Jump to content

Preprodaja nekretnine i porez


Jethro

Preporučene objave

kupio sam nekretninu prije 6 godina. bio sam kratko prijavljen na nju

boravkom/prebivalistem.

sad je prodajem.

osim poreza na pp moram li jos kakav porez platiti?

 

na ugovoru za kupnju prije 6 godina mi je jedna suma, na ugovoru za prodaju

mi je druga suma.

može li me teretti za profit, pore na zaradu, ili neki problem zbog toga što nisam bio prijavljen nko dulje vrijeme na nju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porez na dohodak od imovine

 

Niste obveznik plaćanja poreza na dohodak od otuđenja nekretnine sukladno odredbi članka 27. stavak 6. Zakona o porezu na dohodak jer je prošlo više od 3 godine između dana kupnje i dana prodaje nekretnine neovisno o tomu što niste cijelo vrijeme živjeli tamo.

 

Porez na promet nekretnina

 

Kako je proteklo više od 5 godina od kupnje novosagrađene nekretnine?? u trenutku kupnje, nećete platiti porez koji ste bili prvotno oslobođeni platiti. To proizlazi iz odredbe članka 11. točka 14. Zakona o porezu na promet nekretnina.

 

To što ste odjavili prebivalište s te adrese nakon oslobođenja ne utječe na činjenicu da ste bili stekli osobođenje ispunjavajući sve navedene uvjete. mogli stje je iznajmiti ili dati u zakup.

 

 

14. Porez iz točke 13. ovoga članka plaća se, ako se nekretnina (novosagrađena nekretnina) otuđi u roku od 5 godina od dana nabave, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

 

svi uvjeti su bili ispunjeni u trenutku oslobođenja.

 

 

mišljenje MFIN:

 

[i...Stoga porezni obveznik koji zbog rada boravi u inozemstvu moze ostvariti pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina kao građanin koji kupnjom nekretnine rješava vlastito stambeno pitanje pod uvjetom da ispunjava uvjete navedene u Zakonu.[/i]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija