Jump to content

Zaštita autorskih prava za implementirani software


online

Preporučene objave

Dragi moji forumaši,

 

imam jedno jednostavno pitanje.

 

Dok sam radio u jednoj velikoj državnoj tvrtki, implementirao sam svoj software u kompaniju. Nakon što sam tadašnjoj upravi prezentirao mogućnosti, odobrili su mi implementacijski projekt, gdje je software instaliran diljem Hrvatske.

Software je trebao biti korišten samo dok se ne kupi SAP. To traje od 2003. godine sve do danas i na njemu je više od 300 korisnika.

 

Zanima me koja su moja autorska prava glede situacije, te postoji li specijalizirani odvjetnički ured koji se time bavi.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Sumnjam da ces naci nekog u HR ko te moze zastupati po tom pitanju.

 

Inace tvoja situacija je malo cudna, jer ti spominjes da si ti dao na uporabu toj organizaciji,vjerojatno dok si radio tamo a sad neradis a oni i dalje rabe tvoj software.

 

Medjutim, ako nisi sklopio nikakav ugovor u kojem bi tocno stajalo ko ima kakva prava a ko obaveze mozes se jednostavno receno slikati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sam i očekivao ... nemam baš neko bajno mišljenje o našim odvjetnicima, pa me ne čudi što je i tvoje takvo.

 

Milsim, šta ima tu biti čudno. Tvrtki sam implementirao nešto što je moje autorsko djelo.

 

Smješna smo mi i država, a s njom i pravni sustav koji nije u stanju razlučiti što je OK, a što ne ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji više odvjetničkih ureda koji su specijalizirani za pravo intelektualnog vlasništva. Nažalost, na ovoj stranici ne možemo preporučivati odvjetnike.

 

Ako niste svoj odnos s prijašnjim poslodavcem u konkretnom slučaju riješili na neki drugačiji način, računalni program koji je nastao u radnom odnosu pripada poslodavcu.

 

Vaša privatna uvjerenja o sposobnosti odvjetnika bi preporučio da i dalje ostanu privatna. Da dođem programerima po besplatni savjet sa stavom da su svi hrvatski programeri zapravo nesposobni diletanti, sigurno bi prošao gore no što ste vi ovdje. Stoga, preporučujem malo pristojnosti i poštovanja.

 

Nije posao, a ni smisao pravnog sustava, da razlučuje što je ok, već što je zakonito.

 

 

Članak 108. Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima

 

Ako je računalni program stvorio zaposlenik u izvršavanju svojih obveza ili slijedeći upute poslodavca, poslodavac je isključivo ovlašten izvršavati sva imovinska prava na tako stvorenom programu, ako ugovorom nije drugačije određeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija