Jump to content

oporuka- hitno


sandrina0510

Preporučene objave

posto mi je baka na samrti, i zeli svoj dio ostaviti meni- unuci, a ne svojoj djeci, zbog raznih obiteljskih problema,...na koji nacin da napravimo oporuku da kceri ne dobe svoj nuzni dio koji im pripada. ona ne zeli dok je ziva prepisati svu imovinu na unuku, mene, vec zeli da mi pripadne nakn njezine smrti.

koje su cake ovog ugovora, i dali posoji takvo sto?

cula sam da ako napravimo takav ugovor,onda ubiti ja postajem njezin skrbnik, i moram snositi njezine zivotne potrebe do njezine smrti, a ne kceri, sto naravno ona to ne zeli, a ni ja jer sam student

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

Možete pozvati Javnog bilježnika da baka pred njim i dva svjedoka koji nisu u srodstvu izjavi svoju posljednju želju .

 

Pozdrav !

 

Usmena oporuka

 

članak 37 ZN

1. Oporručitelj može očitovati svoju posljednju volju usmeno pred dva istodobno prisutna svjedoka samo u izvanrednim okolnostima zbog kojih nije u stanju oporučiti ni u jednom drugom valjanom obliku .

 

2. Usmena oporuka prestaje vrijediti kad protekne 30 dana od prestankA IZVANREDNIH OKOLNOSTI-.

 

 

Usmena oporuka je pravovaljana kad je kod oporučitelja naglo nastupilo pogoršanje njegove bolesti , što je on osjetio , a to su na njemu primjetiti i svjedoci, jer se oporučitelj zbog slabosti nije mogao niti potpisati .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vasa baka moze napisati oporuku pred dva svjedoka i tu oporuku potpisati u njihovoj prisutnosti i izjaviti da je ta izjava njena oporuka.npr OVO JE MOJA OPORUKA I JA JE PRED VAMA DVOJICOM POTPISUJEM.i oporuku trebaju potpisati svjedoci,nije dovoljno da se na kuvertu samo potpisu.ova pisana oporuka pred svjedocima spada u redovni oblik oporuke.jedino bitno je da vasa baka zna citati i pisati.i u toj oporuci stavi da iskljucuje svoju djecu zbog opravdanih razloga i stavi da poslije njezine smrti je vi nasljedjujete.

POZDRAV!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isk­­ljuče­­nje nužnih nas­­ljednika iz nas­­ljedstva i liše­­nje nužnog dijela u korist potomaka

 

a) Isključenje nužnih nasljednika

 

Razlozi isk­­ljuče­­nja

 

Članak 85.

(1) Oporučite­­lj može isk­­ljučiti iz nas­­ljedstva nas­­ljednika koji ima pravo na nužni dio:

 

1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz ­­nje­gova obite­­ljskog odnosa s ostavite­­ljem teže ogriješio prema ostavite­­lju,

 

2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema ­­njemu ili ­­nje­govu bračnom drugu, djetetu ili rodite­­lju,

 

3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,

 

4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.

 

(2) Isk­­ljuče­­nje iz nas­­ljedstva može biti potpuno ili djelo­mič­no.

 

Pretpostavke va­­ljanosti isk­­ljuče­­nja

 

Članak 86.

 

(1) Oporučite­­lj koji želi isk­­ljučiti nekog nas­­ljednika mora to očitovati u oporuci na izričit način i navesti razlog za isk­­ljuče­­nje.

 

(2) Razlog za isk­­ljuče­­nje mora postojati u vrijeme oporu­čiva­­nja.

 

(3) U slučaju spora o opravdanosti isk­­ljuče­­nja teret dokaza da je isk­­ljuče­­nje opravdano leži na onome koji se na isk­­ljuče­­nje poziva.

 

Pos­­ljedice isk­­ljuče­­nja

 

Članak 87.

 

Isk­­ljuče­­njem nas­­ljednik gubi nas­­ljedno pravo u mjeri u kojoj je isk­­ljučen, a prava ostalih osoba koje mogu naslijediti ostavite­­lja određuju se kao da je isk­­ljučeni umro prije ostavite­­lja.

 

b) Lišenje nužnog dijela u korist potomaka

 

Članak 88.

 

(1) Ako je potomak koji ima pravo na nužni dio prezadužen ili je rasipnik, oporučite­­lj ga može u oporuci na izričit način lišiti u cjelini ili djelomično ­­nje­gova nužnog dijela u korist ­­nje­govih potomaka.

 

(2) Ovo liše­­nje ostaje va­­ljano samo ako u času otvara­­nja nas­­ljedstva lišeni ima malo­­ljetno dijete ili malo­­ljetnog unuka od prije umrlog djeteta, ili ima puno­­ljetno dijete ili puno­­ljetnog unuka od prije umrlog djeteta koji su nesposobni za rad i nemaju nužnih sredstava za život.

 

(3) Lišeni nas­­ljednik nas­­ljeđuje ostavite­­lja u dijelu koji nije obuhvaćen liše­­njem.

 

(4) Lišeni nas­­ljednik nas­­ljeđuje ostavite­­lja i kad pretpostavke za liše­­nje više ne postoje u času ostavite­­ljeve smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija