Jump to content

Kako vratiti naslijeđene dugove


karlo

Preporučene objave

"Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine, s time da na visinu vrijednosti naslijeđene imovine i vrijednost ostaviteljevih dugova koje je nasljednik već podmirio sud pazi samo na prigovor nasljednika."

Štovani nasljednik sam imovine vrijedne oko stotinu tisuća kuna,isto tako dugova u nekoliko banaka koji prelaze tu vrijednost.Zanima me tko procjenjuje vrijednost naslijeđene imovine,da li za kontakt sa sudom trebam odvjetnika ili mogu sam ukazati da vraćam dugove.Na kraju,trebam savijet kako da se izvućem iz svega ovoga da ne vratim više od onoga što sam naslijedio,hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste napisali da li je rješenje o nasljeđivanju već doneseno i da li je pravomoćno.

 

Ako ostavinski postupak tek treba provesti, i ako ste potpuno sigurni da su dugovi veći od vrijednosti nasljedstva, možda Vam je jednostavnije da se odreknete nasljedstva i skinete brigu s vrata.

 

Pogledajte malo članke od 129 nadalje Zakona o nasljeđivanju.

 

U tom slučaju, ostalo je problem vjerovnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vas vjerovnik (banka) ne može prisiliti da vratite više od vrijednosti imovine.

Ako vas tuže, vi možete istaknuti taj prigovor da ne odgovarate preko te granice.

Vrijednost imovine je moguće utvrditi npr. procjenom porezne uprave, vještačenjima i slično.

Pripazite na koje je sve načine banka osigurla kredit,. Ako postoji kakva hipoteka ili fiducija na nekretnini koju ste nasljiedili, prijeti vam da izgubite tu nekretninu, jer hipoteka tereti svagdašnjeg vlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija