Jump to content

molim pomoć oko darovnog ugovora


Talijanka

Preporučene objave

Majka mi je nekoliko godina prije smrti pripisala cijelu kuću na svoju sestru.

To je darovnim ugovorom prepisala sestri kako bi sestra mogla izgraditi gornji kat kuće bez da plača poreze i sl. (tako je bar to bilo prezentirano mojoj majci od strane njene sestre).

Njena sestra je mojoj majci obečala u zamjenu parcelu zemlje ispred kuće ali naravno nikad joj to nije ugovorom prepisala, nego samo usmeno.

Međutim moja se mama razbolila i nisu je više zanimale razmirice sa sestrom i nije se više otvarala tema zemlje ni kuće. Mama je umrla a teta je dobila kuću i dio okučnice tj. ono što joj je moja majka pripisala darovnicom jer je cijela kuća stajala na ime moje majke prije potpisivanja darovnice sestri.

Zanima me mogu li tražiti nužan dio iz te darovnice ili ne.

 

Hvala puno na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako od majke nisi ništa nasljedila možeš pobijati darovni ugovor zbog povrede nužnog dijela.

obzirom da ne navodiš da ima drugih nasljednika tvoj nužni dio je 1/2 svega što majka posjeduje

(1/2 od onoga što bi nasljedila da nema darovnog ugovora)

 

angažiraj pouzdanog odvjetnika.

mislim da će ti se isplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, vaša teta nije u krugu zakonskih nasljednika, tako da od nje nećete moći tražiti nužni dio.

Vi možete jedino pobijati darovni ugovor u parnici, zbog npr. nezahvalnosti tete, ili što je teta mamu navela na darovanje prijevarom, zabludom ..., ili mama možda nije bila prisebna u trenutku darovanja?

Procijenite sami.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novi topic budem upitao ovdje. Nadam se da će neko znati odgovor na moje pitanje...

 

Brat ima zemlju između dvije ceste (ulice). Na jednoj ima svoju kuću, a meni bi prepisao pola zemlje tako da ja mogu graditi na drugoj polovici uz drugu cestu.

 

Dali je to moguće i kako proći najjeftinije?

 

NAPOMENA: zemljište je građevinsko i ima dovoljno m2 za obojicu, tj. za uvjete gradnje.

 

Hvala Vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marion56 je napisao:

Da ne otvaram novi topic budem upitao ovdje. Nadam se da će neko znati odgovor na moje pitanje...

 

Brat ima zemlju između dvije ceste (ulice). Na jednoj ima svoju kuću, a meni bi prepisao pola zemlje tako da ja mogu graditi na drugoj polovici uz drugu cestu.

 

Dali je to moguće i kako proći najjeftinije?

 

NAPOMENA: zemljište je građevinsko i ima dovoljno m2 za obojicu, tj. za uvjete gradnje.

 

Hvala Vam

 

Ako brat poklanja Vama, plaćate porez na promet nekretnina.

Ako je jedan od roditelja još živ, porez možete izbjeći tako da brat pokloni ocu ili majci, a on ili ona odmah Vama.

Za parcelaciju morate ishoditi Rješenje o uvjetima gradnje, što ionako trebate ako mislite graditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija