Jump to content

Zajednička nekretnina-održavanje, ulaganje, prodaja


Logos

Preporučene objave

Ima li netko od pravnih znalaca ili sudionika foruma sa sličnim iskustvom savjet za slijedeći slučaj ? Dvoje bliskih rođaka (američki državljani) i ja, u omjeru 50 : 50% suvlasnici smo male kuću za odmor na našoj obali, koju koristimo po principu time sharinga. U radove na uređenju kuće, koji se odnose ne samo na tekuće održavanje, nego i poboljšanje građevinskih značajki objekta i okućnice, te zamjenu namještaja i kućanskih aparata već godinama ulažem isključivo ja. «Amerikanci» ne plaćaju niti svoj dio poreza, niti se, kada u njoj borave, prema stvarima kućanstva odnose pažnjom urednog gospodara.

 

Ima li, osim međusobnog dogovora dviju strana koje shvaćaju da je to u obostranom interesu (što je u ovom slučaju zakazalo), neki drugi način da se suvlasnici uključe u održavanje i unapređenje uvjeta stanovanja i plaćanje svog dijela poreza? Pri tome mislim na objektivno nužne radove, kao što je izolacija zida koji vlaži, sanacija ravnog krova-terase ili izgradnja krovišta i sl.

 

S druge strane, ukoliko bi suvlasnici iz SAD-a iskazali želju da se nekretnina proda, ima li načina da to spriječim ? Napominjem da oni nisu sredili svoj imovinsko-pravni status u ZK tj. «njihova polovica» nije formalno prevedena na njih. :misli:

 

Zahvaljujem unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

molim Vas da ocijenite nije li tematski prikladnije da ova tema bude u stvarnom ili obiteljskom pravu, te ga po mogućnosti premjestite u ta "prometnija područja."

 

Imam, naime, dojam da su pitanja u rubrici Ostala pravna pitanja u slijepoj ulici.

 

Zahvaljujem unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Logos je napisao:

Poštovana notarice,

 

molim Vas da ocijenite nije li tematski prikladnije da ova tema bude u stvarnom ili obiteljskom pravu, te ga po mogućnosti premjestite u ta "prometnija područja."

 

Imam, naime, dojam da su pitanja u rubrici Ostala pravna pitanja u slijepoj ulici.

 

Zahvaljujem unaprijed.

 

 

Ovo je bila poruka za Notaricu. Molim njezinu intervenciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaše pitanje obuhvaća više elemenata iz područja suvlasničkih odnosa, npr. obaveza održavanja nekretnine, prava pojedinačnog suvlasnika kad drugi suvlasnik ne izvršava svoje obaveze itd.

 

Što se tiče mogućnosti prodaje suvlasničkog dijela, koliko ja znam ne postoji pravo prvokupa drugih suvlasnika, a nepostojanje valjanog z.k. upisa sigurno otežava, ali ne onemogućuje prodaju takvog dijela.

 

Svu tu materiju regulira Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, pa Vam preporučujem da proučite dijelove koji se odnose na suvlasništvo, pa eventualno pitate one konkretne detalje koji Vam nisu u tom ZOV jasni.

 

Pri čitanju obratite pažnju na to da nađete odredbe koje se odnose na vaš tip suvlasništva, pretpostavljam da se radi o suvlasništvu u utvrđenim idealnim dijelovima. (Postoji i zajedničko vlasništvo, suvlasništvo koje proizlazi iz vlasništva posebnih dijelova nekretnine itd.)

 

Inače, pitanje se definitivno odnosi na stvarno pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija