Jump to content

Podjela imovine nakon rastave


Edoizpu

Preporučene objave

Prije par mjeseci sam se sporazumno razveo od supruge,a sada bi trebali podjeliti imovinu. Riječ je ponajviše o stanu(katu) od 90m2 koji smo dogradili na kuću njezinog oca. Zanima me koja su moja prava, odnosno da li mogu tražiti samo povrat uloženog novca ili i nešto više od toga. Treba uzeti u obzir da stan još nije uknjižen na nikoga jer još nije provedeno etažiranje kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušajte se prije svega dogovoriti sa bivšom i tastom.

Sukob i sudski spor može svima donijeti više štete nego koristi. Ako imate djecu to će kvariti kontakte.

 

Svakako imate pravo na financijska sredstva koja ste uložili i vlastiti doprinos radom ako ga je bilo.

Je li dogradnja bila prema dozvoli ili 'na crnjaka'?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Edoizpu je napisao:

Prije par mjeseci sam se sporazumno razveo od supruge,a sada bi trebali podjeliti imovinu. Riječ je ponajviše o stanu(katu) od 90m2 koji smo dogradili na kuću njezinog oca. Zanima me koja su moja prava, odnosno da li mogu tražiti samo povrat uloženog novca ili i nešto više od toga. Treba uzeti u obzir da stan još nije uknjižen na nikoga jer još nije provedeno etažiranje kuće.

 

U građanskome pravu postoji jedno nacelo po kojemu sve sto se sagradi,posije ili na drugi nacin trajno spoji sa nekretninom, pripada vlasniku nekretnine. Steta sto niste rjesili prije ta imovinskopravna pitanja. Sada imate samo pravo na povrat ulozenih sredstava, odnosno i naknadu stete ukoliko mozete dokazati da vam je bilo obecano da cete vi i supruga dobiti taj kat u trajno vlasnistvo.

Svakako bi (kao gotovo uvijek) dogovor bio najbolje rjesenje. ako malo poblize opisete situaciju mogu vam mozda dati par sugestija u pogledu na podjelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzim odgovorima. Objekt je izgradjen legalno,sa svim mogućim dozvolama, a osim vanjskih zidova,krova i fasade,sve ostalo smo napravili sami ja i tast. Za dio troškova od cca. 150.000,00kn imam sačuvane račune koje sam platio ja. Ja i bivša smo za gradnju i opremanje dizali oko 20000dem,pa 10000dem,pa 8000€ kredita(od kraja 1999. do negdje 2005.), a ja sam redovito svakodnevno kupovao jos neki sitan materijal. 2004. smo kupili i auto na kredit(rata oko 1.500,00 kn) koji smo otplaćivali skupa do kraja 2007. kada sam morao napustiti stan.Sada ona taj auto i dalje otplaćuje. Nažalost, kada sam prije mjesec dana postavio svoj zahtjev za naknadom, ona je izjavila da je normalno da nešto trebam dobiti,ali i da tražim 1.000 € ona mi ih nema odkuda dati. Ponudila mi je jedino neko neatraktivno zemljište(pašnjak) od cca. 800m2 koje meni nije od nikakve koristi. Prije par dana je izjavila da su bilokakvi moji zahtjevi bezobrazni,te da ju tužim ako nešto želim. Naravno, to je izjavila na izrazito bezobrazan način(u stilu ko te je..),ali to me ni nije iznenadilo jer se isto tako ponašala i zadnjih 4-5 god. braka(u braku smo bili od 1997-2007,brkorazvodna parnica okončana u 06.2008.) Napominjem da ja uredno plaćam alimentaciju za našu predivnu curu(11god) od dana kada sam napustio stan(10.2007.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Edoizpu je napisao:

Zahvaljujem na brzim odgovorima. Objekt je izgradjen legalno,sa svim mogućim dozvolama, a osim vanjskih zidova,krova i fasade,sve ostalo smo napravili sami ja i tast. Za dio troškova od cca. 150.000,00kn imam sačuvane račune koje sam platio ja. Ja i bivša smo za gradnju i opremanje dizali oko 20000dem,pa 10000dem,pa 8000€ kredita(od kraja 1999. do negdje 2005.), a ja sam redovito svakodnevno kupovao jos neki sitan materijal. 2004. smo kupili i auto na kredit(rata oko 1.500,00 kn) koji smo otplaćivali skupa do kraja 2007. kada sam morao napustiti stan.Sada ona taj auto i dalje otplaćuje. Nažalost, kada sam prije mjesec dana postavio svoj zahtjev za naknadom, ona je izjavila da je normalno da nešto trebam dobiti,ali i da tražim 1.000 € ona mi ih nema odkuda dati. Ponudila mi je jedino neko neatraktivno zemljište(pašnjak) od cca. 800m2 koje meni nije od nikakve koristi. Prije par dana je izjavila da su bilokakvi moji zahtjevi bezobrazni,te da ju tužim ako nešto želim. Naravno, to je izjavila na izrazito bezobrazan način(u stilu ko te je..),ali to me ni nije iznenadilo jer se isto tako ponašala i zadnjih 4-5 god. braka(u braku smo bili od 1997-2007,brkorazvodna parnica okončana u 06.2008.) Napominjem da ja uredno plaćam alimentaciju za našu predivnu curu(11god) od dana kada sam napustio stan(10.2007.)

 

Kao prvo, vi nemate sto traziti svoj dio od vase supruge u pogledu na stan. On nije njezino vlasnistvo dakle od nje se i ne mozete naplatit, ali kao sta vec spomenuh, postoje ta neka nacela u građanskome pravu, e pa jedno se odnosi na stejcanje bez osnove i pojednostavljno izgleda otprilike ovako:

ako netko stekne bez osnove neku ekonomsku vrijednost a time osteti nekog drugog, ovaj drugi ima pravo na naknadu. Dakle, otac vase supruge je dobio uređeni stan u trajno vlasnistvo a vi ste ga platili. Na vama je da tuzite oca, a kad to ucinite, mozete biti sigurni da cete dobiti svoj dio jer se u krajnjoj liniji mozete ovrhom naplatiti i tako da se proda cijela kuca pa se iz dobivenog novca naplatite do iznosa duga.

Moj savjet vam je, otiđite do njenog oca i kazite da trazite ulozena sredstva ili da cete ici na ovrhu nad cjelom kucum i to sa sljedecom argumentacijom:

"sagradio sam stan,za to imam dokaze i racuna pa mi po zakonu za to pripada naknada od tebe kao sadasnjeg vlasnika. Ako ne mozes platit,podigni kredit pa mi plati, ako to ne zelis i nemas dovoljno novca na kontu,napravit cu ti sudsku ovrhu nad cjelom kucom,pa ce se prodat kuca i ja cu se namirit a ti zivi sa ostatkom novca na ulici" (to naravno ne mozete bas tako lako, jer prvo morate tuziti, pa dobiti spor, pa puste zalbe, pa morate pokrenuti posebno ovrsni postupak, pa se moraju prvo prodat njegove pokretnine a tek onda nekretnine itd. ali to on ne zna jer je taj proces jako slozen).

Stvoriti u drugoj stranci osjecaj straha da bi mogla izgubit kucu je jako efektivno sredstvo za dobit sto zelite. Inace, ako se njen otac odluci da vam ponudi kakav takav kompromis jer inace mozete racunati na sudske sporove u trajanju od nekih 3-6 godina i trajno poremecene odnose sa majkom vaseg djeteta.

Zenu cete morati posebno tuziti, imate pravo na pola pokretnina, pola auta a u pogledu na zivotno osiguranje:

ukoliko je zivotno osiguranje placano imovinom stecenom radom(a najvjerojatnije je) imate i ovdje pravo na naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odličan odgovor. Uvijek sam se trudio rješavati probleme na miran način, i prije u braku i sada,ali očito je da ću se morati poslužiti nekom drugom metodom. Da sam bio pametniji nebih uložio ni kinte prije nego bih imao čistu situaciju,ali dok sam lomio kosti i mješao vlastitu krv i znoj u beton, i razmišljao o drugima, a ne o sebi, nisam se opterećivao pitanjima tipa : Što će mi ostati ako se ikad razvedem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Uknjižite u gruntovnici zabilježbu spora zbog potraživanja ulaganja. Znam da ljudi ozbiljno shvate da se trebaju dogovoriti tek kada im sjedneš teretom na nekretninu. Prije toga samo odmahuju - kaj me briga, samo me ti tuži!

 

e ovo nazalost opet nije tocno.

Na osnovu cega bi se trebao zabiljeziti?

Covjek nema nikakva prava na toj nekretnini niti ce ih ikada imati, a niti ce voditi vlasnicki spor. Tek kada dobije pravomocnu sudsku odluku i kada, nakon neuspjele ovrhe nad pokretninama, pokrene postupak ovrhe nad nekretninama ima pravo napraviti zabiljezbu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas ako mi neko može dati pravni savjet vezano za pokretanje i proceduru vanparničnog postupka putem tužbe za podjelu bračne imovine, kako bi ja pomogla prijatelju koji se zapetljan u vrlo ružan razvod.

 

Radi se o ušteđevini, autu i stvarima u stanu (stan je od bivše supruge koji su joj roditelji kupili prije sklapanja braka i stavili na njeno ime tako da je to dar koji ne spada u imovinu stečenu u bračnoj vezi). Bivša je nezaposlena za svo vrijeme braka, išla je tri puta u inostranstvo na sezonski rad, taj novac je stavljen na račun (jedan na muževo ime, drugi na njeno koji je znatno veći) dok se svih osam godina živjelo od njegove plate (stalni radni odnos sa vrlo dobrim primanjima). E sada ona kaže da je to sve njeno, sva ušteđevina pripada njoj, nju ne interesuje što se živjelo od njegovog novca, to je svakako samo njegova obaveza :) Auto je trenutno kod njega, mada je on spreman svakog momenta da joj polovinu isplati i da se odrekne svih stvari u stanu. Samo želi da se ušteđevina podijeli na pola.

 

Ona je uvjerena da će na sudu dobiti sve, svu ušteđevinu, pola auta zahtjeva kao i sve stvari u stanu. Koliko ja poznajem građansko pravo i porodični zakon (pravnik jesam ali specijalizacija u međ pravu, ljudska prava) to je nemoguće. Sva ušteđevina i auto i stvari u stanu će se djeliti na pola, osim ako se naravno radi o nasljedstvu ili darovima, za što mora postojati dokumentovani trag a ne mamina i tatina laž. Da li sam u pravu???

 

Još jedan stvar, neko joj je napunio glavu da za svo to vrijeme koje su stanovali u stanu na njeno ima da ona od njega traži retroaktivno kiriju!!!! I uvjerena je da će joj sud to dodijeliti. Znam da je čak i glupo pomišljati o tome ali samo da mi neko drugo isto kaže da je to ludost!!!!

 

Hvala puno, ovdje se radi o jednom finom di razumnom dečku i voljela bi mu pomoći u ovoj teškoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija