Jump to content

Apsolutna zastara i izvršenje kazne zatvora


Cifi

Preporučene objave

Presuda kojom je optuženiku izrečena kazna zatvora od 11 mj. zbog kaznenog djela iz čl.224.st.4. KZ-a je postala pravomoćna 08.01.2008.g.

Djelo je počinjeno 01.02.1996. i 15.04.1998., dakle 01.02.2006.g. i 15.04.2008.g. je nastupila apsolutna zastara kaznenog progona.

Što je s izvršenjem kazne zatvora?

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

poštovani;zanima me točan odgovor u vezi neke zastare izvršenja kazne zatvora,

čuo sam se sa nekoliko odvjetnika i od svakog sam čuo drukčiji odgovor,

naime radi se o kaznenom djelu koje je počinjeno 2003godine,a optužnica je podignuta 2005g,

a pravomoćna presuda od 2 godine zatvora izrečena je 16.11-2011g

mene zanima koji zakon se odnosi na zastaru izvršenja ove kazne zatvora,dali stari kad je djelo počinjeno 2003g ili novi zakon kad je izrečena pravomoćna presuda 2011g,te je prije mjesec dana raspisana i međunarodna tjeralica... kad točno nastupa zastara za ovu presudu i kad bi se mogao točno vratit u hrvatsku a da ne moram u zatvor?

unaprijed zahvaljujem na točnom odgovoru,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a pravomoćna presuda od 2 godine zatvora izrečena je 16.11-2011g

mene zanima koji zakon se odnosi na zastaru izvršenja ove kazne zatvora,dali stari kad je djelo počinjeno 2003g ili novi zakon kad je izrečena pravomoćna presuda 2011g,te je prije mjesec dana raspisana i međunarodna tjeralica... kad točno nastupa zastara za ovu presudu i kad bi se mogao točno vratit u hrvatsku a da ne moram u zatvor?,

3 godine od pravomoćnosti presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastara vam nastupa protekom 10 godina računajući od dana pravomoćnosti presude, dakle u vašem slučaju to bi bilo 17.11.2021. sukladno čl. 83. Kaznenog zakona (NN 125/11, 144/12). Da pojasnim - na vaš slučaj primjenjuje se "novi" Kazneni zakon, a ne Kazneni zakon koji je bio na snazi u vrijeme počinjenja djela (naveli ste 2003., dakle to bi bio Kazneni zakon iz 1997. sa svim svojim naknadnim izmjenama i dopunama), i to iz razloga jer je "novi" Kazneni zakon usvojio i izrijekom propisao stajalište koje je glede instituta zastare već dugo prisutno u teoriji, dok ga u zakonu nije bilo izrijekom, a to je da zastara nije i ne može biti privilegij okrivljenika, pa čak i usprkos institutu obvezatne primjene blažeg zakona koji kod instituta zastare ne dolazi u obzir. Naime, čl. 86. Kaznenog zakona (NN 125/11, 144/12) ističe da ako se prije nastupa zastare kaznenog progona ili zastare izvršenja kazne promijeni rok zastare, primijenit će se zastarni rokovi novog zakona (bez obzira bili oni blaži ili teži). U vašem slučaju pravomoćna presuda donesena je 16.11.2011. i od tada teče rok zastare izvršenja izrečene kazne od dvije godine, koji je prema čl. 21. "starog" Kaznenog zakona (važećeg u vrijeme donošenja pravomoćne presude) iznosio tri godine, dakle zastara bi nastupila 17.11.2014., ali 01.01.2013. na snagu stupa "novi" Kazneni zakon, čiji čl. 86. vaš predmet glede pitanja nastupa zastare izvršenja kazne prebacuje u svoj "režim", dakle pod svoj zastarni rok, koji prema čl. 83. iznosi 10 godina, što dakle znači da zastara nastupa 17.11.2021.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. U vašem slučaju pravomoćna presuda donesena je 16.11.2011. i od tada teče rok zastare izvršenja izrečene kazne od dvije godine, koji je prema čl. 21. "starog" Kaznenog zakona (važećeg u vrijeme donošenja pravomoćne presude) iznosio tri godine, dakle zastara bi nastupila 17.11.2014.,

 

Zanima me da li bi po starom zakonu bila apsoluta zastara ili relativna ,(3 godine) i da li moze doči do relativne zastare,i ako se osuđenik nalazi u inozemstvu na nepoznatoj adresi.

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivan.z. je napisao :

 

"Zanima me da li bi po starom zakonu bila apsoluta zastara ili relativna ,(3 godine) i da li moze doči do relativne zastare,i ako se osuđenik nalazi u inozemstvu na nepoznatoj adresi."

 

To sam u prijašnjem postu zaboravio napisati - ovaj trogodišnji rok zastare izvršenja kazne iz čl. 21. "starog" Kaznenog zakona je relativan, dok bi apsolutan iznosio, prema čl. 23. istog zakona duplo više, dakle 6 godina. Međutim, pročitajte prijašnji post pažljivije, naime 01.01.2013. stupa na snagu "novi" Kazneni zakon, koji prilično mijenja institut zastare. Naime, više nema razlikovanja tzv. "relativne" i "apsolutne" zastare, postoji samo jedna zastara. Navedeni se zakon primjenjuje na sve predmete po pitanju zastare, i kaznenog progona i izvršenja kazne sukladno čl. 86. "novog" Kaznenog zakona. Ovo dakako, ukoliko do njegova stupanja na snagu po "starom" Kaznenom zakonu nije nastupila bilo relativna bilo apsolutna zastara (u većini slučajeva ipak apsolutna, s obzirom da su nadležna tijela pazila svojim radom da ne dođe nastupa relativne zastare).

 

Što se tiče drugog dijela vašeg pitanja - "da li može doći do zastare ako se osuđenik nalazi u inozemstvu na nepoznatoj adresi", smatram da može, jer činjenica da okrivljenik koji je pravomoćno osuđen, a u trenutku kada treba započeti s izvršenjem izrečene kazne nije dostupan pravosudnim tijelima, nije zakonski razlog zbog kojeg izvršenje kazne zatvora ne bi moglo započeti ili se nastaviti, a uslijed kojeg zastara ne bi tekla (tzv. mirovanje zastare), o čemu govori čl. 84. st. 2. Kaznenog zakona. Naime, prema dosadašnjoj praksi takav zakonski razlog postojao je većinom u slučajevima bolesti osuđenika ili odgode izvršenja. Treba naglasiti da postoje pravni mehanizmi kojima se pravosudna tijela mogu poslužiti kako bi pronašle osuđenika koji je "nestao" (npr. izdavanje tjeralice), kako bi se došlo do njega i kako bi on počeo izdržavati kaznu na koju je osuđen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve ok,imam jos jedno pitanje,promijenom kz-a od 1.1.2013 godine promijenjeni su zastarni rokovi zastare izvršenja kazne zatvora u članu 83 i dodan je član 86 koji govori o primjenama rokova zastare ,ali cijelo vrijeme vec godinama kod mjenjanja kz-a govori se o rečenici -blaže po počinitelju- nije mi jasno zašto se i na zastaru ne predstavlja ta rečenica,jer najlakše napraviti velike hrpe postupaka i slučajeva zbog nemarnosti suda i da nebi došlo do katastrofe i lavine zastara ,najlakse promijeniti zastarne rokove,što mislim da je povrojeđeno pravo osumičenika ili osuđenika,jer tako moze do neugled.

 

1.Da li ima nekakvo riješenje da se primjenjuje zastarni rokovi blaze po počinitelju,i jel netko zna ili je čuo da li se moze to primjeniti nekakvom ustavnom tužbom,i zalbom nekom višem sudu ili sudu za ljudska prava,strazbur,jer taj slučaj mi sve više sliči na slučaj maresti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve ok,imam jos jedno pitanje,promijenom kz-a od 1.1.2013 godine promijenjeni su zastarni rokovi zastare izvršenja kazne zatvora u članu 83 i dodan je član 86 koji govori o primjenama rokova zastare ,ali cijelo vrijeme vec godinama kod mjenjanja kz-a govori se o rečenici -blaže po počinitelju- nije mi jasno zašto se i na zastaru ne predstavlja ta rečenica,jer najlakše napraviti velike hrpe postupaka i slučajeva zbog nemarnosti suda i da nebi došlo do katastrofe i lavine zastara ,najlakse promijeniti zastarne rokove,što mislim da je povrojeđeno pravo osumičenika ili osuđenika,jer tako moze do neugled.

 

1.Da li ima nekakvo riješenje da se primjenjuje zastarni rokovi blaze po počinitelju,i jel netko zna ili je čuo da li se moze to primjeniti nekakvom ustavnom tužbom,i zalbom nekom višem sudu ili sudu za ljudska prava,strazbur,jer taj slučaj mi sve više sliči na slučaj maresti....

 

Riječ je o tome da do novog Kaznenog zakona vi niste imali izričitu zakonsku odredbu koja sada postoji u čl. 86. glede računanja rokova zastare. Da li je takva odredba u potpunosti u skladu sa načelom zakonitosti (te načelom obvezatne primjene blažeg zakona kao jednog njegovog modaliteta), o tome bi se dalo raspravljati, međutim trenutačno stajalište je takvo kakvo je. Koje su vaše mogućnosti? Vi svakako možete isticati nastup zastare po starom Kaznenom zakonu, iako vam to neće donijeti uspjeha, uostalom sud u kaznenom postupku pazi na zastaru po službenoj dužnosti. Možete zahtijevati ocjenu suglasnosti čl. 86. sa Ustavom RH, iako tu treba precizirati sa kojim točno dijelom Ustava tražite tu ocjenu (ne vidim ovdje nesuglasnost). Možete podignuti ustavnu tužbu da su vam povrijeđena Ustavom zajamčena prava i slobode, jasno kada ste iscrpili svaki drugi redovan put unutar hrvatskog pravosudnog sustava, a tek kada bi ustavna tužba bila odbijena, onda se možete obratiti tužbom Europskom sudu. Dakle, riječ je o dugotrajnom i vrlo skupom postupku, međutim kojim postupkom smatram da nećete postići ništa. Analogija sa slučajem Maresti ovdje ne vrijedi, tamo se radilo o sasvim drugačijoj stvari. Treba napomenuti kako je novi Kazneni zakon rađen na način da bude u potpunosti u skladu sa načelima moderne kaznenopravne znanosti te pravom Europske unije, a navedeno stajalište glede zastare imaju i druge države u Europi (neke već znatno duže), nije to samo hir Hrvatske. Koliko je meni poznato dosad Europski sud nije donosio nikakve presude koje bi bile vezane uz pitanje ovakvog poimanja zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molim za odgovor...naime interesuje me za osobu koja ima dvije kazne po 6 mjeseci zatvora,pravomocne(teska kradja je u pitanju) i jednu od 10 mjeseci,pravomocna presuda takodjer,kada nastupa zastara i da li bi iste mogao odlezati u BiH ,posto se sada tamo trenutno nalazi i drzavljanin je BiH...kome bi se trebao obratiti.Kazne nisu spajane.Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sve navedene kazne, zastara njihova izvršenja nastupa protekom 6 godina, računajući od dana pravomoćnosti, sukladno čl. 83. st. 1. Kaznenog zakona. S obzirom da nisu primijenjene odredbe o stjecaju (kazne nisu spajane), vama će prije svega, u interesu biti da od prvostupanjskog suda koji vam je izrekao najveću kaznu (dakle ovu od 10 mjeseci), zatražite tzv. nepravu obnovu postupka, odnosno spajanje tih kazni i izricanje jedinstvene kazne.

 

Što se tiče mogućnosti izvršenja navedenih kazni u BIH, imajući u vidu da se radi o državljaninu BIH, koji tamo i prebiva, sukladno sporazumu koji su RH i BIH sklopile vezano uz materiju izvršenja kazni izrečenih kaznenim presudama njihovih sudova, koliko je meni poznato ta mogućnost postoji, a kome se točno podnosi zahtjev, to vam nisam siguran (da li ide i sudu i Ministarstvu pravosuđa, ili samo jednome od navedenih). Najbolje da taj podatak zatražite od svog Ministarstva pravosuđa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija