Jump to content

inspektorat rada ili angažiranje odvjetnika?


osica

Preporučene objave

kako imam problema s poslodavcem koji sada tjera neku svoju pravdu nakon što sam dao otkaz, moram poduzet neke mjere da se zaštitim

 

da li ću na inspektoratu rada, ako odem osobno, dobiti besplatni pravni savjet ili oni djeluju tek po službenoj prijavi?

 

kako rade odvjetnici? ja ne mislim tužiti poslodavca za nekakvu naknadu štete iz koje bi se odvjetnik naplatio već ga želim samo službeno upozoriti da krši odredbe ZOR-a

dakle treba mi odvjetnik za pomoć u ispravnom tumačenju Zakona

 

Mogu li takav dopis(upozorenje pred tužbu)sastaviti sam ili mora biti potpisan odvjetnik ?

 

koji korak prije poduzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako osnovno za tužiti poslodavca, jest da se u roku od 15 dana od dana nastanka štete moraš obratiti poslodavcu, ako to ne učiniš ne možeš ni tjerati pravdu po sudovima.

 

U radnim sporovima u večini je radnik u pravu u 99%

 

Ako mi podastreš više podataka možda mogu što pomoći, a ovako je sve imaginarno...

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ja se i ne želim suditi, samo ga želim pravno zastrašiti, jer usmenim objašnjavanjem ne postižem ništa

proučio sam ZOR i neke stvari mogu i sam protumačiti, ali on ih tumači na svoj način

Zato mi treba 3. strana koja će mu objasniti da nije u pravu

 

Konkretno: u otkaznom roku je napravljena inventura, na kojoj se pojavio "čudan" manjak i on za to tereti samo mene, te mi je na plaći za 6. mj skinuo trećinu, na idućoj će vjerojatno isto toliko, ali će mi uskartiti i onaj dio koji mi inače isplaćuje na ruke, što je 1/4 moje ukupne plaće, tako da će na kraju prisilno naplatiti cijeli manjak

 

ja sam spreman platiti manjak na inventuri , ali u razmjernom dijelu jer osim mene robu izdaje upravo sam gazda i pristajem platiti najviše polovicu manjka(ionako ne mogu dokazati da je upravo on taj kojem se češće potkradaju greške )

koliko znam on mi nema pravo svojevoljno ustezati od plaće ako ja nisam pristao (čl. 94. )

 

uzet će mi i ovaj dio plaće koju mi isplaćuje na ruke (inače je to bilo dio dogovorene neto plaće kako je i napisano u Ugovoru o radu), ali nikad nisam dobio čitav dio na račun već taj manji dio na ruke, koji on na isplatnoj listi dopiše rukom i napiše da je to prijevoz i stimulacija (valjda je mislio da se time zaštitio),

koliko ja znam prijevoz na ruke mi može isplatiti samo preko blagajničke isplate na osnovi potvrde ili računa, a stimulacja mora biti oporezovana ili barem izražena u obračunu plaće ako ne prelazi 2000 kn godišnje

ima tu još stvari koje je teško dokazati, a na koje smo mi koji radimo kod malih privatnika navikli tako da se više i ne uzbuđujemo zbog toga(korištenje GO, slobodnih dana, osobnog automobila...)

 

no, kako se on sada hvata za sve i hoće od mene naplatiti svaku sitnicu, hoću mu pokazati da on ima puno više putra na glavi i ako bi mu poslao neku inspekciju - sigurno bi otkrili još koji propust

 

koga uopće pozvati?

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi bi danas nekoga strašili. Obučeš nešto ružno, sačekaš ga i prestrašiš sa povikom Buuu!!!

Ili ga prijavi, ili nemoj. Nema mogućnosti strašenja, jer kada podneseš prijavu sve kreće svojim uhodanim tijekom, koji je uređen zakonima. Nema niti jednog zakona koji regulira strašenje počinitelja :-x

Moja preporuka je da ga prijaviš!!!

p.s. vidi čl.114 a KZ-a !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ako se radi o kaznenom djelu iz čl.114 a onda ti ne treba odvjetnik, trebaš to prijaviti općinskom državnom odvjetniku, i ako on utvrdi da se radi o kaznenom djelu po službenoj dužnosti to se ne naplaćuje, već će on to "goniti" na sudu jer mu je to i posao.

2. Uvijek možeš otići u državni inspektorat i oni će ti dati savjet (barem mislim da će to napraviti). Znam neke ljude koji su bili na državnom inspektoratu i oni su im pomogli u ostvarivanju zakonskih prava.

3. Prije nego što nešto napraviš, možeš otići kod poslodavca i izvijestiti ga o tvojim namjerama, ako je normalan isplatiti će ti cijelu plaću, bez ustega.

4. Ako ne ide onda ga obavezno prijavi, ja osobno vjerujem u sustav, koji nije savršen, ali sa takvim prijavama i on će se usavršavati i dovesti do toga da se prava radnika poštuju !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani , žao mi je da ste na svojoj koži osjetili tipičnog hrvatskog poslodavca iliti gulikožu i gramzljivca .

 

Predlažem Vam slijedeće :

 

1. Upozorite ga na nezakonitost isplata na crno , a zbog neplaćanja doprinosa , poreza i eventualnog prireze .

 

Gospodu u Poreznoj upravi će razveseliti Vaša prijava , a to je moguće na besplatni broj telefona :

 

0800 1001

 

* Prijava utaja poreza,

* Neizdavanje računa,

* Rad na crno,

* Drugi porezni prekršaji,

* Pritužbe na rad službenika Porezne uprave.

 

 

2. Razmislite o učlanjenju u neki od sindikata jer između ostaloga pružaju :

 

besplatnu pomoć i zaštitu pri ostvarivanju prava iz rada i po osnovi rada

 

besplatnu stručnu pomoć u slučaju spora s poslodavcem, pred sudom, arbitražom i državnim tijelima

 

novčanu pomoć u slučaju industrijskih akcija organiziranih u skladu s zakonom , Statutom i aktima donesenim na temelju Statuta

 

solidarnu sindikalnu pomoć u skladu s posebnim aktima Sindikata

druge oblike solidarne pomoći i uzajamnog pomaganja članova ( kasa uzajamne pomoći, sindikalni krediti, povoljnija nabavka proizvoda potrebnih za život, itd..

 

Želim Vam odlično zdravlje !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Prijavljena sam inspektoratu rada online. U prijavi je stajalo ime,prezime i email. Međutim, nije bilo kontakt telefona.

Da li inspektorat rada ima pravo odlaziti na teren na nepotpune prijave i bez da kontaktira osobu telefonski.

U biti radi se o tome da je netko otvorio račun na gmailu, potpisao se kao osoba koju osobno poznam, međutim ta ista osoba nije me prijavila nego je to učinio netko drugi (tko, neznam).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je inspektorat izašao na tu prijavu,zasigurno to ima pravo. Iz iskustva vam mogu reći,ja sam telefonom tražio informacije kod inspektorata Vezano za bivšeg poslodavca koji mi je ostao dužan neke novce po osnovi plaće. U tom razgovoru pitao me inspektor želim li ostati anoniman ukoliko ga želim prijeviti. Dakle prema ovom iskustvu,nema zapreke da inspekcija izađe na uviđaj i po anonimnoj prijavi.

Što se pak toga tiće da je u obračanju inspektoratu netko lažno predstavio,e to je drugi par cipela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

 

Da li se može što učiniti po tom pitanju da se sazna tko stoji iza toga? Sumnjam da je to moguće, ali moram pitati...

 

Prva stvar, ta osoba je koristila tuđe podatke (s osobom čije je to pravo ime i prezime sam u kontaktu i oboje ne vjerujemo da se to moglo dogoditi). Druga stvar, u prijavi je bilo niz lažnih optužaba i kleveta (koje sam mogla dokumentima opovrgnuti), blaćenja mene privatno i poslovno.

 

Mislim da bi se trebalo sve to malo kontrolirati, tražiti povratna informacija. I ne preko interneta nego pismeno ili usmeno.

 

Ovo što se meni dogodilo, možda se već i nekome drugome prije i sutra se može nekome novom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija