Jump to content

stan


anonimno

Preporučene objave

Jedna gospođa želi mojoj kćeri pokloniti stan. Nismo ni u kakvom srodstvu. Gospođa nema djece, muža niti roditelje, ima nećake u drugom koljenu s kojima nije ni u kakvom kontaktu već godinama. Ipak, pretpostavljam da bi se mogli javiti nakon njene smrti i tražiti svoja prava, no ona ne želi da oni bilo što naslijede. Je li to moguće? Koji bi oblik prenosa vlasništva na moju kćer bio najbolji i najsigurniji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No meni se u ovom slučaju čini bolja mogućnost kupoprodaje pri kojoj vi ništa ne isplaćujete (fiktivna).

 

Fiktivni ugovori su ništavi, kolega - ne možete preporučati ništave ugovore!

 

Ugovor o doživotnom uzdržavanju nosi obvezu uzdržavanja. To je naplatan ugovor.

 

Ne možete izbjeći primjenu propisa samo tako - bez ikakvih obaveza. Prilagodite se propisima, a nemojte ih pokušavati nevješto izbjeći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma krivo ste me shvatili, niti želimo izbjeći niti mislimo da bi bilo moralno izbjegavati obaveze prema gospođi, pa zaboga, spremna je ostaviti stan! Samo sam pitala KAKVE su te obaveze, jer nemamo baš nikakvog iskustva s time, dapače, termin doživotno uzdržavanje sam prvi put čula na ovom forumu. Dakle, ako su financijske, a pretpostavljam da jesu, kolike su i koje još. Naime, moja kćer, iako svjesna da je stan veliki poklon, dvoji da li ga prihvatiti ili ne jer ako to podrazumijeva velike obaveze prema toj gospođi, neće ih moći prezeti jer je samohrana mjaka s iovako kroničnim pomanjkanjem vremena, pa ne želi ući u aranžman koji neće moći izvršavati. Evo, o tome se radi, a ne o pokušaju izbjegavanja bilo čega. Evo, ako ima netko tko bi nam mogao, barem ukratko to prokometirati, te obaveze. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovorom vaša kći stječe status davatelja uzdržavanja, a teta primatelja uzdržavanja. Uzdržavanje se ugovara na način da se davatelj uzdržavanja obvezuje do smrti uzdržavati primatelja uzdržavanja. Način uzdržavanja preuzima se i određuje ugovorom, a to je najčešće plaćanje režija na stanu, troškovi prehrane i odijevanja, zdravstevena njega i pomoć, te u trenutku smrti sahrana primatelja uzdržavanja. To su obveze koje bi ugovor trebao sadržati kako bi bio valjan te da bi zadovoljio formu uzdržavanja.

Ugovorom bi vaša kći stekla stan u trenutku smrti primatelja uzdržavanja i tada bi se u gruntovnici mogla uknjižiti kao vlasnik stana.

Ugovor je najbolje da Vam sastavi odvjetnik, a nakon toga ga morate solemnizirati kod javnog bilježnika što će skuplje jer se solemnizacija naplaćuje ovisi o vrijednosti stana.

Vjerujem da će informacija pomoći

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

No meni se u ovom slučaju čini bolja mogućnost kupoprodaje pri kojoj vi ništa ne isplaćujete (fiktivna).

 

Fiktivni ugovori su ništavi, kolega - ne možete preporučati ništave ugovore!

 

Ugovor o doživotnom uzdržavanju nosi obvezu uzdržavanja. To je naplatan ugovor.

Aposolutno se slažem glede poštenja, zato sam mišljenja da pošto vlasnica ionako želi darovati stan (njena izričita volja), da je bolje ne obvezivati se uzdržavanjem, već se pokušati zaštititi prema eventualnim potraživanjima trećih osoba kupoprodajom.

Kako nema nužnih nasljednika, što nisam napamet znao u prvom postu, to ispada darovanje najpošteniji i posve siguran pravni posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veliko hvala svima koji su sudjelovali u raspravi na moje postavljeno pitanje, puno ste mi pomogli i sada imam jasnu sliku mogućih opcija.

Želim reći da je zaista pozitivna stvar što se na ovakav način mogu dobiti relevantni pravni savjeti i zato pohvala cijelom forumu i svima koji na njemu nesebično djele savjete.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija