Jump to content

Prekršena radnička / ljudska prava?


Ket

Preporučene objave

Radila sam skoro dva mjeseca u trgovini s odjećom, i ta firma je jedna od najvećih u regiji. Dogodilo se to da su imali velike inventurne manjkove, i nisu našli načina pravdati ih nego optužiti djelatnike. Tako sam se našla u situaciji da su me na kraju smjene došli ispitivati njihovi zaštitari, predstavivši se kao ''policajci''. Na uvid nisam dobila ništa što bi potkrijepilo tu tvrdnju. Ispitivali su me oko sat vremena, bez prisustva moje šefice koja ih je pustila u ured. Tokom razgovora su mi govorili da priznam da sam krala robu, i da će se taj manjak izračunati i zatim da ga podmirim u financijskom smislu. Nakon što sam odbila,jer to nisam učinila, dobivala sam prijetnje poligrafom ( na koji sam odmah pristala ), kaznenom prijavom, pa i kaznom zatvora. Nakon mučnog ispitivanja, moja šefica je tvrdila kako nema pojma što se događa. Nakon što je ustanovljeno da nije u pitanju policija, već zaštitari koji su došli po nalogu firme, nakon što je ustanovljeno da nisam kriva, tražila sam ih rezultate interne istrage i ispriku, pismeno i usmeno. Obećavali su mi te papire, ali ih ja ni nakon dva mjeseca nisam dobila. Zanima me imam li elemente za tužbu, jer mi je narušeno psihičko zdravlje,i šefica mi je prijetila da ako to izađe iz prostorija dućana da će moje dijete za 10 godina osjećati posljedice, te da li postoji zakon koji bi ih ''pritisnuo'' da napokon dobijem te papire? Ja sam sve svoje obveze prema njima ispoštovala, sad me zanimaju moja prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ket,

kažeš firma ti je velika . ZOR-kaže da mora ako ima više od 20 radnika, imati pravilnik o radu. Vjerojatno je poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora sa sindikatom grane Tekstilna -trgovaćka). Znaći imaš isindikat. Moraš se informirati ima li u pravilnicima odobrenje za takvo što.

ZOR u čl.30 (zakon oradu), govori o zaštiti dostojanstva radnika os strane poslodavca.Po Ti si sigurno pretrpjela šok-stres. Idi kod svog liječnika opće medicine, traži uputnicu pa kod psihijatra , sve ispričaj kako i šta je bilo.Bit ćeš na bolovanju min 30 dana. U to vrijeme sve istraži. Kad završiš lječenje možeš drito na sud. Ništa nemoj nikom prićati što ćeš poduzeti i nemoj tržiti isprike niotkoga. Otvoti na Googlu Zakon oradu N.N. 137 01.10 2004. Sve pročitaj. Pročitaj naročito čl.30. koji sam ti spomenuo. Na policiju možeš otići ali bojim se da se oni neće u to htjeti mješati pogotovo ako si iz kakovog manjeg mjesta.

:cita: Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam odmah po tom događaju dala otkaz, i odradila otkazni rok u trajanju dva tjedna. Proučila sam ZOR, i na osnovu toga sam htjela dići tužbu, al jednostavno nemam dokaza da su gospoda ikada i kročila u trgovinu, odnosno, s njihove strane ne postoji nikakav pismeni trag o tom događaju, pa neznam ni dali imam osnove i kakve su mi šanse? Pravilnik o radu imaju, ali ga nitko nikad nije vidio, međutim, u policiji mi je rečeno da nemaju pravo na takvo što, odnosno, da su i zaštitari prekršili zakon zbog protupravnog ograničavanja slobode kretanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ket,

ti si pogrješila. Sve što si ti njih tražila trebala si učiniti pismeno na uruđbeni ili poštom spovratnicom. Dalje nisi trebala davati nikakav otkaz, nego otići na bolovanje i učiniti ono što sam ti predložio. Nadalje ako si ti dala otkaz on je nadam se bio izvanredni otkaz sa tvoje strane u kome si obrazložila povrede koje ti je poslodavac nanio. Ako je tako, ti i nadalje moraš učiniti isto ono što sam ti preporučio.Nadam se da te nisu nagovorili na sporazumni raskid ugovora o radu? Kaj si ti zapravo napravila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dala sam otkaz, sporazumni, na koji sam bila primorana, zbog toga što su mi prijetili da neću dobiti papire ( oni su mi bili prvo zaposlenje ), i odradila sam otkazni rok, shvaćam da sam u startu napravila kardinalne greške, ali drugačije nisam znala i nisam se usudila. Rezultate interne istrage i ispriku sam zahtijevala usmeno, kasnije i pismeno. Zbog nagomilanog stresa sam radila greške u koracima, htjela sam da se ti papiri odmah riješe, što, naravno, nije urodilo plodom. Budući da gospoda opet imaju inventurne manjkove, i vuku svih 26 bivših djelatnika na policiju na ispitivanje, želim to riješiti, ali više nisam sigurna kako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kate moja,

za je.... si ga do daske. Ne vidim kako išta možeš učiniti nakon sporazumnog. Nikakovu "ispriku", ne poznaje zakon o radu. Kako ćeš dokazati da si bila"primorana" na sporazumni. Neznanje o učincima zakona ne opravdava te pred ni jednim sudom.Ti bi željela satisfakciju za pretrpljenu torturu i šokove. Teško ćeš to postići. Teško je to postići i kad je u pitanju kakv drugi oblik otkaza. Mislim, trebaš se smiriti, ako treba potražiti liječničku pomoć i potražiti drugi posao. Ovo ti je preteška škola da bi u buduće bila neinformirana. Moraš u današnje vrijeme znati svoja prava a i obveze.

Želim ti sve najbolje.

:cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htjela sam ih dat u novine, ali bez imena, jer imam dijete pa me strah da mi ne uzvrate kontra tužbom, zbog povrede imena?

Al sad razmišljam da ih dam sa imenima, i šefice i firme, jer se nemogu pomiriti s time da se izvuku samo tako, a učinili su mi to što su učinili. Da li mogu tužiti i firmu? Napominjem, nemam nikakvih dokaza protiv njih...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nisam odvjetnik nego zaštitar. Kada sam radila u jednom trg.centru na recepciji bilo je mnogo nepravilnosti. Oni koji su bili zaduženi za osiguranje namjerno su držali pokvarene kamere da bi mogli krasti. Jedan zaštitar iz moje firme bio jekorumpiran. Ja sam ih sve zapisivala i odbijala raditi nepropisna privođenja i maltretiranje koje je ustvari bila maska da bi se oni skrili. Na kraju nisu smjeli pored mene iznositi robu jer sam sve zapisivala i onda mi je bilo dosta mobinga lopova pod maskom pa sam tražila premještaj. znam samo da su neki kupci prijavili policiji neuljudno ponašanje! Zaštitari se u pravilu uvijek moraju uljudno ponašati!

Za ovo tvoje, najbolje ti je da pitaš odvjetnika kad već nitko profesionalan sa foruma nije zainteresiran!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nalyada je napisao:

Ja nisam odvjetnik nego zaštitar. Kada sam radila u jednom trg.centru na recepciji bilo je mnogo nepravilnosti. Oni koji su bili zaduženi za osiguranje namjerno su držali pokvarene kamere da bi mogli krasti. Jedan zaštitar iz moje firme bio jekorumpiran. Ja sam ih sve zapisivala i odbijala raditi nepropisna privođenja i maltretiranje koje je ustvari bila maska da bi se oni skrili. Na kraju nisu smjeli pored mene iznositi robu jer sam sve zapisivala i onda mi je bilo dosta mobinga lopova pod maskom pa sam tražila premještaj. znam samo da su neki kupci prijavili policiji neuljudno ponašanje! Zaštitari se u pravilu uvijek moraju uljudno ponašati!

Za ovo tvoje, najbolje ti je da pitaš odvjetnika kad već nitko profesionalan sa foruma nije zainteresiran!

 

Nalyada, ti si netko ko je po profesiji moćan da se obrani, pa čak i od fizičkog napada. Ti znaš kako krimunalcima "doći glave". Za to treba imati hrabrosti, znanja i biti svjestan da

u današnje vrijeme postoje tipov koji će te izbatinati ili upucati za je....ih soma E. A novinari koji objavljuju takova događanja moraju doma na sranje pod policijskom zaštitom po nekoliko godina.Kako bi se ket obranila u takovom mogućem scenariju? Iz nenog plahog karaktera vidljivo je,nikako. Znaš ti da tipovi prjete otimanjem i silovanjem djece ljudima koji su nekom dužni soma dva eura? Nikako joj nebih preporučio da sa takvim lobijem ide na nož.Ono, što si dobro rekla, treba potražiti odvjetnika koji će je uputiti dataljno mogućnosti da zabiberi onome ko je stvar zakuhao - poslodavcu.Imamo mi i Ustav u kojem su nam zagarantirana određena prava. Tu je Helsinški odbor za ljudska prava i Međunarodni sud za ista. Samo opet moraš znati, kako što, gdje i tko?

Sve je to jad i bjeda današnjeg trenutka. Zatvorit ćemo penzića jer je maznul čokoladu u dućanu, a elitaši koji sjede u najdubljim foteljama i nadzornim odborima najvećih naših tvrtki,pojma nemaj kam ide naša lova i bogatstvo lijepe naše. A kaj je najgore i najlicemjernije je to da usuđuju izjavljivati da smo ih mi ,Narod postavili da "upravljaju".

Daklem ket kod pravnika i vidi možeš li išta učinit protiv ponašanja poslodavca. NI ja nism pravnik pa te u detaljne mogu uputiti i traži drugi posao i pazi što i kome potpisuješ.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je kao zaštitarki užasno krivo kada me ljudi percipiraju kao nekoga bezumnog i sirovog poslušnika. Zaštitari trebaju znati zakon i kulturu i nikada ne biti korumpiran. Drugo, dosta mi je nefunkcioniranja pravde kroz pravo i trijumf kriminala. zakoni postoje da bi štitili poštene ljude. Dosta mi je trijumfa nepravde i protiv toga se treba boriti a ja krećem u akciju i prvo od sebe i svoje okoline. Iz osobne povijesti znam kako iskoristiti medije jer sam preko njih spasila kćer od cionističke oligarhije. Neka me netko samo nacilja, može, bolje umrijeti na nogama nego živjeti na koljenima (reče moj junak)! Slažem se s njim!

Kriminal mrzim koliko i nepravdu. možda bi trebali osnovati udrugu podupriranja pravde kroz zakone i proiv kriminala?!?

Ovakve me priče užasno iznerviraju jer me nepravda nervira!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nalyada,

ja se u potpunost slažem s tobom. Pravda je dostižna i mora postojati za sve. Tu nema alternatuva. Korupcija seže od dna do vrha. Jednog će dana pravda ,zasigurno pobjediti. Je to neću doživjeti. Star sam. Ali ti i kate zasigurno hočete. Kada će to biti? Onda kad u policiju dođu ljudi kao što je gosp. Faber. Onda kad na vlast dovedemo ljude kakav ja guverner Rohatinski i njegov tim . Onda kada neće biti važno jel si "netjak i imaš li rodjaka" onda kad shvatimo da nemožemo živjeti na kredit nego od poštenog rada i poštene plaće. Onda kad shvatimo da je ovaj narod obranio Evropu od Turaka u nekom tamo stoljeću i da se ne mora nikome klanjati i kad svi zajedno prestanemo krasti jer krademo svoje u korist tuđinaca a to je priznat će svatko, debilno i za takvu slobodu i demokraciju nije dao život niti jedan sin ove naše domovine. To je za njh sramotno.Poslodavcikradu -državu država poslodavce poslodavci, radnike a bogami i radnici poslodavce.Kad prvi put vidiš i ćuješ da ja neki ministar završio u buksi sa kaznom od 550g. zatvora, kad čuješ da su tvog zaštitara opalili 10 godina za pomaganje u krađi, kad ćuješ da je policajac na rasktšću dobio 5 god za podmićivanje sa 200 kn, to će biti ti dani koje očekoješ i ti i kate koja je otvotila ovu raspravu u nadi da ćemo joj pomoći.

Goli otok bio bi premali,ali imamo mi većih otoka. Ili da dovedemo , kao što i jesmo "Auatsro-Udarsku " čizmu (ili koju drugu)pa da služimo ko služinčad.

Ja sam zabrijo u vode drugih stranica ovog Foruma.Oprostite mi na tom forumaši.

Prosim da se ket javi neko ko stvarno može pomoći, a to ste vi pravnici.

A ti kat ako uzimaš advokata pazi, i fiškali znaju "musti svoje ovce.

:propovjeda:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija