Jump to content

kad jamac plaća kredit


kneginja2

Preporučene objave

Pozdrav,

 

ne znam kud da svrstam ovu temu, pa otvaram ovdje. Naime, moj suprug je prije 7-8 godina pristao kolegi biti jamac (izmjenili se jedan drugom), što je ispao vrlo loš potez. Prije nekih godinu dana počele su stizati opmene iz banke o nepodmirivanju tog kredita, sve dok mom suprugu nije na plaću sjela administrativna zabrana, pa tako mi sad redovno otplaćujemo tuđi kredit.

 

Znam da nismo jedini, no zanima me dali postoji išta što bi tu mogli učiniti da povratimo svoja sredstva, ili da jednostavno otplaćujemo..

 

Jednom prilikom sam lagano pukla i rekla suprugu da bi tom čovjeku trebali zaplijeniti njegovu pokretninu, no čula sam da bi nas zbog toga mogao tužiti...?

 

 

Ako netko ima kakav savjet, prihvaćamo..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam pravni savjet, ali iz tuđih priča znam kako su rješavali.

 

neki su digli vlastite kredite, zadužili cijelu plaću vlastitim kreditima, kupili nekretnine, sve zato da ne bi mogli plaćati tuđe kredite. ali za to morate imati veze u banci jer za kreditnu sposobnost uzimaju u obzir i obveze koje imate kao jamac. istina da je to stresno, ali ljudi su svojim novcem otplaćivali svoje , a ne tuđe nekretnine. ako dižete hipotekarni kredit, možda se ne gleda kreditna sposobnost, već vrijednost nekretnine.

 

iako, moram priznati da ne znam ,da li u slučaju, ako osoba kojoj ste jamac ne plaća svoje kredite, a nema svoje nekretnine, banka sjeda na nekretnine jamca. međutim, ako su nekretnine jamaca opterečene hipotekom u korist banke, možda se u tom slučaju ne može ništa uzeti niti jamcu.

 

stresno i mučno, ali.... - jedna od varijanta.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi svakako

nemate pravo plijeniti tuđu imovinu bilo nekretninu ili pokretninu bez ovršnog postupka. Ovršni postupak nastaje po konačnosti sudskog postupka koji je proizašao u Vašu korist te je postao pravomoćan.

 

Činjenica je da neki ljudi imaju vlastite kredite koji im opterećuju 1/3 mjesečnog priljeva te imaju već fiduciranu nekretninu npr u korist banke čiji kredit imaju.te se na takav način osiguravaju od neplaćanja dužnikovih obveza

 

Kada osoba svojim potpisom jamči za povrat kredita banci,jamči i da će ona namiriti ta sredtva u slučaju dužnikovog neplaćanja.

Stoga Vam ne preostaje ništa drugo nego otplaćivati tuđi kredit.

Čak mislim da tu osobu čiji ste kredit otplaćivali nemate osnovane prave za tužbu za povrat tog novca jer kako sam već navela svjesno ste svojim potpisom jamčili za osiguranje povrata novca,te te jasno upoznati a visinom kredita te anuitetom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kvacica je napisao:

Čak mislim da tu osobu čiji ste kredit otplaćivali nemate osnovane prave za tužbu za povrat tog novca jer kako sam već navela svjesno ste svojim potpisom jamčili za osiguranje povrata novca,te te jasno upoznati a visinom kredita te anuitetom

 

naravno da imaju pravo tuziti i traziti povrat placenih anuiteta

 

kredit - lovu - jamac nije ni omirisao pa nema razloga niti da ga otplacuje bez prava na povrat

 

sve strane u tom odnosu imaju svoja prava i obveze, samo sto nekako u nasoj praksi, nastrada samo i jedino jamac

banka dobije svoje

korisnik kredita svoje

jamac jedini na trosku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

terenac je napisao:

kolega je imao takav slučaj i odvjetnik je lijepo rekao.nemožete ništa sve dok se kredit ne otplati.po otplati kredita tužite ga i sve vam mora vratiti.nekretnine ako neće prodati on hoće država kada dobijete parnicu.zato stisnuti zube i čekati da se kredit otplati pa onda tužba.

 

 

Terenac dobro kaže ali morate uzeti u obzir rok za zastaru pokretanja ovrhe ili tužbe koja je 3 godine od zadnjeg otplačenog anuiteta kredita. Dakle pripazite da vam pojedini otplačeni anuiteti nisu ili nebudu do roka isplate stariji od 3 godine jer njih nečete moči potraživati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija