Jump to content

Hrv. invalidi izgubit će status ako im se pomaže manje od 90 min. dnevno!


vukovar

Preporučene objave

Svi hrvatski invalidi izgubit će taj status ako im se pomaže manje od 90 minuta dnevno!

 

Vlada je prihvatila probnu primjenu liste funkcionalnih sposobnosti prema međunarodno priznatom način ocjenjivanja invaliditeta

 

 

ZAGREB - Svi invalidi, i civilni, i vojni, izgubit će svoj status ako mogu samostalno funkcionirati, odnosno ako im za to ne treba tuđa pomoć minimalno sat i pol dnevno.

 

 

VEZANE VIJESTI

 

Vijesti

I

Ukidanje privilegija

 

Osobe koje su stekle status na temelju “krive kičme” te, iako potpuno funkcionalne, primaju novčanu naknadu i imaju niz povlastica, poput privilegiranog parkiranja, besplatnih autocesta i trajekata te prednosti pri čekanju u javnim institucijama, moći će se, najkasnije od 2012. pozdraviti sa svojim statusom.

 

Vlada je, naime, u četvrtak prihvatila probnu primjenu Jedinstvene liste funkcionalnih sposobnosti, prema kojoj će jedinstveno tijelo vještačenja na potpuno nov, međunarodno priznat način ocjenjivati invaliditet pojedinca. Umjesto dosadašnjeg određivanja invaliditeta prema dijagnozi i njegova izražavanja u postocima, invalidi će se ubuduće dijeliti na sedam kategorija, koje će ovisiti o količini tuđe pomoći koja je pojedincu potrebna. Osoba kojoj ne treba tuđa pomoć najmanje 50 sati mjesečno neće se smatrati osobom s invaliditetom, već osobom s kroničnom bolesti ili tjelesnim oštećenjem.

 

 

- Radna skupina predložila je probni period do 2012. godine, u kojem bi se i dalje radilo “po starom”, ali bi se istovremeno ispunjavali i novi obrasci, kako bismo vidjeli gdje smo i kako stojimo.

 

Najava Dorice Nikolić

Nakon toga bi se eventualno popravila sadašnja lista te bismo od 2012. počeli u potpunosti raditi prema tom principu - rekao nam je dr. Tomislav Benjak, voditelj Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.

 

Još krajem prošle godine tadašnja državna tajnica za socijalu Dorica Nikolić najavila je kako će sve osobe s invaliditetom biti “prevedene”, odnosno ponovno vještačene i raspoređene u sedam novih kategorija.Sada u registru imamo oko 513.000 invalida, a Nikolić je najavila kako će o kategoriziranju ovisiti i visina novčane naknade.

 

 

 

Kriterij: Lista funkcionalnosti obiluje novostima

Sedam kategorija prema ‘minutaži’

ZAGREB - Prema prijedlogu, što ga je Vlada prošli tjedanprihvatila, novčana bi naknada doista ovisila o kategoriji, no iznosi nisu navedeni. Jedinstvena lista funkcionalnosti sastoji se od cijelog niza kriterija, koje tijelo vještačenja treba ocjenjivati bodovima od nula do četiri, pri čemu je nula bod za osobu koja za taj kriterij ne treba pomoć, a četiri za onu koja treba potpunu, svakodnevnu potporu. Kriteriji su zadovoljavanje osnovnih potreba i funkcija, poput osobne higijene, odijevanja, hranjenja, hodanja, mijenjanja položaja tijela, izvođenja rutinskih dnevnih poslova, govorenja, gledanja, čitanja, pisanja, mogućnosti učenja i drugih. Skupljeni bodovi pretvaraju se u minute tuđe pomoći, na temelju kojih se osobe kategoriziraju. U prvu će kategoriju spadati osobe kojima treba tuđa pomoć od 50 do 75 sati mjesečno, u drugu oni kojima treba od 75 do 120 sati tuđe pomoći, u treću od 120 do 160 sati, u četvrtu od 160 do 180 sati, a oni koji trebaju pomoć 180 i više sati mjesečno bit će raspoređeni u petu, šestu i sedmu kategoriju, ovisno o troškovima i općem stanju. ( K. T.)

 

 

Objavljeno u Jutarnjem listu 27.09.2010 :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

95 % RVI funkcionira samostalno, neovisno o lijekovima koje piju, za pomoć druge osobe treba imati rješenje nadležnog tijela a što pojedini RVI već imaju.

Dakle svi prelazimo u skupinu tjelesnih oštečenja ili kroničnih bolesti a ne invalida.

Jedino je sranje što ZOPHBDR kaže RVI može koristiti vojnu mirovinu, ako niste RVInvalid ne može vojna mirovina, opet drvljem i kamenjem po braniteljima ili će možda mjenjat odredbe zakona ??????????

Tko zna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bravo " pametnoj glavi koja je to izjavila i dala prijedlog"

 

Osobno se kao dragovoljac javljam ( kao i 1990.god) da mi skinete invalidnost (opća 30/70) i stavite na radno mjesto šefa smjene PP u istom činu i ustrojbenom mjestu.

 

Dobro,zagazio sam u pedeset i kusura god.,ali ja još to mogu.

 

Svojim pristupom i kodeksom ponašanja prema administraciji iznad mog opisa radnog mjesta,postavit ću ih u istu domenu poslušnosti i rješavanja spisa u određenom roku ,kao i poštivanja nadređenih,odnosno obaveza koje sam bio dužan voditi,evidentirati,pisati izvješća,koja su inspektorčići u ono vrijeme ( moje stručne spreme i obrazovanja,pojedini) pisali ručno,a ja sam morao znati sve njihove rukopise.

Čast pojedincima.

 

Mislim na slanje depeša itd......a iste napisat printerom u određenom roku,uputit smjenu ispravno u službu,usmjeravat rad,nadzirat kvalitetu pismena koju izrađuju policajci o učinjenim zadaćama,zaprimat kaznene prijave i upućivat policajce na osiguranje mjesta događaja.Vodit dnevnik događaja,ivjšćivat nadležna tijela o događajima.Biti visoko odgovoran za izradu brzojavnog prometa i nazadnje da moj šef dobije izvješće na dlanu

"anjc-a".

Poštovani kolege ovo nije odavanje tajne .

Ovo su "Opći podaci s opisom poslova i radnih zadaća na koje je raspoređen osiguranik,a koju je napisala moja organizacija,odnosno poslodavac,a prema općem aktu poduzeća"

 

Da sad dalje ne nabrajam posebno "potrebne senzorne osobine za rad,koordinaciju,rad sa strankama,nošenje oružja,adaptibilnost,socijabilnost,sposobnost organiziranja,sposobnost rukovođenja,lakoću izražavanja,pamćenje"

....itd....itd.

Ne želim više i neka moderator izvine na malo širem izlaganju.

 

Pozdrav svim braniteljima.

Gospodo !! takve i slične stvari me dovode u stanje psihičkog rastrojstva i nestabilnosti.

"Poštenje je najbliži put do siromaštva"

 

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne kažem da će se ostati bez stečenih prava (iako smo svjedoci svakodnevnih pojava iste vrste poput kriznog poreza, smanjenja mirovina i sl) već kad se to izglasa ako netko krene u obnovu postupka bit će da se vodi bez invaliditeta i da dobije rješenje po "novom" bez invaliditeta nema niti mirovine (barem trenutno).

No iz članka se isčitava da će ipak raditi revizije svih invalida i preustrojavanje po novom a sve radi uklapanja u EU koja jedva čeka veteransku populaciju.

Međutim, ako ne uđemo u EU onda nisu u obvezi usklađivati se sa istima a vi vidite što ćete na referendumu za EU zaokružiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igla91 je napisao:

u koju grupu bi spadao RVI koji uredno prima 6000 kn mirovine,cijeli dan radi npr. krovopokrivačke radove na crno?

 

Njega neće dirati.

 

To se odnosi na nove inavlide koji će to tek postati.

 

A ovog krovopokrivaća bi eventualno mogli dirati ako padne s krova i slomije kičmu, onda bi dobio trajnu njegu 24 sata i malo bolju mirovinu od 6000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

igla91 je napisao:

u koju grupu bi spadao RVI koji uredno prima 6000 kn mirovine,cijeli dan radi npr. krovopokrivačke radove na crno?

 

Njega neće dirati.

 

To se odnosi na nove inavlide koji će to tek postati.

 

A ovog krovopokrivaća bi eventualno mogli dirati ako padne s krova i slomije kičmu, onda bi dobio trajnu njegu 24 sata i malo bolju mirovinu od 6000 kn.

 

@@@@ Ako ima takvih " krovopokrivača" i ima status HRVI-a onda ga sram bilo u odnosu na stvarne HRVI-e rata.

 

S druge strane ogledala, e ,a Zakon mu je dao tu mogučnost da ostvari invaliditet.

 

Ovom prilikom poruka "krovopokrivaču"!!!

 

Dođi do mene i promjeni rogove,letve i crijep do zime.Platit će ti Ministarstvo branitelja, a ja ču u međuvremenu podnjeti zahtjev za financijsku pomoć,a i pomoć Zakladi zbog vrlo teške materijalne financijske situacije :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radna skupina predložila je probni period do 2012. godine u kojem bi se dalje radilo po starom ali će se istovremeno ispunjavati novi obrasci kako bi smo vidjeli gdje smo i kako stojimo.Vrijeme će pokazati što se tu sve predlaže,imamo sigurnih dvije godine u kojima se neće ništa posebno dešavati pa ne vidim razloga barem još za sada za paniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTlI je napisao.

 

Jedino je sranje što ZOPHBDR kaže RVI može koristiti vojnu mirovinu, ako niste RVInvalid ne može vojna mirovina, opet drvljem i kamenjem po braniteljima ili će možda mjenjat odredbe zakona ??????????

Tko zna

 

Pa jeli kod nas problem promjenit zakon pa i ustav ako treba.

Vidjeli smo to puno puta ako me sječanje nevara,a ako je u pitanju EU zna se.Bojim se samo da bi branitelji opet mogli biti prvi na meti.Dao bog da nisam u pravu.

:panika:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vrlo interesantno,vrlo.......biće da čemo možda dobit i eu prosjeke invalidnine,moja trenutno nije dovoljna ni za šteku yorka,kakva lječenja i sl.mislim da će u praksi to se odnosit na one kooji tek laze u invalidske ili kako se to već bude zvalo,presmješno je i nerealno očekivat da će neko stečena prava ukidat,mada me ni to nebi iznenadilo.A bogami i ovi razni forumi me tjeraju u sve dublje crnilo što ih više čitam sve mi je teže u duši...svaki put neko novo sr.nje.Bogami mi je dosta.I da treba reagirat sad ne za dvije godine kad već budemo >prevedeni> ta rječ mi je do sad samo oduzimala i nekako mi aludira na loše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

Kompa je napisao:

igla91 je napisao:

u koju grupu bi spadao RVI koji uredno prima 6000 kn mirovine,cijeli dan radi npr. krovopokrivačke radove na crno?

 

Njega neće dirati.

 

To se odnosi na nove inavlide koji će to tek postati.

 

A ovog krovopokrivaća bi eventualno mogli dirati ako padne s krova i slomije kičmu, onda bi dobio trajnu njegu 24 sata i malo bolju mirovinu od 6000 kn.

 

@@@@ Ako ima takvih " krovopokrivača" i ima status HRVI-a onda ga sram bilo u odnosu na stvarne HRVI-e rata.

 

S druge strane ogledala, e ,a Zakon mu je dao tu mogučnost da ostvari invaliditet.

 

Ovom prilikom poruka "krovopokrivaču"!!!

 

Dođi do mene i promjeni rogove,letve i crijep do zime.Platit će ti Ministarstvo branitelja, a ja ču u međuvremenu podnjeti zahtjev za financijsku pomoć,a i pomoć Zakladi zbog vrlo teške materijalne financijske situacije :palac:

Poznam nekoliko takvih "krovopokrivača".Naravno nisu svi krovopokrivači,neki su stolari,neki se bave sjećom i distribucijom drva,neki su pomoćni zidarski radnici,neki su poljoprivrednici.Eh,sad..tko je kriv?..oni koji su ostvarili pravo koje im je pružio zakon.Ne,oni su pametni.Boli njih briga što će im netko reći..sram vas bilo,oni to odavno nemaju.Pozdrav istinskim braniteljima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grozni je napisao:

 

 

Pa jeli kod nas problem promjenit zakon pa i ustav ako treba.

 

:panika:

 

Pa i nije baš tako jednostavno mjenjati Ustav.

Te promjene u Ustavu a koje se tiču stečenih prava ne bi prošle ni u EU, zato se ne sekirajte.

 

Znate šta je jednom rečeno u Saboru :" Ko je jamio , jamio je ! "

 

Ti novi zakoni ili izmjene mogu se odnositi jedino na nove , na one koji danas nemaju statust invalida , na one koji će tek to postati - bilo ratni ili radni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije nego diskusija skrene u emotivne vode bilo bi dobro znati da invalidnost i invaliditet nisu sinonimi, to su različiti pojmovi koji se često brkaju na ovome forumu.

U našem zakonodavstvu pojam invalidnosti je pojam mirovinskog osiguranja i vezan je uz sposobnost ili nesposobnost obavljanja rada.

S druge strane, sinonim za invaliditet je oštećenje organizma i najčešće se izražava u postocima.

Invaliditet može dovesti do invalidnosti, ali i ne mora.

Ako ponovo pročitate novinski članak vidjet ćete da se u njemu govori o invaliditetu (oštećenju organizma), a ne o invalidnosti (temelj za ostvarivanje mirovinskih prava).

To dalje znači da ponovno određivanja stupnja invaliditeta po nekim novim mjerilima ne znači da će netko automatski zbog toga izgubiti mirovinu (trajnu invalidnost).

Nadam se da je sada jasnije o kakvom se prijedlogu radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

U našem zakonodavstvu pojam invalidnosti je pojam mirovinskog osiguranja i vezan je uz sposobnost ili nesposobnost obavljanja rada.

S druge strane, sinonim za invaliditet je oštećenje organizma i najčešće se izražava u postocima.

Invaliditet može dovesti do invalidnosti, ali i ne mora.

Ako ponovo pročitate novinski članak vidjet ćete da se u njemu govori o invaliditetu (oštećenju organizma), a ne o invalidnosti (temelj za ostvarivanje mirovinskih prava).

To dalje znači da ponovno određivanja stupnja invaliditeta po nekim novim mjerilima ne znači da će netko automatski zbog toga izgubiti mirovinu (trajnu invalidnost).

Nadam se da je sada jasnije o kakvom se prijedlogu radi.

 

I šta bi to značilo na kraju; evo moj primjer; znači evo kod mene recimo - radio sam u policiji i na komisiji hzmo-a odlučeno profesionalna nesposobnost za rad invalidnost 30 % u vezi rata 70 % ostalo, dok s druge strane imam priznat status HRVI na osonovu oboljenja PTSP a bez kojeg statusa sam bio otišao u mirovinu i isti sam status naknadno ostvario dok sam već bio u mirovini a na konto ćega mi je mirovina porasla.

 

Dal bi to značilo da ko ima priznat status hrvi-a ne mora biti nužno i radno nesposoban kao invalid za rad i samim time da ne bude poslat u invalidsku mirovinu jer njegov invaliditet nije u toj mjeri ugrozio njegovu sposobnost za rad ? Opet za nove mislim jer ko će sada i kako pravno legalno nekome uzeti mirovinu koju je isti pravno i legalno stekao?

 

Sada više ništa ne kužim morskywuk :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@igla91

 

Ako takav slučaj znaš i ako ti to smeta ili ti liči na nepravdu, mislim da smo postupak apsolvirali, prijava na mirovinsko i DORH/ODO pa će institucije (vjerovatno) odraditi svoj posao a ako ne odrade onda sve u javnost ili na višu instancu.

 

@morskyvuk

 

Jesu to dva različita pojma ali trenutno je zakonska regulativa takva da sukladno ZOPHBDR poznaje mirovinu samo u slučaju da ona prva skupina liječnika utvrdi invaliditet a tek onda mirovinsko utvrđuje invalidnost.

Teoretski ne bi trebalo biti straha, ali prema zadnjim svijetlim primjerima našeg zakonodavstva, mislim na smanjenje mirovina za 10% temeljem zakona bez donošenja bilo kakvih akata prema pojedincu dakle i bez prava na žalbu, postoji mogućnost da se formira skupina i svu inavlidnost stavi na ponovno vještačenje (manje vjerovatno) ili napravi prevođenje za sve koji nemaju pomoć druge osobe u grupaciju tjelesnih oštečenja tj kroničnih bolesnika.

 

Dosta se toga slomilo na leđima branitelja pa sad pušemo i na hladno.

 

Zaboravih napomenuti da vjerovatno oni kojima je od zadnjeg rješenja mirovinskog proteklo 5 i više godina mogu biti nešto mirniji obzirom na rok/pravo mirovinskog na nadzor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

Dal bi to značilo da ko ima priznat status hrvi-a ne mora biti nužno i radno nesposoban kao invalid za rad i samim time da ne bude poslat u invalidsku mirovinu jer njegov invaliditet nije u toj mjeri ugrozio njegovu sposobnost za rad?

Upravo radi toga sam i naveo da je riječ o dva različita pojma i u prošlom postu napisao da invaliditet (oštećenje organizma, recimo kod priznatog HRVI-a) može dovesti do invalidnosti (invalidske mirovine), ali i ne mora.

Valjda ne mislite da svi HRVI nužno moraju biti u invalidskoj mirovini. To ni do sada nije bilo pravilo, a u buduće će biti još rijeđe (mislim na "mlađe" branitelje).

Prošlo je vrijeme kada se ljudima "izmišljala" invalidska mirovina da bi se zbrinuli viškovi zaposlenika u poduzeću ili vojsci/MUP-u. Jednostavno, mi nismo dovoljno bogata država za takva "socijalna" rješenja. U stvari, nije mi poznata ni jedna država koja bi takav "socijalni" sustav mogla održati na duge staze. Zato je realno očekivati da će biti sve više negativnih rješenja u mirovinskim postupcima, ali ne zato što se kriteriji pooštravaju već zato što će se kriteriji početi realnije određivati. Predloženi sustav je jedan od mogućih rješenja. Od njega ne treba očekivati čudo, vjerojatno nije ni najpravedniji, ali vjerujem da će biti lakše podnošljiv za proizvodni dio ovoga društva, jer ako on poklekne džaba će vam biti rješenje o mirovini (kao i meni rješenje o rasporedu na radno mjesto).

 

Kompa je napisao:

Opet za nove mislim jer ko će sada i kako pravno legalno nekome uzeti mirovinu koju je isti pravno i legalno stekao?

Nitko nikome neće ukidati mirovinu ("uzeti" je širok pojam: i sada se uzima 10% određenim kategorijama umirovljenika, ali im se mirovina ne ukida).

Prvo razdoblje primjene ovoga sustava, bit će probno. Sačekajmo pa ćemo vidjeti što će to pokazati u onom dijelu za koje se donose navedeni kriteriji, a to je invaliditet (oštećenje organizma). Invalidnost, odnosno invalidsku mirovinu nitko ne spominje u gornjem kontekstu.

Dok god se ne izmjeni zakonska regulativa, invalidnost se može mijenjati samo na način kako predviđa ZOMO: pogoršanje ili poboljšanje zdravstvenog stanja te izvanredni pravni lijekovi. Nikakovo administrativno smanjenje invalidnosti nije predviđeno važećim propisima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTli je napisao:

@morskyvuk

Jesu to dva različita pojma ali trenutno je zakonska regulativa takva da sukladno ZOPHBDR poznaje mirovinu samo u slučaju da ona prva skupina liječnika utvrdi invaliditet a tek onda mirovinsko utvrđuje invalidnost.

 

Prije svega, izmjene kriterija za invaliditet odnosit će se na sve kategorije korisnika invalidskih mirovina, a ne samo na HRVI-e.

Što se tiče trenutnog stanja u pogledu ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu uzrokovanu dijelom ili u cijelosti sudjelovanjem u DR, ono do daljnjeg ostaje onakvo kakvo je regulirano od 21.11.2009. godine: tko nema priznat status HRVI ne može imati ratni uzrok invalidnosti. To ne znači da HB (bez HRVI-a) ne može ići u invalidsku mirovinu, ići će (daleko teže nego do sada), ali civilnog uzroka. Prema tome, ništa se po tom pitanju neće promijeniti ukoliko se i kada se uvedu predloženi novi kriteriji. Mijenja se jedino to što će biti "teže" dobiti invaliditet, bez obzira na uzrok invaliditeta. Također će biti teže otići u invalidsku mirovini (vidi moj odgovor kompi), točnije, već sada je teže otići u invalidsku mirovinu nego prije 1-2 godine, i to kudikamo teže.

 

PrEsVeTli je napisao:

@morskyvuk

... postoji mogućnost da se formira skupina i svu inavlidnost stavi na ponovno vještačenje (manje vjerovatno) ili napravi prevođenje za sve koji nemaju pomoć druge osobe u grupaciju tjelesnih oštečenja tj kroničnih bolesnika.

Sve navedeno je moguće pod uvjetom da nije protivno Ustavu RH, dapače sve navedeno (revizija & prevođenje) već je viđeno na ovim prostorima i to ne jedanput.

Međutim, svaki takav zahvat u već stečena prava rizično je područje za svaku politiku, jer puno košta i gube se glasovi.

 

PrEsVeTli je napisao:

@morskyvuk

Zaboravih napomenuti da vjerovatno oni kojima je od zadnjeg rješenja mirovinskog proteklo 5 i više godina mogu biti nešto mirniji obzirom na rok/pravo mirovinskog na nadzor.

Više ih trebaju brinuti odredbe članka 121. i 122. ZOMO nego ukidanje i poništavanje po pravu nadzora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ja znam jednoga koji je potpuno zdrav u vojnoj mirovini,invaliditet je izvukao 1994 a rođen je 1964.Ima vojnu penziju sa dodacima oko 8000 kuna,te još oko 7000 na crno na građevini.Zena oko 3 000 i eto im 18 000 kuna.

 

Za:liječe se radom i ne pije,drogira se te se neće ubiti kao što to radi jedan bivši vojnik na dan(ili umru)

Protiv:mogao je isti posao raditi neko sa zavoda,ali...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

berg je napisao:

a ja znam jednoga koji je potpuno zdrav u vojnoj mirovini,invaliditet je izvukao 1994 a rođen je 1964.Ima vojnu penziju sa dodacima oko 8000 kuna,te još oko 7000 na crno na građevini.Zena oko 3 000 i eto im 18 000 kuna.

 

Za:liječe se radom i ne pije,drogira se te se neće ubiti kao što to radi jedan bivši vojnik na dan(ili umru)

Protiv:mogao je isti posao raditi neko sa zavoda,ali...

Super,već danas ujutro slučaj možeš prijaviti u MOBMS,HZMO ili DORH,siguran sam da će te oni rado saslušati i postupiti u skladu sa zakonom.Time čemo imat jednog "branitelja" manje koji je status stekao na nelegalan način.Zakon o mirovinskom osiguranju je dostupan na stranicama HZMO ili se jednostavno može ukucati na google ZOMO i dobro proučiti članke 121 i 122 koji su dosta opširni
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

 

Nitko nikome neće ukidati mirovinu ("uzeti" je širok pojam: i sada se uzima 10% određenim kategorijama umirovljenika, ali im se mirovina ne ukida).

Smanjivati , uzimati, sve je to zadiranje u prava, s što se kosi s Ustavom, jer u članku 16. Ustava Republike Hrvatske koji određuje da se „slobode i prava mogu ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi te pravni poredak, javni moral i zdravlje“.

 

To u ovom slućaju nije bio slućaj i zato vjerujem da će nam se tih -10 % vratiti kada Ustavni sud pročita isti zakon i uvidi da je protustavan.

 

Nisu donjeli nikakva rješenja o istome a što je opet protuustavno i na kraju po tom zakonu nisu svi jednaki što opet nije po Ustavu.

 

Vratit če oni svaku lipu i to s kamatama.

 

Zakon o mirovinskom

Članak 5. (1) Prava iz mirovinskog osiguranja neotuđiva su osobna materijalna prava, ne mogu se prenijeti na drugoga niti se mogu naslijediti. Dospjela novčana primanja koja nisu isplaćena do smrti korisnika mogu se nasljeđivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Valjda ne mislite da svi HRVI nužno moraju biti u invalidskoj mirovini. To ni do sada nije bilo pravilo, a u buduće će biti još rijeđe (mislim na "mlađe" branitelje).

 

Da li i ja spadam u skupinu mlađih branitelja ako imam 35 godina života i 3,5 godina mirovine.

 

U mirovinu sam otišao bez statusa HRVI-a koji sam kasnije ostvario. Znači kod mene nije bilo bitno imam li HRVI pa da idem u mirovinu ili ga nemam pa ne mogu u mirovinu.

 

Po struci - zanimnju - profesiji - sam policajac i kada su uvidjeli da se duže vrijeme liječim od PTSP-a odmah su me poslali u mirovinu bez mogučnosti da mi u policiji recimo nađu lakše radno mjesto.

 

Eto taj moj primjer je da nije bitan status hrvi-a da bi se otišlo u mirovinu, odnosno možeš ga imati a da te ne pošalju u mirovinu i obratno - nemaš ga i pošalju te u mirovinu ( po kojem zakonu to je sada već drugo pitanje )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@morskyvuk

Drago mi je da u ovom okruženju postoje i optimistička razmišljanja a pogotovo o onih 10% koje će jednom ustavni sud pročitati i zasigurno dati drugačije mišljenje nego što je dao kod uvođenja zakona a prestanak djelovanja zakona ja nisam nigdje vidio.

 

@kompa

Nitko niti ne tvrdi da ber RVI ne možeš u mirovinu, možeš po općim uvjetima HZMO-a uz dodatak ako si bio dragovoljac ali ne više po ZOPHBDR .

 

Sva sreća da je naša zemlja oličenje zakonitosti i prava tako da se uopće ne sekiram oko toga da će nam jednom omogućiti besplatno liječenje barem za HRVI (ali sam zaboravio da će to i omogućiti invalidima ali više nećemo biti invalidi već osobe s tjelesnim oštečenjem) kao i što će vratiti onih 10% a što je jedina mjera koju su uspješno proveli.

 

Kako ovo nije politički već pravni portal ostajem kod one nade da je i Hrvatska pravna država a ako nije da će biti i da će onda netko prošnjofati ove zakone i odlučiti da su protuustavni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

depresiva je napisao:

berg je napisao:

a ja znam jednoga koji je potpuno zdrav u vojnoj mirovini,invaliditet je izvukao 1994 a rođen je 1964.Ima vojnu penziju sa dodacima oko 8000 kuna,te još oko 7000 na crno na građevini.Zena oko 3 000 i eto im 18 000 kuna.

 

Za:liječe se radom i ne pije,drogira se te se neće ubiti kao što to radi jedan bivši vojnik na dan(ili umru)

Protiv:mogao je isti posao raditi neko sa zavoda,ali...

Super,već danas ujutro slučaj možeš prijaviti u MOBMS,HZMO ili DORH,siguran sam da će te oni rado saslušati i postupiti u skladu sa zakonom.Time čemo imat jednog "branitelja" manje koji je status stekao na nelegalan način.Zakon o mirovinskom osiguranju je dostupan na stranicama HZMO ili se jednostavno može ukucati na google ZOMO i dobro proučiti članke 121 i 122 koji su dosta opširni

pojeo vuk magare.Ne vjerujem da će se išta desiti tom branitelju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U novinskom članaku objavljenom izdanju Jutarnjeg lista od 27. rujna na str. 4 pod nadnaslovom "TOTALNA REVIZIJA - Svi vojni i civilni invalidi morat će na provjeru" i naslovom "Nisi invalid, ako ti pomažu manje od 90 minuta na dan" autorice Kristine Turčin iznesene su nepotpune informacije i pogrešni zaključci, kojima se dezinformira javnost.

 

http://www.mobms.hr/vijesti/2010/9/27/demanti-clanka-objavljenog-u-jutarnjem-listu-%281%29.aspx :misli::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti kolega na informaciji,imamo več previše iskustva sa pisanjem novinskih medija koji za njihove potrebe i potpuno izokrenu neke stvari samo radi publiciteta.Braniteljska populacija je često uznemirena takvim pisanjem pa bi bilo dobro da se ti novinari prvo savjetuju sa strukom vezanom uz temu koju pišu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

soparnik je napisao:

Opet neka frka, meni se čini da pravi invalidi nemaju razloga za strah a lažni sigurno imaju a i vrijeme je , po postovima mi se čini da ih ima i na ovom forumu.

 

Ako vam se čini neka vam se čini, ponekad se čini da se vide i bijeli miševi u polju.

 

Još nisam čuo da su nadležne institucije razotkrile iti jednu osobu koja se naziva " lažnim invalidom DR-a " !

 

Da samo sumnjam u bilo koga tko je po mojim sumnjama na prevaru stekao inavilidet ili mirovinu iste sekunde bi ga prijavio nadležnim tjelima. Ne znam nikoga takvoga.

 

Tko zna a ne želi prijaviti isti je kao i taj koji to je tzv " lažni " !

 

Jer i onaj tko krade i onaj tko mu drži stražu su isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne želim da me pogrešno shvatite ali ovo je prvi demant koji je izašao odmah po reakciji populacije kao da je bio pripremljen i još k tome prije izbora.

 

Meni osobno je zanimljiva zadnja rečenica demanta u kojoj piše:

 

- U tijeku probne primjene nijedna osoba s invaliditetom ne može izgubiti stečena prava, a nakon svestrane analize svakog probnog uzorka urađenog po Jedinstvenoj listi funkcionalnih sposobnosti potrebno je predložiti najbolju odluku o njezinoj daljnjoj sudbini. Cjelokupna hrvatska javnost bit će upoznata s predloženim rješenjem 2012. godine, a do tada ne želimo unaprijed davati bilo kakve zaključke o primjeni Jedinstvene liste funkcionalnih sposobnosti. - kraj citata

 

DO 2012 se neće ništa dogoditi a nakon toga će predložiti najbolju odluku kao da oni znaju da će 2012 još uvijek biti na vlasti i moći dovršiti taj projekt.

 

Što će se dogoditi nakon 2012 i koji će model biti najbolji za državu to doista ne možemo znati, ali znamo da za invaliditet ljudi dobivaju invalidninu a provedbom iste odluke invalidi će biti samo osobe koje imaju pomoć druge osobe , dakle svi do nekih 90-tak % invaliditeta će biti samo osobe s tjelesnim oštečenjem a ne invalidi i nema invalidnine i bit će dobro ako će to biti samo to.

 

Novinari su saznali , netko ih je informirao, članak je izašao a MOBMS odmah dao demant u kojem govori kako nema diranja u prava do 2012 a poslje

 

:-?:-o

 

Nekome se čini da pravi invalidi nemaju razloga za strah i nemaju dvije godine a kad nekoga sa 60% RVI-a ranjavanjem prebace u skupinu tjelesnih oštečenjea i izgubi primanja po osnovi invaliditeta kao i onaj sa 20% (doduše jednom uzimaju više drugom manje) onda se budemo pitali kaj je sad to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija