Jump to content

Prijevara čl. 224. st. 1


get

Preporučene objave

Dobio sam poziv na sud kao okrivljenik za Prijevaru (čl. 224. st. 1).

 

U samom pozivu se navodi

 

Okrviljenik: Ime Prezime i dr.

 

Kao prvo uopće ne znam za što sam kriv pa se sada nerviram oko toga.

 

Što znači ovo "i dr."?

 

Što sve može prouzročiti kazneno djelo prijevare? (bar neke primjere)

Da li se to tretira kao opće kazneno djelo ili djelo koje je mogla učiti samo "odgovorna osoba?"

 

Što mogu očekivati na prvom istražnom ročištu?

 

Da, ODO je iz drugog "grada" u odnosu na mene gdje živim. Da li to znači da osoba koja je napravila tu prijavu ima prebivalište u tom "gradu?"

 

I što je jednoj osobi dovoljno za pokretanje kaznenog postupka vezano za prijevaru??

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ODO je Velika Gorica

 

a istražno ročište je u Zagrebu (županijski sud).

 

Pretpostavljam da je to unutar županije.

 

Da li ta Velika gorica znači da me netko od tamo tuži??

 

Ali nije mi jasno da će me saslušati, ne znam o čemu i onda da ću saznati o čemu se radi?

 

Kako se može pokazati da djelo koje mi se stavlja na teret da ga uopće nisam niti počinio?

 

Znači što se mora ispuniti da se izbjegne kazneni su, tj. da županisjki sud odbaci optužbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo malo sam čitao na DORH-u

 

Kome se podnosi kaznena prijava?

Kaznena prijava se podnosi nadležnom državnom odvjetniku ili policijskom službeniku na području na kojem je kazneno djelo počinjeno. Ako građanin iz opravdanih razloga ne može doći, uvijek može podnijeti pisanu kaznenu prijavu, a u slučaju bolesti ili drugih opravdanih okolnosti njegovu prijavu može primiti na zapisnik i nenadležni državni odvjetnik.

 

Znači prema ovome ispada da je kazneno djelo napravljeno na području Velike Gorice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo danas sam saznao o čemu se radi (ne baš najjasnije, jer nisam dobio na ruke pravnu pouku, to moram podignuti ja ili moj odvjetnik).

 

Uglavnom radi se o nekoj ženi vezno za neko zemljište koje sam relativno davno kupio u dva navrata.

 

Jedan komad 2004 i drugi 2006 (to su godine kada sam upisan kao vlasnik)

 

Danas sam 1/1 vlasnik bez tereta.

 

Uglavnom žena više osoba tuži (iako ne znam u čemu se očituje kazneno djelo prijevare) radi neke zemlje.

 

Čuo sam do je bila unutra da ona nikada nije ništa naslijedila niti prodala. !?

 

I kada ju je sudac pitao jel svojata taj dio, rekla je ne.

 

Kao sporan je dio što je dobila rješenje, ali nikada nije dobila tužbu da je neki komad zemlje pripao meni.

 

I još je sporan neki lik kojemu navodno nisu stizale tužbe na pravu adresu?!?!

 

 

Samo da napomenem da cijeli postupak utuživanja je vodio odvjetnik kojemu smo dali punomoć.

 

Uopće ne vidim niti najmanju svoju odgovornost u cijeloj priči.

 

 

Kako imam kompletnu dokumentaciju, rekao sam da ću angažirati odvjetnika da podnesem sve dokaze koje idu meni u korist i da nema govora o kaznenom djelu prijevare.

 

 

 

 

Nadalje me zanima, da li ako se odbaci optužba protiv mene (jer možda se već radi u zastari pa bi bilo najlakše se pozvati na nju) da li ja i kako podnosim zahtjev za nadoknadu mojih troškova??

 

Jer smatram da osoba koja me uznemirila i natjerala na uzimanje odvjetnika da mora biti spremna i platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, danas sam prekopirao dio spisa.

 

Malo jasnije iako meni još nije jasno gdje je moje kazneno djelo prijevare.

 

Uglavnom, jedna osoba tuži mene i još dvije osobe (je nepoznajem niti jednu) da sam prijevarom došao do neke zemlje jer se njega u postupku utuživanja proglasilo mrtvim, a čovjek je živ.

 

Ja nemam ama baš nikakve veze sa tim stvarima nit sam ja slao tužbe niti proglašavao mrtve (možebitna proceduralna greška).

 

To je jedno, a kao drugo interesira me da li bez obzira na okolnosti se može pozvati na zastaru (koja je za ovo kazneno djelo koje mi se stavlja na teret 5 godina), tj. ako mi netko može pojasniti od kada do kada postoji rok za reagiranje i da li je to uopće moguće ako se u postupku netko proglasio mrtvim (doduše sud mora utvrditi tko je on i kako i zašto polaže pravo na neku zemlju)?

 

Uglavnom tu se spominju i neke druge stvari koje uopće ne znam na koji se način to tiče mene.

 

Nije mi jasno kako će čovjek uopće dokazati prijevaru? Naravno jer je nije ni bilo.

 

Ali eto država se očito voli razbacivati sa novcima.

 

Inače za info, 3 kune je po stranici spisa :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebali biste pogledati povijesni izvadak za zemljište o kojemu se radi.

 

Moguće je da je neki raniji vlasnik pokretao postupak utvrđivanja vlasništva protiv suvlasnika koje je on smatrao samo formalnim suvlasnicima, pa tako postao z.k. vlasnik prije nego što ste vi kupili. A vi ste završili kao osumnjičeni jer ste konačni vlasnik upisan u z.k.

 

U takvim parnicama - "formalkama" koje su se masovno provodile (i još se provode) bilo je sasvim uobičajeno (i još je) da se živi i zdravi suvlasnici proglašavaju nepoznatima (zadnji veliki slučaj o kojem se javlja u medijima je ovaj u Zadru iako on po ničemu osim možda po broju stranaka nije poseban), postavi im se privremeni zastupnik koji sve "prizna" (iako to po zakonu ne može) i upis u z.k. je spreman. Pa - ako prođe, prođe. Uglavnom je prolazilo.

 

U takvom slučaju niste kazneno odgovorni. Postoji neka mogućnost da bi moglo doći do komplikacija s vlasništvom, ali mislim da su svi rokovi za pokretanje postupaka za to prošli. Takvo stjecanje može se osporavati brisovnom tužbom u roku od 3 godine ili stjecanjem bez osnove u roku od 5 godina, a toliko je - ako dobro shvaćam - prošlo od vašeg upisa u z.k.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo još sam malo proučio spise i papire koje ja posjedujem i koji su vidljivi i na internetu (katastru).

 

Naime iz tužbe se ne vidi za koji točno dio me on tuži (za koju česticu i da li uopće i za to tuži) jer se stalno navodi jedna čestica koja je dobila oznaku /1 koja je njegova ionako i nitko ju ne svojata.

 

Nije jasno da li je on nezadovoljan izmjerama ili time što se u postupku utuživanja on proglasio mrtvim !?

 

Uglavnom znam da od toga nema ništa i da se dodatno radi o zastari ali se grozim da se ovakve nejasne tužbi bez tko radi čega i što šalju na sud i to po službenoj dužnosti.

 

Da ne kažem da sam bio uznemiren 6 dana jer uopće nisam niti znao o čemu se radi, a sada dodatno trošim vrijeme na, po mome mišljenju, gluposti.

 

Stvarno ne znam od čega se branim, mislim radi se o kaznenom djelu prijevare iako ja još uvijek ne znam gdje se očituje moja prijevara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam dao punomoć odvjetniku. Nadam se da će se dobro završiti. Sada moram doći u kontakt sa odvjetnikom kojemu sam bio da punomoć za kupnju.

 

I da, još sam malo čitao kazneni zakon, i zastara je 3 godine, ako se ne radi o znatnoj materijalnoj koristi (ali otom potom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija