Jump to content

oporuka


marisol123

Preporučene objave

Postovani,

Imam veliki problem. Moja baka je preminula prije 6 mjeseci i jedini zakonski nasljednik je moja majka s kojom ona nije razgovarala. Za zivota baka mi je nebrojeno puta govorila kako se boji da kada ona umre moja majka ce rasprodati cjelokupnu imovinu. Obecala mi je odredjeni dio imovine a za to znaju svi njezini prijatelji i nasa rodbina. Ja iz pristojosti nisam trazio od moje bake detalje o oporuci, nego sam mislo kada se to dogodi svi cemo je skupa procitati.

Medjutim, kada je moja baka umrla ja sam bio na poslovnom putu i za to mi je javljeno tek dan poslije. Moja je majka dosla na lice mjesta i vjerojatno nasla nekakav oblik oporuke koji je unistila. Meni je rekla da nema nikakve oporuke medju njenim papirima, te mi je i presutila za datum ostavinske rasprave. Na ostavinsku naravno nisam ni bio pozvan jer nisam zakonski nasljednik, a za osporavnje nemam slucaja. U privatnoj istrazi koju obavljam provjerio sam registar oporuka i sud u kojemu se oporuka ne nalazi. Nemam pristupa bakinom imeniku da nadjem odvjetnika koji je mozda (vjerojatno) sastavio oporuku i mozda pohranio kopiju? Siguran sam da je oporuka postojala jer mi je tako receno nebrojeno puta, a baka nije imala niakavog motiva da mi laze. Nazalost sada se dogadja ono cega smo se svi bojali, a to je da moja majka je vec pocela rasprodavati imovinu. Jedino sto vidim da mi ostaje u ovoj borbi je kontaktirati sve odvjetnike u Varazdinu i pitati ih da li imaju pohranjenu oporuku od moje bake?

Molim vas da mi pomognete. Da li ja mogu zaustaviti ovaj proces barem da podignem tuzbu (koju cu sigurno izgubiti) da barem privremeno sprijecim majku u rasprodaji i gubljeniju obiteljske imovine?Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Nedostojnost za nasljeđivanje

 

članak 125. Zakona o nasljeđivanju .

Osoba koja je uništila oporuku ili sakrila ostaviteljevu oporuku smatra se nedostojnom za nasljeđivanje.

 

 

 

Na nedostojnost se pazi po službenoj dužnosti .

 

Vaša majka ako nije bila u dobrim odnosima sa bakom , vrijeđala ju zanemarivala u toku njene bolesti ,bila rasipna , tada se smatra nedostojnom za nasljeđivanje . Vi trebate naći odvjetnika ,koji će obavijestiti JB ili sud o

činjenicama .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Poštovani,

 

imam 26 godina, izvanredna sam studentica te ću za nekoliko mjeseci diplomirati. Uzdržavaju me roditelji koji su umirovljeni.

Nedavno sam saznala da mi je navodno pokojna baka (s majčine strane) prije 16 godina, kada je umrla, ostavila kuću. Navodno me tada i nazvao njen odvjetnik i rekao mi za to, međutim ja se toga ne sjećam. S obzirom da sam bila maloljetna, kuću je na sebe preuzela majka.

U međuvremenu je bakin odvjetnik umro, a po majčinim riječima, odvjetnik koji je preuzeo njegove poslove "ne zna ništa o toj oporuci".

 

Molim Vas za savjet što mi je slijedeće činiti kako bih dokazala moguće vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez oporuke ili čvrstih dokaza da je postojala ne možete ništa, a uz to su u pitanje došli i neki rokovi.

 

Međutim, vaša majka nije mogla "preuzeti kuću na sebe" temeljem činjenice da ste bili maloljetni, ako je u ostavinskom postupku oporuka bila oglašena. U tom slučaju ona je mogla postupati samo kao vaš zakonski zastupnik.

 

Iskustvo mi, međutim, govori da je život često nevjerojatniji od romana i filmova. Osobno sam naišao na potpuno neočekivane stvari rutinski pregledavajuće 30 i više godina stare dokumente.

 

Zato, da biste bili sigurni da ste poduzeli sve što treba, ali bez nekih očekivanja, predlažem vam da zatražite presliku cijelog z.k. uloška s povijesnim dijelom. Tamo ćete naći kada i temeljem kojih dokumenata su vršeni prijenosi vlasništva kuće nakon smrti vaše bake. Nakon toga iz zbirke isprava možete tražiti i preslike tih dokumenata, npr. rješenja o nasljeđivanju temeljem kojeg je vaša majka naslijedila kuću. Postoji vrlo, vrlo mala mogućnost da ćete naići na štogod što bi vam moglo pomoći.

 

Možete tražiti i uvid u spis ostavinskog postupka ako je još dostupan, ali za to vam treba broj postupka koji ćete naći u preslici z.k. uloška.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

moj otac je umro i iza sebe je ostavio vlastoručno napisanu oporuku koju nije potpisao, slijedom čega ju je javni bilježnik proglasio pravno nevaljanom. Od nas petero nasljednika iz prvog nasljednog reda, troje prihvaća oporuku i smatra je valjanom, dok dvojica tu oporuku ne prihvaćaju (nisu zadovoljni onim što im je otac ostavio). Nitko od nas petero ne osporava da oporuku nije napisao otac, ali joj nedostaje bitni dio, a to je njegov potpis. Što mi koji prihvaćano oporuku možemo napraviti, odnosno postoji li način da ta opruka postane valjana.

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

moj otac je umro i iza sebe je ostavio vlastoručno napisanu oporuku koju nije potpisao, slijedom čega ju je javni bilježnik proglasio pravno nevaljanom. Od nas petero nasljednika iz prvog nasljednog reda, troje prihvaća oporuku i smatra je valjanom, dok dvojica tu oporuku ne prihvaćaju (nisu zadovoljni onim što im je otac ostavio). Nitko od nas petero ne osporava da oporuku nije napisao otac, ali joj nedostaje bitni dio, a to je njegov potpis. Što mi koji prihvaćano oporuku možemo napraviti, odnosno postoji li način da ta opruka postane valjana.

Unaprijed zahvaljujem

 

Čl. 30. Zakona o nasljeđivanju je jasan - vlastoručna oporuka je valjana, ako ju je oporučitelj vlastoručno napisao i potpisao. Ova oporuka vašeg oca niti je vlastoručno napisana niti je potpisana, drugim riječima mogao ju je napisati bilo tko (ne velim da je to ovdje slučaj, ali objektivno gledajući sasvim moguće). Slaganje/neslaganje nasljednika irelevantno je, javni bilježnik postupio je na jedini način na koji je mogao postupiti. Ostavina će se dijeliti prema zakonu, obzirom valjane oporuke nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija