Jump to content

skrbnistvo nad djetetom rodjenom u izvanbracnoj zajednici


wileia

Preporučene objave

Dobar vam dan (noc)!

 

Molila bih pomoc u vezi skrbnistva nad svojim djetetom. Situacija je sljedeca: otac mog djeteta i ja prekinuli smo izvanbracnu zajednicu prije godinu dana kad je nase dijete imalo 5 mjeseci.

 

Moj bivsi tvrdi da zeli biti otac, no to u praksi nije bas tako. Vidja dijete rijetko i kratko. Ja se trudim omoguciti im sto vise susreta (kad god to on zeli) i da prodju u sto ugodnijem ozracju, jer zelim da dijete ima oca. To napominjem jer ne zelim paljbu u stilu ne oduzimajte djetetu roditelja itd. Osim toga, on se cesto ne javlja i po mjesec dana, odlazi u inozemstvo, kaze da ce doci pa se ne pojavi, itd.

 

Zelim ovdje pitati koja su moja prava kao djetetove majke, ako sudski ne trazim skrbnistvo (jer on ionako nije zainteresiran zivjeti s djetetom, barem ne sad). Alimentacija me apsolutno NE zanima (ako zeli, neka ju placa). Ono sto je meni bitno znati jest mogu li ja samostalno donositi odluke vezane uz dijete, trebam li potpis oca za npr. odobrenje eventualne medicinske intervencije, odlazak u inozemstvo, upis u vrtic i slicno.

 

Zahvaljujem na pomoci.

Srdacan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne možete... ni mijenjati boravište/prebivalište makar u susjednu ulicu itd.

O skrbništvu se ne radi, ali dijete može/će biti povjereno na zajednički život vama.

Obzirom da ionako ne živite zajedno, ne priječite kontakte oca s djetetom u mjeri kojoj to on želi, povjeravanje djeteta vama je pitanje praktičnosti vašeg funkcioniranja s djetetom. Roditeljska skrb je ionako zajednička prije i poslije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan,

 

evo nadam se da cu Vam malo pomoci. Ja sam djete iz takve veze. Moja mama je uradila slijedece, na Sudu dala izjavu da se odrice alimentacije i bilo kakve obveze mog oca prema meni,Sud je to potvrdio i tako ni zasta vise nije trebala njegova saglasnost.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja30 je napisao:

Dobar dan,

 

evo nadam se da cu Vam malo pomoci. Ja sam djete iz takve veze. Moja mama je uradila slijedece, na Sudu dala izjavu da se odrice alimentacije i bilo kakve obveze mog oca prema meni,Sud je to potvrdio i tako ni zasta vise nije trebala njegova saglasnost.

 

Sretno!

 

bojim se da to tako više ne ide, jer Obiteljski zakon kaže:

 

 

Članak 208.

 

Odricanje od dužnosti i prava na uzdržavanje nema pravnog učinka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Wileia pozivate se na svoja prava, odričete se u ime djeteta njegovog prava na alimentaciju!?

Alimentacija ne pripada vama da je se možete odreći i bilo kakav aranžman tog tipa može imati neželjene posljedice za onoga koji je obavezan plaćati alimentaciju.

Dijete je zajedničko, oba roditelja prema djetetu imaju jednaka prava i dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

wileia je napisao:

Kako doci do covjeka koji ne zeli da se zna gdje je i ne zeli se brinuti o djetetu na takav nacin? Nije li upravo time ugrozena djetetova dobrobit?

Da, ugrožena je.

Ali imate mogućnost zatražiti da sud dijete povjeri vama, pa se nećete brinuti hoćete li do oca moći doći kad zatreba njegova suglasnost, koji vremenski rok imate za to na raspolaganju i hoće li je dati, ne morate biti ni informirani gdje je uopće u tom trenutku itd.

Situacija kad jedan od roditelja nije na raspolaganju za takve vidove suradnje, ne tražiti povjeravanje djeteta je praktična primjena znamenite misli "zašto jednostavno kad može komplicirano".

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija