Jump to content

poboljšanje stambenih uvjeta


kira

Preporučene objave

Lijepi pozdrav , Molim za Esada..

Kako se rješava poboljšanje stambenih uvjeta. Ja imam "riješeno" stambeno pitanje, podnio sam dokumenta i na listi sam za poboljšanje postojećih stambenih uvjeta, bila mi je i komisija. U kom iznosu i kako se dodjeljuje "kredit" za poboljšanje tih uvjeta u kom iznosu., što dodjeljuje lokalna uprava a koliko Ministarstvo.

Hvala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja još nisam predao dokumentaciju a ono što sam saznao je da iznos ovisi o uvjetima stanovanja, primanjima, zajedničkom kučanstvu i postotku rvi-a.

pa neka se netko javi tko je dobio ovakav kredit.

inače tko ne zna dokumentacija se predaje do 10. mjeseca tekuće godine za kredit za poboljšanje uvjeta stanovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nerazumijem ovo kolega ''dobija'' pa valjda komisija izađe utvrdi postojeće stanje i onda odluči o kojem se iznosu radi ili se varam....

Ja sam prošle godine predao papire za poboljšanje uvjeta stanovanja i kako mi je rečeno zvati će me kad će trebati izaći komisija, a kada će to biti, tko to zna :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru..

Malo mi je čudno da su ovako" mali" iznosi, dali u su u stvari propisani točni kriteriji. Ja sam svoje stambeno pitanje riješio na kredit koji još uvijek otplaćujem. Znam jednog kolegu koji je dobio znatno veće novce to jest sagradio je cijelu kuću a ima 30% HRVI..ili pak netko tko ima HRVI 40% dobije stan i sl.

Hvala na pozornosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

perica7 je napisao:

Koliko ja znam tročlana obitelj dobiva oko 7500eura a četveročlana 10500eura za poboljšanje uvjeta stanovanja neovisno o tome dali imate stan ili kuću to je sigurno.

 

Koga zatražiti i gdje se obratiti za isto ??????

 

Evo meni bi na primjer puno značila ikakva pomoć pri gradnji obiteljske kuće, recimo barem da mi srtuju daju, dok sam ostalo sve sam riješio i građevinsku dozvolu i zemljište a imam i nešto novaca za započeti gradnju ali nemam puno.

 

Inače sam u mirovini, hrvi 30 %, četveročlana obitelj trenutno živim u istoj kući s roditeljima, sestrom i njenom obitelji u kojoj kući imam 2/8 udjela kao suvlasnik ( živim u 40 kvadrata iste kuće ).

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

Hvala na odgovoru..

Malo mi je čudno da su ovako" mali" iznosi, dali u su u stvari propisani točni kriteriji. Ja sam svoje stambeno pitanje riješio na kredit koji još uvijek otplaćujem. Znam jednog kolegu koji je dobio znatno veće novce to jest sagradio je cijelu kuću a ima 30% HRVI..ili pak netko tko ima HRVI 40% dobije stan i sl.

Hvala na pozornosti.

 

da li je tvoj kolega dobio kredit za gradnju ili poboljšanje uvjeta stanovanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je za gradnju obiteljske kuće...

Znači neznam temeljem kojih kriterija se određuje iznos kada je u pitanju "poboljšanje stambenih uvjeta". Što isplaćuje lokalna uprava a što Ministarstvo.

Koja je razlika u dodjeli sredstava kada je gradnja kuće ili kupnja kuće ili stana a koja je kada je u pitanju poboljšanje stambenih uvjeta ako primjerice stambenio poitanje riješeno hipotekarnim kreditom, iz vlastitih sredstava.

Hvala..

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

Ja imam "riješeno" stambeno pitanje, podnio sam dokumenta i na listi sam za poboljšanje postojećih stambenih uvjeta, bila mi je i komisija. U kom iznosu i kako se dodjeljuje "kredit" za poboljšanje tih uvjeta u kom iznosu., što dodjeljuje lokalna uprava a koliko Ministarstvo.

Hvala..

 

1. Stambeni kredit za poboljšanje uvjeta stanovanja odobrava se za odgovarajuću površinu stana prema zapisniku Stručne komisije, sukladno kategoriji potrebnih radova, za:

a) obnovu radova u završnoj etapi izvedbe objekta (radovi ličenja stolarije i zidova, promjena dijela keramičkih pločica, brušenje i lakiranje parketa, izmjena dijela armature i izmjena dijela rasvjetnih tijela) po m2 stambene površine, u iznosu od 90 EUR;

b) djelomičnu obnovu obrtničkih radova na građevini (radovi kategorije a), te radovi zamjene dijela vanjske stolarije, zamjene dijela limarije, zamjene dijela pokrova, zamjene dijela podova i sl. radove) po m2 stambene površine, u iznosu od 150 EUR;

c) obnovu obrtničkih radova na građevini (radovi kategorije b), te obnovu obloga zidova, obnovu unutarnje stolarije, zamjenu kompletne limarije, obnovu fasade, obnovu pokrova i sl. radove) po m2 stambene površine, u iznosu od 260 EUR.

 

2. Kredit za poboljšanje uvjeta stanovanja po povoljnijim uvjetima (ovisno o % invalidnosti) osigurava MOBMS, a lokalna samouprava osigurava da tijekom radova bude lijepo vrijeme :-D .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

... kako se tu računaju kvadrati to jest omjer kvadrata u odnosu na % invalidnosti, uvjeti kredita(kamata, hipoteka,rok vraćanja),

Hvala !

U gornjem postu piše: "Stambeni kredit za poboljšanje uvjeta stanovanja odobrava se za odgovarajuću površinu stana prema zapisniku Stručne komisije, sukladno kategoriji potrebnih radova." Znači da Stručna komisija određuje površinu stana koju treba adaptirati (svakako ne veću od površine stana koji vas pripada po ZOPHBDR, a to opet ovisi o broju članova obitelji) - to nema veze sa % invalidnosti.

Kada komisija odredi površinu i radove, određuje se ukupni iznos troškova adaptacije, a za tu svotu se - kada dođete na red - odobrava kredit.

Od ukupnog iznosa kredita umanjuje se % koji odgovara % vaše invalidnosti (npr. 30%) i taj iznos se pokriva iz prpračuna (vi ga ne vraćate). Također, opet ovisno o % invalidnosti, plaćate kamatu na kredit po slje­dećim kamatnim stopama:

– za HRVI iz Domovinskog rata od 50% i više od 50% oštećenja organizma po stopi od 2%,

– za HRVI iz Domovinskog rata od 40% oštećenja organizma po stopi od 3%,

– za HRVI iz Domovinskog rata od 30% i 20% po stopi od 4%.

Razliku od beneficiranih kamatnih stopa do tržišne vrijednosti subvencionira RH.

Rok otplate stambenog kredita za poboljšanje uvjeta stanovanja iznosi 15 godina. Iznimno se može odrediti / ugovoriti duži rok otplate ako bi to utjecalo na kreditnu sposobnost korisnika, ali ne duži od 30 godina.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to daje ministarstvo branitelja ali ne ide tako brzo prvo treba doći na listu pa mora koisija doći kući itd.treba još navesti da kad se dobije taj kredit onaj postotak koliko si invalid ne vraćaš ostalo vraćaš na 15-20 god.i sve komunalije koje si platio čuvaj jer dobiješ povrat uloženih sredstava a to je struja ,plin,voda,itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija