Jump to content

Izmjene zakona o pravima branitelja ????


Kompa

Preporučene objave

http://www.vecernji.hr/vijesti/ptsp-nece-biti-dovoljan-status-vojnog-invalida-clanak-29988

 

Tu se nigdje ne spominju oni koji su već ostravrili pravo kao hrvi na osnovu oboljenja od PTSP-a ( bilo privremeno ili trajno od 2. st. lječničkog povjerenstva ) i oni koji jesu u invalidskim mirovinama ??? Šta s njima ??? Šta sa već ostvarenim statusima HRVI-a i ostvarenim statusima mirovinama ????

 

Di ima dima ima i vatre. Nešto se kuha.

 

Ajde dajte svoje komentare .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede ove teme (ako se mene pita, a znam da će moj komentar izazvati burnu reakciju, ali molio bih Vas da budete pristojni ) PTSP (u velikoj većini slučajeva) nikako ne bi trebao biti temelj za odlazak u braniteljsku mirovinu, naravno pri tome mislim na one koji nisu bili "na prvoj liniji" već su se sjetili da im "nije dobro" nakon 2005. godine i da su proveli nekoliko mjeseci u ratu (pitaj Boga gdje), a ratni put-nikakav (koliko ih je samo steklo status HRVI zbog toga što su imali prometnu nesreću, a pri tom još i bili "pod gasom").

 

Sukladno ratnom putu (koji treba biti opširan, ali nažalost uglavnom nije,zbog možebiti neodavanja vojne tajne ili tko zna čega), kontinuitetu liječenja (prije ili od 1996-1997 pa do danas) te pažljivijem-objektivnijem uvidu u medicinsku dokumentaciju branitelja, povjerenstvo bi trebalo donijeti ocjenu, dali je branitelj zaslužio status HRVI.

 

Načitao sam se svega i svačega na ovom portalu (a i pravi branitelji) i ja osobno koji sam 2 puta ranjen, a imam samo 20% HRVI i nisam se izvlačio i uvlačio na PTSP ne mogu, a da ne odnereagiram pozitivno na ovu eventualnu izmjenu zakona koja je trebala još odavno da ode u saborsku proceduru.

 

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nitko tko ima PTSP nije trebao dobiti mirovinu, nego bolovanje i obavezu liječenja. Pa bi 'glumci' brzo otpali.

 

Sramota je da stalno srećem ljude, ili čujem za nekoga tko je bio sa mnom, da ima PTSP, a znam da je smuljao mirovinu. Najgore je da su to ponekad ljudi koji su i prije rata bili pijanci i propalice koje nismo ni puštali u rovove, jer su stalno bili pijani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon ova dva posta nema se što komentirati! Potpisujem!

Niti jedan pravi branitelj sa HRVI-om nema vam što prigovoriti na ovakva mišljenja jer i sami kao i ja znamo da je takvih bilo. I da su potrebno liječenje od alkohola proturali pod PTSP, a dnevne bolnice su za to vlo dobro poslužili. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bas sam sada malo citao na t-portalu o toj izmjeni zakona...

I ajmo reci da podrzavam tu izmjenu itd.ali...

Zasto ali e pa zato jer me bas zanima i jedva cekam vidjeti kakav ce to biti zakon...i na kraju krajeva tko ce taj "zakon" odraditi!?

A zalim samo ljude koji su zaista oboljeli i imaju doslovno "traume iz rata" jer takvi ce na kraju sve mi se cini izvuci deblji kraj :(

Ovo pisem s toga sto drzim da je ipak u svim tim "braniteljskim" mirovinama PTSP najmanje zastupljen ;)

Da se zadnje vrijeme ta dijagnoza iskoristava tu se nema sta reci ali kada se je stavio zakonski rok svi su se zdusno pobunili protiv istog :)

Ali bilo bi mi drago da to vise sve krene pa mozda napokon jednom sve izade na vidjelo (sto cisto sumnjam) previse je tu veza i vezica...

Ali se nadam kako sada svi ti koji prozivaju te "oboljele" od PTSP-a (ne zaboravimo na one koji to jesu) nadam se da ce ti isto tako prozivati i mjenjati citav zakon o braniteljskim mirovinama a tu mislim a na te "slavne mirovine" zasluzene "na bojistu" razno-razna propucavanja u vlastitoj reziji pa cudni geleri pa saobracajke...pijanstva tj.alkohol i ostale narkotike da ne spominjem ;)

Uglavnom pravi PTSP-vci sta da Vam kazem osim svu srecu ovog svijeta Vam zelim...jer ocito ce ovaj vlak prec preko Vasih leda :((

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ipak neće biti to baš tako.

Tako su novinari lupetali i malo prije donošenja zakona o kriznom porezu tzv. " harač ", bilo je prvo 10 % pa 5 % pa 6 % pa 8 % i na kraju samo 2 % odnosno 4 %. Oni samo pišu da prodaju novine da naprave nered među ljudima, a ima tu i politike - posvađaj pa vladaj.

 

Naime, tko ima status hrvi-a kao posljedicu oboljenja od ptsp-a imati će i dalje ( uz određene revizije ), ovaj zakon će samo onemogućiti pravo stjecanja drugima da ostvare status hrvi po osnovu oboljenja ( misli se na općenito oboljenja jer je prošlo podosta godina od kraja rata ).

 

Tako je nekako i s mirovinama onih koji su u mirovinama po osnovu raznih oboljenja a nemaju status hrvi-a ili ga pak imaju ( ostati će u mirovinama nakon revizija ili neće ) ali oni koji su mislili poći u mirovine na osnovu istih oboljenja kao posljedica rata, njima će biti to sada malo teže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitajuči pitanja i odgovore na ovom forumu došao sam do zaključka da je PTSP kao dijagnoza toliko rastezljiva i da nam je postala nama braniteljima kao dio kulture,odnosno da sve druge probleme(egzistencija,strah od bolesti, itd.) smatramo za PTSP.To je dovelo do povečanog broja PTSPiovaca, ali ujedno je otežalo oporavak pravim PTSPiovcima(ratni put)

Šteta je več nepopravljivo učinjena jer je PTSP postao isprika za sve i svakoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Nitko tko ima PTSP nije trebao dobiti mirovinu, nego bolovanje i obavezu liječenja. Pa bi 'glumci' brzo otpali.

 

Sramota je da stalno srećem ljude, ili čujem za nekoga tko je bio sa mnom, da ima PTSP, a znam da je smuljao mirovinu. Najgore je da su to ponekad ljudi koji su i prije rata bili pijanci i propalice koje nismo ni puštali u rovove, jer su stalno bili pijani.

 

Sramota je što si ovim nesmotrenim postom sve oboljele od PTSP gdje sam i ja ubacio u koš s pijancima i propalicama . :ljut: Ako znaš nekog da je smuljao mirovinu zašto ga ne prijaviš :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slažem se da se konačno treba podvući crta..za oboljelog od ptsp-a trebaju biti određeni jasni kriteriji..dobar ratni put(znači dugotrajnost provedenog na prvoj crti),ne ono bio 3mj sve skupa pa ptsp,,kontinuirana lječnička dokumentacija,,ne ono sve sam rješio pa više ne moram ići lječniku i rupa od par godina,,pa neznam kuhari,vozači po zapovjedništvima i bla bla da ne nabrajam..ali bojim se da će se to prelomiti preko ljudi koji su stvarno bili na bojištima i borili se do kraja za ovu domovinu,,a oni lažnjaci koji su si odradili nafrizirane ratne puteve,lječničku dokumentaciju,,ti uvijek najbolje prođu..daj bože da bude pravde u toj priči..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roda91 je napisao:

Ako znaš nekog da je smuljao mirovinu zašto ga ne prijaviš :misli:

Bas tako svi uvijek povlace to: Ja ih znam nekolicinu ili ja znam neke koji su bili sa mnom...

Pa dajte vise onda ljudi prijavite vise te koje znate!!!

 

"pone" je napisao: daj bože da bude pravde u toj priči..

 

E prijatelju...pravda i istina su nes sto se tesko moze povezati s nasom danasnjom Hrvatskom :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Glede ove teme (ako se mene pita, a znam da će moj komentar izazvati burnu reakciju, ali molio bih Vas da budete pristojni ) PTSP (u velikoj većini slučajeva) nikako ne bi trebao biti temelj za odlazak u braniteljsku mirovinu, naravno pri tome mislim na one koji nisu bili "na prvoj liniji" već su se sjetili da im "nije dobro" nakon 2005. godine i da su proveli nekoliko mjeseci u ratu (pitaj Boga gdje), a ratni put-nikakav (koliko ih je samo steklo status HRVI zbog toga što su imali prometnu nesreću, a pri tom još i bili "pod gasom").

 

Sukladno ratnom putu (koji treba biti opširan, ali nažalost uglavnom nije,zbog možebiti neodavanja vojne tajne ili tko zna čega), kontinuitetu liječenja (prije ili od 1996-1997 pa do danas) te pažljivijem-objektivnijem uvidu u medicinsku dokumentaciju branitelja, povjerenstvo bi trebalo donijeti ocjenu, dali je branitelj zaslužio status HRVI.

 

Načitao sam se svega i svačega na ovom portalu (a i pravi branitelji) i ja osobno koji sam 2 puta ranjen, a imam samo 20% HRVI i nisam se izvlačio i uvlačio na PTSP ne mogu, a da ne odnereagiram pozitivno na ovu eventualnu izmjenu zakona koja je trebala još odavno da ode u saborsku proceduru.

 

:zao:

 

 

Vidiš Mrljavac....kako je na ovim stranicama demokracija...kad se ti s nečim ne slažeš to se iznese i nema selekcije...a kad sam ja jedan post nedavno pisao...brisao si ga ..lokotirao...jer ti možeš ..ne zamjeram ti...valjda je tako trebalo biti a i tebi je bilo lakše !

Isto tako kažeš 2 puta si ranjen i imaš samo 20 % ja sam jednom ranjen i imam 40 % što to znači...da bi ja onda trebao imati 10 %...ranjavanje do ranjavanja nije isto ..valjda se bar tu slažemo,prijatelju dragi ja nemam jednog jedinog postotka invalidnosti na Ptsp...nisam u mirovinu otišao zbog Ptsp...ali opet mislim tko to od nas može reći "vi sa Ptsp-om nemata ova i ona prava nakon 2005 god ".Zar možda ne uzimaš u obzir da se netko od Ptsp liječio i radio dok je mogao ...a svemu jednom dođe kraj..nekad pozitivan nekad negativan.Drugo što sam mislio reći ...čisti primjer zlouporabe a da se ne radi o Ptsp je primjer koji je bio u svim medijima o "branitelju" koji je došao do viskogo časničkog čina primao visoku vojnu mirovinu imao naravno status HRVi...imao kako ti kažeš detaljan ratni put (koji je sam sebi pisao) i to je izašlo sve na vidjelo prije nekih godinu dana...piše se sad nedavno da čovjek i dalje prima svoju visoku vojnu mirovinu. Pa ajde dajte inicijativu da svima osim 100% invalidima mirovina iznosi koliko je najniža braniteljska...tako nas većina da je odradila kompletan radni vijek...a nestalo bi stalne borbe i previranja oko braniteljskih mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...jednostavno moram reći par natuknica na ovu temu...

 

-prvo su dali da se rvi može dobiti na temelju psih.oboljenja (PTSP)

-onda su uvidjeli da toga ima dosta

-sad bi opet mjenjali da i ovako malim braniteljskim pravima (mirovine )onim koje metak (na radost/žalost)nije okrznuo

-naravno da treba nešto učiniti da se taj broj smanji glede lažnjaka,ali ne zaboraviti da ti lažnjaci će se izvući kad imaju veze i vezice

-žao mi je jedino HB koji su zaista bolesni (PTSP)a sad će kvalitetno popušit,jer to ,što će radit-recimo reviziju,neće je kvalitetno odradit ,te zbog veza i vezica "najebat#će"istinjski bolesnici ,što je apsurd.Ali apsurda u HR ima na svakom koraku,pa nije ni to neko čudo...sramota je sada ,a što će tek biti....

 

 

....eva ona partizanska: ,bolje rat nego pakt

-i još nešto neka se revizija napravi po svim povlaštenim mirovinama ,ali svim .... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. I da su potrebno liječenje od alkohola proturali pod PTSP

 

I alkoholizam je bolest(međunarodnim zdravstvenim pravilnikom)priznata također i kao PTSP...

 

Nitko tko ima PTSP nije trebao dobiti mirovinu, nego bolovanje i obavezu liječenja

 

A kako bi vi recimo zbrinuli iste iz sustava(vojska,policija,carina....)stvarno oboljele od PTSP-da li bi vam bilo drago da vaše dijete ili vas osobno zaustavi na na cesti u dva sata ujutro ili odvede na "obavijesni" ili "informativni" kako hočete razgovor u PP pripadnik MUP-a obolio od teškog oblika PTSP-a???

 

Doživotno bolovanje-neizvedivo...

Doživotna izolacija u ustanovama tipa predviđenog za takve vrste bolesti-zar bi to bilo fer i pošteno prema tim istim ljudima koji su nesebično dali ono najsvetije i najvrijednije što su imali u tom trenutku odluke-vlastiti život stavili na raspolaganje za vlastitu Domovinu....problem je malo kompleksniji i u tom ga svijetlu treba razmatrati...

 

 

Isto tako kažeš 2 puta si ranjen i imaš samo 20 % ja sam jednom ranjen i imam 40 % što to znači...

 

 

Paralelno sa smanjivanjem prava HRVI na temelju bolesti lako se može dogoditi da se i neke prostrijelne rane bez koštane traume vrlo lako ocijene ispod 20%.

 

Najgore je da su to ponekad ljudi koji su i prije rata bili pijanci i propalice

 

Činjenica je da je večina dragovoljaca i pripadnika tj. sudionika domovinskog rata niske i niže stručne naobrazbe no to ne znači da su pijanci i propalice a oni "obrazovaniji" i potkovaniji su "studirali"- Njemačka,Austrija.....(još se sičam onih riči što mi uvik priča čača nemoj sine nikud iči tvoj je kamen,maslina i drača)pa kad sve lijepo završilo hajmo natrag na dobro plačena radna mjesta....šefovati onim istim koji su nam omogučili državu i ta ista dobro plačena radna mijesta jer oni su ionako glupi(pošto su išli a nisu trebali)"pukli" PTSP,neobrazovani i #OOPS# sitnog zuba pa nisu drugo ni zaslužili nego da rade najprljavije i najteže poslove koje nitko drugi ne želi odrađivati za minimalnu naknadu....

 

I najzad bolest je bolest i ona ne pita da li je netko u mirovini ili nije...pitanje je samo dokle če stvarno bolesni i nesposobni za rad izdržati tiskanje i naguravanja u pučkim kuhinjama ili če opet proraditi ponos...(bolje grob-nego rob)pa nas opet bude manje....možda je to i cilj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što ti je ne shvatljivo.

Ja sam ranjen u glavu od minobacačke granate 92.g,jedva ostao živ..tj bio već otpisan.

Rvi 90% liječim se od PTSP OD 1993. dakle punih 16 godina,nisam ni znao da imam ptsp jer se vodilo pod šifrom dok mi nije doktorica rekla 2005 da ja to imam i nek idem tražiti invalidnost ,podnio zahtjev 2005 g,i dobio privremeno 20% .

Još imam privremeno do 4 mj 2005g,ako mi i to ne ukinu bit ću sretan.

Dakle da me nije doktorica uputila na to pravo ne bih ni znao,znam puno invalida teško ranjenih i imaju preko 70% na ranjavanje i nisu podnijeli zahtjev ,neki nisu znali ,neki nisu htjeli..i nemaju na ptsp ništa.Još jednom dakle bez obzira na dijagnozu koji smo dobili odmah poslije ranjavanja nama ranjenima nisu odmah priznavali ptsp nego se morao pokretati ponovo postupak i proći torturu birokracije kao i svi ostali branitelji koji su fizički zdravi tj imaju sve djelove tjela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma pravda uvijek pobjedi kako god okreneš.

pa ne može neko imat mirovinu od 4,5,ili 6 tisuća kuna na osnovu ptsp a bio u ratu 100 i nešto dana ,a ja i meni mnogi slični koji smo ostali u vojsci i otišli u redovne mirovine imat 2300 kn.Bio sam na svim ratištima širom lijepe naše ,a sad se grizem kako to da nisam do 31.12. 2005 predo zahtjev da sam lud.Ma pitam se ko je tu lud ,ja ili oni.Mislim ipak da to ja.PS a da ne spominjem onaj kredit iz 94 god onih 20 tisuća maraka za razvojaćene branitelje a mi radili za 18oo kuna u gardijskim brigadama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je netko bolestan treba se liječit,večina se liječi pa dok ostvare određeno pravo su najednom zdravi,Imaju takve mirovine,jer im je ta bolest priznata kao bolest uzrokovana radom,a prije 2000g su se djelile velike mirovine,ja sam u invalidskoj mirovini,da nemam dodatak na mirovinu od 45%,jer sam umirovljen kao DVO iz 1gbr,inače bi loše prošao po visini mirovine,bolujem od neuromuskularne bolesti,nemože se izliječit,ali nemogu dobit opću nesposobnost,a radit nemogu ništa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja sam novi na ovim stranicama,ali moram nešto reeći inače ću pući.

Dali mi branitelji uopće imamo neku instituciju koja će stati iza nas,iza onoga za čega smo se borili?

Kako god bilo ja od 1995. g. naovamo nisam dana doživio a da netko nije našao nešto da lupa po braniteljima i njihovim pravima(pa ma kakova ona bila i po kojoj osnovi).

Kada se naša vajna Vlada nije sjetila kresati troškove objavom famoznog registra,pa da vidimo tko je gdje kada i kako bio.

Uglavnom frustriran sam činjenicom da mi ovdje komentiramo sve i svašta,a nitko nigdje i ništa ne poduzima.

Najbolje bi izgleda bilo da mi svi nestanemo u magli i da Državu riješimo muke.

Od mene toliko.

Hvala na strpljenju.

Pozdrav svim braniteljima ma gdje bili :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isto tako kažeš 2 puta si ranjen i imaš samo 20 % ja sam jednom ranjen i imam 40 % što to znači...

 

 

Paralelno sa smanjivanjem prava HRVI na temelju bolesti lako se može dogoditi da se i neke prostrijelne rane bez koštane traume vrlo lako ocijene ispod 20%.

 

 

Kolega dragi ne mora biti ranjavanje s koštanom traumom...šta ćemo sa gelerima koji su po plućima, glavi, bubrezima...za koje liječnici tvrde da ih je opasnije vaditi nego ne vaditi..a koji opet ako su i u nekom "bezopasnom" mekom tkivu opasni jer uvjerio sam se ove godine prilikom jedne operacije...geleri koji su bili na desnoj strani...sad su se našli pored srca i liječnik koji je to vidjeo čudio se jer trebali su biti začahureni u mekom tkivu...nije to baš tako jednostavno podjelit...možda je ako se ne radi o "tvojoj" guzici (ovo nisam mislio osobno o tebi)...

 

 

Drugo što mi nije jasno tolike su "frke i panike" oko "astronomskih vojnih mirovina i silnih povlastica"...pa realno gledano da sam bio "pametan" i postao menadžer...zaj..o neku dobru firmu...morali bi mi isplatiti veliku odštetu jer moram odstupit s tog mjesta zbog mojih grešaka..mogu zadržati službeni auto i sve povlastice...moraju mi opet naći neko je..o radno mjesto i jadan ja kako sam frustriran jer ne mogu više muljat...pa evo primjera od nedavno...pa kako nitko ne radi revizije tih menadžera i ugovora...pa koliko je to naših mirovina...kad se nekom jadnom izjurenom menadžeru isplati crkavica od 1000000 Kn in nastavlja dalje...ali pazite ne radi se nikakva frka što on uzima stotine tisuća kuna u javnom poduzeće kao naknadu..što ima vrhunski auto na raspolaganju i ostale povlastice..ali živa frka je što netko prima 3824,35 Kn mirovine.............ovo je strašnooooooo :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slušajte,nema govora o nikakvoj reviziji branitelja,ko je ostvarijo prava tada prema zakonu,on je zaštičen kao lićki medvid.

To vam je pravo zakonom i ustavom zajamčeno,mirovina je sada privatna imovina.

Jedino se može regulirat prava novim umirovljenicima i HRVI,

da se sada nešto postroži za ubuduće.

Onaj koji je davno otišao u mirovinu iz gardijske brigade,tada je dobivao počasni ćin NAREDNIK,koje mu je i danas ostalo,a onaj ko je išao kasnije u mirovinu to pravo nema.Danas mu to nitko ne može oduzet.

Tako isto i HRVI na bazi PTSP-a,ko je ostvario trajni invaliditet i otišao u mirovinu prije pet godina,prošao voz,KO JE JAMIO ,JAMIO JE

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno rečeno slažem se sa svima koji komentiraju na način da ima lažnih RVI-a oboljelih od PTSP-a.Ali isto tako treba priznati da ima i onih koji to nisu, i ti nebi smjeli ispaštati zbog ovih prvih. to je jedno.Drugo , što znači biti ranjen, moj lega je ranjen kad su nas četnici napali na položaju,metak ga je okrznuo, manja posjekotina, odma bolovanje, odma hotel, odma mirovina.Šta je to ranjavanje, mislim obična manja rana, ali tretira se kao ranjavanje.Treće oni koji su sami sebi propucali nogu, četvrto oni koji su napustili položaj ili vojarnu gdje su stacionirani i nastradali u saobraćajki bez dozvole izlaska.

Oni koji su bili pijani pa si pomješali mine, i ranjeni da i danas imaju gelere u nogama, oni koji su izvlačili srne i divlje svinje iz minsko označenih nesigurnih područja, jer se htjeli pokazati kako znadu kuhati dobar gulaš.I nakraju oni koji rata nisu vidjeli a dobili status RVI i dobre mirovine , plačali po 5000€ vještacima, a ja koji se lječim od 98, jer sam prolupao i pijem 10 tableta, i na što sve nisam obolio, reuma, ruke, noge, kosti, srce,bubrezi, i da nenabrajam nemogu dobiti #OOPS#nih 2300,00 kn, jer sam običan vojnik, a ti moraju najebat jel.Gadi mi se sve, da se kandidira za predsjednika Rom glasam za njega, kakav Hrvat mi smo ne narod od poštenja nego najgori šljam.Čudi me kako smo 91 mogli biti tako složni, to povjest mora dobro zapamtiti jer sljedećeg puta više nema, a Šešelj je poručio

još ćemo da se bijemo, evo Vam Bosne , idete u rat ako se zapuca, sad će se Hrvatska tamo braniti. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čitam i nevjerujem....pa zar vi mislite(ne svi)da su oboljeli od ptsp-a doveli ovu državu do bankrota..he..he..smiješno..milijarde su kredita i zaduženja oprane kroz gradnju mostova i autocesta....smiješno..netreba se svađati..slažem se da jednom mora doči kraj cijeloj ovoj priči i sigurno je da tko je status hrvi-a stekao temeljem ptsp-a stekao i otišao u vojnu mirovinu..da njegova su prava neupitna..pa zamislite vi samo koja bi to sada revizija i koji doktori pobili svoje nalaze i vratili 20000 oboljelih od ptsp-a iz sustava mirovinskog...koji vještaci bi pobili sami svoje mišljenje..komisije..kada su svi sudjelovali u toj priči...pa zamislite u slučaju kolektivnog skidanja oboljelima od ptsp-a prava,akoja su donešena po važečim zakonima..zakonom o pravima hrvatskih branitelja..i u tom slučaju da država riskira da izgubi spor na ustavnom sudu pa da ne samo mora vratiti na prijašnje stanje nego i platiti debele kamate..to se nebude diralo...jasno je premijerka rekla sa 9 mjesecom 2009 godine nema više ostvarivanja statusa branitelja..a samim time i svih prava koja proizlazze iz tog zakoan..smanjit če se sredstva udrugama..neče biti više moguče stječi status hrvi..branitelja..odlazak u vojnu mirovinu če biti otežan i strogo limitiran,te če na taj način biti vezane ruke vještacima u mirovinskom..vjerovatno če iči i neke izmjenezakona o pravima branitelja prema kojem če se za ostvarivanje mirovine trebati imati određeni broj godina staža,tako da više mneče biti mladih umirovljenika i tako..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je rekao:

______________________________________________________________

za Mrljavca.

neshvatljivo mi je da ti pored dva ranjavanja nemaš PTSP.

koliko je meni poznato svim HB koji su ranjeni i PTSP je uzrok invalidnosti.

______________________________________________________________

 

 

Ne osjećam nikakve simptome, osim ako mi netko baci petardu pod noge.

 

E, onda ne garantiram za svoje ponašanje.

 

:-)

 

:baba:

 

 

 

SAJB:

 

Nakon svih ratnih strahota što je preživio, dočekao Haso taj toliko očekivani mir. Sretan Haso kao da se ponovo rodio, uze svog Mujicu za ruku da ga malo prošeta gradom da dijete napokon upozna okolinu.

Mujica izgledom mali, ali u duši vražji. Znajući da je otac Haso sav jadan isprepadan svim tim bombama i granatama u jednom trenutku on perfektno odglumi-odzviždi pad granate:

"Piiiiiuuuuuuu BUM!"

Na to se Haso sav prestrašen prebaci preko ograde i legne u travu. Leži tako neko vrijeme, osluškuje - ništa.

Pita on svog Mujicu: "Jeli ba sine šta bi?"

Na to će ti Mujica sav vražji: - "FORA BABO FORA."

A ništa - dijete ko dijete - veli Haso. Ne prođe ti malo kad ono opet:

"Piiiiiiuuuuuuu BUM!"

Haso opet sav prestrašen preko ograde pa zaleže opet. Te će ti opet sine šta bi, a Mujica ti opet sav sretan: "FORA BABO FORA."

A Haso ć ti opet - dijete ko dijete. I tako još nekoliko puta:

- "Piiiiiuuuuu Bum", Haso zalegne.

- "Piiiiiuuuuu Bum", Haso zalegne.

A Haso ni pet ni šest šakom iza ušiju zvizzzzz.

Na to će mali Mujica sav uplakan:

-"Šta je babo šta to bi?"

A Haso sav sretan odgovara: - "NIŠTA SINE NIŠTA, GELER OD FORE."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se spominje PTSP u svezi RVI 31.12.2005. i nakon toga više nema. Problem će biti oni ljudi koji nakon 2 ili 3 vještačenja sad čekaju trajna riješenja i kako će se sustav postaviti prema takvima.

Novi branitelji - taj pojam ne razumijem kako je moguće da se 10 godina nakon rata pojavljuju branitelji za koje nitko do tada nije znao, a osim toga trebalo je tu crtu podvući do 1998 jer bi bilo i manje branitelja (novoupisanih).

Ako se mene pita za priznavanje PTSP-a trebalo bi imati najmanje 100 dana na prvoj crti i dobar ratni put a svi oni jednomjesečni borci i manje mogu dobiti RVI samo temeljem propucavanja tj ozljede.

Trebalo bi i dobro razmisliti o pravima vanborbenog sektora tj neborbenog i popisa branitelja.

Ako se neće objaviti popis branitelja svi zakonski prijedlozi se mogu smatrati daljnjim pokušajima muljaže istinskih branitelja.

Bilo bi interesantno objaviti popis RVI sa mjestima stradavanja ako se radi o ozljedama ili naznakom da se radi o bolesti.

I moglo bi se tako piskarati u nedogled ali nemam snage a niti više imam i pretjerano volje dalje pisati o toj temi.

Činjenica je da jednom stečena prava se ne mogu oduzeti jer su donesena na trenutno važećim zakonskim odredbama (ili možda mogu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa šta bi trebalo biti sa braniteljima koji čekaju trajno hrvi..pa ništa..oni su u postupku i to se ne odnosi na njih..hrvi nisu upitni..jer ionako nisu prolazili zahtjevi poslije 31.12.2005 godine...a između ostalo 70 posto podnositelja zahtjeva još uvijek nije dobilo trajni status..problem je zakon o pravima hrvatskih branitelja koji dozvoljava vještacima da branitlja pošalju u vojnu mirovinu bez obzira dali ima on status ratnog vojnog invalida ili nema..največe če izmjene doživjeti taj postoječi zakon i bit če na razini eto kao da ga bivši ministar pančić piše ili još gore.....ovaj zakon je u principu bio namjenjen za zabinjavanje aktivnih djelatnika mup-a i morh-a a koji su bili učesnici domovinskog rata,pred ulaskom hrvatske u eu..no međutim zakon je io nedorećen možda sa dobrom namjerom i dobili smo nekoliko tisuča hrvi a koji su sudjelovali u ratu do 100 dana..pa su tako svi stavljeni pod istu kapu..jer ovaj zakon nije pravio razliku između djelatne osobe ili nekog tko je bio 3 mjeseca..vojni omjer bi dobili isto,jedina je razlika bila u povečanju osobnog boda temeljem vremena provedenog u domovinskom ratu..znači od 10_30 posto...a vi recite dali je isto 100 dana ili 18 godina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma treba objavit registar branitelja,da se vidi tko je gdje bio i koliko.Ima dva ranjavanja,ali nije išao psihijatru da malo odleži na odjelu,da bi dobio dijagnozu ptsp,jedini je problem kaj te kljukaju tabletama,pa ako nemaš problema,neznam,ljudi su se vraćali tek bolesni kasnije,a vještak može odlučit ovako ili onako,ako nije uzeo nikakve novce nemože nitko ništa dokazat,jer je vještačio po medicinskoj dokumentaciji,ako imaš hrpu nalaza još bolje,a sad je premijerka najavila zaustavljanje dodjele novih prava,pitanje što će tu još biti.Nemoraš biti hrvi,da bi dobio vojnu mirovinu,u vojnu mirovinu te šalje MORH,kao djelatnu vojnu osobu,ili ako si jedno vrijeme bio DVO,a to malo teže ide,ali se može zatražit,treba pitat pravnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne osjećam nikakve simptome, osim ako mi netko baci petardu pod noge. E, onda ne garantiram za svoje ponašanje.

 

Samim time da nemožemo utjecati tj. kontrolirati vlastito ponašanje i osječaje(gubitak kontrole) znači da smo podložni vanjskim utjecajima i nekotroliranim ispadima (zavisi u kojoj mjeri i intenzitu)i to bi se moglo svesti pod određene simptome oboljenja psihe uzrokovane nekim recimo traumatskim događajem.

 

Ranjavanje ma kakvo bilo nije uobičajena i česta pojava pa samim time osim fizičkih ostavlja i psihičke posljedice ma koliko se mi trudili negirati ili potiskivati iste....stoga oprez prilikom ovakvih izjava nije naodmet...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

A kako bi vi recimo zbrinuli iste iz sustava(vojska,policija,carina....)stvarno oboljele od PTSP-da li bi vam bilo drago da vaše dijete ili vas osobno zaustavi na na cesti u dva sata ujutro ili odvede na "obavijesni" ili "informativni" kako hočete razgovor u PP pripadnik MUP-a obolio od teškog oblika PTSP-a???

 

Je li bolje takvome dati dobru mirovinu da bez nadzora društva maltretira svoju obitelj, susjede, i da po cesti 'privodi' svakog , ili prijeti svakom tko mu se ne sviđa?

 

I molim gospodu koja govore - pa prijavi ako znaš lažnjaka - neka priznaju sami sebi da svatko od nas zna ponekog. Pa raščistite to među sobom.

Ja nisam u mirovini nego radim , i plaćam ne male poreze da bi između ostalog, mnogi od vas ovdje primali mirovinu. Pa zato imam pravo i kritizirati što ne valja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za Plemenitog:

 

Dobro si to napisao. Međutim, PTSP je dvosjekli mač.

 

(Vozačka?, dozvola za držanje-nošenje oružja, soc.radnik odnosno "neki" koji će odlučivati o tvom imovinskom stanju, nitko ti neće reći "Hvala" zato što si sudjelovao u ratnim aktivnostima već te gledaju ......kao da nisi normalan, a oni koji su stvarno bolesni nisu zaslužili da ih se tako "promatra"....................................... )

 

Osjetljiva tema koja će topic najvjerojatnije razvući u "dugačku kobasicu", ali kako sam već u prvom postu naveo, molio bih Vas da komentari budu u granicama pristojnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CheKirac je napisao:

Iskreno rečeno slažem se sa svima koji komentiraju na način da ima lažnih RVI-a oboljelih od PTSP-a.Ali isto tako treba priznati da ima i onih koji to nisu, i ti nebi smjeli ispaštati zbog ovih prvih. to je jedno.Drugo , što znači biti ranjen, moj lega je ranjen kad su nas četnici napali na položaju,metak ga je okrznuo, manja posjekotina, odma bolovanje, odma hotel, odma mirovina.Šta je to ranjavanje, mislim obična manja rana, ali tretira se kao ranjavanje.Treće oni koji su sami sebi propucali nogu, četvrto oni koji su napustili položaj ili vojarnu gdje su stacionirani i nastradali u saobraćajki bez dozvole izlaska.

Oni koji su bili pijani pa si pomješali mine, i ranjeni da i danas imaju gelere u nogama, oni koji su izvlačili srne i divlje svinje iz minsko označenih nesigurnih područja, jer se htjeli pokazati kako znadu kuhati dobar gulaš.I nakraju oni koji rata nisu vidjeli a dobili status RVI i dobre mirovine , plačali po 5000€ vještacima, a ja koji se lječim od 98, jer sam prolupao i pijem 10 tableta, i na što sve nisam obolio, reuma, ruke, noge, kosti, srce,bubrezi, i da nenabrajam nemogu dobiti #OOPS#nih 2300,00 kn, jer sam običan vojnik, a ti moraju najebat jel.:

Potpuno točno! Evo draga gospodo pa se prvo malo podsjetite , ili naučite to kaj je to PTSP.http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/218/

To nije izmišljotina našeg rata i naših branitelja, i ne ovisi o dužini trajanja izloženosti traumatičnom iskustvu.Dakle ono kolko dana na fronti ne drži vodu. Neko se jednosatavno rodi otporniji pa može psihički puno više podnijeti a neko manje. Dakle nekog klepi na psihu a nekog ne. Istina da ima lažnih, ali ima, kak ste i sami rekli i onih ranjavanih lažnjaka kao u ovim primjerima iz citata. To kaj se je naknadno dopustilo da ljudi stječu prava na HRVI temeljem PTSP do 2005.po meni i nije tak zabrinjavajuće, jer ipak ima i puno onih koji nisu odmah htjeli priznati sami sebi da imaju problem i počnu odlazit kod psihijatra, jer to je kod nas sramota. Ne govorim o onima koji su se počeli liječiti 2005. nego onima koji su se počeli lijećčiti prije ali ne na vrijeme da odmah na početku idu na dijagnosticiranje.. Meni je puno čudnije kak neko može 2005. saznat da je bil ranjen u ratu? Psihička trauma se može manifestirati i kasnije, a i ima puno slučajeva da si to ljudi nisu htjeli priznati. Ja definitivno podržavam de se napravi reda, ali nek se porede i oni " ranjavani"( ko iz gornjih primjera) jer i tu ima lažnjaka i nek se odvoji borbeni od neborbenog sektora . Nek se vidi kolko ima onih sa velikim činovima, mirovinama povlasticama a koji ni dana nisu bili na fronti.Za mene branitelj može biti samo onaj ko je bio na bojištu. Pa makar i dan dao je više od čistačice koja se posle dokopala čina. Nadam se da nisam nikoga uvrijedila jer ja nisam branitelj . Ja sam žena branitelja oboljelog od PTSP-a. I ja znam kak je stim živjeti. Ne bojim se za velike povlastice. On je obični vojnik bez čina i ima onu najnižu mirovinu. Ali me smeta da se vi međusobno glođete.

I ko što reče većeras na svečanoj sjednici g Šeks pogledajte do kud je Hrvatska dogurala, o tome nismo ni sanjali. Ja ne,a vi? Korupcija, ubojstva, afere.... E moji dečki ja mislim da se vi niste za takvu državu borili.Nemojte se glodat međusobno, glođite one koji su ovu državu doveli do toga da je tak kak je sad. Nemojte se nasanjkat na onu zavadi pa vladaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da... gotovo je. tko je jamio jamio je. tko nije jamit će ga (jamit = zakopat u mom kraju).

ne mogu vjerovati. zar smo svi slijepi i ne vidimo kako će ovo sve završiti? grizem se u grudima već danima i tješim pun je mjesec pa sam od njega u k_rcu ali ne. jednostavno sam ovo već vidio u svojim najgorim noćnim morama.

u medijima i masama stvorila se atmosfera linča i nezadovoljstvo puka privatizacijama i ostalim pljačkama sustavno se i vješto (od strane lukavih prljavih političara i stvarnih centara moći) kanaliziraju prema navodnim (manjim dijelom i stvarnim) generatorima minusa državnog proračuna a skreću sa stvarnih problema i krivaca (sudstvo, pljačke, privatizacije, korupcija, menadžerski ugovori...).

prvo su napali i ugušili studente... brodogradnju... pa seljake... sad su na redu i branitelji.

konstantno se skuplja kritična masa istomišljenika iz redova onih koji ne pripadaju dotičnim skupinama (a svi su za kresanja prava, ali ne svojih) i tako se guši grupa po grupa sa sve većom silom onih koji su u ovoj recesijskoj krizi (koja je u nas potpuno umjetna jer nismo izvozno orjentirano tržište i nemamo stvarnih gubitaka od recesije već jedino od korupcije i pljačke) nešto već izgubili i utjehu traže u tome da izgube i drugi (samo nek susjedu crkne krava...).

i završit će branitelji obespravljeni na minimalnim mirovinama jer zavadili su ih, podijelili u gomile beznačajnih udruga na sisi državnog proračuna (i to će se promijeniti, sisa će biti sve manja) sa stavom "samo da mene ne diraju" (što i neće dok ne dođu na red).

niti jedna vijest ovih dana ne dolazi da će se objaviti registar da sami napravimo reda niti da će se razgraničiti stvarni branitelji sa prve crte i pozadinci i kuhari. niti jedna informacija ne ide putem pravde i poštenja (nekad je i sam osjećaj zahvalnosti prema našoj žrtvi učinkovitiji od normabela) prema stvarnim žrtvama ovog rata već samo i jedino prema rezanju... uskraćivanju... oduzimanju prokletim ptsp-ovcima koji su svi redom lažnjaci i paraziti države. a nisu svi. bože pomozi im.

 

usrala se po nama jadranka sa izjavama i unijela nemir jer svatko zna da će prije ili kasnije doći na red za rezanje a svi ovi za koje vas danas nije briga (oni koji još ništa nisu ostvarili) i zbog kojih nećete izaći na ulicu niti iz solidarnosti niti iz svjesnosti da se s njihovim pravima brane i vaša danas su bez sna i budućnosti.

da, ja sam jedan od njih sa tragikomičnom sudbinom zbog koje se smijem i plačem u isto vrijeme. i nije ovo borba za moja prava. već znam i svjestan sam da ništa neću dobiti. tko me j_be. trebao sam se razboljeti ranije.

 

jedino vas molim da pokušate biti manje gnjide dok prolazite pored mene i spustite glavu jer pripizdit ću vam takvu šamarčinu da će vam se i unucima obrazi crvenjeti.

zašto?

zato jer ste pičke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Za Plemenitog:

 

Dobro si to napisao. Međutim, PTSP je dvosjekli mač.

 

(Vozačka?, dozvola za držanje-nošenje oružja, soc.radnik odnosno "neki" koji će odlučivati o tvom imovinskom stanju, nitko ti neće reći "Hvala" zato što si sudjelovao u ratnim aktivnostima već te gledaju ......kao da nisi normalan, a oni koji su stvarno bolesni nisu zaslužili da ih se tako "promatra"....................................... )

------------------------------------------------------------

Mrljo izjava ti je ko u Mesića sad bi sad nebi. Puno branitelja je upravo iz tog razloga tako kasno krenulo na lječenje jer ih je bilo SRAM šta če okolina reći na to i uporno su skrivali bolest u sebi taj famozni PTSP .

-----------------------------------------------------------

Osjetljiva tema koja će topic najvjerojatnije razvući u "dugačku kobasicu", ali kako sam već u prvom postu naveo, molio bih Vas da komentari budu u granicama pristojnosti.[/quote

------------------------------------------------------------

I s ovim si se ogradio te sam mišljenja da netko stoji iza tebe da napraviš pomutnju među Braniteljima posebice oboljelima od PTSP

 

Jak si pa možeš stavit lokot :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš me ovo raznjupalo, da nebum prosta, pa moram još jednom. Ne vjerujem da je itko ko je ranjen ( stvarno na bojištu) baš izabrao biti ranjen. Isto tako nisu ni oni oboljeli od PTSP-a to izabrali. Jedino kaj su stigmatizirani. I inače si kod nas stigmatiziran, to je velika sramota ić psihijatru. Sramota je imat PTSP. To su sve muljatori.A i poslodavci u redu čekaju da zaposle nekog s PTSP om.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Biser je provalio:

jedino vas molim da pokušate biti manje gnjide dok prolazite pored mene i spustite glavu jer pripizdit ću vam takvu šamarčinu da će vam se i unucima obrazi crvenjeti.

 

Vidi, vidi junačine:

 

Pa ti si neki zaguljen tip (oslobodio rvacku,:smijeh: ).

 

Kako već spomenuh, vidim tema ide u onom pravcu, kako sam i mislio.

 

 

Evo lokota.

 

roda91, ne želim gubiti vrijeme na tvoje komentare.

 

A tko stoji iza mene (mislim da to nije tvoja briga niti problem-vjerojatno ne želiš niti znati).

 

Na ovom portalu si uvijek dobrodošao, sve dok je tvoj način komunikacije u skladu sa pravilima foruma, a ukoliko prekršiš pravila (do sada si bio "fini") "Zna se".

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija