Jump to content

prijenos vozila - porezi


5ar5

Preporučene objave

Pozdrav svima.

 

Imam jedan mali problem pa bih Vas molio za pomoć.

 

Situacija: pravna osoba (P) želi darovati fizičkoj osobi (F) vozilo radi zasluga koje je F zaslužila radeći u tvrtki. Ulazna faktura vozila u P je 20.000 kn. Na koji način (iznos, oblik) P može izdati fakturu na F a da F ne mora platiti fakturirani iznos. Želimo postići cilj da P daruje vozilo F na legalan najjednostavniji i najbrži način. Fizičkoj osobi je faktura potrebna kako bi mogla registrirati vozilo na svoje ime.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vašem slučaju primjereno je zaključiti ugovor o darovanju automobila. U ugovoru treba navesti trošak nabave + PDV (na procjenjenu tržišnu vrijednost u trenutku darovanja) = ukupan iznos dara, broj šasije automobila, godinu proizvodnje, naziv proizvođača i marku serije automobila. Darovatelj, obveznik PDV-a je dužan zaračunati PDV na isporuku.

 

Prema tomu darovatelj neće izdati račun već je obdarenik temeljem ugovora o darovanju prijaviti prijenos vlasništva u Poreznoj upravi. Kako je iskazan PDV u ugovoru, neće se platiti porez 5% na promet rabljenih automobila.

 

Ugovor o darovanju i zapisnik o primopredaji su knjigovodstvene isprave kojom se isknjižava dugotrajna imovina, priznaje potraživanje od radnika, obveza za PDV, te eventualno dobitak ili gubitak iz transakcije. Također u visini iznosa potraživanja od radnika (trošak nabave + PDV) priznajete obvezu prema radniku za neto primitak u naravi trošak otpremnine. Potrebno je neto primitak u naravi uvećati na bruto iznos za poreze i doprinose jer se darovanje automobila smatra oporezivim primitkom u naravi s osnove nesamostalnog rada. Priznajete obveze za javna davanja (poreze i doprinose) i trošak otpremine.

 

Prebijate potraživanje od radnika i obvezu prema radniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja imam nešto složeniji slučaj pa molim pomoć, vlasnici firme, d.O.o , žele bivšem zaposleniku prodati auto po knjigovodstvenoj vrijednosti, koja je manja od tržišne, a žele da bude sve po zakonu, platit će sve eventualne troškove. Da li u Zakonu o PDV-u stoji da se osnovno sredstve NE MOŽE prodati po knjigovodstvenoj vrijednosti?

Kako i sa kojim dokumentima proknjižiti u poslovnim knjigama taj slučaj?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o PDV-u ne poznaje takve zabrane. Osnovna sredstva vode se u evidenciji i ako ih se iz nekih razloga prodaje dok još imaju knjigovodstvenu vrijednost, tvrtka je slobodna prodati po knjigovodstvenoj vrijednosti (čak i manjoj ako za to ima razloga) i zaračunati PDV, što i mora ako je u sustavu. Čini mi se da vam ne treba opisivati kako se ta transakcija knjigovodstveno evidentira, takvih je uputa more u raznim časopisima, nije to neka mudrost.

Drugi čin počinje kad fizička osoba krene s tim računom po kojem je kupila od tvrtke auto za npr. 10.000,00 kn, u poreznu upravu platiti porez na promet motornih vozila, moguće je da će porezna reći da taj auto vrijedi više npr.25.000,00 kn(imaju oni neke tablice). Osnovica za porez na promet motornih vozila koju će platiti ta fizička osoba bit će svota koju odredi porezna, a ne vaša knjigvoodstvena vrijednost iz računa za auto. Ako prodajete auto na način kako možete (opisano), onda nema mogućnosti da plaćate bilo kakve troškove koje će kupac imati u prijenosu vozila na vlastito ime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BlueMac je napisao:

Ja imam nešto složeniji slučaj pa molim pomoć, vlasnici firme, d.O.o , žele bivšem zaposleniku prodati auto po knjigovodstvenoj vrijednosti, koja je manja od tržišne, a žele da bude sve po zakonu, platit će sve eventualne troškove. Da li u Zakonu o PDV-u stoji da se osnovno sredstve NE MOŽE prodati po knjigovodstvenoj vrijednosti?

Kako i sa kojim dokumentima proknjižiti u poslovnim knjigama taj slučaj?

Unaprijed hvala

 

Prema odredbama članka 36. OPZ-a, jedino je tržišna cijena relevatna za određivanje porezne osnovice. Uputno je, dakle, kontaktirati Centar za vozila Hrvatske (www.cvh.hr) i zatražiti, uz naknadu, koja je trenutna tržišna vrijednost rabljenog automobila. To je najispravniji način, jer Porezna uprava upravo koristi njihove podatke kod utvrđivanja poreza. Budite oprezni, je u poreznom nadzoru ponajviše se kontroliraju transakcije prema fizičkim osobama zbog možebitnog utvrđivanja poreza na dohodak i doprinosa.

 

knjiženje računa/otpremnice:

 

osnovno sredstvo potražuje

IV amortizacije duguje

potraživanje od kupca duguje

PDV potražuje

razlika

ili prihod potražuje

ili rashod duguje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani,

U 03. mjesecu 2011. namjeravam kupiti rabljeni osobni automobil od vojnog izaslanika iz stranog veleposlanstva u Republici Hrvatskoj.

Automobil je kupljen u R. Hrvatskoj u 02.mjesecu 2009. godine.

Molim vas odgovor koji sve uvjeti moraju biti ispunjeni (ili koja davanja moraju biti plaćena) da bi automobil mogao registrirati na svoje ime, jer prodavatelj (fizička osoba) tvrdi da ja moram platiti samo posebni porez od 5% (kao da kupujem auto na Hrvatskim tablicama od Hrvatskog državljanina), samo da od dana kupnje novog vozila mora proteći najmanje 2 godine (a to istječe u 02. mj. 2011.)

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Pozdrav.

 

Sportska udruga je vlasnik kombi vozila. Vozilo je kupljeno kao rabljeno od fizičke osobe koja je vozilo prenijela na sebe od pravne osobe tj firme u kojoj je vlasnik ili je radila. Dakle sportska udruga je kronološki gledajući po papirima treći vlasnik.

 

Sada sportska udruga želi prodati vozilo - zanima me da li sljedeći vlasnik treba platiti 5% za prijenos vlasništva vozila? Odnosno ne znam kako se odruge tretiraju u ovome slučaju.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija