Jump to content

kupnja novogradnje-parking


blablabla

Preporučene objave

Pozdrav!

Imam jedno pitanje vezano uz kupovinu novogradnje iako je dosta specificno...Dakle,decko i ja odlucili smo kupiti zajedno stan,novogradnju,malo izvan grada (zgb).(necu navoditi o kojim se zgradama radi da ne bi imali besplatnu reklamu).iako znam da se po zakonu nijedan stan u novogradnji ne moze kupiti bez parkinga ili garaze,u nasem je slucaju to upravo tako:naime,investitor gradi naselje u 3 niza, niz u sredini ima mogucnost kupnje garaze (nije obavezno) ali NEMOGUCNOST kupnje parkirnog mjesta.objasnili su nam to tako da su dio predvidjen za parkirna mjesta i cesta javni prsotor (u valsnistvu grada zgb), pa ih ne mogu prodavati.mi zelimo kupiti parkirno mjesto(garaza nam je nepotrebna i preskupa),te smo odustali od kupovine ali su nam oni onda rekli da nam mogu osigurati parking koji dolazi uz zgrade u 1. nizu.neki dan su nas zvali za potpisivanje preugovora te nas obavijestili da i nisu bas sigurni mozemo li mi taj parking kupiti,te da ce to jos provjeriti. dakle, moje je pitanje, mozemo li mi kupiti parkirno mjesto s neke udaljene cestice koje nije vezano uz nas stan ili se moze kupiti SAMO uz stan koji je na istoj cestici (ili nesto slicno). ako netko zna nesto o tome, bila bih vrlo zahvalna na sto brzem odgovoru!!!!

hvala

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi bi to mogli kupiti samo ako je parkirno mjesto pojedinačno upisano na vlasničkom listu a ne kao pripadak nekom stanu. To znači da je p.m. trebalo biti etažirano kao samostalna uporabna cjelina i kao takva dozvoljena i potvrđena od Gradskog ureda nadležnog za te poslove. Ja se u praksi do sada nisam susreo s vlasničkim listom na kojem je bilo samo parkirno mjesto. Ne znam da li je to uopće moguće. Na vašem mjestu bih tražio vlasnički list i uvid u etažni elaborat i tek onda bih se upustio u kupovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zakonski je nemoguće učiniti od parkirnog mjesta samostalnu uporabnu cjelunu ako se ne nalazi unutar zgrade.

u praksi se dešava provođenje takvih etažnih elaborata (Općinski sud Samobor npr.).

U pravilu se treba vidjeti u projektu da li su predviđena kakva parkirna mjesta pa je na temelju tog projekta trebalo izvesti etažiranje na način da se svakom stanu ima smatrati pertinencijom i određeno parkirno mjesto te bi na taj način kupnjom određenog stana stekli i određeno parkirno mjesto.

Ako tome nije tako onda vi kao suvlasnik imate pravo koristiti sve zajedničke dijelove nekretnine koji nisu etažirani.

Dakle, ako vidite negdje na gruntu mjesto za parking slobodno se parkirajte jer ste suvlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Parkirališno mjesto izvan zgrade u okučnici, na zemljištu ne može se etažirati, niti se je to ikada moglo ni po zakonu, ni po pravilima struke bilo koje.

Može se etažirati samo zgrada, po relevantnim zakonima, a okučnica gdje spadaju i parkirališta spadaju u zemljište, a zemljišta se mogu samo parcelirati, a nikako etažirati.

Čak se niti pojedina parkirališta na zajedničkom zemljištu sa prilazima do istih ne mogu parcelirati.

Ali zato po prostornom planu (gotovo svakom u RH)

na temelju kojih se dobiva u upravnom postupku lokacijska dozvola, a potom i građebna dozvola za stambenu zgradu, obaveza je za svaki stan predvidjeti po jedno parkiralište, a koje je pravno i fizički nedjeljivo sa stambenom jedinicom, i kao takvo obavezno parkiralište trebalo bi biti i ucijeni stana - samostalne uporabne jedinice. :propis::pravila: :cita:

grand je napisao:

Vi bi to mogli kupiti samo ako je parkirno mjesto pojedinačno upisano na vlasničkom listu a ne kao pripadak nekom stanu. To znači da je p.m. trebalo biti etažirano kao samostalna uporabna cjelina i kao takva dozvoljena i potvrđena od Gradskog ureda nadležnog za te poslove. Ja se u praksi do sada nisam susreo s vlasničkim listom na kojem je bilo samo parkirno mjesto. Ne znam da li je to uopće moguće. Na vašem mjestu bih tražio vlasnički list i uvid u etažni elaborat i tek onda bih se upustio u kupovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Ali zato po prostornom planu (gotovo svakom u RH)

na temelju kojih se dobiva u upravnom postupku lokacijska dozvola, a potom i građebna dozvola za stambenu zgradu, obaveza je za svaki stan predvidjeti po jedno parkiralište, a koje je pravno i fizički nedjeljivo sa stambenom jedinicom, i kao takvo obavezno parkiralište trebalo bi biti i ucijeni stana - samostalne uporabne jedinice. "

 

Alfaro,ovaj "nas" stambeni projekt dakle za stan koji mi kupujemo nema p.m.ZA KUPITI. ima za koristenje, ali samo kao javna povrsina. objasnjeno nam je da je tomu tako da npr. cistoca i njima slicni mogu ulaziti u naselje, itd :misli: . moze li onda takav stan dobiti lokacijsku,gradjevinsku te nakraju uporabnu dozvolu i vlasnicki list? ne kuzim kako im je to proslo. mi smo se odlucili za garazu (puuuuuuuuuno skuplje :-x ) koja nije vezana uz parcelu....?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

blablabla je napisao:

Alfaro,ovaj "nas" stambeni projekt dakle za stan koji mi kupujemo nema p.m.ZA KUPITI. ima za koristenje, ali samo kao javna povrsina. objasnjeno nam je da je tomu tako da npr. cistoca i njima slicni mogu ulaziti u naselje, itd :misli: . moze li onda takav stan dobiti lokacijsku,gradjevinsku te nakraju uporabnu dozvolu i vlasnicki list? ne kuzim kako im je to proslo. mi smo se odlucili za garazu (puuuuuuuuuno skuplje :-x ) koja nije vezana uz parcelu....?

Uvijeti za parkirališta u novogradnji bilo kojeg stambenog objekta u RH definirani su prostornim planom, a na temelju kojeg je i dobivena lokacijska dozvola za vaš višestambeni objekt i to tako da se parkiralište treba rješiti u sklopu građevinske čestice unutar parcele - vidi situaciju u lokacijskoj dozvoli i idejni projekt koji je sastavni dio lokacijske dozvole, a potom se na temelju svih tih uvjeta gradnje iz lokacijske izdaje potom i građevna dozvola. Prema tome i legalno - po zakonu ili kako hoćete, parkirališta moraju postojati za svaki stan po jedno (i to je minimum), a ta parkirališta nemogu odjednom nestati ili da vam sad netko kaže da nema mjesta za parking?! To su gluposti kaj vam pričaju odnosno malverzacije agenata i agencija u trgovini nekretninama, a da bi se potencijalan kupac zaštitio od takvih muljanja i da je isti kupac siguran i zbog drugih stvari u toj gradnji potrebna je i važna uporabna dozvola. Uporabna dozvola je osigurač i sigurnost za sve, a agencije upravo to najčešće izbjegavaju jer to košta i onda nema muljanja kad postoji takav akt-dokument. Pozdrav. :vrti::misli::hekla::propis::blabla:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija