se dobrovoljno javi u Zavod i izgubi ID, moze odmah iduci mjesec predati zahtjev za ID opet.

Malo bedasto zvuci... ali zakonito?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budem svakako...

Mozda malo popricamo i sa soc. radnicom.

Ako se i ide u prekid ID, pa onda novi zahtjev za ID, nema gubitaka jer i ako se podnese novi zahtjev sve ide od dana podnosenja. Malo komplicirano djeluje, ali lako izvedivo.

Mislim da smo najblize opciji da odradimo sve u 1 dan - nasljedivanje i darovanje. Sud odmah radi 2 upisa, prvo te osobe (nasljednika) te onda daroprimatelja. Pa kud puklo. Nece nas nitko ubit i ako se sazna :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, GoogleGuy je napisao:

Budem svakako...

Mozda malo popricamo i sa soc. radnicom.

Ako se i ide u prekid ID, pa onda novi zahtjev za ID, nema gubitaka jer i ako se podnese novi zahtjev sve ide od dana podnosenja. Malo komplicirano djeluje, ali lako izvedivo.

Mislim da smo najblize opciji da odradimo sve u 1 dan - nasljedivanje i darovanje. Sud odmah radi 2 upisa, prvo te osobe (nasljednika) te onda daroprimatelja. Pa kud puklo. Nece nas nitko ubit i ako se sazna :)

O kakvim se nekretninama radi ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, GoogleGuy je napisao:

4. razina. Mislim da ce biti kuca i zemlja.

Da nazalost, onda se djelovi "Zakona o inklozivnom dodatku" odnose na vas vezano na tu nekretninu - kucu...citiram:

"Dodatno, pravo na inkluzivni dodatak za 4. i 5. razinu potpore se ne priznaje osobi:

  • koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima"
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Saznat će sigurno. U svakom slučaju moraš novu okolnost prijaviti, pričao ti ili ne sa soc. radnicom. Ona bi ti mogla dati najoptimalnije rješenje. Kad - tad će saznati pa ukinuti rješenje a time i sve dotada provedene potrebne radnje,  čak povrat sredstva od nastale nove okolnosti. Pitanje je što se dešava ako se po nasljeđivanju nekretnina i poništavanju rješenja, nekretnine daruju nekom trećem. Vjerojatno ponovo postaješ osoba s pravom na inkluzivni dodatak, ali mislim da tek nakon 6 mjeseci možeš podnijet zahtjev, s novom medicinskom dokumentacijom.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , cvrtila je napisao:

Saznat će sigurno. U svakom slučaju moraš novu okolnost prijaviti, pričao ti ili ne sa soc. radnicom. Ona bi ti mogla dati najoptimalnije rješenje. Kad - tad će saznati pa ukinuti rješenje a time i sve dotada provedene potrebne radnje,  čak povrat sredstva od nastale nove okolnosti. Pitanje je što se dešava ako se po nasljeđivanju nekretnina i poništavanju rješenja, nekretnine daruju nekom trećem. Vjerojatno ponovo postaješ osoba s pravom na inkluzivni dodatak, ali mislim da tek nakon 6 mjeseci možeš podnijet zahtjev, s novom medicinskom dokumentacijom.

 

 

 

 

Kako će saznati sigurno? Ima netko zadužen u centru tko svakodnevno provjerava imovinsko stanje  korisnika ? Da. imaju premalo posla.

Zato i piše da je svaku promjenu korisnik dužan prijaviti sam.

 

A ako ide prijaviti, nije to samo tako, minuta ili dan u vlasništvu. Postavlja se pitanje da li tu imovinu korisnik

može OTUĐITI ( prodati ) i time si osigurati sredstva za učinkovito sudjelovanje u društvu.

Znači, naslijedi se kuća vrijedna par stotina tisuća eura, pokloni se djetetu, susjedu, zatim se možda i ubire najamnina preko te druge osobe

a država će plaćati inkluzivni jer eto, korisnik je svoju nekretninu poklonio.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-pa zato treba razgovarati sa soc. radnicom, najgora varijanta je napraviti nešto protuzakonito

-po ostavinskoj raspravi iza mog pokojnog oca su me zvali  da dam izjavu što sam nasljedio, kako su znali da je bila ostavinska     rasprava a ja nisam ništa nasljedio

-ništa ne govorim na pamet već iz osobnog iskustva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro je procitati razlicita iskustva. Sad iz vašeg znam da ipak doznaju za ostavinsku. Vjerojatno kroz aplikaciju SocSkrb na neki nacin dobiju informacije.

Gdje pise da tek nakon 6 mjeseci je moguce ponovno predati zahtjev?

Rijec je o "trajnom" nalazu, pa ne vidim da ce biti potrebe za novim nalazima u tom slucaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, u registru mi piše 2.stupanj funkcionalnog oštećenja( na temelju psihičkih dijagnoza) bez dodatnih teškoća te bez oštećenja donjih ekstremiteta i to je to. Inače dosad uz ZMP primam  i doplatak za tuđu njegu i pomoć mjesečno od 55.74eura.  Vjerojatno ću imati pravo na 5.razinu od 132e? Naravno,  socijalna samo ponavlja da će predmet rješavati po službenoj dužnosti. Hvala .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Gulinka1 je napisao:

Postovani, u registru mi piše 2.stupanj funkcionalnog oštećenja( na temelju psihičkih dijagnoza) bez dodatnih teškoća te bez oštećenja donjih ekstremiteta i to je to. Inače dosad uz ZMP primam  i doplatak za tuđu njegu i pomoć mjesečno od 55.74eura.  Vjerojatno ću imati pravo na 5.razinu od 132e? Naravno,  socijalna samo ponavlja da će predmet rješavati po službenoj dužnosti. Hvala .

Ispravak: ne piše bez dodatnih teškoća,  samo gore navedeno....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Gulinka1 je napisao:

Postovani, u registru mi piše 2.stupanj funkcionalnog oštećenja( na temelju psihičkih dijagnoza) bez dodatnih teškoća te bez oštećenja donjih ekstremiteta i to je to. Inače dosad uz ZMP primam  i doplatak za tuđu njegu i pomoć mjesečno od 55.74eura.  Vjerojatno ću imati pravo na 5.razinu od 132e? Naravno,  socijalna samo ponavlja da će predmet rješavati po službenoj dužnosti. Hvala .

Prema ovo sto ste naveli u svom tekstu trebalo bi vam pripasti 138 €

"5. razina potpore

- Iznosi 115 % osnovice, a mogu ju ostvariti:

d) djeca i odrasle osobe s psihičkom bolesti II. stupnja bez dodatne teškoće"

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

GoogleGuy, što se tiće poništenja ili ukidanja rješenja:

Za koncepciju oborivih upravnih akata prema ZUP-u bitno je i daljnje stupnjevanje oblika nezakonitosti jer ono, u osnovi, dovodi do razlikovanja pogreški koje mogu dovesti do poništavanja ili ukidanja upravnih akata. Poništavanje je, tako, sankcija kojom se izvan snage stavlja sam akt, ali i pravne posljedice koje je proizveo od trenutka stupanja na snagu – poništavanje djeluje unatrag, tj. ex tunc. Ukidanje sankcija je kojom se izvan snage stavlja sam akt te sprječava njegovo daljnje pravno djelovanje. Prema tome, ukidanjem akta pravne posljedice koje je on proizveo ostaju i dalje na snazi – ukidanje djeluje samo ubuduće, tj. ex nunc

U Vašem slučaju HIPOTETSKI (ovisi o razvoju situacije) bi to bilo ukidanje a time i posljedice za ubuduće, kako sam i prije naveo.

Po mojem mišljenju (iskustvu) je to 6 mjeseci jer sam bio 5 puta na vještaćenju. Jedino zadnje je imalo manji razmak jer me slalo ministarstvo u Središnji ured ZOSI

Kod nas je sve moguće, ne isključujem svaki scenarij.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema nikakvog roka 6 mjeseci.

Primjer: podnesete zahtjev za inkluzivni dodatak, odbiju vas.

Za mjesec dana stanje vam se pogorša i imate novu medicinsku dokumentaciju.

Možete opet podnijeti zahtjev za ID odmah.

 

Ako se naslijedi imovina pa pokloni, to bi bio uvjet za prekid, već sam pisao.

Kada bi bilo dozvoljeno opet podnijeti zahtjev? Ne znam.

Neka logika govori- vrijednost naslijeđene imovine / iznos dodatka koji se do tada priznao = broj mjeseci nakon kojih bi se opet mogao tražiti ID.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 57 minuta, GoogleGuy je napisao:

Ali to nigdje nije propisano, osim ako ide subjektivno po misljenju Zavoda za socijalni rad.

Bit ce to ocito zanimljiva situacija

Propisano je za pomoć i njegu da se u zadnjih godinu dana ne smije otuđiti nekretnina.

Da, ovo je zanimljiva situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , TonyBob je napisao:

Nema nikakvog roka 6 mjeseci.

Primjer: podnesete zahtjev za inkluzivni dodatak, odbiju vas.

Za mjesec dana stanje vam se pogorša i imate novu medicinsku dokumentaciju.

Vi se morate liječiti sve to vrijeme i onda nema problema..oni,ZOSI, rijesavaju predmeta po 6-12 mjeseci. Mislim da u metodologiji vještačenja nešto piše o tome. Slažem se da je situacija zanimljiva. Taj Zakon o ID mora na doradu. Čovjek bi napustio ID,preuzeo Imovinu pa predao drugom a onda opet se vratio pod ID. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Lolypop2 je napisao:

Zanimaju me iskustva onih kojima su preveli doplatak za njegu I pomoc/osobnu invalidninu u inkluzivu....jel je itko dobio trajno rijesenje za inkluzivni?

Kako to mislite, pa ako vam nigdje u rjesenju za ID ne pise da morate nekon odredjenog vremena na kontrolno vjestacenje, onda znaci da je to konacno i trajno rjesenje...ili...

Jer vam sa ovim novim rjesenjem za ID stavlaju van snage ono prijasnje rjesenje "doplatak za njegu I pomoc/osobnu invalidninu" sa datumon 01.01.2024.god. i isplacuju vam razliku izmedju dosad primljenog i ovog novog iznosa po ID-u...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ocito da se tekst u rjesenjima malo razlikuje od podrucnog ureda do podrucnog ureda, zavisi kako imaju unesene "šprance" u svojim racunalima...

Pa tako npr. u rjesenju za osobnu invalidninu prema "zakonu o socijalnoj skrbi" pise...

- da uvidom u naprijed navedeni Nalaz i misljenje Zavoda za vjestacenje nije potrebno provesti kontrolno vjestacenje

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 08. 2024. u 14:07, malicovjek je napisao:

Evo u tekstu rjesenja za ID kod jednog forumasa ovdje sa foruma pise konkretno sljedece:

"utvrdjuje se ostecenje funkcionalnih sposobnosti III stupanj - trajno"

Takodjer i kod nas ...

"se utvrdjuje, xxx, xxx, xxx, II. stupnja, trajno"

Pretpostavljam da to znaci da nema potrebe za dodatnim vjestacenjem za XX godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlada danas donjela odluku:

"Radi smanjenja utjecaja porasta cijene energenata na socijalno ugrožene skupine, kojima je utvrđen status ugroženog kupca energenata, potrebno je dodatno produžiti trajanje roka u kojem se može priznati i obračunavati uvećani iznos naknade za još šest mjeseci, tj. do 31. ožujka 2025."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

imam tjelesno oštećenje 80%, i beneficirani radni staž, vještaćenjem od 2019 godine, na temelju autoimune bolesti.

U međuvremenu mi je dijagnosticirana još jedna autoimuna (rijetka) bolest, uzimam terapiju, onaj index mi je visok, hvala bogu, dr napisala 100% (ajmo reci da nategnuto al, dobro).

Predala sam zahtjev za inkluzivni prije 6 mjeseci, još čekam. 
Da li mogu što očekivati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , -petra- je napisao:

Pozdrav,

imam tjelesno oštećenje 80%, i beneficirani radni staž, vještaćenjem od 2019 godine, na temelju autoimune bolesti.

U međuvremenu mi je dijagnosticirana još jedna autoimuna (rijetka) bolest, uzimam terapiju, onaj index mi je visok, hvala bogu, dr napisala 100% (ajmo reci da nategnuto al, dobro).

Predala sam zahtjev za inkluzivni prije 6 mjeseci, još čekam. 
Da li mogu što očekivati?

Mislim da autoimune bolesti svrstavaju u kronicne bolesti.

Zavisno I  o tome koji vam je stupanj fukcionalnosti mozete se pronaci u nekoj od 5 razina inkluzivnog dodatka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako da se imate nadati jer ako ste osoba s invaliditetom u radnom odnosu sa benificiranim radnim stažom morate imati neku od bolesti: distofija, paraplegija, cerebralna paraliza, multipla skleroza, upalne bolesti zglobova i vezivnog tkiva, uporaba invalidskih kolica, dawnov sindrom, sljepe, gluhe i gluhonijeme osobe

Naročito ako Vam je visok, odnosno nizak (brojčano), Barthelov index (0-105)

Da se čeka, to je toćno jer ima puno zahtjeva, iako bi po Zakonu o ID trebali riješiti u 30 dana a Zakonu o općem upravnom postupku 60 dana.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas savjet iz iskustva...dali netko ima iskustva sa slanjem pozurnice zosiju...naime na kontrolnom sam vjestacenju I cekam od 11 mj 2023 da pogledaju moj predmet....kontrolno vjestacenje odredjeno za 2/2024...a predmet vec dugo stoji nerijesavan unatoc stalnom obecavanju da ga budu pogledali.Molim savjete onih koji su pisali pozurnicu....kako se pise I dali onda sluzbeno stvarno ma kakvog pomaka,odnosno dali ta pozurnica ima.nekog efekta...hvala

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

– Postupci pokrenuti po službenoj dužnosti za postojeće korisnike prava u sustavu, a radi utvrđivanja uvjeta ostvarivanja prava na inkluzivni dodatak, provodit će se do kraja tekuće godine, a po okončanju istih korisnicima će biti isplaćena razlika u iznosu od datuma stupanja zakona na snagu, dakle od 1. siječnja 2024. godine. Novim korisnicima prava će se priznati od datuma predaje zahtjeva, objasnili su nam iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Post sam kopirao iz stranica portala mirovina hr. Dobio sam ovih dana rješenje pa me zbunjuje dali isplata ide po svakom završenom predmetu ili po okončanju svih predmeta. Mislim da se može svakako tumačiti, vidi naslov na portalu mirovina hr.

Doznali smo koliko je zaprimljeno zahtjeva za inkluzivni dodatak, ali i kada bi ga svi trebali dobiti

postavio sam post prije makaranina91, sad mi je jasnije, dakle isplata ide s prvim mjesecom po rješenju, opet dali samo ID ili ID sa razlikom

Hvala na odgovoru

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, cvrtila je napisao:

Post sam kopirao iz stranica portala mirovina hr. Dobio sam ovih dana rješenje pa me zbunjuje dali isplata ide po svakom završenom predmetu ili po okončanju svih predmeta. Mislim da se može svakako tumačiti, vidi naslov na portalu mirovina hr.

Doznali smo koliko je zaprimljeno zahtjeva za inkluzivni dodatak, ali i kada bi ga svi trebali dobiti

postavio sam post prije makaranina91, sad mi je jasnije, dakle isplata ide s prvim mjesecom po rješenju, opet dali samo ID ili ID sa razlikom

Hvala na odgovoru

 

 

 

Sin je dobio id plus razlika zaostatci odmah u prvoj isplati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa mora proci rok zalbe 15 dana od primitka rjesenja kako bi rjesenje postalo pravomocno, tako da isplatu ocekujte negdje sredinom sljedeceg mjeseca od mjeseca kad ste zaprimili rjesenje na kucnu adresu, a ako ste rjesenje zaprimili na kucnu adresu krajem mjeseca, moguce je da cete cekati i do 2 mjeseca isplatu...

Sve ovisi kad vas je racunovodstvo HZSR-a stavilo na isplatu, a isplacuju ID sa razlikom....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, cvrtila je napisao:

Navedene brojke u ovom clanku na "Mirovina.hr" su mi malo cudne, ovako kad se izracuna ispada da jos samo 5252 postojeca korisnika (po sluzbenoj duznosti) nisu dobili novo "rjesenje za ID", sto mi izgleda kao premali napuhani brojevi, smatram da tu nesto grdo ne stima...🤔

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 37 minuta, cvrtila je napisao:

Ma da sve je nejasno, odakle im podatak da bi ukupan broj bio 147.752 ako se još podnose zahtjevi a i vještačenja nisu dovršena

Ma teska manipulacija i muljaza brojevima, Mirovina.hr je ovo objavila 04.01.2024.god. kad se se tek poceli primati novi zahtjevi za ID...

image.png.42c6ab018853bdca4743ba3c98fdf7f6.png

A u ovom novom clanku od 14.09.2024. u tekstu spominju da su primili 67.110 novih zahtjeva, i sad ko tu koga....🤔

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija