Jump to content

Građevinske dozvole iz 1974. godine


Jurian

Preporučene objave

Poštovani,

Molio bih vas ukoliko se netko razumije da mi pomogne. Htio bih kupiti građevinsko zemljište na kojem su temelji i podrum sagrađeni 1974. godine. Vlasnički papiri su uredni, jedna je vlasnica, a u izvatku iz gruntovnice navedeni su temelji i dvorište te u 2. odjeljku je upisano 2004. da se kuća upisuje bez uporabne dozvole. Vlasnica tvrdi kako je ona o 70-tih godina prikupila sve papire koji su bili potrebni za izgradnju, napravili su temelje i podrum i nisu nikad dovršili, te sada prodaje. Mene zanima moram li ja sad ukoliko kupim to zemljište plaćati komunalnu naknadu, priključak za vodu pgp, projekt i sve to što je potrebno prilikom izgradnje kuće...odnosno priznaje li se to što ona ima ili ja moram sve vaditi kao da je samo zemljište bez temelja...unaprijed hvala...pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je ona gradila na temelju pravomoćne dozvole ali nije dovršila znači da je i temelju te iste dozvole platila komunalni doprinos. Vi možete nastaviti graditi po njenoj dozvoli ili zatražiti izmjenu pa ćete platiti samo razliku u komunalnom doprinosu ukoliko je ono što gradite veće od onog što je gradila bivša vlasnica.

 

Ukoliko je plaćen priključak na vodu i struju (mislim da nije jer se plaća prilikom dovršetka kuće) vi ga ne morate platiti.

Ukoliko vlasnica nema građevinsku dozvolu i projekt istu možete potražiti u Upravnom odjelu za graditeljstvo županije i zatražiti ovjerenu presliku (to su bivši uredi državne uprave)

 

Projekt ne morate raditi novi ukoliko vam odgovara onaj koji bi morala imati vlasnica. Ukoliko je gradila bez dozvole idite u ured koji izdaje dozvole i pokrenite legalizaciju ukoliko je moguća odnosno ako je zemljište u građevinskom području.

 

Svakako prije kupnje provjerite status zemljišta prema prostornom planu.

 

Jednom započeta gradnja nema roka za dovšetak.

Komunalna naknada plaća se po kvadratu stambenog prostora kada ga počnete upotreblajvati i maksimalno iznosi 30 lipa/m2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

1974. pa sve do 2005. svi priključci plaćali su se na početku građenja .Sada se ne može dobiti priključak za vodu i struju za bespravnu gradnju makar je objekat dovršen.

 

Komunalni doprinos se plaća po 1m3 a cijena ovisi o komunalnoj opremljenosti područja te u kojoj se zoni gradilište nalazi .Sve to se uređuje odlukama lokalne samouprave. U nekim lokalnim samoup. taj doprinos iznosi i do 170 kn. po 1m3 ,najmanji iznos koji mi je poznat je 30 kn. po 1m3.

 

Neke općine imaju i olakšice za građane koji prvi puta rješavaju stambeni problem uz uvjet je da su prijavljeni u toj općini 10g. tada plaćaju 30% od redovnog doprinosa,ali i to varira od općine do općine .

 

Pored komunalnog doprinosa plaća se i vodni doprinos.

Kod rekonstrukcije ili dogradnje plaća se samo za novoizgrađeni dio .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala za brzi odgovor...sutra idem u urbanizam to sve provjeriti....danas sam dobio od vlasnice slijedeće...

 

RJEŠENJE O odobrenju za građenje

 

1. odobrava se ______________ iz _______ ulica________i broj da može graditi prizemnu stambenu zgradu na gradilištu označenom z.k. čestici broj xy ili gr.čest.broj yx u _______ koja se nalazi u _________u ulici_________ pod uvjetom da gradi u skladu sa investicijskom tehničkom dokumentacijom koja čini sastavni dio ovoga rješenja, građevinsko tehničkom propisima i sljedećim uvjetima za građenje:

- ulični građevinski pravac određuje se za prednju građevinsku liniju objekta, tako da bude paralelno odmaknuta od regulacijske linije ulice (puta), 5 m

- bočno građevinskom linijom objekt mora biti odmaknut od lijeve međe parcele sa širinom strehe

- septička jama se mora izvesti nepropusna, a na parceli se mora locirati tako da od međe bude odmaknuta 1,4m od bilo kojeg bunara min. 15 m

- ulična ograda mora biti providna visine 1,40

- iskolčenje objekta izvršiti će geodetski zavod, a na poziv investitora

2. invistitor je dužan započeti s gradnjom projekta po ovom rješenju nakon što postane pravomoćno

3. investitor je dužan prijaviti 8 dana ranije ovom zavodu dan početka rada na izvođenju objekta uz naznaku izvođača radova

4. investitor je dužan podnijeti zahtjev za izvršenje tehničkog pregleda najkasnije 8 dana prije dovršenja objekta

5. ovo odobrenje vrijedi godinu dana prije isteka ovog roka odobrenje se može produžiti za najviše 12 mjeseci

 

OBRAZLOŽENJE

Investitor __________ iz _____podnio je zahtjev za izdavanje odobrenja za građenje prizemne stambene zgrade u _________ ulica i broj, a u zahtjev je priložio sljedeće dokumente

- investicijsku tehničku dokumentaciju izrađenu po _________

- s izvršenom unutrašnjom kontrolom:-tehnički opis i nacrt objekta, položajni nacrt geodetskog zavoda, gruntovni izvadak i dokaz o vlasništvu gradilišta.

Pregledom dokumentacije priložene uz zahtjev i izvršenog uviđaja na gradilištu utvrđeno je da investitor ispunjava uvjete za dobivanje odobrenja za građenje, te je riješeno kao u dispozitivu.

 

 

Što sad to sve znači za mene???? Jel ja imam kakve koristi od toga tj. mogu li nešto od toga iskoristiti ili je isto kao da imam prazno zemljište...HVALA...JOŠ JEDNOM...POZDRAV

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tom rješenju možete nastaviti graditi samo vam treba projekt. ako ga bivša vlasnica nema (dužna ga je čuvati) onda zatražite ovjerenu presliku iz arhive Ureda državne uprave koji je dozvolu izdao.

Komunalni i vodni doprinos ne morate platiti a za struju i vodu raspitajte se u HEP u i komunalnom poduzeću samo im pokažite rješenje koje imate. Možda mogu oni iz arhive izvući suglasnosti i potvrde da ste platili.

 

Sve ovo stoji ako vam odgovara projekt za koji ste dobili rješenje. Ako ne tražite izmjenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

U nekim lokalnim samoup. taj doprinos iznosi i do 170 kn. po 1m3 ,najmanji iznos koji mi je poznat je 30 kn. po 1m3.

 

 

Pozdrav !

 

Poštovani g Ude., da ne uplašite čitateljicu, u VŽ Županiji je kom. doprinos za stambene zgrade 10 kn /m3, za poslovne prostore 20, isto tako vodni doprinos, ja to platio prije 3 mjeseca.

Pozdrav.!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

paucica je napisao:

Po tom rješenju možete nastaviti graditi samo vam treba projekt. ako ga bivša vlasnica nema (dužna ga je čuvati) onda zatražite ovjerenu presliku iz arhive Ureda državne uprave koji je dozvolu izdao.

Komunalni i vodni doprinos ne morate platiti a za struju i vodu raspitajte se u HEP u i komunalnom poduzeću samo im pokažite rješenje koje imate. Možda mogu oni iz arhive izvući suglasnosti i potvrde da ste platili.

 

Sve ovo stoji ako vam odgovara projekt za koji ste dobili rješenje. Ako ne tražite izmjenu.

 

Bivša vlasnica MORA imati projekat inače nebi mogla dobiti Odobrenje za gradnju koji ste naveli.

Samo, mislim da dokumenti vrijede 2 godine, uz mogućnost produljenja na još 1 godinu. Kako je prošlo dosta godina, poslije su se Uvjeti građenja mijenjali 1991, 2007, tako da sumnjam da ovi papiri više vrijede????

U svakom slučaju, ako je teren uredno iskolčen, a Urbanistički uvjeti te parcele nisu bili izmijenjeni od lokalne samouprave, mjesto građenja će ostati isto.

Raspitajte se u nadležnom tijelu Državne uprave u Županiji gdje se nalazite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako stoje stvari, ne možete vjerovati kakvih sve ljudi ima i što sve pokušavaju prodati....bio sam danas u katastru i saznao sljedeće...naime prije ovih temelja na tom zemljištu je bila kuća...to rješenje je za tu kuću...gospođa je kuću srušila i bez dozvole započela izgradnju nove te stala na temeljima i nije ju nikada dovršila...rekli su mi da pošto je počela gradnju bez dozvole gospođa mora platiti sve zaostatke za sve ove godine za započetu gradnju bez građevinske dozvole i da se onda tek može dobiti nova građevinska tj. odobrenje za novu gradnju...

...samo da napomenem da sam prije ove gospođe htio također kupiti zemljište od jednog gospodina koji mi je čak i spustio cijenu zemljišta ukoliko ja obavim razdvajanje čestice jer on nema niti živaca niti vremena, da bih na kraju saznao da na tom zemljištu nije dopuštene gradnja jer prolazi dalekovod cijelom dužinom placa...što je naravno gospodin znao ali je šutio...a da ne govorim da gospodina i osobno poznajem...zar ljudi uistinu misle da mogu samo tako prodati zemljišta i da se to nigdje ne može provjeriti...

Sve pohvale vama i ovoj stranici i forumu...nisam niti znao da postoji dok nisam slučajno naišao pokušavajući pronaći odgovor za građevinske dozvole..hvala svima koji nam odgovaraju na pitanja i omogućavaju nama koji nismo pravnici i stručnjaci za određena područja da ne ispadnemo budale i naivci....VELIKO HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija