Jump to content

Obrt i jednokratna naknada zavoda


venator

Preporučene objave

  • 7 mjeseci kasnije...

Onoliko dugo za koje je vremensko razdoblje dobijena naknada.

Znači, ako ste ostvarili pravo na novčanu naknadu nezaposlene osobe u trajanju npr. sedam mjeseci i ta Vam je naknada isplaćena jednokratno-za samozapošljavanje, tada obrt mora poslovati sedam mjeseci (u kojem slučaju naknadu ne morate vratiti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Imam pitanje vezano za obrt i jednokratnu naknadu sa zavoda.

1.9.2010. otvorio sam obrt i nakon mjesec dana na žiro račun mi je uplačena jednokratna naknada za samozapošljavanj sa zavoda u visini 15000kn.Dali ta naknada ide u promet obrta.Ako je mjesečni promet 6000kn to je 72000kn godišnje i nemoraš biti u sustavu PDV,a ako se naknada računa to je 87000kn i moram u sustav PDV.Obrt za sada nije u sustavu PDV.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Ako ste otvorili obrt i želite zaposliti nezaposlenu osobu kojoj je to prvo zaposlenje a na burzi je minimalno mjesec dana, možete dobiti bespovratnu potporu u visini od 25.000 kn, koju ćete dobiti jednokratnom uplatom na žiro-račun i vodi vam se kao primitak.

 

Ja sam prošle godine tražio i dobio tu potporu.

 

Za ovu "jednokratnu isplatu" nisam ni znao.

Mogu li to ikako tražiti ove godine?

Ako ne, postoje li još kakve potpore?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje različite Mjere sufinanciranja zapošljavanja radnika. Dakle, to ne mora biti samo osoba koja se prvi put zapošljava već i osobe koje su dugotrajno nezaposlene,invalidi itd.

 

Jednako tako niti jednokratni iznos sufinanciranja nije jednak.On ovisi koju Mjeru koristite i na koju stručnu spremu zapošljavate osobu.

 

Svake godine HZZ donosi nove Mjere (kraj veljače-početak ožujka) koje se koriste kroz cijelu tekuću godinu.

 

Ovdje je link na Mjere HZZ-a za 2009/2010. :

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=5959

 

U kontaktu sa HZZ-om saznanja sam da se ovogodišnje Mjere neće bitno razlikovati od prethodnih.

 

Svake godine možete koristiti Mjere, naravno, ukoliko udovoljavate i određenim uvjetima (HZZ će tražiti DOH, rekapitulaciju primitaka i izdataka, potvrdu porezne uprave o nepostojanju poreznog duga, BON-2), ukoliko je sve navedeno prihvatljivo (niste gubitaš,nemate blokade žiro rn.,nemate porezni dug) odobriti će Vam Mjere.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

da se nadovežem na ovu temu,,ove godine u 12 mj, navršavam 55 godina i imam 29god i 6 mj radnog staža(žena sam ).Od zavoda za zapošljavanje primam naknadu od 1200,00 kn. I to već 10 godina,,svaki mjesec se prijavljujem.

 

Pitanje: po novom mogu u prijevremenu mirovinu 2012 u 6 mj ali mi fali 1 god staža. Muž mi ima obrt,,, kad bi me on zaposlio imam li ja ili on pravo na kakvo sufinanciranje,

,,,,

Kad bih čekala starosnu mirovinu,, na naknadu zavoda imam pravo do 60 godina starosti ili stjecanje uvjeta za mirovinu.

 

U starosnu mirovinu mogu sa 62 godine ,, a na naknadu do 60 godina,,,,, a kaj od 60god do 62 god ?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

ultra je napisao:

Da, sukladno čl.18.Zakona o porezu na dohodak i čl.31. Pravilnika, novčana sredstva primljena od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje na ime sufinanciranja novozaposlenih radnika i potpore samozapošljavanja smatraju se poslovnim primicima.

Da li to znači da se na dobiveni iznos plaća porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Poštovan

U tvrtci u kojoj sam radio dobo sam otkaz ugovora o radu (bio je na neodređeno) kao tehnološki višak.I sada bi se trebao prijaviti na hzz i ako imam 13 god. radnog staža koliko dugo mogu biti na hzz da primam naknadu?Dali mogu iskoristiti naknadu za samozapošljavanje i otvoriti obrt.Ako mogu kakve dijelatnosti mogu registrirati(npr.ugostiteljstvo,trgovina,pokretna trgovina,cestovni prijevoz)?Dali to mogu biti samo vezai obrti ili mogu biti i slobodni?HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tu možete, za početak, pronaći puno korisnih informacija i FAQ-odgovora

http://portor.mingorp.hr/

 

a možete se i osobno ili telefonski javiti nadležnoj Službi za gospodarstvo Ureda državne uprave ili Grada Zagreba s pitanjima o postupku registracije, obrascima, dokazima itd.

 

za sva pitanja glede poslovanja:

http://www.hok.hr/cro/savjetodavna_sluzba_062_000_026

 

obrtnička komora je predstavničko i zastupničko tijelo obrtnika, njima se plaća komorski doprinos - iskoristite njihovo postojanje

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija