Jump to content

Ponovno vještačenje radi promjene omjera rat-mir


dudo-sk

Preporučene objave

13.12.2007.predao sam zahtjev za ponovno vještačenje po vašoj preporuci.. Danas 04.06.2008. sam izašao pred vještaka u sisačkom mirovinskom. Imao sam 20 % rvi-privremeno..20% u svezi rata i 80 % ostalo..

Vještak mi je rekao slijedeće ;

 

S obzirom da imam 20 % rvi ,praksa je da se daje i takav omjer u svezi rata.. Uvidom u moju dokumentaciju vidljivo je da imam kontuirano liječenje i nakon umirovljenja ( prevođenja sa naknade ). On će predložiti Taborskom da mi da 30 % - 70 %. napisao je prijedlog pred mojim očima i rekao da je to sad samo njegov prijedlog, a sve je na taborskom i da se on mora jako potruditi da to ovaj i prihvati. Zahvalio mi se pružio ruku i još rekao da se na rješenje čeka 4 do 5 mjeseci.

 

Molim Vas da mi napišete vaša iskustva i praksu Taborskog, mogu li se nadati potvrdi vještaka ili se ovaj samo ogradio pa mi rekao da će predložiti povećanje. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošle godine u 6mjesecu meni je gđa. vještak samo površno pregledala med. dokumentaciju. Na moju opasku da sam Hrvi 30% odbrusila je da to nema veze o procjeni moje radne sposobnosti koju ona donosi. Nakon dobivenog privremenog rješenja vidim da je teta napisala 30\70% rat-mir. Naravno idem na obnovu postupka. Meni su dosta pomogli savjeti nekih iskusnijih forumaša. Tebi naravno želim da uspiješ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marinko43 je napisao:

Prošle godine u 6mjesecu meni je gđa. vještak samo površno pregledala med. dokumentaciju. Na moju opasku da sam Hrvi 30% odbrusila je da to nema veze o procjeni moje radne sposobnosti koju ona donosi. Nakon dobivenog privremenog rješenja vidim da je teta napisala 30\70% rat-mir. Naravno idem na obnovu postupka. Meni su dosta pomogli savjeti nekih iskusnijih forumaša. Tebi naravno želim da uspiješ.

 

Kada sam ja bio na prvostupanjskom ( 2007 god ) lp u mirovinskom u tvrtkovoj u zagrebu za sada prvi i jedini puta, tada jos nisam imao niti od plp rijesenje o satusu hrvi-a, jer sam cekao poziv na plp za hrvi.

 

Tada sam bez statusa hrvi-a poslan u mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad omjer 30 % - 70 % rat - ostalo.

 

A što se tiče obnove postupka na nosnovu pogoršanja osnovne bolesti to mora biti evidentirano i u nalazima.

 

Tako da u mom slučaju to nije bio slučaj da mi vojni dio ovisio o statusu hrvi-a jer ga nisam jos niti imao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu nema nikakve logike uopće, sve je izgleda više stvar sreće nego liječnićke dokumentacije. Ja lani u 6. mj. nisam imao HRVI (tek od 12. mj. imam prvostupanjsko, dobio 40%), čovijek mi je na prvostupanjskoj HZMO uredno napisao 100% rat. Naravno, Taborski je to srušio na 70 rat - 30 mir, ali kako vidim, prošao sam izuzetno dobro. Na kraju dobio opću, 70-30. Sad čekam DLP za HRVI, nadam se da neće srušiti više od 10%. Dakle, apsurdno je da ti netko u HZMO-u daje svega 30% rat uz obrazloženje "Jer toliko imaš i HRVI". Po toj izopačenoj logici tko nije HRVI od prije ne bi mogao dobiti ni 1% za rat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zadrav je napisao:

... Po toj izopačenoj logici tko nije HRVI od prije ne bi mogao dobiti ni 1% za rat.

 

Ne bih želio otvarati neku novu temu, ali skrenuo bih pozornost na ovakav slučaj (nažalost nije jedini, ima ih puno...): djelatni pripadnik HV - DVO je bolesna podnese zahtjev za HRVI odbiju ga jer još radi u OS RH, ništa od HRVI-a; poslodavac - MORH ga tjera u mirovinu, HZMO vještači: nemaš HRVI nije u svezi DR (prethodni ZOPHBDR-a), rezultat: mirovina minimalna, a osoba VSS, dragovoljac (po novom ZOPHBDR nešto znači, ali od tog niš koristi jer nema u svezi rata),čin iz HV (nema sreće jer nije bio u MUP-u); s HZMO-om se "navlači" za obnovu itd. Izopačeno, možda, ali tog čovjeka s tako određenom mirovinom bolje ne upitati što misli o dodjelama čina zbog HRVI i to retroaktivno, o nezadovoljstvu mirovinama jer su ispod 6 ili bog te pitaj koliko tisuća kuna,... Izopačeno sigurno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

F.32-depresivna epizoda, ja bio pitanje postavio ovako. Što je kod PTSP-a pogoršanje bolesti. Nije to najgora bolest koja postoji i moguće je zalijećenje, ali što je to pogoršanje. Redoviti odlasci na kontrolu, ispijanje brdo medikamenata, hospitalizacije. Ili u najgorjem slučaju suicid. Krenuo sam od F.43, elementi PTSP-a, pa F.43. chr, pa F-62, početni omjer i nakon birokratske obrade ostao je isti, a zar sam se je u tih 6 godina nešto posebno promijenio. Ima li tko kakvu službenu definiciju, to ti je pogoršanje bolesti. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

F.32-depresivna epizoda, ja bio pitanje postavio ovako. Što je kod PTSP-a pogoršanje bolesti. Nije to najgora bolest koja postoji i moguće je zalijećenje, ali što je to pogoršanje. Redoviti odlasci na kontrolu, ispijanje brdo medikamenata, hospitalizacije. Ili u najgorjem slučaju suicid. Krenuo sam od F.43, elementi PTSP-a, pa F.43. chr, pa F-62, početni omjer i nakon birokratske obrade ostao je isti, a zar sam se je u tih 6 godina nešto posebno promijenio. Ima li tko kakvu službenu definiciju, to ti je pogoršanje bolesti. :misli:

 

Pa vještaci će sami zaključiti po nalazima i dijagnozama da li je došlo do pogoršanja ili ne.

 

Prvo će to zaključiti doktor OP pa ako on da svoje mišljenje da je došlo do pogoršanja, onda to razmatra i vještak u mirovinskom i daje svoj prijedlog, pa onada i gsp. T.

 

E, sada po meni službene definicije nema nego ide ovako, čita ovaj, pa čita onaj i ako je kroz nalaze uočeno pogoršanje, to je to, ako nije opet je to, to.

 

A koliko pratim i sudjelujem u ovome i sličnim forumima mogao sam pročitati svakve različite i situacije koje su ljudi prošli i pravila koja se primjenjuju ( barme sam ih našao 5 ( sudbina ljudi ) istih a opet sasvim drugačijih slučajeva, tako da je pravilo da točnog pravila NEMA, a koje bi bilo isto ili barem približno za ljude koji imaju 99,9 % slične slučajeve, a kojima se opet na kraju dodjele riješenja različita pa skoro u istom omjeru 99,9 % ) ?

 

Evo, ja ću kroz koji dan iznjeti svoj slučaj vezano za isto, do tada pozdrav.

 

--- Ne vezano za ovu temu moje mišljenje je da na ovom forumu ima dosta ljudi i iz mirovinskog i od gsp. T koji prate ove naše " razgovore ". ( sumnja opravdana, uvjerio se sam u isto , nije bitno kako )--- Mislim, nema veze neka prate samo ja mislim da je to tako.

 

Pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi moji ako netko od dotične gospode prati,neka prati, pa nije ovo neki forum sa zabranjenim temama,neka rade po slovu zakona i po poštenju,a ako rade kontra toga, neka se zamisle, da li će im se to ikad vratit na nekim njihovim problemima, mislim iskreno da je dobro da ovaj forum postoji, jer ovdje nitko nije nikoga navodi na neke nezakonite radnje, dapače pomagalo se ljudima da ostvare svoja zakonska prava :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

0.9.05.2005.sam u Osijeku bio na prvostupanjskoj i dobio 30% zbog ptsp ali mi hepatitis b nisu priznali.26.08.2005 dobivam potvrdu od drugostupanjske da mi se privremeno priznaje status hrvi.u prosincu 2005 u hzzo osijek vještak određuje 30% vojno 70% civilno(invalidska zbog profesionalne nesposobnosti za rad -vojno 958kn i civilno 831kn=1789kn.čin vojnik,nisam dragovoljac).lječim se ambulantno redovno.

u studenom 2006.hospitaliziran na psihijatriji kbc rijeka.poslije bolnice predajem zahtjev u hzzo osijek za OPĆU mirovinu.vještak utvrđuje da je NASTAO TRAJNI GUBITAK RADNE SPOSOBNOSTI i određuje novi omjer. 60%vojno i 40% civilno.zbog novog izračuna mirovina povećana za 1200kn.

pogoršanje bolesti se smatra ako se nakon konstantnih kontrola stanje ne popravlja i pacijent završi na BOLNIČKOM LJEČENJU(to mi je potvrdila moja referentica u hzzo)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

0.9.05.2005.sam u Osijeku bio na prvostupanjskoj i dobio 30% zbog ptsp ali mi hepatitis b nisu priznali.26.08.2005 dobivam potvrdu od drugostupanjske da mi se privremeno priznaje status hrvi.u prosincu 2005 u hzzo osijek vještak određuje 30% vojno 70% civilno(invalidska zbog profesionalne nesposobnosti za rad -vojno 958kn i civilno 831kn=1789kn.čin vojnik,nisam dragovoljac).lječim se ambulantno redovno.

u studenom 2006.hospitaliziran na psihijatriji kbc rijeka.poslije bolnice predajem zahtjev u hzzo osijek za OPĆU mirovinu.vještak utvrđuje da je NASTAO TRAJNI GUBITAK RADNE SPOSOBNOSTI i određuje novi omjer. 60%vojno i 40% civilno.zbog novog izračuna mirovina povećana za 1200kn.

pogoršanje bolesti se smatra ako se nakon konstantnih kontrola stanje ne popravlja i pacijent završi na BOLNIČKOM LJEČENJU(to mi je potvrdila moja referentica u hzzo)

 

A jesi li od tada više išao na mirovinsko iz bilo kojega razloga, mislim vezano za mirovinu ( revizija , ponovno vještačenje poradi ponovnog pogoršanja bolesti ili slično ) ?

 

Evo iz ovog je primjera vidljivo da se ipak omjer voni-ostalo dio može promjeniti na ponovnom vještačenju .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam išao niti jednom poslije vještačenja za opću mirovinu.najviše šanse za promjenu omjera se ima poslije bolničkog liječenja ali i sve zavisi i o doktoru-vještaku.on može promjeniti omjer na više ili ga ostaviti isto a nemože ga smanjiti.ja se krajem godine spremam na još jedno bolničko pa ponovno na vještačenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Buda1965, uz dužno poštovanje prema tebi, kao i prema svim korisnicima ovog foruma, ali pročitaj još jednom svoju zadnju rečenicu iz svog zadnjeg posta i razmisli malo prije nego što takvo što napišeš. Nemoj krivo shvatiti, ali takve stvari se ne mogu planirati. Ja ti od srca želim da ti ozdraviš, a ne da opet završiš u bolnici. Ja se iskreno nadam da ja nikad više neću završiti u bolnici.

Još jednom kažem, nemoj krivo shvatiti ovo što sam napisao, jer je to bilo iz dobre namjere.

Pozdrav svim braniteljima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve u redu.nisam se dobro izrazio o liječenju.naime moj doktor je rekao na zadnjoj kontroli da ću ići na bolnićko kad bude bilo mjesta.to bi po njegovom moglo biti krajam godine ako se ne desi nešto nepredviđeno.a do tad lijekovi,odmor i što manje uzrujavanja (ako je ikako moguće)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 12.mj.2007.dobio sam rješenje da sam u mirovini od 01.01.2005. do tada sam bio na privremenoj naknadi. Pošto mi je omjer 30% rat 70% ostalo uložio sam žalbu na isto. Po činu sam poručnik HRVI 30% trajno , dragovoljac, veteran neznam ni sam više što, bolujem od PTSP od 1996. Prvo i jedino vještaćenje sam imao 1997. kada su mi dali omjer 50% rat 50% ostalo. To rješenje je otišlo na reviziju gdje mi je dato 30%rat 70% ostalo. Na rješenje iz 2007. za mirovinu sam uložio žalbu i tražio da mi se omjer rat-ostalo izmjeni, priložio kompletnu dokumentaciju koju oni nemaju ( ne znam na osnovu čega su donijeli rješenje pošto nisam bio na novom vještačenju) bolničko liječenje 2001. godine znači ležanje ne dnevni boravak u Psih.bolnici. I sada nakon šest mjeseci čekanja dobio sam da je žalba odbijena na omjer rat- ostalo - "napominje se žalitelju da ocjena radne sposobnosti odnosno promjene uzroka invalidnosti nije predmet ovog upravnog postupka koji je proveden po službenoj dužnosti u smislu čl. 152. ZOPHDBR-a stoga nema zakonske mogućnosti za provođenje postupka ocjene promjene uzroka invalidnosti žalitelju kod ovlađtenog višeg vještaka.Ujedno se napominje žalitelju da će se radi ponovne ocjene radne spobonosti a zbog rpomjene uzroka utvrđene invalidnosti njegova žalba uzeti u postupak i kao zahtjev za ponovnu ocjenu radne sposobnosti te uputiti Područnoj službi na daljnji postupak. "

Molim ako mi netko može malo ovo objasniti bio bih zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 01.01.2005 stekli ste određena prava iz mirovinskog osiguranja (naknada, ZOPHBDR koji je do tada važio, omjer 30:70,...)a HZMO je imao obvezu po sada važećem ZOPHBDR prevesti ta vaša prava na odrednice tog zakona s danom ostvarivanja prava 01.01.2005. godine. To je HZMO učinio rješenjem kojeg ste primili i na njega se žalili jer ste bili nezadovoljni omjerom 30:70. Žalba je stvarno neosnovana jer taj omjer "vučete" od ranije i na njega ste se trebali žaliti kada je za to bilo vrijeme i rok po rješenju kada vam je određena naknada temeljem tog omjera.HZMO je korektno odredio da će tu žalbu tumačiti kao zahtjev za obnovu postupka i poslati predmet nadležnoj Područnoj službi. Ta služba će vas pozvati na vještačenje, a nova možebitno određena prava dobijati ćete s danom podnošenja zahtjeva tj. sa danom kada ste predali žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Nisam se dugo javljao na forum, ali vidim da se puno toga nije izmjenilo. Ja sam u međuvremenu otišao u mirovinu 50/50 opća nesposobnost. nisam išao na obnovu postupka pri HZMO-u, ali sam izjavio žalbu na PLP HRVI u OS koje mo je prvi puta dalo 30% hrvi, a ZG smanjio na 20%, drugi put na PLP U OS za HRVI 20% u nastavku uz lagano pogoršanje. Na to sam izjavio žalbu, ali izgleda da se na istu čeka 10 mjeseci. Zvao. A ovo sve prije navedeno po ovoj temi je čista sreća ili ako imaš nekoga u centrali da odradi za tebe. Samo me interesira kako bi nas poslali u mirovinu da nemamo nikakvu invalidnost tipa HRVI i na koji bi način onda odradili famozni kumulirani dio, jer ako netko tko je proglašen od strane LP u Policiji i HV-u logično je da je nesposoban za taj posao 100% profesionalno!!! Još jednom pozdrav svima i probati se žaliti čisto zbog sebe. Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija