Jump to content

alimentacija


tikvy

Preporučene objave

Hi

 

evo i ja se razvodim nako što me je suprug maltretirao. prije 4 mjeseci me je izbacio iz kuće ( kuća je na njegovom ocu koji je potpisao sudski nalog za izbacivanje )skupa sa dvogodišnjim djetetom. pristali smo na sporazumni razvod braka i prošli prvo ročište i czss ( nitko nas nije ni pokušao pomirit jer je jasno da skupa nemožemo ).

na sudu se vodi i postupak za zlostavljanje u obitelji.

 

Ja sam nakon porodiljnog izgubila posao i trenutno ne radim.

Živim sa bakom u jednosobnom stanu ( dok ne neđem posao a onda ću u postanare)

Moj suprug radi na crno(vodi se kao nezaposlena osoba) i zarađiva od 13-15 000.00kn mjesečno.

Živimo u maloj sredini i svi znaju da radi i da dobro zarađiva. kada smo podnjeli zahtjev počeo mi je plačat alimentaciju od 900kn mjesečno. poznavajući ga bojim se da će i to prestat. kako će sud u ovom slućaju odrediti visinu alimentacije ?

 

unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle,

Što se tiče uzdržavanja djeteta,sud će prema utvrđenim potrebama djeteta,odrediti uzdržavanje koje će snositi roditelj s kojim dijete neće živjeti. Sud treba uzeti u obzir i mogućnosti roditelja obveznika uzdržavanja (vas),vaša novčana primanja,eventualno druge obveze uzdržavanja,mogućnost ostvarenja povećane zarade itd.

 

Zakon propisuje minimalni iznos uzdržavanja za dijete prema njegovoj dobi.

Za dijete od 0-6 godina iznosi 17 % od prosječne neto plaće isplaćene kod pravnih osoba u RH za proteklu godinu.

To iznosi oko nekih 820 kn.

 

Roditelj koji plaća alimentaciju dužan je redovito plaćati sudski određenu svotu. Nažalost, to što on zarađuje na crno ne ulazi u prosjek za plaćanje alimentacije jer sud gleda njegova prijavljena primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ujedno će, glede vas, primjeniti i čl. 233:

»Čuvanje, njega i skrb koju za maloljetno dijete ili dijete nad kojim roditelji ostvaruju skrb nakon punoljetnosti, ulaže roditelj s kojim dijete živi, vrijednosno su izjednačeni s novčanim iznosom kojeg daje za uzdržavanje roditelj s kojim dijete ne živi.«

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Ujedno će, glede vas, primjeniti i čl. 233:

»Čuvanje, njega i skrb koju za maloljetno dijete ili dijete nad kojim roditelji ostvaruju skrb nakon punoljetnosti, ulaže roditelj s kojim dijete živi, vrijednosno su izjednačeni s novčanim iznosom kojeg daje za uzdržavanje roditelj s kojim dijete ne živi.«

 

Jesam ja to dobro shvatila? 820 kn jednako je punoj skrbi koju ulaže roditelj s kojim dijete živi?!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

 

Jesam ja to dobro shvatila? 820 kn jednako je punoj skrbi koju ulaže roditelj s kojim dijete živi?!?

 

Ne...

Kao što je Floki napisao... oko 1500 kuna su prosjećne potrebe... i to se dijeli na 2 roditelja... onog s kojim dijete živi i onog koji plaća alimentaciju. TI iznosi bi trebali biti izjednačeni. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne, ne , ne .. nisam rekla da je moje tocno... samo da nisam mislila da je tvoje tocno, ali to ne znaci da moje je...

 

:zbunjena:

 

ja sam mislila da je ta alimentacija (uzdrzavanje) izjednaceno s onim sto drugi roditelj nematerijalno daje svom djetetu (ljubav, paznja, skrb, briga), a ne s tim koliko bi drugi roditelj trebao uz alimentaciju, financijski davati za svoje dijete....

jer realno, davanja onog roditelja koji zivi s djetetom su puno veca od prosjecne alimentacije (800 i nesto kuna)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma shvaćam te... i to je zapravo istina, ali kod izračuna djetetovih potreba ubrajaju se zapravo samo one neophodne stvari (iako je danas mnogo više toga neophodno ali se ne smatra takvim) pa stoga to ispada tako kako jest.

Ali što se toga tiče, jesi u pravu, i to je logično, roditelj s kojim djete živi puno više ulaže u dijete i njegova davanja su veća, pogotovo kad su neka nenadana (put ili nešto slično).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedna mala digresija na sve. Ja sam bio spreman uzeti dijete i brinuti se o njemu, te od žene ne tražiti ni kune alimentacije.

Jer, po meni je privilegija imati dijete, a ne opterećenje. Ako ona smatra da je opterećenje, neka ga slobodno da meni. To dijete je moj život.

Ali obzirom da u našoj državi dijete vrlo često dodjeljuju ocu, ne mogu se ni nadati da ću ga dobit, tim više što je moja žena (sad će bit i bivša) u biti jako dobra i poštena osoba, strpljiva, vrijedna i brine se o tom djetetu stvarno na najbolji način.

Jedino što me smeta je što je navela u tužbi je da se ona o djetetu brine i odgaja ga, a da bi ja to, kao, trebao platit. Ma da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darla reci ti meni kako moze biti davanja roditelja s kojim je djete veca nego sto je od strane roditelja kod kojeg dodje. kupim djeci sve sto treba,kad treba na izlet tu sam,itd a zar se njene rezije mobotela,interneta za dopisivanje i druge stvari racunaju kao trosak odgajanja djeteta. daj budimo realni i budite nekad u kozi stvarnih i osjecajnih roditelja koji nisu imali srece zbog suda da djeca budu kod njih. u ovom slucaju sam ja. kad je djete kod mene ni negledam na novce....svaki vikend....i jos alimentacija....pa o cemu vi pricate.... dalona sa 2200 kuna moze izdrzavati i odgajati djecu??? a ja nemogu...ehhh sud ,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"ja sam mislila da je ta alimentacija (uzdrzavanje) izjednaceno s onim sto drugi roditelj nematerijalno daje svom djetetu (ljubav, paznja, skrb, briga),"

 

Ovo mi nije baš najjasnije, ako sam dobro shvatio ti smatraš da onaj drugi roditelj sa kojim dijete ne živi ne želi pružiti svome djetetu ljubav, pažnju, brigu, naravno pod uvjetom da mu onaj roditelj sa kojim je dijete to dozvoli.

Na žalost prema podacima veliki broj roditelja, u 89 % slučajeva u Hrvatskoj muškarci nisu imali tu privilegiju da dijete živi s njima, a velik je broj onih koji svome djetetu žele pružiti ljubav, pažnju, brigu, skrb.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

 

Moja kolegica s posla je otišla od supruga jer se nisu slagali, varao ju je i otvoreo joj rekao da je ne voli, čak je bilo i fizičkog zlostavljanja u nekoliko navrata (koliko ja znam, i koliko mi je rekla) . Imaju dvoje djece (9 i 4 g). Ona je sada otišla u podstanare.

Ima li šase da sud njoj dodjeli djecu s obzirom da je ona podstanar? Napominjem da njezin muž živi kod roditelja, dakle nema svoj stan.

Zanima ju kolika bi joj mogla biti alimetacija. Muž joj je policajac i zarađuje oko 4500kn.

I još nešto...da li je bolje za nju da ona zatraži razvod ili da to prepusti njemu? O naime kaže da će to obaviti on kada mu se odvjetnica vrati (valjda je na GO).

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija