Jump to content

Molim savjet u vezi KPP-a i kaznenoga prava


htnet

Preporučene objave

Pozdrav svim kolegama koji se, kao i ja, muče s tim pravosudnim po ovom lijepom vremenu kad ekipa visi vani, a ja ih otpilio i rekao da moram učiti... ah...

 

No da se vratim na temu...

Ne znam po čemu bih učio KPP - imam dvojbu između dvije skripte - prva je od Tomaševića, koliko sam shvatio rađena je po ZKP-u iz 2002, i koliko čitam, kažu ljudi da je dobra.

Druga je neka od 113 stranica, skinuo sam ju s neta (nisam siguran s koje stranice), rađena je na principu pitanje-odgovor, čini se OK, al ne znam po kojem ZKP-u je rađena (2002 ili 2006)

Dakle, po vašem iskustvu, koja je bolja? Po kojoj da učim?

Takođek, ima li netko usporedni prikaz ZKP97 i ZKP08?

 

I još pitanjce u vezi KZ-a: da li ste vi učili posebni dio KZ-a, ja ga nisam učio ni za ispit na faksu, pa ne mislim ni za pravosudni, navodno da treba za presude!

 

Dankešen svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

u istoj smo situaciji, vani je super vrijeme, ali ja to niti ne primjećujem.

 

Vezano za KPP, ja učim po skripti od 113 stranica, i skripta je odlična, jedino nemoj učiti iz nje obnovu postupka, pitanja da, ali odgovore potraži u novom ZKP-u jer su te odredbe već stupile na snagu. Osim skripte, učim i po zakonu, no u principu mi se čini da ako savršeno naučiš skriptu, da će to biti dovoljno. Ova skripta koju ja imam je rađena po zakonu iz 2006, tako da ne bi trebalo biti problema. Skinula sam ju s posta "literatura po kojoj sam učio", ili tako nešto. Sve skripte od tamo su mi odlične, frendica mi je baš pred par dana položila, i kaže da je isto učila po njima, uz nadopunu sa zakonima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Jel se meni čini ili je ta skripta od 113 str sa nasciturusa ista kao i ona iz "literatura iz koje sam učio". Ono što me brine je da je netko spominjao da su u njoj neke greške u pogledu sastava suda, makar isto piše i u mojoj skripti s kojom nisam baš zadovoljan pa je mijenjam. Jel netko naletio na još kakve greške?

 

I dajte mi recite koji zakon da koristim, znam da pročišćeni tekst nema dobru numeraciju, ali ako je to jedini problem onda to i nije neki problem, bitno da je materija ok.

Kad je taj objavljen, ima li ga na NN.

 

I da, ako može u najkraćim crtama informacija koji dio skripte ste upotpunili zakonom, tj ima li nešto što je prešturo pa da treba gledat zakon.

 

Ajme majko koliko pitanja, ovo mi je najgori ispit, pojma ga nemam. Vljda će bit neka dobra duša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam radila uglavnom po skripti g. tomasevica, to je knjiga za splitski pravni f., jer je tamo super sistematizirano i vrlo jasno, no nema nekih stvari, tipa pretrage stana i osoba, i sl. meni je ta knjiga bila super na faxu, ucila sam iz zakona i iz nje jer tada jos nije bilo krapceve knjige.

 

ovu sam od 113 (kod mene je 114 str., ne znam zakaj) pocela citati, dosla do negdje pola, i cini mi se ok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi, tražim po netu neki usporedni prikaz starog i nogoga ZKP-a, i ne mogu ga nikako naći.

Ima li netko takvo što, barem s nekoga savjetovanja ili slično...

I još jedno pitanje - da li, ako planirate izaći u jesen, planirate učiti i novi ZKP?

Ja razmišljao da ga ne učim (osim obnove postupka), nego da nađem neki kratki prikaz razlika, da to naučim i da znam bar nešto općenito reći o tome, ionako se primjenjuje samo na KD iz nadležnosti USKOKA.

Kontam si da nema nikakve skripte iz njega, i da bi mi to puno vremena oduzelo da ga seciram, pa još uspoređuj sa starim ZKP-om...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo našao sam tu knjigu u knjižnici pravnoga faksa, dali mi da ju kopiram, dosta je dobra, mislim da ću radit po uvodu iz te knjige novi zkp,te da neće toliko tražit da ga se zna jer ga ni oni vjerojatno ne znaju iz prakse hehe :-P , ne stignem ga detaljno, pa sad što bude bude...

Kad ti Binka Tinka izlaziš?

Hoćeš li novi ZKP učiti detaljno ili samo po uvodu iz te knjige?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo sjetih se jedne analogije - ako u popisu obvezne literature nije Zakon o USKOK-u, možda ne treba ni novi ZKP, koji se primjenjuje na KD iz nadležnosti USKOK-a!

Mislim da ću svakako, kad KPP dođe na red, nazvati ministarstvo i pitat ću ih da li treba novi ZKP (kontam si da će mi reći da treba hehe, al ću svakako nazvat)

Ako kažu da treba, onda ću ga detaljno :zao: grrrrrrr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav ljudi, pliz pomagajte ako znate, u petak izlazim na ispit (prvi pismeni), a u komisiji mi je Kos-naravno-jedini koji već nešto pita i iz novog zakona.

Za sad se snalazim, no imam jedno pitanje koje nikako da otkrijem što bi trebalo biti.

Koja je suštinska razlika između nove(2008) i stare(2003) obnove postupka?

Pitanje je već više puta postavio na ispitu, pa je možda neto slušao. Ja sam naučila po novoj, ali ne mogu odgonetnuti koja bi to bila SUŠTINSKA razlika.

I da, što bi ovo trebalo biti-kolizija načela obligatornog pritvora?? Znam da postoje dva slučaja obligatornog pritvora, ali u čemu se pobogu nalazi kolizija? Tražila sam i u skripti od tomašević, no ništa.

 

Koje zakone treba sve nositi na pisanje presude?

Hvala svima unaprijed, i sorry što opet ja gnjavim s pitanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

suštinska razlika je u terminologiji. postupak je ostao isti, tijela koja odlučuju ista, rokovi isti...

izmjenjeno je:

 

ranije sad

istražne radnje - dokazne radnje

uporabiti - primjeniti

istražni sudac - sudac istrage

sud ranije uvažava - sad prihvaća

stanje istrage - postupak optuživanja

 

 

obvezno zakone po kojima si učila i odvjetničku tarifu, digitron, papir.....

 

nadam se da sam ti pomogla :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdarav,

ne znam jesi li u prilici doći do časopisa Odvjetnik, kojeg izdaje HOK.

Tamo je izašao članak suca Općinskog kaznenog suda koji govori upravo o novostima u novom ZKP-u i njegovoj različitosti u odnosu na stari zakon, te o tome kada koji dio novog zakona stupa na snagu i kakve su pripreme za to nužne. Nadam se da sam pomogla!

 

Tkđ. mooooooolim kolege koji imaju skriptu od Djeteline iz KZ i KPP za ispitivačicu Klarić Baranović da mi je mailaju, molim vas help me.....u groznom sam stanju pa bi mi to puno pomoglo

mail: seka@net.hr

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost nemam te skripte, imam za KPP neku od 113 stranica, ako ti to treba mogu ti poslati.

 

Nego, zanima me u kojem broju časopisa Odvjetnik je taj članak, otišao bih do knjižnice i kopirao si to.

 

I još bih molio da mi netko odgovori, osim KZ-a i ZKP-a, koje zakone i u kojem opsegu treba naučiti:

-Zakon o sudovima za mladež;

-Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama

-Zakon o pomilovanju

-Zakon o izvršavanju kazne zatvora

 

Dankešen! ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ketrin je napisao:

Časopis ODVJETNIK broj 3-4/9, stranica 44-47, članak je napisao sudac Zorislav Kaleb.

 

Puno hvala, idem si odmah sutra to kopirati!

Izguglao sam još neki članak istoga autora, nalazi se u časopisu "Pravo i porezi", br. 4/09, str 38-42

 

I još, pilz, u kojem opsegu treba učiti kaznene i kaznenoprocesne zakone, one koje sam gore naveo? :zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

htnet je napisao:

ketrin je napisao:

Časopis ODVJETNIK broj 3-4/9, stranica 44-47, članak je napisao sudac Zorislav Kaleb.

 

Puno hvala, idem si odmah sutra to kopirati!

Izguglao sam još neki članak istoga autora, nalazi se u časopisu "Pravo i porezi", br. 4/09, str 38-42

 

I još, pilz, u kojem opsegu treba učiti kaznene i kaznenoprocesne zakone, one koje sam gore naveo? :zbunj:

 

Ja ću proći po Zakonu o sudovima za mladež i osobama s duševnim smetnjama, zapravo ću pogledati po pitanjima kaj se treba znati, a ovim ostalim neću se ni približiti. Ak će me netko rušiti pored cijelog KZ-a i ZKP-a na ovim "sporednim" zakonima, onda nek ide kvragu taj ispit, otvorit ću rasadnik i zaljevati cvijeće do kraja života!!! :roker:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:smijeh::palac:

 

 

@ tamara, ne moze bez zahtjeva DO! stvar je u tome sto se ono sto se prikupi u posebnim izvidima DOKAZ, nema samo spoznajnu vrijednost kao recimo operativno-kriminalisticki izvidi (obavijesni razgovor s gradjanima npr. ima samo spoznajnu vrijednost), osim ako nije bilo naloga is, ili su mjere odredjene suprotno zakonskim uvjetima ili je prekoraceno njihovo trajanje. ako se recimo pracenjem dodje do neke druge osobe ili kd, to mora biti jedna logicka cjelina, recimo i ta osoba mora biti u mrezi dilera droge i slicno, a kd mora biti iz kataloga navedenih djela za koja se moze odrediti ta mjera, tada se i to moze koristiti kao dokaz, ako se pak slucajno sazna za neko kd koje ne spada u katalog tamo navedenih kd, ili neku osobu koja ne spada logicki i nije povezana, onda takvo saznanje ima samo spoznajnu vrijednost i tome ce se obavijestiti DO. no, ne smije se recimo prikrivene istrazitelje ispitivati o SADRZAJU koje je saznao, vec samo o tim mjerama, smije se koristiti kao dokaz samo ono sto je snimljeno dok je bio ozvucen.

 

a jesam se raspisala:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

:smijeh::palac:

 

 

@ tamara, ne moze bez zahtjeva DO! stvar je u tome sto se ono sto se prikupi u posebnim izvidima DOKAZ, nema samo spoznajnu vrijednost kao recimo operativno-kriminalisticki izvidi (obavijesni razgovor s gradjanima npr. ima samo spoznajnu vrijednost), osim ako nije bilo naloga is, ili su mjere odredjene suprotno zakonskim uvjetima ili je prekoraceno njihovo trajanje.

a jesam se raspisala:-D

 

Sue,

 

ti znaš sve odgovore na pitanja ili ipak malo pogledaš u literaturu? Ako sve to znaš, uspjeh ti je zagarantiran!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

novčana kazna se ne može zamjeniti radom za opće dobro prilikom odmjeravanja i izricanja novčane kazne nego tek u postupku izvršenja

 

mogućnost zamjene je dana samo u slučaju kad novčana kazna nije u cijelosti ili djelomično plaćena u roku i ukoliko se ne može ni prisilno naplatiti tada se može zamijeniti radom za opće dobro na slobodi, - postupak izvršenja

 

razlika prema zamjeni kazne zatvora radom za opće dobro obzirom je u tome da sud odmjerava i izriče kaznu i istodobno s pristankom osuđenika je zamjenjuje radom za opće dobro

 

 

valjda, :misli:

 

imaš li još koje pitanje, nije loš način ponavljanja jer više ne mogu samo sjediti u četiri zida i non stop prelaziti gradivo, ovako mi je zanimljivije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marijanaj je napisao:

rok za žalbu proitv rješenja prema zakou o sudovima za mladež

 

i odluke suda za mladež ako netko zna odgovor ili može i broj članka pa ja to nađem

 

hvala

 

 

 

čl. 87 st.1. zsm

 

- protiv presude,

- rješenja kojim je mal. izrečena odgojna mjera i

- protiv rješenja o obustavi postupka

 

rok za žalbu je 8 dana. ovo su i odluke koje donosi sud

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjer specijaliteta

1. kvalificirana i privilegirana djela u odnosu na glavno npr. krađa male vrijednosti u odnosu na krađu

npr. ubojstvo na mah u odnosu na ubojstvo

2. specijalna KD prema općem KD npr. pronevjera u odnosu na utaju

3. složeno KD prema djelima iz kojih je sastavljeno npr. razbojništvo u odnosu na krađu

 

Primjer supsidijariteta

1. materijalni - npr. posjedovanje droga za prodaju droga

2. formalni - izričito naveden u normi npr. KD prenošenja spolne bolesti

 

3. Primjer konsumpcije - 3 tipa

a) nekažnjivo prethodno djelo npr. KD nanošenja tjelesne ozljede, a osoba umre od iskrvarenja

b) nekažnjivo prateće djelo npr. KD bludne radnje konzumirano je KD-om silovanja

c) nekažnjivo naknadno djelo npr. maloljetnik je drugom uzeo sendvič i pojeo ga, oštećenje tuđe stvari - jače je razbojništvo u ovom dijelu

 

Inače, apropos novog ZKP-a, nema preciznih odredbi o nadležnosti sudova, čl 19. - stvarna nadležnost sudova uređuje se posebnim zakonom! :misli:

Dakle, oprez kolege, koji odgovarate kod sutkinje Klarić-Baranović, koja je posebno sitničava kod tog pitanja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

metuzalemka je napisao:

Primjer specijaliteta

1. kvalificirana i privilegirana djela u odnosu na glavno npr. krađa male vrijednosti u odnosu na krađu

npr. ubojstvo na mah u odnosu na ubojstvo

2. specijalna KD prema općem KD npr. pronevjera u odnosu na utaju

3. složeno KD prema djelima iz kojih je sastavljeno npr. razbojništvo u odnosu na krađu

 

Primjer supsidijariteta

1. materijalni - npr. posjedovanje droga za prodaju droga

2. formalni - izričito naveden u normi npr. KD prenošenja spolne bolesti

 

3. Primjer konsumpcije - 3 tipa

a) nekažnjivo prethodno djelo npr. KD nanošenja tjelesne ozljede, a osoba umre od iskrvarenja

b) nekažnjivo prateće djelo npr. KD bludne radnje konzumirano je KD-om silovanja

c) nekažnjivo naknadno djelo npr. maloljetnik je drugom uzeo sendvič i pojeo ga, oštećenje tuđe stvari - jače je razbojništvo u ovom dijelu

 

Inače, apropos novog ZKP-a, nema preciznih odredbi o nadležnosti sudova, čl 19. - stvarna nadležnost sudova uređuje se posebnim zakonom! :misli:

Dakle, oprez kolege, koji odgovarate kod sutkinje Klarić-Baranović, koja je posebno sitničava kod tog pitanja!

 

 

 

hvala metuzalemka, šta misliš za garačićku dovoljno je po primjerima objasnit, nema potrebe za onim nerazumljivim definicijama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

metuzalemka je napisao:

Moj je dojam (a slušala sam je 2 x), da ona cijeni praktične primjere. :palac:

Međutim, drugi par rukava je moje subjektivno mišljenje da je na jednom stručnom ispitu, kakav je pravosudni, neprimjereno inzistirati na pravnoteoretskim pitanjima.

To su odrednice za postdiplomski! :palacdolje:

 

hvala metuzalemka, ja je nisam nikad slušala tako da nemam nikakav dojam o njoj, samo ono šta sam pročitala tu na legalisu, da je jako zahtjevna i ok dok se nešto ne fula, a kad se fula slijedi snebivanje!

 

a bože moj, i mi kad budemo suci vrhovnog suda znat ćemo više nego sad:-)

hvala još jednom metuzalemka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ne znam što je sa koristoljubljem.

Ali negdje sam pročitala, ali nisam sigurna da su to slučajevi primjene blažeg zakona, a uz to u kpp ima i ono kad oštećenik ne može preuzeti progon protiv krunskog svjedoka, u slučaju nagodbe.

A i uvjetni odustanak?Ili to ne spada u to.Ja više ništa ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da je to

- obvezna primjena blazeg zakona

- dopustena analogija "i na drugi nacin", npr. kod pustosenja suma

 

ljudi ne stignem bas puno, tj. uopce ovdje, samo ako nemam neka pitanja odem pogledati iako iskreno ne stignem bas raditi ni po njima, a hvala vam svima na lijepim zeljama, dao bog da se ostvare, jer sam u komiiiiiiiiiiiiiii :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eda je napisao:

ne znam tko je pitao, qwer cini mi se, drugu iznimku od nacela zakonitosti (pored one sa koristoljubljem)..

 

da nije to mozda cinjenica da se prema počinitelju primjenjuje blaži zakon?

 

zna li mozda netko od vas cura taj odgovor?

 

 

Čitam ove postove i nisu mi jasne neke stvari. Prema načelu zakonitosti k. djela i kaznenopravne sankcije mogu se propisivati samo zakonom, s time da nitko ne može biti kažnjen za djelo koje prije nego je bilo počinjeno nije bilo zakonom ili međunarodnim pravom određeno kao kazneno djelo......bla bla da dalje ne pišem.

 

 

Iz ovog članka ja zaključujem da se kaznena djela osim zakonom mogu određivati i međunarodnim pravom, koje postaje izvor prava, a ono može biti i običajno....

 

Molim vas nek mi netko objasni kakve veze ima k.d. koristoljublja i obvezne primjene blažeg zakona s iznimkom od načela zakonitosti.

 

Kad čitam ove postove sve manje vjerujem da je moguće to položiti :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obvezna primjena blažeg zakona znači da će se primijeniti onaj zakon koji je blaži za počinitelja. Znači da to ne mora biti zakon koji je na snazi, već prijašnji-pa sukladno tome, primijenit će se zakon koji nije na snazi, i tu je iznimka od načela zak.

A za KD iz koristoljublja novčana kazna se kao sporedna može izreći i kad nije propisana zakonom ili kad je zakonom propisano da se može izreći ili kazna zatvora ili novčana kazna, pa sud kao glavnu izrekne kaznu zatvora -znači prema definiciji načela zak. ovo bi bila iznimka, jer se ustvari novčana kazna izriče za KD za koje nije propisana ili je propisana al sud može odrediti ili zatvor ili novčanu,a izrekao je zatvor.

Valjda sam dobro objasnila,nadam se da je razumljivo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam par pitanja, pa tko zna, molim da mi odgovori!!

-Trajanje pritvora u skraćenom postupku? (60 dana israga ok, a ostalo?)

-kad završava kazneni postupak

-koje vrste presude se donose u slučaju nužne obrane, krajnje nužde i kod beznačajnog djela(oslobađajuću ili ga proglašava krivim, a oslobađa kazne???)

-kakvi su to paušalni troškovi :-o

-remisorno odlučivanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ dj bobo

 

pod 3) oslobađajuća presuda, oslobađa se samo kad zakon navodi, npr prekoračenje nužne obrane zbog prepasti/razdraženosti - vidi 3 slučaja za oslobađajuću, jedan je "kad djelo nije kd"

 

i oko blažeg zakona, sve 5, jedino je svedrović jednom rekao da je i zakon neprecizan jer koristi termin blaži zakon a zapravo treba biti NAJblaži zakon...sitnica, ali eto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se pritvora u sumarnom postupku tiče, zakon ne definira trajanje, pa pretpostavljam da se primjenjuju opća pravila o trajanju pritvora.

 

Kod nužne obrane, krajnje nužde i beznačajnog djela donosi se oslobađajuća presuda jer djelo koje je počinio nije kazneno djelo.

 

Paušalna svota utvrđuje se u okviru svota određenih posebnim propisom s obzirom na složenost i trajanje kaznenog postupka i imovno stanje osobe obvezne da plati tu svotu.

 

Što se tiče završetka postupka, ja bih rekla da završava donošenjem presude. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija