Jump to content

pomoć, raskid radnog odnosa


vexvg

Preporučene objave

Poštovani,

zamolio bi Vas za savjet.

 

Kod privatnika sam bio zaposlen na određeno od 01.10-31.12.2009. Na domjenku na staru godinu poslodavac mi je rekao da dođem na "dogovor" 02.01. prije početka smjene (prije 10 sati). Po dolasku na posao oko 08:30 nisam zatekao vlasnika firme već su mi ostali djelatnici poručili da ga nazovem na mobitel. Nakon što sam ga nazvao, telefonski me je obavjestio da mi neće produžiti ugovor već da je on završio sa datumom 31.12.2009. Zanima me da li je poslodavac napravio pogrešku jer me nije ranije obavjestio i da li sam kod njega u stalnom radnom odnosu jer sam 02.01.2009 uredno došao na posao pošto nisam znao za raskid. Da li se 01.01.2009 ,bez obzira što je bio praznik, smatra za danom prijema u stalni radni odnos?

Kome se mogu obratiti za zaštitu prava?

Unaprijed puno hvala?

Napominjem da vlasnik firme ničim mi nije dao do znanja da neće produžiti ugovor i da je bio zadovoljan mojim radom (što mogu i dokazati platnim listama gdje mi je dodavao 1000 kn na plaču-stimulacija).

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg je napisao:

Poštovani,

zamolio bi Vas za savjet.

 

Kod privatnika sam bio zaposlen na određeno od 01.10-31.12.2009. Na domjenku na staru godinu poslodavac mi je rekao da dođem na "dogovor" 02.01. prije početka smjene (prije 10 sati). Po dolasku na posao oko 08:30 nisam zatekao vlasnika firme već su mi ostali djelatnici poručili da ga nazovem na mobitel. Nakon što sam ga nazvao, telefonski me je obavjestio da mi neće produžiti ugovor već da je on završio sa datumom 31.12.2009. Zanima me da li je poslodavac napravio pogrešku jer me nije ranije obavjestio i da li sam kod njega u stalnom radnom odnosu jer sam 02.01.2009 uredno došao na posao pošto nisam znao za raskid. Da li se 01.01.2009 ,bez obzira što je bio praznik, smatra za danom prijema u stalni radni odnos?

Kome se mogu obratiti za zaštitu prava?

Unaprijed puno hvala?

Napominjem da vlasnik firme ničim mi nije dao do znanja da neće produžiti ugovor i da je bio zadovoljan mojim radom (što mogu i dokazati platnim listama gdje mi je dodavao 1000 kn na plaču-stimulacija).

 

Unaprijed hvala

 

vexyg pozzzzzzz,

to što je tebi poslodavac na veselici rekao od toga nema koristi. Koristi ima samo od onoga što piše.

Ti imaš ugovor na određeno vrijeme u kojem piše da on istječe 31.12.2009.g.i to je tako. Nažalost nema pravnih sredstava kojima bi mogao ostvariti svoju želju da se vratiš na posao.....osim eventualnog novog dogovora sa poslodavcem.Nažalost. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzom odgovoru.

 

Zar me nije poslodavac bio obavezan obavijestiti o neproduženju ugovora, bar par dana prije, bez obzira što je ugovorom definiran datum isteka istog?

 

Pitam to jer je sve vodilo tome da će mi produžiti ugovor (čak mi je i poslovođa trgovine rekao da 02.01. radim popodnevnu smjenu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg je napisao:

Zahvaljujem na brzom odgovoru.

 

Zar me nije poslodavac bio obavezan obavijestiti o neproduženju ugovora, bar par dana prije, bez obzira što je ugovorom definiran datum isteka istog?

 

Pitam to jer je sve vodilo tome da će mi produžiti ugovor (čak mi je i poslovođa trgovine rekao da 02.01. radim popodnevnu smjenu).

 

vaxvg,

Zakon o radu u svom čl.15.st.6.kaže da je "poslodavac dužan obavijestiti radnike koji su kod njega zaposleni na određeno vrijema o poslovima za koje bi radnici kod poslodavca mogli sklopiti ugovor o radu na neodređeno vrijeme........."

Kako tebe poslodavac nije obavijestio o takovoj mogućnosti,to će reći da takove mogućnosti kod poslodavca nisu postojale.

Nekakvu drugu obvezu poslodavca o obaviješčivanju radnika oprestanku ugovora o radu na određeno vrijeme Zakon o radu ne precizira iz razloga što je u samom naslovu a i iz.st.4.pomenutog članka razvidno na koji način prestaje takav ugovor o radu:

"Ugovor o radu na određeno vrijeme prestaje istekom vremena utvrđenog tim ugovorom".

Vrijeme isteka u tvom ugovor je utvrđeno sa 31.12 2009 g. dakle kako rekoh ti na žalost nemožeš u pravnom smislu ništa poduzeti kako bi te poslodavac vratio na posao ako on to ne želi.

To što te poslodavac "prevario",nešto ti obečao a onda to nije izvršio,to govori sve o njemu i stoga ti netreba biti žao što taj ugovor nisi produžio. Ti si kako kažeš za svoj rad dobivao i stimulacije što ti poslodavac nikako nebi dao da nisi zaslužio pa je to garancija da si na pravom putu da nađeš novi posao i da ponovo negdje drugdje pokažeš i dokažeš svoje kvalitete. Te će tvoje kvalitete sigurno neki poslodavac prepoznati a tvom bivšem poslodavcu može biti samo žao što je ostao bez dobrog radnika.

Eto toliko i sretno :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ponovno hvala na odgovoru, drugi posao sam već našao (u roku jednog dana).

Sada mi je iskreno i žao što sam kod tog poslodavca uopće i radio.

Bio sam dobro plačen (prodavač=plaća neto 5000+1000 stimulacija) ali sam ih i zaradio (u 3 mjeseca cca 120 sati prekovremenih-naravno neplačenih).

U 3 mjeseca sam kod njega vidio toliko kršenja zakona i pravilnika koliko nisam u životu (od zakona o radu, minimalnim tehničkim uvjetima,zakon o pdv-u, da ne nabrajam dalje). Ima veze u općini pa mu inspekcije ne dolaze, ali da dođe neka nezavisna zatvorili bi mu d.O.o. u trenu (znam jer sam i sam bio poslovođa u velikom centru).

Tražiti ću ga samo da mi isplati prekovremene i zbogom s njim. Već bi ga sam prijavio nadležnim institucijama da mi nije žao ljudi koji rade kod njega i koji bi ostali bez posla u tom slučaju.

 

lp,

vexvg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg je napisao:

Poštovani,

ponovno hvala na odgovoru, drugi posao sam već našao (u roku jednog dana).

Sada mi je iskreno i žao što sam kod tog poslodavca uopće i radio.

Bio sam dobro plačen (prodavač=plaća neto 5000+1000 stimulacija) ali sam ih i zaradio (u 3 mjeseca cca 120 sati prekovremenih-naravno neplačenih).

U 3 mjeseca sam kod njega vidio toliko kršenja zakona i pravilnika koliko nisam u životu (od zakona o radu, minimalnim tehničkim uvjetima,zakon o pdv-u, da ne nabrajam dalje). Ima veze u općini pa mu inspekcije ne dolaze, ali da dođe neka nezavisna zatvorili bi mu d.O.o. u trenu (znam jer sam i sam bio poslovođa u velikom centru).

Tražiti ću ga samo da mi isplati prekovremene i zbogom s njim. Već bi ga sam prijavio nadležnim institucijama da mi nije žao ljudi koji rade kod njega i koji bi ostali bez posla u tom slučaju.

 

lp,

vexvg

 

Eto vidiš. Baš mi je drago.

Sretno kod novog poslodavca. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija