Jump to content

bračna stečevina


mamamarta

Preporučene objave

Dobar dan..imam par pitanja...roditelji su mi se rastali 2002..na sudu sutkinja nije pitala za podjelu imovine...ukontaktu nisu ostali,jel otac ne želi čuti za nas...podrijeklom smo iz bosne...imovina se nalazi u bosni...kuća je stečena u braku...čuli smo da je otac prodao kuću...mene sad zanima...jel ima moja majka pravo sada nakon 7god.tražit podjelu imovine...il je izgubila pravo onda kad se rastala,a nije tražila podjelu imovine...odg možete poslati i na eimal adresu.. pozegaivana@net.hr...

 

***editirala newbie***

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mamamarta je napisao:

Dobar dan..imam par pitanja...roditelji su mi se rastali 2002..na sudu sutkinja nije pitala za podjelu imovine...ukontaktu nisu ostali,jel otac ne želi čuti za nas...podrijeklom smo iz bosne...imovina se nalazi u bosni...kuća je stečena u braku...čuli smo da je otac prodao kuću...mene sad zanima...jel ima moja majka pravo sada nakon 7god.tražit podjelu imovine...il je izgubila pravo onda kad se rastala,a nije tražila podjelu imovine...

 

***editirala newbie***

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravnik, ali iz osobnog iskustva sam se uvjerio da nema zastare za utvrđivanje bračne stečevine.

 

Međutim, prije nego što se odlučite pokrenuti sudski postupak preporučio bih vam da razmislite o poteškoćama s kojim ćete se vjerojatno suočiti i da temeljito razmislite koliko vam se isplati pokretati taj postupak.

 

Prvo, iz vašeg posta zaključujem da se kuća koju je vaša majka stekla u braku s vašim ocem nalazi u Bosni. Stoga mislim da bi za postupak po vašoj tužbi bio nadležan sud u Bosni, točnije općinski sud na čijem području se nalaze nekretnine koje su predmet spora.

 

Drugo, ako je postupak u nadležnosti suda u Bosni, primjenjuju se zakoni koji vrijede u Bosni, što je otežavajuća okolnost za vas. Naime, vaš slučaj me zainteresirao pa sam malo "googlao" i otkrio da su zakonske odredbe po kojima bi vaša majka imala automatsko zakonsko pravo na polovinu bračne stečevine u Bosni stupile na snagu tek 2005. godine, dakle 3 godine nakon razvoda vaših roditelja. Dakle, treba da računate i s tim da će vaša majka morati dokazivati veličinu svog dijela u bračnoj stečevini. Na vama je da s majkom ocijenite s kakvim dokazima raspolažete i koliko bi vam se isplatilo da sad pokrećete taj postupak.

 

Treće, vrlo je bitno da vas u ovakvom postupku zastupa odvjetnik u kojeg imate potpuno povjerenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala što vas je zainteresiral...u međuvremenu smo saznali da je otac kuću i svu zemlju u bosni prodao...pa mislim da smo time izgubili pravo...kontakta nemamo snjime,čak i adresu neznamo...kuću tu u hrvatskoj je napravil...nitko nam neće reći njegovu adresu,na kom području živi...tak da neznamo šta napravit,od kud krenut....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste izgubili to pravo time što je vaš otac prodao zemljište i kuću u Bosni. Dakle, pravno gledano - nije kasno.

 

Realno i objektivno gledajući – sa tako malo podataka kojima raspolažete bit će vam jako, jako teško ostvariti svoja prava (a iz iskustva znam koliko je to ponekad mukotrpno, dugotrajno i poskupo, čak i kad se raspolaže sa puno više podataka nego vi).

 

Ali, ako je točno da je vaš otac izgradio kuću u Hrvatskoj, dugoročno gledano možda bi i vrijedilo da ipak nešto pokušate.

 

Za početak, dobro bi bilo da iz zemljišnoknjižnog ureda (gruntovnice) u Bosni (gdje se nalazila kuća koju su vaši roditelji sagradili i koju je vaš otac prodao) izvadite slijedeće isprave:

1) povijesni zemljišnoknjižni izvadak za tu katastarsku česticu (u Bosni) na kojoj je izgrađena kuća vaših roditelja, te

2) ovjerenu kopiju kupoprodajnog ugovora temeljem kojeg je izvršen prijenos tih nekretnina na novog vlasnika (polazim od pretpostavke da je novi vlasnik već izvršio prijenos vlasništva na sebe).

 

U tom kupoprodajnom ugovoru možda otkrijete i neki podatak koji bi vam mogao pomoći da saznate očevu sadašnju adresu, ali i u slučaju da ne, gornje dvije isprave su polazni dokazi za eventualno daljnje postupanje.

 

U slučaju da ne znate broj katastarske čestice, to možete saznati u zemljišnoknjižnom uredu tako što ćete tražiti da vam iz popisa vlasnika daju podatke o katastarskim česticama koje su se vodile na imenu vašeg oca.

 

Treba da budete spremni i na to da će zemljišnoknjižni ured, prije nego vam izda tražene isprave, zahtijevati od vas da dokažete svoj pravni interes. Ne bih vam znao reći da li je za dokazivanje vašeg pravnog interesa dovoljan samo podnesak u kojem biste objasnili o čemu se radi i uz koji biste priložili odgovarajuće isprave (vjenčani list vaših roditelja, vaš rodni list, ...). Mislim da bi takav podnesak trebalo da bude dovoljan, ali zaista nisam siguran.

 

Teoretski, sve što sam gore naveo možete uraditi i sami, ali ako niste iskusni i upućeni trebat će vam stručna pomoć i bolje je da opunomoćite nekog odvjetnika (odvjetnicu) u Bosni, u mjestu gdje se nalazi dotični zemljišnoknjižni ured, i da on (ona) to uradi za vas. Prije toga se posavjetujte s nekim odvjetnikom u Hrvatskoj da vam da točnije upute šta od odvjetnika u Bosni treba da tražite i za što da ga opunomoćite.

 

U međuvremenu, naravno, pokušavajte i dalje saznati očevu sadašnju adresu (bez toga ne vjerujem da možete išta postići).

Ja, nažalost, ne znam kako biste to mogli saznati (ako ne budete imali sreće da to saznate preko kupoprodajnog ugovora).

 

Pozivam iskusnije i upućenije forumaše da vam daju neke upute u tom smjeru.

 

Zaboravio sam napomenuti da od zemljišnoknjižnog ureda možete tražiti i slijedeće:

1) ispravu na temelju koje je uknjiženo graševinsko zemljište (ovjerena kopija),

2) ovjerenu kopiju građevinske dozvole,

3) isprave temeljem kojih je izvršeno uplanjenje kuće (ovjerene kopije).

 

Sve ove isprave potrebne su vam kao dokazi jer se iz njih može vidjeti kada je imovina stečena, odnosno što je stečeno u braku s vašom majkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..e sad mi je malo lakše..kad znam od kud krenuti..dosta je mama krvavog znoja uložila u tu kuću...ja sam se udala,imam svoju obitelj..al želim majci pomoć,pošto nije podnesen zahtjev za povrat imovine u bosni,jel sve glasi na oca..ostvarili smo pravo od države materijal uz našu kupnju placa..to je sve što ima..ja je uzdržavam...pomažem koliko mogu..i sad ću joj pomoć da pokuša dobit barem onoliko koliko joj pripada...znam da je teško nać pouzdanog odvjetnika,al pokušat ćemo...hvala vam na odgovorima i podršci....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da...da..

tužite ga (majka) radi utvrđenja bračne stečevine, i radi isplate u 1/2 s obzirom da je nekretnine prodao. Ili možete tražiti tužbom da se vrati ranije zk.stanje jer je on prodao i suvlasni dio nekretnina od majke, ali vjerojatno majka nije bila upisana u zk.knjige kao suvlasnica (živjela pater familias zajednice)ali to je jako teško dokazati jer kupci koji su kupili nekretnine su vjerojatno postupali u dobroj vjeri, nisu znali da pola kuće pripada ženi, odnosno prema načelu povjerenja u zemlj.knjige, majke nije bilo upisano.

Također moram primijetiti da je vaša majka bila dosta neoprezna i naivna, prvotno jer kada su izbili sukobi između bračn.drugova, a znala je da nije upisana u zk.knjige, odmah je trebala ustati deklarat.tužbom radi utvrđenja bračne stečevine, da ne govorim o vašim reakcijama nakon 7 godina. Pa čovjek je te novce već popio ili što već. Presudu možete dobiti ali da li ćete se uspjeti i naplatiti to je već nešto drugo. Naravno da dokazi. bračne steč. sa svjedocima, računima i bla, bla..

 

Slijed: 1. otići kod odvjetnika, 2. otići kod odvjetnika, 3. otići kod odvjetnika, 4. što ?? još niste bili kod odvjetnika,,,,

 

Kod koga ideta kada vas boli zub??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marian je napisao:

Niste izgubili to pravo time što je vaš otac prodao zemljište i kuću u Bosni. Dakle, pravno gledano - nije kasno.

 

Realno i objektivno gledajući – sa tako malo podataka kojima raspolažete bit će vam jako, jako teško ostvariti svoja prava (a iz iskustva znam koliko je to ponekad mukotrpno, dugotrajno i poskupo, čak i kad se raspolaže sa puno više podataka nego vi).

 

Ali, ako je točno da je vaš otac izgradio kuću u Hrvatskoj, dugoročno gledano možda bi i vrijedilo da ipak nešto pokušate.

 

Za početak, dobro bi bilo da iz zemljišnoknjižnog ureda (gruntovnice) u Bosni (gdje se nalazila kuća koju su vaši roditelji sagradili i koju je vaš otac prodao) izvadite slijedeće isprave:

1) povijesni zemljišnoknjižni izvadak za tu katastarsku česticu (u Bosni) na kojoj je izgrađena kuća vaših roditelja, te

2) ovjerenu kopiju kupoprodajnog ugovora temeljem kojeg je izvršen prijenos tih nekretnina na novog vlasnika (polazim od pretpostavke da je novi vlasnik već izvršio prijenos vlasništva na sebe).

 

U tom kupoprodajnom ugovoru možda otkrijete i neki podatak koji bi vam mogao pomoći da saznate očevu sadašnju adresu, ali i u slučaju da ne, gornje dvije isprave su polazni dokazi za eventualno daljnje postupanje.

 

U slučaju da ne znate broj katastarske čestice, to možete saznati u zemljišnoknjižnom uredu tako što ćete tražiti da vam iz popisa vlasnika daju podatke o katastarskim česticama koje su se vodile na imenu vašeg oca.

 

Treba da budete spremni i na to da će zemljišnoknjižni ured, prije nego vam izda tražene isprave, zahtijevati od vas da dokažete svoj pravni interes. Ne bih vam znao reći da li je za dokazivanje vašeg pravnog interesa dovoljan samo podnesak u kojem biste objasnili o čemu se radi i uz koji biste priložili odgovarajuće isprave (vjenčani list vaših roditelja, vaš rodni list, ...). Mislim da bi takav podnesak trebalo da bude dovoljan, ali zaista nisam siguran.

 

Teoretski, sve što sam gore naveo možete uraditi i sami, ali ako niste iskusni i upućeni trebat će vam stručna pomoć i bolje je da opunomoćite nekog odvjetnika (odvjetnicu) u Bosni, u mjestu gdje se nalazi dotični zemljišnoknjižni ured, i da on (ona) to uradi za vas. Prije toga se posavjetujte s nekim odvjetnikom u Hrvatskoj da vam da točnije upute šta od odvjetnika u Bosni treba da tražite i za što da ga opunomoćite.

 

U međuvremenu, naravno, pokušavajte i dalje saznati očevu sadašnju adresu (bez toga ne vjerujem da možete išta postići).

Ja, nažalost, ne znam kako biste to mogli saznati (ako ne budete imali sreće da to saznate preko kupoprodajnog ugovora).

 

Pozivam iskusnije i upućenije forumaše da vam daju neke upute u tom smjeru.

 

Zaboravio sam napomenuti da od zemljišnoknjižnog ureda možete tražiti i slijedeće:

1) ispravu na temelju koje je uknjiženo graševinsko zemljište (ovjerena kopija),

2) ovjerenu kopiju građevinske dozvole,

3) isprave temeljem kojih je izvršeno uplanjenje kuće (ovjerene kopije).

 

Sve ove isprave potrebne su vam kao dokazi jer se iz njih može vidjeti kada je imovina stečena, odnosno što je stečeno u braku s vašom majkom.

 

 

 

Za provjeru zk.stanja, nije potrebno dokazivati pravni interes...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne,još nismo tražili odvjetnika...prvo hoću da vidim iz drugih iskustava dal se isplati kretat u postupak..jel treba financijski izdržat..otac je sam otišao od nas..alkoholičar je bio,sad neznam dal pije..centar za socijalnu skrb je mamu prisilil da mora podnijet rastavu,da bi ostvarila socijalnu pomoć(jel su rekli,ma da vaš muž radi,a vi došli tražit pomoć..ja sam išla u srednju školu..nikakva primanja nije imala mama..)sve je ubiti odradio socijalna skrb i sud..ni na jednom sudu se nije odazvao..presudu je dobila u svoju korist...ad sam tek više zbunjena...jel krenut u potragu il odustat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mamamarta je napisao:

...kontakta nemamo snjime,čak i adresu neznamo...kuću tu u hrvatskoj je napravil...nitko nam neće reći njegovu adresu,na kom području živi...

 

Od koga ste saznali da je vas otac napravio kuću u Hrvatskoj? Koliko je to pouzdano? Pokušajte nekako provjeriti tu informaciju.

Jer ako je točno da je vaš otac nakon razvoda s vašom majkom prodao nekretnine u Bosni i taj novac uložio u izgradnju kuće u Hrvatskoj, onda vrijedi da nešto pokušate (jer to znači da novac od prodaje imovine u Bosni nije protraćio na alkohol).

Ali, ponavljam, važno je da nekako saznate očevu sadašnju adresu i da dođete do isprava koje sam naveo u svom prethodnom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

informaciju da je napravil kuću sam saznala od ujaka(maminog brata)..sumnjam da adresu zna njegova žena,al neće nam reći jel moju mamu krivi za razvod braka..neznam dal bi se moglo prek policije saznat adresa..možda po god.rođenja..ujkina žena je rekla da je kredit digao za kuću,a da je prije 2,5mjeseca prodao kuću i zemljište u Bosni...to govori sam da moju mamu nasikira..tak može reći i adresu,al ne želi..a ujak nezna..tak mi je barem rekao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za traženje očeve sadašnje adrese stvarno ne znam kakve upute da vam dam. Evo ponovo pozivam nekog tko zna da vam da te upute.

 

I dalje mislim da bi bilo dobro da izvršite provjeru u zemljišnoknjižnom uredu u Bosni. Najbolje je kad to znate uraditi sami ali, znali - ne znali, prethodno se svakako posavjetujte s odvjetnikom u Hrvatskoj da vam da točne upute.

Kad izvršite provjeru u zemljišnoknjižnom uredu bar ćete znati da li je vaš otac prodao te nekretnine ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od očevog brata kćer je ostala u Bosni...snjom smo dobri..mami je vadila neke papire za ovu kuću da dobijemo darovnicu(da je ova kuća 10god.u vlasništvu države,a nakon 10god mama postaje vlasnica)..danas sam joj poslala poruku da vidim,jel istina da je prodao kuću...potvrdila je da jest prodao kuću i zemljište...tak da je to točno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija