Jump to content

umro otac ostala tražbina od czss


barkus_zg

Preporučene objave

Otac je umro prije 7 mjeseci, primao je od 2004 godine socijalnu pomoć od 600 kn mjesečno, po ostavinskoj raspravi na kući i zemljištu utvrdili smo da je zabilježena tražbina na nekretninama u korist Ministarstva zdrastva i socijalne skrbi. Ostao sam bez posla 2002. godine, nisam zaposlen, hrvatski branitelj od 91 do 95, ja živim u Zagrebu, nekretnine su u Kutini, na koji način se mogu brisati te tražbine, može li primjerak takvog zahtjeva i kome ga upučujem. H v a l a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obrati se czss koji je i isplaćivao socijalnu pomoć.

uvjeren sam da češ morati izmiriti dugovanje kao i kamate prema CZSS a oni ti i daju brisovno očitovanje.

brisovnim očitovanjem skidaš hipoteku s očeve imovine.

primjerak brisovnog očitovanja nalazi se na stranicama

Općinskog suda Varaždin. www.osvz.hr

ako je otac imao kuću i zemljište kako je mogao primati socijalnu pomoć.Provjeri u CZSS .

moguče da će oni tražiti od nasljednika izmirenje duga i to sa zakonskim zateznim kamatama koje nisu zanemarive.

dug ste dužni podmiriti do visine vrijednosti nasljedstva.

prihvatili ste nasljedstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako sam dobri shvatio CZSS netraži zabilježbu tražbine , njhova zabilježba več upisana.

ako zabilježba upisana temeljem ugovora CZSS i korisnika nije bespravno upisana.

nemože primati socijalnu pomoč ako ima kuću i zemlju.

potrebno provjeriti sa CZSS na osnovu čega su upisali zabilježbu na kuću i zemlju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ako sam dobri shvatio CZSS netraži zabilježbu tražbine , njhova zabilježba več upisana.

ako zabilježba upisana temeljem ugovora CZSS i korisnika nije bespravno upisana.

nemože primati socijalnu pomoč ako ima kuću i zemlju.

potrebno provjeriti sa CZSS na osnovu čega su upisali zabilježbu na kuću i zemlju.

 

bovu, tražbina je upisana jer je RH tražla zabilježbu tražbine.

 

Upravo vodim identičan slučaj, zemljišnoknjižni odjel je postupio po prijedlogu Općinskog državnog odvjetništva i na ime RH, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi izvršio zabilježbu tražbine na nekretninama primatelja socijalne pomoći.

 

Na takvu sam odluku podnio žalbu i čekam sad da Županijski sud odluči o njoj.

 

Ključno je, što kad RH podnosi prijedlog za zabilježbu tražbine, poziva se na članak 200. Zakona o socijalnoj skrbi.

 

A članak 200. predviđa da se može izvršiti zabilježba tražbine samo pod uvjetom da je primatelj socijalne pomoći UČINIO ŠTETU državi, pa država može tražiti NAKNADU ŠTETE od korisnika prava socijalne skrbi.

 

A što se podrazumijeva pod štetom, propisano je u tom zakonu.

 

Zbog toga kažem da ne postoji valjani pravni temelj na kojem bi se mogla zasnovati odluka suda kojom se dopušta zabilježba tražbine u korist RH na imovini primatelja socijalne pomoći.

 

Osnovni je princip socijalne pomoći da je ona bespovratna i bezuvjetna, jer država pomaže socijalno nejugroženijim kategorijama ljudi.

 

Pravo na socijalnu pomoć se ostvaruje na temelju uvjeta koji su predviđeni Zakonom o socijalnoj skrbi i ostvarenje toga prava ne smije biti vezano uz neku protučinidbu jer je to suprotno općoj ideji socijalne pomoći, odnosno ostavrivanju prava iz socijalne skrbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki

jasno mi je što si napisao.

možda je primatelj socijalne pomoći dao lažan iskaz CZSS.

time je nastala šteta za državu.

možda potpisan ugovor između primatelja uzdržavanja i

CZSS

barkus_zg iznio malo podataka za pravilan zaključak.

najbokje provjeriti sa CZSS koji vršio isplatu

o čemu se radi.

 

smatram da je barkus_zg dobio informacije odakle je moguće krenuti u prikupljanje potrebitih informacija i na temelju istih da odluči. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije bovu. nikakav lažan iskaz.

jednostavno im je PRAKSA takva.

u mom slučaju radi se o 76-godišnjoj starici,

koja živi u jadnoj bijednoj trošnoj kućici.

koja NEMA PRIMANJA - jedina su joj primanja

tih 500 kn od CSS-a.

Inače ta socijalna pomoć iznosi 600 kn, kćer se

obvezala doprinositi 100 kn, pa ne doprinosi.

 

i njima je jednostavano PRAKSA takva - da idu vršiti

zabilježbu tražbine pa da se poslije naplaćuju od

nasljednika.

 

Sramota.

 

Kao prvo, protivno je općem duhu socijalne pomoći.

kao drugo, ne postoji pravna osnova za traženje zabilježbe

tražbine.

treće, sudovi ovo očito mehanički rade (dopuštaju zabilježbu

tražbine za korist Ministarstva socijalne skrbi) ne vodeći

računa o duhu samog Zakona o socijalnoj skrbi i što se njime

nastojalo postići.

 

U slučaju ove starice spreman sam i na Ustavnu tužbu ako me

Županijski odbije.

 

E da - u ovom mom slučaju sud je dopustio upis na temelju Rješenja o ostvarenju prava na socijalnu pomoć - što uopće i nije isprava na temelju koje se u smislu Zakona o zemljišnim knjigama - takav upis, odnosno zabilježba može valjano provesti.

 

Al eto - to je mehanika sudova u postupanju u ovakvim predmetima i loša praksa.

 

Al ne gubim nadu da će se i ta praksa promijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

X je napisao:

" ako je otac imao kuću i zemljište kako je mogao primati socijalnu pomoć.Provjeri u CZSS .

moguče da će oni tražiti od nasljednika izmirenje duga i to sa zakonskim zateznim kamatama koje nisu zanemarive."

 

 

Ako je netko neistinito prikazao svoju financijsku situaciju da bi si priskrbio socijalnu pomoc, to bi bio razlog za povrat ili slicno, ali samo nakon uredno provedenog sudskog postupka u kome bi se to zaista i utvrdilo i donijela pravomocna presuda!

 

Skandalozno je da se ovako provodi zabiljezba trazbine!

 

Pa nije socijalna pomoc pozajmica od drzave s kamatama!

 

Zasto onda radno sposobni gradjani placaju doprinose za socijalnu solidarnost? Zasto onda i ti gradjani ne bi trazili od drzave da se i oni upisu na neki dio tih nekretnina!

 

Ovo je cisti science fiction, kao kad bi djeca, kad postanu punoljetna ili radno sposobna, trebala vracati one pomoci koje su za tu istu djecu dobili roditelji!

 

Zasto se ovakovi slucajevi ne nadju pred Upravnim sudom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zahvaljujem se svima na odgovorima, imao sam još jednu obiteljsku tragediju sa djetetom, te iz tog razloga nisam pratio forum.

 

otac je imao kuću i zemlju, nije imao sredstava za život, pa je zatražio od centra pomoć, ja sam u svojoj izjavi naveo svoju situaciju da sam nezaposlen, da radi samo supruga, da otplačuje kredit i da nemamo finacijske mogučnosti dati ocu novac.

 

otac je dobio rješenje od centra o upisu tražbine na njegove nekretnine, nije podnio žalbu, ja sam prihvatio nasljedstvo, moja situacija je nepromjenjena, od kuda da ja platim potraživanja i kamate, potraživanja će biti skoro veća nego vrijednost nekratnine.

 

nitko nije počinio štetu prema državi niti je dao lažan iskaz, jedina je šteta što sam ja bio na ratištu 6 godina, i poslje toga nisam mogao naći posao jer sam dobio otkaz u firmi te sam i dalje nezaposlen.-

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija