Jump to content

rok za dostavu aneksa ugovora o radu


lara1

Preporučene objave

Željela bih pomoći prijateljici koja je u vrlo teškoj situaciji, pa vas molim pomoć... Ona je zaposlena nepunih 5 godina u firmi koja sad prolazi reorganizaciju. Rečeno joj je da ide na novo, lošije radno mjesto, koje donosi i manju plaću, naravno. Dakle, degradirana je. Najveći problem je u tome što joj nitko od nadređenih još nije rekao kakva će joj biti plaća i ostali uvjeti, samo da sve izmjene idu od 1.1. i da će aneks svakako dobiti do kraja mjeseca. Što ako joj aneks daju zadnji dan u mjesecu, a uvjeti ne budu prihvatljivi? Može li išta napraviti za sebe? Otvorenu informaciju jednostavno ne može dobiti, pitala je već nekoliko puta, a pismeno nije dobila apsolutno ništa. Smiju li uopće tako postupati...postoji li neki zakonski rok u kojem se aneks mora dati zaposleniku na potpis, ako ide sa početkom mjeseca? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lara1 je napisao:

Željela bih pomoći prijateljici koja je u vrlo teškoj situaciji, pa vas molim pomoć... Ona je zaposlena nepunih 5 godina u firmi koja sad prolazi reorganizaciju. Rečeno joj je da ide na novo, lošije radno mjesto, koje donosi i manju plaću, naravno. Dakle, degradirana je. Najveći problem je u tome što joj nitko od nadređenih još nije rekao kakva će joj biti plaća i ostali uvjeti, samo da sve izmjene idu od 1.1. i da će aneks svakako dobiti do kraja mjeseca. Što ako joj aneks daju zadnji dan u mjesecu, a uvjeti ne budu prihvatljivi? Može li išta napraviti za sebe? Otvorenu informaciju jednostavno ne može dobiti, pitala je već nekoliko puta, a pismeno nije dobila apsolutno ništa. Smiju li uopće tako postupati...postoji li neki zakonski rok u kojem se aneks mora dati zaposleniku na potpis, ako ide sa početkom mjeseca? Hvala.

 

lara1,

ne postoji zakonski rok u kojem bi poslodavac dao anex radniku na potpis ,upravo stoga što je anex=dodatak ugovoru a on je dvostrani akt. To znaći da ga vaša kolegica može ali i ne mora potpisati.

Ponuda anexa ugovora je način kojim poslodavac želi da radnika premjesti na neko drugo radno mjesto bez mogućnosti da se ovaj žali na tu promjenu. Dakle to vaša kolegica nebi smjela potpisati.

Poslodavac ima još jednu,zapravo jedinu mogućnost da to pokuša učiniti, a to je tzv. "otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog ugovora o radu sa izmjenjenim uvijetima".

Dakle stvar je u tome da radnik može prihvatiti taj novi ugovor a onda uložiti prigovor u vidu zahtjeva za zaštitu prava kojim bi osporio razloge koje poslodavac mora navesti u tom otkazu i tražio povratak na staro radno mjesto.To bi ja i preporučio vašoj kolegici jer ako takav otkaz sa ponudom novog ugovora o radu ne prihvati onda će uslijediti otkaz ugovora bez te ponude. I nataj ima pravo zahtjeva za zaštitu prava ali je poslodavc dao mogućnost,koju mu nameće Zakon o radu; da ostane raditi i teško da bi u tom slučaju bilo moguće da Vaša kolegica zadrži svoj posao. Onako ima šanse da je ipak i vrate na staro radno mjesta pa bilo kad se promjene i uvjeti poslovanja.

Eto toliko. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da se spominje rok davanje aneksa na potpis pa koristim priliku da se ubacim sa svojim slučajem..

 

Dakle, poslodavac je donio odluku o smanjenju plaće radnicima na određenom radnom mjestu (zbog nepovoljne gospodarske situacije..) na minimalac.

Zanima me da li se može staviti radnicima da ankes vrijedi od 01.01.2010. bez obzira što je danas već 15.01.?

 

Zahvaljujem i pozdravljam,

 

L.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Libra8 je napisao:

Vidim da se spominje rok davanje aneksa na potpis pa koristim priliku da se ubacim sa svojim slučajem..

 

Dakle, poslodavac je donio odluku o smanjenju plaće radnicima na određenom radnom mjestu (zbog nepovoljne gospodarske situacije..) na minimalac.

Zanima me da li se može staviti radnicima da ankes vrijedi od 01.01.2010. bez obzira što je danas već 15.01.?

 

Zahvaljujem i pozdravljam,

 

L.

 

libra pozzzzzzzz,

mislim da nema zapreke da to učini,jer je odlučio da vam plaće skine od 01.01.Međutim kao što rehoh u prethodnom postu,vi se sa time nemorate složiti. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Libra8 je napisao:

Hvala cigo! :palac:

 

znači on može napisati i donjeti odluku danas da sa 01.01. smanjuje plaće?

 

pozdrav,

 

L.

 

može jer želi da vam plaće samnji za ovaj mjesec,kak se jadan nebi moral mučiti sa obročunom-po strarom do petnajsrog a po novom od petnaestog. Jadan. :place:

Dakle ja nebi pristao na anex. Potpisom istog onemogučujete si da kad se situacija popravi vratite svoj ugovor odnosno plaću na staro stanje. Ja bih sačekao poslovno uvjetovani sa ponudom novog izmjenjenog ugovora o radu i taj bi potpisao. Trenutni efekat je isti ko i potpisivanje anexa ali bih mogao uložiti nakon što ga prihvatim, prigovor u vidu zaštite prava i tražiti da mise radno mjesto vrati (odnosno plaća) kad se situacija popravi.Također bih ga u tom zahtjevu upozori da ako koga zaposli na mom radnom mjestu da ću se obratiti nadležnim državnim institucijama. Eto to je razlika i po meni, VRLO BITNA razlika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uglavnom,zanima me;

1.ako mi ide aneks od 01.01. a taj isti aneks mi daju u drugom mjesecu koja su moja prava?

2.I što ako mi poslodavac ne želi dati nakakvu potvrdu da mi je aneks predao npr. 01.02.i ukoliko ne pristanem na aneks kako ću dokazati da mi je aneks dao u drugom mjesecu a nemam potvrdu o primitku?

3.I što ako mi isplati plaću za prvi mjesec smanjenu a ja nisam potpisao aneks?

4.Ako u aneksu piše da su mi u prilogu još neki dokumenti koje poslodavac ne želi dati, nego tek nakon potpisa aneksa ga dobivam (npr.plan koji se mora ispuniti, a ujedno piše u ankesu da ako se ne ispuni plan dobiva se izvanrendni otkaz zbog nepoštivanja ugovora) što da učinim?

5.Nakon predaje aneksa od strane poslodavca, koji rok imam ja da se odlučim da li ga želim potpisati ili ne?

Zbunjen sam :)

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pride7 je napisao:

Uglavnom,zanima me;

1.ako mi ide aneks od 01.01. a taj isti aneks mi daju u drugom mjesecu koja su moja prava?

2.I što ako mi poslodavac ne želi dati nakakvu potvrdu da mi je aneks predao npr. 01.02.i ukoliko ne pristanem na aneks kako ću dokazati da mi je aneks dao u drugom mjesecu a nemam potvrdu o primitku?

3.I što ako mi isplati plaću za prvi mjesec smanjenu a ja nisam potpisao aneks?

4.Ako u aneksu piše da su mi u prilogu još neki dokumenti koje poslodavac ne želi dati, nego tek nakon potpisa aneksa ga dobivam (npr.plan koji se mora ispuniti, a ujedno piše u ankesu da ako se ne ispuni plan dobiva se izvanrendni otkaz zbog nepoštivanja ugovora) što da učinim?

5.Nakon predaje aneksa od strane poslodavca, koji rok imam ja da se odlučim da li ga želim potpisati ili ne?

Zbunjen sam :)

Unaprijed zahvaljujem

 

pride7,

ako ste čitali prethodni post ja sam libri preporučio da ne potpiše ANEX iz razloga koji sam naveo.

Dakle je i vama to preporučujem. Poslodavac Vam NEMOŽE mjenjati ništa iz ugovora bez Vašeg pristanka. Znaći ne može vas premjestiti na drugo radno mjesto,nemože Vam smanjti plaću ako VI NE POTPIŠETE ANEX. Poslodavac ima jedinu opciju a koju je propisao Zakon o radu da Vam dostavi Odluku o otkazu ugovora o radu sa PONUDOM novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima. To izgleda kao strašno sa ovim "otkaz" ali nije. U tom slučaju kao što sam u prethodnom postu rekao i kad potpišete taj novi ugovor Vi iamte pravo osporiti razloge poslodavca zbog kojih vas je premjestio na drugo radno mjesto ili vam dao nekakv "plan koji je nemoguće ostvariti". Upravo je to razlika od ANEXA gdje NEMATE pravo na to osporavanje.

Nadalje on Vam NESMIJE (zapravo može ali bi to lako osporili jer zakonodavac propisiju ovakav tok prije otkazivanja redovitog ugovora o radu u slučaju kada poslodavac ima mogućnost da vam ponudi drugo radno mjesao- a vaš očito ima) dati OTKAZ a da vam nije ponudio novi ugovor.

Jel to sad jasno? :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, jasno mi je :-)

Uglavnom, mislim(čitaj siguran sam) da je njima cilj okantati me bez da mi daju otpremninu, a to će pokušati ovim putem, aneks bez priloga plana(zadaju nemogući plan nakon popisa aneksa i eto otkaza, kao mojom krivicom).

A iz pouzdanih izvora znam da plan nije moguće ispuniti, jedino ako mi radni dan traje 12 sati, onda možda :-o

Sa vašim odgovorima sam jači :palac: !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija