Jump to content

kako konzumirati svoje zakonom utvrđeno pravo?


Ljudevit

Preporučene objave

Radim na poslovima vatrogasca u profesionalnoj vatrogasnoj jedinici u gospodarstvu. Imam 55 godina, a moj poslodavac nikako ne želi uplačivati sredstva za nas profesionalne vatrogasce. Što nam je činiti? Kako to da već 16 godina od donošenja Zakona o vatrogastvu nitko nadležan u RH ne poduzima ništa? Što će se samnom dogoditi kada pređem 58 godina i ne zadovoljim na lječničkom pregledu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudevit je napisao:

Zaposlenici na poslovima vatrogasca u profesionalnoj vatrogasnoj postrojbi u gospodarstvu imaju prosjećnu dob cca 50 godina, a njihov poslodavac im nikako ne želi uplačivati sredstva u mirovinski fond (beneficirani radni staž) temeljem Zakona o vatrogastvu. Što im je činiti? Kako to da već 16 godina od donošenja Zakona o vatrogastvu nitko nadležan u RH ne poduzima ništa? Što će se s njima dogoditi kada pređu 58 godina i ne zadovolje na lječničkom pregledu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate li kolektivni ugovor? Probajte ga nabaviti i proučiti. Zakon o radu jamči minimume radničkih prava: poslodavac bi Vas, u tom slučaju, trebao uputiti na manje složene poslove. Tu su i odredbe ZR-a o zaštiti starijih radnika (suglasnost radničkog vijeća na otkaz- naravno, ukoliko radničko vijeće uopće opstoji u Vašem slučaju- radi se, naime, o službi koja bi mogla imati kvalitet državne službe ukoliko je u sastavu MUP-a). Toliko za sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da imamo kolektivni ugovor. Imamo i Ustav i Zakon o vatrogastvu, ali nemamo državni inspekcijski nadzor koji dozvoljava ovako grubo narušavanje prava radnika. Nismo u sastavu MUP-a. Moje pitanje i dalje stoji "kako konzumirati Zakonom utvrđeno pravo"? Ako je Sabor RH donio Zakon, ako je on na snazi 16 godina tko je u državi jači da ga ima pravo isključivati, ne primljenjivati, a isključivo radi vlastitog interesa?

Gospodo, koja bi država u svijetu to dozvoljavala?!

Pa i Ustavni sud se je pozitivno očitovao po odredbi Čl.25 Zakona o vatrogastvu, odnosno utvrdio zakonitost odredbe tog članka. Dakle postoji i tumačenje Ustavnog suda. Zašto se ne izda Uputa od strane HVZ-a i ostalih nadležnih državnih tijela o obvezi uplate staža osiguranja temeljem Čl.25 ZOV-a za sve profesionalne vatrogasne postrojbe na prostoru RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani! Molim Vas, budite malo precizniji pa ću Vam pokušati dati odgovor ili Vas makar uputiti na odgovarajuću regulativu. U čemu se točno sastoji povreda Vaših prava iz radnog odnosa a koju čini poslodavac? Iz iznijetog mi nije razvidno da li se radi o neisplati plaća, o neplaćanju obveznih doprinosa (javnih davanja povezanih s plaćom) ili, pak, o kršenju drugih odredbi kolektivnog ugovora ili ugovora o radu. Podravljam Vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo sam jasan, poslodavac neće i ne želi uplatiti svoje obveze za mirovinsko osiguranje za svoje zaposlenike koji rade na poslovima profesionalnih vatrogasaca u gospodarstvu, a temeljem Čl.25 Zakona o vatrogastvu. Što rade nadležna državna tijela u saznanju da se svjesno krši Zakon, isključivo radi interesa poslodavca, a na štetu Mirovinskog fonda i zaposlenika. Problem je u tome što takvo ponašanje traje 16 godina, a nitko ne poduzima ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Da li mi može odgovoriti struka? Netko iz Hrvatske vatrogasne zajednice ili iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje? Do sada nisam nigdje uočio potrebu tih mojih predstavnika da se iskreno zalažu za struku. Zar je teško utvrditi koje Vatrogasne postrojbe NE uplačuju sredstva temeljem čl.25 Zakona o vatrogastvu?!

Pa Ustavni sud RH donio je presuda po tom predmetu u korist vatrogasaca, odnosno zakonitosti odredbe čl.25 Zakona o vatrogastvu. Što dakle čine nadležne strukovne ustanove (HVZ i DUZS) u žaštiti svojih predstavnika-vatrogasaca?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Nevjerojatno,

Radnik mora poštivati Odluke poduzetnika a poduzetnik ne mora poštivati Zakone RH. Što je činiti radniku-građanu RH kada mu se namjerno uskračuje Zakonom utvrđeno pravo, te se tim činom materijalno zakida i radnika i Državu. Nevjerojatno je da se zapitaš kako je to moguče pored cijelog niza državnih institucija koje su upravo zadužene za tu djelatnost?!

 

Dakle nema odgovora na jednostavno pitanje "KAKO KONZUMIRATI ZAKONOM UTVRĐENO PRAVO" normalno u vlastitoj domovini.

Molim odgovor,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudevit je napisao:

Nevjerojatno,

Radnik mora poštivati Odluke poduzetnika a poduzetnik ne mora poštivati Zakone RH. Što je činiti radniku-građanu RH kada mu se namjerno uskračuje Zakonom utvrđeno pravo, te se tim činom materijalno zakida i radnika i Državu. Nevjerojatno je da se zapitaš kako je to moguče pored cijelog niza državnih institucija koje su upravo zadužene za tu djelatnost?!

 

Dakle nema odgovora na jednostavno pitanje "KAKO KONZUMIRATI ZAKONOM UTVRĐENO PRAVO" normalno u vlastitoj domovini.

Molim odgovor,

 

Poštovani,

 

iako razumijem Vašu situaciju, mislim da je i Vama jasan odgovor na VAše pitanje kako konzumirati zakonom utvrđena prava - TUŽBOM. Nemojte me krivo shvatiti, možda sam ja pogrešno razumjela no iz ovoga (odnosno iz ovih) postova proizlazi da znate da imate zakonska prava no niste napisali što ste i da li ste išta napravili. Naime, jasno je da svatko može kršiti zakon ali ako nitko za to ne zna i žrtva stoji skršenih ruku - što očekujete? Kažete nema inspekcije - gnjavite po cijeli dan one u inspekciji rada, nešto će napraviti. Tužite poslodavca. Izašite u novine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudevit je napisao:

Nevjerojatno,

Radnik mora poštivati Odluke poduzetnika a poduzetnik ne mora poštivati Zakone RH. Što je činiti radniku-građanu RH kada mu se namjerno uskračuje Zakonom utvrđeno pravo, te se tim činom materijalno zakida i radnika i Državu. Nevjerojatno je da se zapitaš kako je to moguče pored cijelog niza državnih institucija koje su upravo zadužene za tu djelatnost?!

 

Dakle nema odgovora na jednostavno pitanje "KAKO KONZUMIRATI ZAKONOM UTVRĐENO PRAVO" normalno u vlastitoj domovini.

Molim odgovor,

 

Ljudevit pozzzzzzzzz,

osim toga što burn dobro kaže ima još jedna stvar. Vi dugo nemožete dobiti odgovor. To je stoga što je Vaš slučaj da kažem,poseban s obzirom da se radi o posebnoj državnoj službi. Dakako da vaša grana ima kakav Zakon i pravne akte koji su regulitali Vaše obveze i prava i dakako da se isti temelje na Zakonu o radu i ostalim Zakonima naše države. Sigurno je da poslodavac nemože ne plačati Vam obveze po mirovinskom i socijalnom osiguranju jer to Vam jamči Zakon o Socijalnom i mirovinskom osiguranju. Vi se trebate obratiti svom sindikatu,udruzi i naravno inspekciji rada,kako vas je uputila burn, ili kome već, jer vi zasigurno znate kako je organizirana Vaša služba u tom smislu.

Dakle htio sam reći da je nivo naših znanja ograničen pa stoga niste dobili odgovore na vaša pitanja. Zbog rečenog nebiste trebali biti ljuti jer mi ovaj "posao" radimo volonterski sa puno entuzijazma, koji neki put radi ograničenih znanja a kod profesionalaca i nedostatka vremena,ne daje očekivane rezultate.

Vama dakako preostaje i način da se obratite odvjetniku profesionalcu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudevit je napisao:

Poštovana Burn i Cigo1,

 

Iskreno Vam zahvaljujem na odgovorima. Vidljivo su ISKRENI i to je ono što nedostaje u svakodnevnici građanima „Lijepe Naše“.

Poslodavac je TUŽEN, IZGUBIO je spor, ŽALIO se na višu distancu koja sada šuti??

 

Poštovani,

 

zaista nema na čemu! Drago mi je da ste tužili ali prvenstveno mi je drago da ste dobili nadu, jer Vam je to u prethodnim postovima nedostajalo, a znate kako kažu - nada bi trebala umrijeti zadnja.

 

Kažete da je na predmet po žalbi višoj instanci? Pretpostavljam da je na županijskom sudu (ne, on ne šuti nego rješava predmet i treba mu "određeno" vrijeme za to :))pa ako imate broj predmeta napišite požurnicu s vremena na vrijeme, možda upali!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

burn je napisao:

Ljudevit je napisao:

Poštovana Burn i Cigo1,

 

Iskreno Vam zahvaljujem na odgovorima. Vidljivo su ISKRENI i to je ono što nedostaje u svakodnevnici građanima „Lijepe Naše“.

Poslodavac je TUŽEN, IZGUBIO je spor, ŽALIO se na višu distancu koja sada šuti??

 

Poštovani,

 

zaista nema na čemu! Drago mi je da ste tužili ali prvenstveno mi je drago da ste dobili nadu, jer Vam je to u prethodnim postovima nedostajalo, a znate kako kažu - nada bi trebala umrijeti zadnja.

 

Kažete da je na predmet po žalbi višoj instanci? Pretpostavljam da je na županijskom sudu (ne, on ne šuti nego rješava predmet i treba mu "određeno" vrijeme za to :))pa ako imate broj predmeta napišite požurnicu s vremena na vrijeme, možda upali!

 

Da burn,

ipak je pravda iako spora dostižna.No međutim, Legalis je poratal u kome bismo mi koji sudjelujemo na njemu trebali iznositi svoja iskustva kako bi i drugi mogli nešto naučiti. Ljudevit nam nije omogučio da nešto naučimo iako je nama drago da je on uspio riješiti svoju situaciju. Nažalost. :palac::palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija