Jump to content

porez pri prodaji darovane nekretnine


tonka1

Preporučene objave

Pozdravi!

 

Molim znalce za savjet i pomoć, a tiče se moje susjede koja je na mukama. Nasljedila ja darovanjem od pokojnog strica samca stančić prije par god koji sad želi prodati.Tada je platila i 5% poreza. Čula je da mora platiti porez na dobit ako proda stan ali koliki, po kojim uvjetima, ništa ne zna. Da li ima šanse da se izbjegne taj porez ako stan prepiše na sina i on ga proda? Punoljetan je.

To nije velik stan i nije neko bogatstvo ali njima bi svaka kuna dobro došla.

 

Unaprijed hvala,

 

Tonka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mike!

 

Hvala vam na odgovoru. Problem je to što je ona platila 5% poreza koji ide na promet nekretnina a neka kolegica joj stavila bubu u uho. Ono što ona tvrdi je: kako je stan bio puno manje procjenjen ( pri darovanju i plačanju tog poreza )da će sad na tu razliku ( koja je veća i zbog općenitog rasta cijena stanova) morati platiti kao porez na dobit, kao da je taj stan kupila zbog špekulacija i zarade. Ja sam joj pokušavala naći koliko bi bio taj eventualni porez ali sam tapkala u mraku,i eventualno to je ili 20% ili 30% ili 35%. No ta kolegica joj rekla da je i neki broj god koji bi ona morala živjeti u tom stanu da se ne računa kao špekulacija, zarada, a ona ga je nasljedila prije 2,5 - 3 g.

Mislite da to nema veze? I da su prazne priče, lako moguće.

 

Puno vam hvala još jednom,

 

Tonka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan je darovan i to od pokojnog strica nije kupljen pa da se može izvuči zaključak

da je nabavljen radi špekulacije.

porez plaćen po procjeni porezne uprave i prema tržišnoj vrijednosti na dan prijave porez ,pogotovo ako je imala ulaganja u stan čime se takođe povečala tržišna vrijednost stana.

 

pogledaj praksu upravnog suda,tamo nađeš odgovarajuču informaciju.

 

www.upravnisudrh.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako susjeda stan otuđi unutar tri godine od stjecanja, mislim da će morati platiti porez na dohodak od imovine, a taj dohodak je razlika između prodajne vrijednosti stana i nabavne vrijednosti, korigirane za rast indeksa cijena industrijskih proizvoda. Pošto je bila riječ o darovanju mislim da je nabavna vrijednost procijenjena vrijednost na koju je razrezan porez na nekretnine kod stjecanja stana. Mislim također da bi troškovi ulaganja u stan trebali umanjiti oporezivu osnovicu. Uglavnom potražite dodatne informacije pod porezom na dohodak od imovine, mislim da će vam savjet dati i u poreznoj upravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo ukoliko ostvari neku veču zaradu prodajom stana.

cijena stana koju je postigao prodajom - cijena stana koju je platio =zarada na koju se obračunava porez.

ako je bilo ulaganja u stan i to se oduzoma od "zarade"

prouči sudsku praksu Upravnog suda

www.upravnisudrh.ht /porezi//najoblje je ući iz internet explorer

i zaposleni u poreznoj upravi znaju lupati gluposti pa iste ispravlja Upravni sud presudom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija