Jump to content

imam obrt a nisam u roku prijavila zdravstveno osiguranje


jelena001

Preporučene objave

bok svima......

 

molim vas pomoć i savjet.

 

otvorila sam obrt 14.8.........sredila sve papire, bila u Poreznoj, mirovisnkom............sveee, osim zdravstvenog!!

 

prijavila sam sebe kao djelatnika 6.10 i mamu i sestru kao djelatnice istog datuma.......i redovno plaćam zdravstveno mirovisnko........... od tog datuma, sve što treba

 

problem je u tome što .....kada sam registrirala obrt, nisam u roku od 15 dana otišla prijavit na zdravstveno osiguranje...........to mi je jedino promaklo.....sve drugo jesam, ....bila na mirovinskom, poreznoj .........sve......

 

jednostavno nova sam u tome, jedva sam otvorila obrt, dosad sam se mučila, stalno nezaposlena .......nitko mi nije rekao da moram u tom roku prijavit, kažem sve ostalo je u redu........i jučer dobijem od suda da se protiv mene vodi Prekršajni postupak i da sam počinila prekršaj te da bi trebala biti kažnjena po čl. 126. st. 1 i 3 ZAKONA O OBVEZNOM ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU............pogledala sam taj članak......kazne su od 70 000 do 100 000 kuna!!! ODAKLE MI TOLIKO ???? mislim tek sam počela radit...........nisam kriminalac, nisam to namjerno napravila.......... to je možda mjesec i pol, dva ....neplaćanja tog zdravstvenog

 

mogu li se kako izvući kod sudca? ......napominjem da nemam nikakve imovine, ništa............zaposlila sam mamu i sestru i njima sve uredno plaćam i dajem plaću

 

teško sam otvorila to, i sad me trebaju pokopat.........nije pravedno

 

 

imate neki savjet???? MOLIM VAS ZA ODGOVOR

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Propisana kazna za ovu vrstu propusta je puno manja od ove koju navodiš, stavkom je 3. tog članka Zakona propisan raspon novčane kazne, a i sudska praksa je takva da se u ovakvim slučajevima izriču kazne koje ne bi trebale utjecati na tvoj daljnji rad niti ga ugrožavati.

 

Iznesi svoju obranu iskreno i istinito i sve bi trebalo biti u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hmm...... neznam baš........kad sam gledala taj članak.......kazne od 70 000 do 100 000 kuna.......mislim, to nije normalno......

 

nemože se isto gledat netko tko nije platio mjesec,dva zbog neznanja......ili netko tko neplaća godinu dana a svjestan je da mora platit.....

 

evo što kaže Zakon o obveznom zdravstveno osiguranju....

 

Članak 126.

 

Novčanom kaznom u iznosu od 70.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja Zavodu u propisanom roku ne dostavi prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje, (članak 104. stavak 2.).

 

Novčanom kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja podnese prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje na temelju zaključenog ugovora o radu čija svrha nije bila obavljanje poslova u skladu s tim ugovorom već isključivo ostvarivanje prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja.

 

Novčanom kaznom u iznosu od 8.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se odgovorna osoba u pravnoj osobi i fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. i 2. ovoga članka.

 

Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka pravnoj osobi i fizičkoj osobi može se uz novčanu kaznu izreći i zaštitna mjera privremene zabrane obavljanja djelatnosti.

 

a mene se tereti po čl. 126 st. 1 i 3..

 

jel ima netko iskustva vezano za ovo? može li mi dati pravni savjet?

 

išta :-?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaista me čudi da Vas nitko nije upozorio na navedeno (HZMO,kada ste prijavljivali mirovinsko,knjigovođa...)

 

Prvi koraci po otvaranju obrta su upravo prijavljivanja nadležnim institucijama:porezna,HZMO,HZZO.

 

Kažete da ste zaposlili sebe kao djelatnika 06.10.

Netočno ! Obrtnik-vlasnik obrta ne zapošljava sebe kao djelatnika, obrtnik nije u radnom odnosu temeljem sklopljenog ugovora o radu.Obrtnik je obveznik plaćanja doprinosa za mirovinsko i zdravstveno od dana početka obavljanja djelatnosti. Knjigovođa je taj koji je dužan da Vas informira o uplatnom računu i iznosu uplate, mada i nakon nekog vremena dobijate od porezne uprave Rješenje o uplati mjesečnih obveznih doprinosa.

 

Međutim, kao što Vam veli @rubens, u sudskoj praksi kazne nisu tako drastične kao što navode članci Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija