Jump to content

Odbijanje od place


kljuc13

Preporučene objave

Radim u firmi sezonskog karaktera. Posla ima preko glave, norma kasni, strojevi zastarijeli i neispravni, nema dovoljno ljudi s obzirom na veci obim posla.

I to nije sve. Zbog opceg rasula u organizaciji, koplja se lome na radnicima koji sute, trpe i rade. To je u hrvatskim firmama sasvim normalna stvar, jer da je bolje ne bi valjalo

 

Htio bih postaviti neka pitanja, pa se nadam da cu na njih dobiti pametne i kvalitetne odgovore.

 

1. Zanima me sto napraviti u situaciji kad vam skidaju sa place po 200-300 kn zbog bezvezarija. Npr: na stroju su greskom postavljeni neodgovarajuci alati. Za posljedicu nema nista strasno, greska se ispravi za 5-10 minuta.

 

2. Zanima me sto napraviti kad vas pokradu na placi za nekih 500-600 kuna.

Tu moram objasniti o cemu se radi. Kako imamo prevelik broj prekovremenih sati, a samim tim prekrsio se zakon o radu, firma prikriva to krsenje zakona u vidu nekakve stimulacije. Izracun te stimulacije znaju samo oni, jer ta stimulacija ne prikazuje ni koliko radnik ima prekovremenih ni nocnih tako da je prostor za manipuliranje placom dosta velik.

 

3. Zanima me sto napraviti kada radnik radi 30 dana uzastpno bez jednog slobodnog dana.

 

Kome da se obratim?

 

Zvao sam inspekciju rada i glatko su me odjebali.

Pitao sam se sto ako zovem novinare. Da li cu s tim sto dobiti i da li mi ideja drzi vodu. Imam vezu u jednim novinama (dosta jakim u hrvatskoj). samo trebam odluciti.

Ili da zovem financijsku policiju?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inspekcija rada, koliko ovdje svugdje čitam, očigledno je za ništa :-( Sramota, briga ih za zakon. Financijska inspekcija dobro radi ako imaju što od guzde naplatiti (uvijek nešto nađu) i ako taj nema debelo zaleđe. Dakle, financijska i novine, uopće ne bi bilo loše, barem da im se zasoli. Ne znam koliko im je stalo do imidža, koliko više - toliko bolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nitko nikome ne može ustegnuti s plaće koju je ugovorio ništa bez valjane pravne osnove, koju Vaš poslodavac nema. Ukoliko imate bilo kakv pisani trag o ovim ustezima s plaće bez problema se tako nešto može utužiti i povratiti zajedno s kamatama i nešto nadoknade štete.

 

Preporučam konzultacije i angažiranje odvjetnika za zastupanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U mom kraju (svi me znaju) inspekcija rada (ne i zaštite na radu) radi skoro pa besprijekorno. Zaista, zaista, kažem vam. Često radim s njima i gotovo da nikada nema primjedbi. No treba ipak znati napisati zahtijev za provođenje inspekcijskog nadzora, a kako nisam pravne struke tome su me poučili sami inspektori. Mlada ekipa i svi su za 5.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Inspekcija rada, koliko ovdje svugdje čitam, očigledno je za ništa :-( Sramota, briga ih za zakon. Financijska inspekcija dobro radi ako imaju što od guzde naplatiti (uvijek nešto nađu) i ako taj nema debelo zaleđe. Dakle, financijska i novine, uopće ne bi bilo loše, barem da im se zasoli. Ne znam koliko im je stalo do imidža, koliko više - toliko bolje.

 

Da li bi ti bio problem da mi na pm posaljes primjer. Platim 100 eura :)

Bolje tebi nego firmi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas smo imali sastanak sa seficom, odnosno desnom rukom direktora i objasnili smo problem.

 

Medju ostalim problemima, spomenuo sam joj detalj vezan za odbijaje od place, pokazavsi crno na bijelo, odnosno slovo zakona.

Rekla je da postoji nadopuna tog zakona u slucajevima kad radnik osteti firmu, po kojoj je dozvoljeno odbijanje place.

 

Je li njezina tvrdnja tocna ili nas levata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kljuc13 je napisao:

Danas smo imali sastanak sa seficom, odnosno desnom rukom direktora i objasnili smo problem.

 

Medju ostalim problemima, spomenuo sam joj detalj vezan za odbijaje od place, pokazavsi crno na bijelo, odnosno slovo zakona.

Rekla je da postoji nadopuna tog zakona u slucajevima kad radnik osteti firmu, po kojoj je dozvoljeno odbijanje place.

 

Je li njezina tvrdnja tocna ili nas levata?

 

Nije dozvoljeno. Samo radnik može dati suglasnost na prijeboj, i to tek onda kada šteta nastane. Ako nema suglasnosti, nema ni pravne osnove za odbijanje plaće.

 

No, postoji nešto što se zove:

 

Odgovornost radnika za štetu uzrokovanu poslodavcu

Članak 98. (105.)

 

(1) Radnik koji na radu ili u svezi s radom namjerno ili zbog krajnje nepažnje uzrokuje štetu poslodavcu, dužan je štetu naknaditi.

(2) Ako štetu uzrokuje više radnika, svaki radnik odgovara za dio štete koji je uzrokovao.

(3) Ako se za svakoga radnika ne može utvrditi dio štete koji je on uzrokovao, smatra se da su svi radnici podjednako odgovorni i štetu naknađuju u jednakim dijelovima.

(4) Ako je više radnika uzrokovalo štetu kaznenim (krivičnim) djelom s umišljajem, za štetu odgovaraju solidarno.

 

a naknada štete, kad radnik osporava štetu i protivi se kvalifikaciji da je on počinio štetu, može se ostvariti jedino u postupku pred sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
Nije dozvoljeno. Samo radnik može dati suglasnost na prijeboj, i to tek onda kada šteta nastane. Ako nema suglasnosti, nema ni pravne osnove za odbijanje plaće.

 

prije nego sam poceo raditi morao sam potpisati papir na kojem pise da pristajem da mi se smanji placa ako se na inventuri pokaze manjak, na tom papiru je bila trazena samo godina a ne i datum (dakle samo pise: u Zagrebu, 2014.godine), pa me zanima da li oni mogu taj potpisani papir koristiti kao da sam ga potpisao nakon nastanka stete/manjka ?

i druga stvar, ako sve to dodje do suda, koliku tezinu ima ta potpisana izjava, buduci nije ovjerena kod nikoga, vec samo isprintana i potpisana s moje strane?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija