Jump to content

Mirovina HB


Sova1

Preporučene objave

Udovica ili udovac imaju pravo na obiteljsku mirovinu (prema čl. 62. ZOMO-a):

(1) Udovica ima pravo na obiteljsku mirovinu ako je do smrti bračnog druga, po kojem joj to pravo pripada, navršila 50 godina života.

 

 

A može i ovako, prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja

Članak 29.

(1) Udovica, odnosno majka hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu ako je uzrok smrti u svezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske kada navrši 40 godina života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje u svezi mirovina HB ,

kako je moguće da mirovinsko ne priznaje mirovine zarađene u inostranstvu kada daje najniže mirovine hrvatskih branitelja.

konkretno,poznam lika (70 godina) koji ima inozemnu mirovinu,te hrvatsku starosnu mirovinu ,jer je malo radio u inozemstvu, a nešto i u hrvatskoj te prima mirovine iz inozemstva,i primao je hrvatsku mirovinu za koliko je radio u hrvatskoj,prije dvije godine je podneo za najnižu braniteljsku mirovinu te je ovih dana dobio i nju,bez obzira što prima inostranu koja iznosi oko 500-600 eura.Inaće je bio u domobranskoj postrojbi oko 12-15 mj. i od 1993-1994/95 god.

Ispada da on nema od ćega živjeti jer mirovinsko tu inostranu mirovinu ne vodi pod primanja.

Molim komentare , nije nikako zlonamjra što pitam samo me interesira po mom ima jako nelogićnosti spram ostalih HB koji nemaju niti mogu imati drugih sredstava za život osim najniže braniteljske mirovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad već zavirujemo ;-) u tuđi novčanik evo i odgovora:

 

To je mirovina koju je on vjerojatno na pošten način zaradio u stranoj državi.

 

Od njih i dobiva mirovinu, a naš HZMO mu to ne isplaćuje već mirovinsko osiguranje te države u kojoj je radio i zaradio svoju mirovinu.

 

Najnižu braniteljsku mirovinu je isto tako vjerojatno pošteno zaradio i ispunjava zakonske uvjete za istu te mu tu mirovinu isplaćuje HZMO, bez obzira što dobiva inozemnu mirovinu jer HZMO nema sa inozemnom mirovinom ništa niti ih ta mirovina zanima.

 

Uzeo je obje košare jer su obje njegove (jednu sa kruškama, drugu sa jabukama) koje je pošteno ubrao i ima potpuno pravo da ih odnese.

 

 

Da pojednostavimo:

Ja vas zamolim da dođete kod mene u voćnjak ubrati deset košara jabuka i od tih deset košara vam dam jednu košaru.

Izađete iz mog voćnjaka, a nakon nekoliko metara vas vidi moj susjed i zamoli vas da i kod njega uberete deset košara krušaka i on vam da jednu košaru krušaka.

 

Imate li pravo odnijeti kući obje košare? Pa naravno.

To je vaše i nema pravo nitko da ih uzme.

 

Nije li tako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne sova1,

Vaša supruga će tek kad navrši 50g imati pravo na vašu mirovinu.

Prije bilo 45g.,prošle godine podigli na 50.

Ako umrete ranije neće primati mirovinu zato treba dogurati bar ovih 6 g.

Mislim da mirovinu mogu u tom slučaju naslijediti djeca ako se redovito školuju i to do vremena dok se redovito školuju nakon toga se i njima ukida.

Ako se varam neka me isprave bolje upućeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sova1, nije sve tako crno kako ti se čini.

 

Članak 62.

 

(1) Udovica ima pravo na obiteljsku mirovinu:

 

1) ako je do smrti bračnog druga, po kojem joj to pravo pripada, navršila 50 godina života ili

 

2) ako je mlađa od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad ili je takva nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga ili

 

3) ako je nakon smrti bračnog druga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na obiteljsku mirovinu po ocu, a udovica obavlja roditeljske dužnosti prema toj djeci. Udovica kod koje tijekom trajanja prava na toj osnovi nastupi opća nesposobnost za rad zadržava pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji takva nesposobnost.

 

(2) Udovica koja do smrti bračnog druga nije navršila 50, ali je imala navršenih 45 godina života, ima pravo na obiteljsku mirovinu kada navrši 50 godina života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mrljavac je napisao:

Kad napunite 50 godina starosti moći ćete ostvariti obiteljsku mirovinu samo ako je supruga prije smrti dobivala-ostvarila pravo na mirovinu (bili vi branitelj ili ne svejedno).

 

Kao hrvatski branitelj, kad napunite 65 godina starosti ispunjavate uvjet po sadašnjem zakonu na najnižu braniteljsku mirovinu.

Da li tu najnižu braniteljsku mirovinu dobivaju i oni koji nemaju 100 dana borbenog sektora?...kad navrše 65 godina.

Možda se zakoni promijene na bolje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na najnižu mirovinu nakon 21. studenoga 2009. može ostvariti samo hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana kao pripadnika borbenog sektora i koji je mirovinu ostvario prema odredbama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju , Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju individualnih poljoprivrednika , ZOPHBDR-a i ZOMO-a, dakle korisniku mirovine ostvarene prije i nakon 1999. godine, ako mu tako određena mirovina iznosi manje od svote najniže mirovine.

 

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Pravo na najnižu mirovinu nakon 21. studenoga 2009. može ostvariti samo hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana kao pripadnika borbenog sektora i koji je mirovinu ostvario prema odredbama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju , Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju individualnih poljoprivrednika , ZOPHBDR-a i ZOMO-a, dakle korisniku mirovine ostvarene prije i nakon 1999. godine, ako mu tako određena mirovina iznosi manje od svote najniže mirovine.

 

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata.

A što je s onima koji su bili na prvoj liniji 1992.godine,ali manje od 100 dana?Jesu li oni Hrvatski branitelji ili nisu?...iako imaju iskaznice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Igla91,kolega ako nisi ostvario status HRVI bilo zbog bolesti bilo zbog ranjavanja u DR do 31.12.2005.godine onda si samo branitelj na papiru, nemaš nikakva prava i smatraju te da nisi branitelj. A iskaznicu možeš upotrijebiti za skidat led,za oblačenje tijesnih cipela i još ovisi o tome kolko si kreativan s njom.Ja je koristim za skidanje leda s auta jer uopče ne grebe staklo. evo tako ti je to .Pozdrav svim Braniteljima ma gdje bili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miner je napisao:

Igla91,kolega ako nisi ostvario status HRVI bilo zbog bolesti bilo zbog ranjavanja u DR do 31.12.2005.godine onda si samo branitelj na papiru, nemaš nikakva prava i smatraju te da nisi branitelj. A iskaznicu možeš upotrijebiti za skidat led,za oblačenje tijesnih cipela i još ovisi o tome kolko si kreativan s njom.Ja je koristim za skidanje leda s auta jer uopče ne grebe staklo. evo tako ti je to .Pozdrav svim Braniteljima ma gdje bili!

Hvala,miner...ajde bar će nećemu poslužiti iskaznica.Što da učinim sa spomenicom na papiru (pretvrd je za obrisati si...)?Onaj metalni dio bi možda mogao ponuditi sakupljačima sekundarnih sirovina?

Stvarno su nastupila tužna vremena,umjesto da se djeci hvalimo što smo se borili da žive u svojoj državi,mi se moramo sramiti toga :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje Igla 91! Gle ovako:spomenica Ti je ipak neko priznanje da si negdje bio,koliko ti to može donijeti zadovoljstva otom potom.Iskaznica je još jedna u nizu prijevara da bi se oprao novac,jer bez potvrde nadležnog ureda za obranu nemožeš dokazat da si bio u ratu. E,sad to što si bio u ratu pa makar i od 90. pa do 96. a imao si tu sreću(nažalost kao i sam) pa nisi ni ranjen in obolio nitko te više ne smatra za branitelja šta god da si radio i gdje god da si bio. To je realnost.Za sve drugo se pokušaj izborit kao i velika večina nas koji to pokušavamo. I nemoj djeci govorit da si bio u ratu jer če te kao i moja mene pitat pa ako si bio u ratu zašto nemaš nikakva prava? To je tako prijatelju.Pozdrav svim Braniteljima ma gdje bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miner je napisao:

Poštovanje Igla 91! Gle ovako:spomenica Ti je ipak neko priznanje da si negdje bio,koliko ti to može donijeti zadovoljstva otom potom.Iskaznica je još jedna u nizu prijevara da bi se oprao novac,jer bez potvrde nadležnog ureda za obranu nemožeš dokazat da si bio u ratu. E,sad to što si bio u ratu pa makar i od 90. pa do 96. a imao si tu sreću(nažalost kao i sam) pa nisi ni ranjen in obolio nitko te više ne smatra za branitelja šta god da si radio i gdje god da si bio. To je realnost.Za sve drugo se pokušaj izborit kao i velika večina nas koji to pokušavamo. I nemoj djeci govorit da si bio u ratu jer če te kao i moja mene pitat pa ako si bio u ratu zašto nemaš nikakva prava? To je tako prijatelju.Pozdrav svim Braniteljima ma gdje bili.

Uf,prekasno sam dobio ovaj savjet,jer sam se djeci pohvalio...i to s ponosom što sam branio lijepu našu.Nakon povratka s ratišta (jer se moja brigada ugasila),unatoč ODMAH primjećenih problema,krenuo sam raditi...liječio se,liječio,radio.Bilo me sram bilo kome reći da imam TIH problema.Zgražavao sam se nad onima koji su si išli srediti mirovine.Sada mi je žao...bili su pametni...ja nisam.

Sad ja šizim,firma pred raspadom a ONI uredno dobivaju mirovine....i naravno,rade u fušu na crno.

Pozdrav svim istinskim Braniteljima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav prijatelji,da slažem se sa vama i potpuno Vas razumijem,napravljena je velika nepravda među braniteljima,a najgore su prošli istinski pravi branitelji i stvarno oboljeli ljudi,a razno razni glumci svih vrsta od kojih su mnogi rat vidjeli samo na televiziji danas se šepure kao da su oni ti koji su obranili Hrvatsku,ostaje nam vjera u Boga jedino on nas neće izdati i napustiti kao što nas nije napustio kada smo u bezbroj situacija bili u pogibelji.Pozdrav prijatelji i drž te se -

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što je s onima koji su bili na prvoj liniji 1992.godine,ali manje od 100 dana?Jesu li oni Hrvatski branitelji ili nisu?...iako imaju iskaznice

 

Naravno da su HB,sama iskaznica ne jamči i određena zakonska prava....

 

Nadalje....100 dana je ponekad jako dugi period pogotovo u nepovoljnim uvijetima na terenu....ali to je manje od 4. mjeseca provedenih na bojišnici.....dok s druge strane ima jako puno momaka koji su "izdržali" i po 4.godine....pa su u skoro istom rangu s vama....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija