Jump to content

Tko je ovdje lud


lama

Preporučene objave

Već godinu dana traje moja kalvarija sa sudom. Ukratko - zbog moje namjere da odem u inozemstvo sa djetetom na bolji posao, odbijajuci BILO KAKAV dogovor oko moje organizacije njihovih vidjanja, bivsi suprug je podnio zahtjev za skrbnistvom.

Na odluku suda da mi se onemoguci odlazak u inozemstvo sa djetetom, bila sam primorana odustati od tog posla i ostala sam bez posla u Hrvatskoj. Sud je znao za te posljedice ali ih nije smatrao relevantnima. Uspjela sam pronaci ipak drugi u Hrvatskoj, koji je od mene trazio preseljenje u drugi grad, 250 km udaljen.

Tijekom procesa za skrbnistvo, bivsi suprug se maksimalno produljio pricu trazenjem psihijatrijskog vjestacenja koje je bilo u moju korist i danas imamo pravomocnu odluku o brizi nad djetetom te preporuku sudske vjestakinje o njihovim vidjanjima.

Muci me slijedece: bivsi suprug cijelo vrijeme tvrdi da nema financijskih sredstava i trazi da ja sudjelujem u troskovima njihovog vidjanja. Cinjenica jeste da ja zaradjujem puno bolje od njega, ali isto tako, zbog cijele ove price sam morala seliti, traziti novi posao,organizirati novi zivot sebi i djetetu, dok on placa minimalnu alimentaciju od 800 kn. Radi se o tome da se on jednostavno ne zeli potruditi i promijeniti svoju financijsku situaciju (posao u drzavnoj sluzbi, zivi sa roditeljima u njihovom stanu). Uostalom, donedavno je trazio skrbnistvo, a trosak i napor odgajanja djeteta znantno premasuje iznos koji on mjesecno daje za alimentaciju i tada je tvrdio da je financijski sposoban za to, te cak "imao namjeru kupiti stan". Za sve troskove vjestacenja i dolazaka vjestakinje na sud je imao sredstava. Ovdje se radi o cistom osvecivanju meni i zaista me ubija u pojam mogucnost da JA njemu plaćam da dodje vidjeti svoje dijete. Zdrav je i radno sposoban.

 

Da li je ovakva sudska odluka uopce moguca i kako se protiv nje boriti? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Vidim da nitko ne daje odgovor na moje pitanje

 

Jučer sam dobila rješenje o privremenoj mjeri kojom se nalaže da (na prijedlog protustrane) jednom mjesečno dovodim dijete ocu na viđanje;

 

Mjera bi trebala trajati do pravomoćnog okončanja postupka i donesena je na prijedlog protustrane.

 

Sud je ovo prihvatio u skladu sa čl.294 Obiteljskog zakona, i stvarno me jako, jako ljuti cijela ta priča i maksimalna pasivnost oca.

 

Nisam pravnik i jasno mi je da je još uvijek na snazi prijašnje rješenje o njihovim viđanjima dva puta tjedno. Bivši suprug je taj koji produžava i odugovlači proces (nalaz vještaka nije dobar, pa se poziva vještak svjedočiti, pa on ima neku drugu ideju, traži da se vještak ponovo pozove i očituje se itd, itb...), a nijednom u dva mjeseca nije pokušao doći i vidjeti dijete, jer ja uopće ne onemogućavam kontakte, dapače, cijelo vrijeme pokušavam radi maloga doći do nekog dogovora.

 

Strašno sam razočarana u pristranost suda koji "sažalijeva oca" i imam dojam da je moj jedini grijeh u ovoj cijeloj priči činjenica da sam financijski neovisna i nisam u ulozi žrtve.

 

Morala sam ovo izbaciti iz sebe, iako mi je jasno da baš konkretno pitanje nemam, pa neću dobiti ni konkretan odgovor.

 

Da li žalba na privremenu mjeru uopće ima smisla?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lama je napisao:

Nisam pravnik i jasno mi je da je još uvijek na snazi prijašnje rješenje o njihovim viđanjima dva puta tjedno.

 

Niste u pravu.Donošnjem privremene mjere o načinu susreta i druženja djeteta s roditeljem s kojim dijete ne živi prijašnje odluke suda prestaju djelovati.Privremena mjera je donešena zbog novonastalih životnih okolnosti i njen sadržaj bi trebao odogovarati istima,ne ulazeći sada u razloge vašeg nezadovoljstva.

Privremena mjera počima djelovati danom njenog donošenja,odnosno uručenjem iste strankama u postupku, ukoliko drugačije u njoj nije navedeno.

 

Da li žalba na privremenu mjeru uopće ima smisla?

 

Potrebno je napomenuti da žalba izražena na privremeni mjeru ne odgađa njeno izvršenje.

Dakle,dok žalbeni postupak traje privremena mjere se mora izvršavati na način kako je u istoj i navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lama je napisao:

Vidim da nitko ne daje odgovor na moje pitanje

 

Jučer sam dobila rješenje o privremenoj mjeri kojom se nalaže da (na prijedlog protustrane) jednom mjesečno dovodim dijete ocu na viđanje;

 

Mjera bi trebala trajati do pravomoćnog okončanja postupka i donesena je na prijedlog protustrane.

 

Sud je ovo prihvatio u skladu sa čl.294 Obiteljskog zakona, i stvarno me jako, jako ljuti cijela ta priča i maksimalna pasivnost oca.

 

Nisam pravnik i jasno mi je da je još uvijek na snazi prijašnje rješenje o njihovim viđanjima dva puta tjedno. Bivši suprug je taj koji produžava i odugovlači proces (nalaz vještaka nije dobar, pa se poziva vještak svjedočiti, pa on ima neku drugu ideju, traži da se vještak ponovo pozove i očituje se itd, itb...), a nijednom u dva mjeseca nije pokušao doći i vidjeti dijete, jer ja uopće ne onemogućavam kontakte, dapače, cijelo vrijeme pokušavam radi maloga doći do nekog dogovora.

 

Strašno sam razočarana u pristranost suda koji "sažalijeva oca" i imam dojam da je moj jedini grijeh u ovoj cijeloj priči činjenica da sam financijski neovisna i nisam u ulozi žrtve.

 

Morala sam ovo izbaciti iz sebe, iako mi je jasno da baš konkretno pitanje nemam, pa neću dobiti ni konkretan odgovor.

 

Da li žalba na privremenu mjeru uopće ima smisla?

 

pa najidelanije rjesenje bi bilo da otiđete u njemacku raditi a djete ostavite ziviti sa ocem. Tada bi djete imalo znatno bolje financijske mogucnosti, oca kao dio svog zivota i vi bi ga mogli viđati kad god zelite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zzz_zzz je napisao:

pa najidelanije rjesenje bi bilo da otiđete u njemacku raditi a djete ostavite ziviti sa ocem. Tada bi djete imalo znatno bolje financijske mogucnosti, oca kao dio svog zivota i vi bi ga mogli viđati kad god zelite

 

zzz_zzz, mislila sam da je ovo pravni forum, a vaš odgovor mi djeluje kao lagana provokacija.

 

imam dojam da baš niste shvatili poantu, i vaše najidealnije rješenje za mene to baš i ne predstavlja. ja ne tražim rješenje kako otići van, već sam frustrirana subjektivnim pristupom suda. moj jedini problem u ovoj priči nije bivši suprug, koji uz pomoć odvjetnika pokušava ono što mu zakon dozvoljava, već sud, koji umjesto da realno sagleda priču, zauzima stranu u kojoj je moj bivši suprug žrtva, a radi se o čovjeku koji je u dva i pol mjeseca samo jednom vidio svoje dijete, jer sam ga ja dovela. Otac i danas može biti dio njegovog života, ali je toliko pasivan da to želi samo ako ja plaćam za to.

 

Žalit ću se na privremenu mjeru svakako, i da, jasno mi je da žalba ne odgađa izvršenje.

 

Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa da vam kazem nesto o "subjektivnom" stavu suda.

Kazete da ovo rjesenje nije idealno, zasto, time bi vi imali bolju placu a djete bolju financijsku podlogu.

Ali vas u tom trenutku nije briga za vecu placu jer bi "izgubili" djete.

E sad, ako vas vec nije briga za vasu placu, koliko mislite je onda oca djeteta briga za vasu placu?

Nimalo, jer i on voli to djete i ima pravo na susrete.

A unatoc tome ste htjeli napustiti drzavu i oduzeti djetetu njegovo pravo na susrete sa ocem koji nije u financijskoj situaciji da putuje u drugu drzavu da vidi svoje djete.

Kad vam to nije uspjelo otisli ste u drugi grad koji je vise sati udaljen od oca.

Hocete pravni savjet, ustedite si novca i vremena,i nemojte ni pisat zalbu ako nemate konkretnih dokaza da otac djeteta ima veca primanja nego sto je naveo, ni sud sastavljen od vase rodbine i prijatelja ne bi mogao presuditi drugacije ako se drzi ustava, zakona i međunarodnih ugovora.

 

Znam ja da je svrha ovog foruma pruzanje besplatne pravne pomoci osobama kojima je ta pravna pomoc potrebna.

Nazalost mi se cini da osoba kojoj je pravna pomoc potrebna u ovome slucaju nije pronasla ovaj forum.

Vjerujem da,kad bi vas muz bio u onakvoj ekonomskoj situaciji kakvu vi tvrdite da je, on bi imao znatno boljeg odvjetnika koji bi nakon vaseg pokusaja krsenje prava i nanosenja stete djetetu izborio pravo zivljenja sa djetetom.

 

Eto toliko od mene.

Posto znam da forum sluzu pruzanju pravne pomoci, ispricavam se sto moj post ne sadrzi pravne savjete i povlacim se iz ove teme. Međutim, smatram da sam ipak trebao izgovoriti neke stvari, samo da ljudima koji su vam spremni besplatno pomoci u ovoj situaciji ukazem i na mogucnost da time mozda i stete ocu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija