Jump to content

Smanjenje alimentacije (osnova prema prihodima)


Spleecho

Preporučene objave

Zanima me slijedeće.

Imam plaću neto 4000kn (koju ne primam već 3 mjeseca i prisiljen sam dati otkaz).

Alimentaciju imam određenu 1300kn (prema plaći s prethodnog posla koja je bila 6000kn).

Osim alimentacije, imam i kredit od 1800kn (koji je postojao u trenutku određivanja alimentacije).

Obzirom da plaću i ovako ne primam, a uskoro ću bit bez posla, zanima me, imam li osnovu bar za tražiti smanjenje alimentacije, jer situacija mi je takva da nemam u biti ni osnovnih sredstava za život.

Alimentaciju sam do sad uredno plaćao, iako sam 6 mjeseci bio bez posla, a slijedeći posao mi je plaćen 2000kn manje nego onaj na osnovu kojeg je alimentacija određena.

 

Mislim da sam odgovorio na sva pitanja.

 

P.S. Dijete ima 9.5 godina, živi s mamom u podstanarstvu. Mama ima stalne prihode od cca 5000kn. To što su joj roditelji dobrostojeći i uskaču joj financijski (dok meni nema ko), stvarno mi ne znači ništa, jer bi rado svome djetetu davao što više mogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da nema utjecaj i ne bunim se, jer ako budem mogao plaćat kredit, i alimentaciju ću. U ovom trenutku, ne mogu plaćat, jer sam bio u situaciji da sam bez posla, pa sam alimentaciju i u ovoj visini, plaćao. Međutim, više nemam kako.

Možete li mi samo pomoći, kome da šaljem zahtjev za smanjenje alimentacije i kako se to radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate dvije opcije.

1. Napravite zahtjev za smanjenje alimentacije zbog promjenjenih okolnosti te ga naslovite na općinski sud.

2. Pobrinite se da ne prođe više od 5 mjeseci između plaćenih alimentacija tako da ne biste mogli biti optuženi po čl.209 i 210 KZ-a.

 

Dakle skupite nekako novac svakih 5 mjeseci. Nadam se, da ćete , u skladu sa mogućnostima, pridonositi uzdržavanju vašeg djeteta. U svakom slučaju, nije u šoldima sve, neka te tu kraj mene - kako bi rekao Grdović.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, Zodax. Zadnju alimentaciju sam platio za 10. mjesec, jer sam zadnju plaću primio za rujan.

A to "skupite nekako", stvarno ne znam kako provest u djelo. Radom očito danas više ne mogu.

Da ukradem negdje? Opljačkam nekog? Ne pada mi na pamet.

Poslat ću Zahtjev. Da li u njemu treba nešto posebno pisati, ili je dovoljno objasniti situaciju i nasloviti na Općinski sud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost i meni je određena alimetacija na osnovu prihoda od prije dvije godine (1100 kn). U trenutku kada je dosuđen takav iznos već sam radila na radnom mjestu koje nije imalo karakter dugoročnog posla i naravno s manjom plaćom. Sve ovisi o sudcu pojedincu, a kako moj nije ništa od navedenog uzeo u obzir rješenje je donio na iznos od 1100 kn. U razgovoru sa pravnikom rečeno mi je da mogu podnijeti zahtjev za smanjenje alimentacije ali da je zakonom određena osnovica za djecu po dobnoj skupini te da su šanse za smanjenje jako male. A i postupak hvala bogu košta kao "svetog Petra kajgana" pa ako već moram nešto plaćati radije da to dobije moje dijete nego neki odvjetnik.

Ja trenutno nemam niti za osnovne potrebe jer također imam i kredit koji dodatno otežava situaciju. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo mi je žao čuti to Spleecho ali vam napominjem da u varijanti kada vaša bivša supruga zatraži od CZSS-a pomoć i privremenu nadoknadu za uzdržavanje djeteta, CZSS automatski podnosi krivičnu prijavu te ćete biti osuđeni jer je zakon tako koncipiran.

Dakle, morati ćete platiti sve zaostatke, s kamatom, dobiti ćete osuđujuću presudu a to vam je kazneno djelo. Kao kriminalac ste.

Ukoliko uspijete svakih 5 mjeseci platiti mjesečni iznos alimentacije, barem ćete uspjeti izbjeći krivičnu prijavu i žigosanje da budete osuđeni kriminalac.

Ako i odete u zatvor ( a ne bi bili jedini ) neće se stvari promjeniti u smislu obveza osim što ćete ukoliko budete morali prilagati uvjerenje o nekažnjavanju pri započljavanju nećete moći jer ste osuđeni kriminalac sa dosjeom.

Promjena alimentacije je novi proces kao što vam je i visina određena sudskom presudom.

Dakle zahtjev za smanjenjem je isto sudski proces gdje ćete pred sucem iznesti izmjenjene okolnosti. Da li će ih uvažiti ili ne, nitko vam ne može reći.

Obratite se jednoj od udruga koje se bave problematikom ( dijete-razvod, udruga za ravnopravno roditeljstvo, dudeki, otac za dijete ). Možete dobiti sugestije i prijedloge od drugih osoba u sličnim situacijama.

Ukoliko možete, ipak sugeriram pravnog zastupnika.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da bi ispravna formulacija bila.... da tvoje dijete ne bi bilo gladno. kao sto vidim gore, ono zivi s majkom u podstanarstvu, a njezina su primanja oko 5000 kuna. ako joj samo 2000 kuna dođe podstanarstvo, a rezije minimalno 1000, onda to znaci da ona i vase dijete prezivljvaju s 2000 kuna mjesecno. prema svojim primanjima ocito ne dobiva djecji doplatak.

vidim i da vi imate kredit od 1800 kuna mjesecno. kako cete njega placati? kakav je to glupi savjet da platite barem svakih pet mjeseci? pa ona jos uvijek moze pokrenuti ovrsni postupak, a koliko ja znam takva potrazivanja ( za uzdrzavanje) imaju prednost pri svim ostalim potrazivanjima (npr. vas kredit)i na njih idu zatezne kamate.

 

( koliko god njezini roditelji mozda imali novaca, ni covjeku od 20 godina nije ugodno pitat ih za pomoc, a kamo li zeni s djetetom, za kojeg biste se oboje trebali pobrinuti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darla_ je napisao:

kakav je to glupi savjet da platite barem svakih pet mjeseci? pa ona jos uvijek moze pokrenuti ovrsni postupak, a koliko ja znam takva potrazivanja ( za uzdrzavanje) imaju prednost pri svim ostalim potrazivanjima (npr. vas kredit)i na njih idu zatezne kamate.

Radi se naprosto o tome - za neke nezamislivo - da se izgubi posao, da se nema od kuda posuditi, ni nikako privrediti.

Pa nije li već Victor Hugo to lijepo opisao. Ja bi dao svima da Jadnike pročitaju još 1x posebici sudskoj bratiji i svima koji smatraju da je sadašnja zakonska regulativa dobra, skupa sa zadnjim izvješćem zavoda za statistiku.

Zatvoriti nekoga - jer nema? Ah, ima, ima samo ne da pa ajmo mu se lijepo zaprijetiti zatvorom, doduše ne 19 godina jer krade kruh ( ipak smo u XXI stoljeću ) ali može od 1 do 3 godine - jer nema.

A što se tiče ovrhe, ako se nema gdje ovršiti, pod pretpostavkom da je kreditor pokretninu ili nekretninu već oduzeo zbog neplaćanja iste, ima istu svrhu kao i navedeni član zakona - naplata po svaku cijenu. Dakle, imaju prednost, svakako, ali imaju li svrhe?

darla_ je napisao:

( koliko god njezini roditelji mozda imali novaca, ni covjeku od 20 godina nije ugodno pitat ih za pomoc, a kamo li zeni s djetetom, za kojeg biste se oboje trebali pobrinuti).

Nikome nije ugodno ali uputno je pročitati recimo članke o tome kako neke obitelji proživljavaju HR realitet. Što znači kad se nema - podjeli se šta se i koliko ima. Nažalost, HR zakon, ni sudska praksa, za životni realitet nemaju ni najmanje razumjevanja, da ne upotrebljavam teže riječi.

Poštovanje.

Ne vjerujem da je mnogima ugodnije biti teret društvu ( nezaposlen )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darla_ je napisao:

mislim da bi ispravna formulacija bila.... da tvoje dijete ne bi bilo gladno. kao sto vidim gore, ono zivi s majkom u podstanarstvu, a njezina su primanja oko 5000 kuna. ako joj samo 2000 kuna dođe podstanarstvo, a rezije minimalno 1000, onda to znaci da ona i vase dijete prezivljvaju s 2000 kuna mjesecno. prema svojim primanjima ocito ne dobiva djecji doplatak.

vidim i da vi imate kredit od 1800 kuna mjesecno. kako cete njega placati? kakav je to glupi savjet da platite barem svakih pet mjeseci? pa ona jos uvijek moze pokrenuti ovrsni postupak, a koliko ja znam takva potrazivanja ( za uzdrzavanje) imaju prednost pri svim ostalim potrazivanjima (npr. vas kredit)i na njih idu zatezne kamate.

 

( koliko god njezini roditelji mozda imali novaca, ni covjeku od 20 godina nije ugodno pitat ih za pomoc, a kamo li zeni s djetetom, za kojeg biste se oboje trebali pobrinuti).

Draga Darla, formulacija je da njeni roditelji žive u kući na tri kata od kojih su dva prazna, pa bi recimo, preseljenjem kod njih, mogla birati na kojem će od katova živjeti, samo joj je ovako veći komod. Dakle, ipak si može priuštiti to podstanarstvo.

A što se tiče toga kome je ugodno ili ne, ona i moje dijete preživljavaju i s više od 2000kn mjesečno. Vjerujte mi, s 2000kn za hranu se može jako lijepo živjeti.

Samo ću vam napomenuti, da je moje dijete kod mene minimalno 2-3 dana u tjednu (što uključuje spavanje, prehranu i sve ostalo što uz to ide), pa evo i sad spava u susjednoj sobi.

A zakon može biti koncipiran kako god hoće. Ja ako nemam, nemam, pa da me objesite za trepavice! Ako sam radi toga što mi poslodavac ne isplaćuje uredno zarađenu plaću, JA kriminalac, ok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zodax je napisao:

Ukoliko uspijete svakih 5 mjeseci platiti mjesečni iznos alimentacije, barem ćete uspjeti izbjeći krivičnu prijavu

 

Žao mi je ako ću vas razočarati, ali savjet je netočan.

Nije jedino bitno prekinuti niz od 6 neplaćenih mjeseci potkraj tog perioda, kako dijete koje već nije uzdržavano od roditelja ne bi moglo ostvariti ni pravo na privremeno uzdržavanje od CZSSa (a sve kako ocu ne bi doletjela i kaznena prijava, a slijed i ne mora biti nužno okvalificiran kao izbjegavanje ili obijanje davanja uzdržavanja, ukoliko se o takvom slučaju radi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Žao mi je ako ću vas razočarati, ali savjet je netočan.

Nije jedino bitno prekinuti niz od 6 neplaćenih mjeseci potkraj tog perioda, kako dijete koje već nije uzdržavano od roditelja ne bi moglo ostvariti ni pravo na privremeno uzdržavanje od CZSSa (a sve kako ocu ne bi doletjela i kaznena prijava, a slijed i ne mora biti nužno okvalificiran kao izbjegavanje ili obijanje davanja uzdržavanja, ukoliko se o takvom slučaju radi).

 

Ne razočaravate vi mene, dapače. No, koliko je meni poznato, za sada je to jedina obrana koja je u sudskim postupcima dovela do oslobađajuće presude, i kao takva je jedno od rješenja koje znam a koje mogu pomoći čovjeku koji je ostao bez posla i primanja da mu život ne otežaju još više.

Oprostite, imate li praktičnog iskustva? Na nj se pozivam referirajući se na kaznenu prijavu. Od trenutka kad dođe zahtjev za privremenim uzdržavanjem prema CZSS-u, automatski ide prijava na policiju, slijed vam je poznat pretpostavljam.

U slučaju da nije, CZSS -> policija -> ODO -> istražni -> suđenje -> osuda.

Teoretski, ništa nije nužno. Praktično, nisam čuo za takav slučaj.

Poštovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darla_ je napisao:

mislim da bi ispravna formulacija bila.... da tvoje dijete ne bi bilo gladno. kao sto vidim gore, ono zivi s majkom u podstanarstvu, a njezina su primanja oko 5000 kuna. ako joj samo 2000 kuna dođe podstanarstvo, a rezije minimalno 1000, onda to znaci da ona i vase dijete prezivljvaju s 2000 kuna mjesecno.

 

Znači, po tvome , čovjek treba crknuti od gladi, ali dok je živ, jedina obaveza mu je da plaća alimentaciju.

 

Takvi (nerazumni, čak i bolesni,) stavovi su uticali i na zakonodavstvo, i prisiljavaju sudove da uništavaju ljudsko dostojanstvo.

 

Pretpostavimo da su ovdje izneseni podatci točni.

 

Znači, majka ima 5000 kn, + 1300 od alimentacije, = 6300

3000 za stan i režije, ostane 3300 za život majke i sina.

A majci pomažu roditelji, i može živjeti i u kući roditelja, i uštedjeti dodatnih 2000 kn.

 

Otac 4000 - 1300 = 2700 kn , rata kredita 1800, ostane 900 kn. I otac valjda ima režije, pretpostavimo 800 kn. Ostane mu 100 kn da živi cijeli mjesec.

I to je sve bilo PRIJE nego je IZGUBIO POSAO ! I nema nikoga da mu pomogne.

 

I šta bi sad trebao?

Da ne jede, ide na cestu i radi na crno, i plaća dok ne krepa?

Ako prestane plaćati kredit, ostat će bez stana (koji bi jednog dana trebao pripasti sinu!), dakle opet je ili na cesti, ili treba platiti kakav smještaj.

Sad je bez posla, što da radi? Da nekog opljačka , ili da proda bubreg?

 

Treba ga u zatvor, jer ne plaća?

Iz zatvora će plaćati?

Nakon zatvora će lakše naći posao?

Državi je lakše plaćati 300 kn dnevno / 9000 mjesečno da bi otac bio u zatvoru, nego taj novac dati za dijete ?

 

Sustavu je bolje napraviti od oca kriminalca kojem će nakon dva-tri zatvorska termina biti svejedno zašto je u zatvoru - zbog neplaćanja alimentacije, pljačke, ili možda ubistva nekog od onih koji su ga doveli u takvu situaciju?.

 

 

 

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ovdje nije riječ o "razbješnjelim neplatišama", a valjda dijete treba nešto jesti i kada je sa ocem.

Normalnije bi bilo da ako je čovjek ostao bez posla i prihoda da se roditelji međusobno dogovore na način da kad otac ponovo nađe posao nadoknadi ono što nije mogao plaćati dok je bio bez posla.

Djeca prate standard roditelja i ne razumijem kakva je to logika da ako otac ne živi sa djetetom on uvijek može zaraditi više od očeva koji su u braku i žive sa svojom djecom!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darla_ je napisao:

uf, sto su se neplatise razbjesnile...

 

Darla_ ,

Umjesto cinizma i vrijeđanja, bilo bi korisno da ponovo pročitaš moj post #15 i ARGUMENTIRANO napišeš što je tamo po tebi krivo.

Jer, niti branim neplaćanje alimentacije, niti mislim da one koji mogu plaćati, a izbjegavaju, ne treba zakonski nagaziti.

Samo pozivam da se problemu pristupi razumno, jer svaki je slučaj drugačiji.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi pa zar u danasnjem svitu nije normalnije da diteta prati takav glas da mu je caca lopov i kriminalac nego da se roditelji dogovore s obzirom da bi trebali imati isti interes, dobrobit diteta. Ipak zasto ne iskoristiti cacu odmah do kraja, a za ubuduce sta bude ;-)

Pa zar tako ne djeluje i cila drzava, cemu dugorocno zaradivati pomalo kad mozes opljackati sve odmah i unistiti cilu industriju, a dicu s oprostenjem ko #OOPS#.

Uostalom koga briga sta ce oni jednog dana biti gladni. Mislim, stvarno presebicno i prejadno.

Da sam ja to dite radije bi bio bez roditelja nego da mi se mater ponasa na taj nacin, a da za mnom vicu iza leda ovo ti je onaj sta mu je caca kriminalac. dicu to prati cili zivot, znam iz vlastitog iskustva.

A da je ova drzava pravedna onda nebi bili supak Evrope, ali kako kazu : kakvi ljudi, takva i drzava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darla_ je napisao:

uf, sto su se neplatise razbjesnile... :) ja vam svima zelim da u ovoj godini pronađete posao, bolji posao ili cak dva ( ako vec od jednog ne mozete pokrivati svoje OBVEZE).

LP

 

:D

 

Darla, prvo da vam zaželim sve najbolje u novoj godini. Žao mi je što sam dojma da ste vi jedna ogorčena osoba, koja uopće ne pokušava pomoći nekome, već je ovdje radi osude postupka koji, nažalost, ne može bit drugačiji.

Samo da vam napomenem. u trenutku razvoda, ja sam već imao kredit od 1800kn. Znači, otvoren je u dok sam bio u braku. Oprostite, mogu li na taj kredit tražiti od bivše žene da ga zajedno plaćamo po pola???

Isto tako, na moju plaću koja je bila 4000kn, ja sam uredno svaki mjesec davao 1300kn za alimentaciju + sve ostalo što bi davao djetetu kad bi bilo kod mene. Ne pitajte me kako sam to uspijevao i u kakvim cipelama hodam gradom.

Međutim, obzirom da mi plaća kasni 3 mjeseca (znači nemam nikakvih prihoda), situacija je da ja to ne mogu.

Auto koji posjedujem sam dao na prodaju,ali vjerujete li mi da se ni 1 osoba nije javila za kupnju iako je cijena doslovno smiješna!

2 Felixx: situacija je po mene čak i malko gora nego li ste naveli, ali sad nećemo plakat nad svime. Činjenica je da, recimo, mama ne zna gdje u Splitu ima mesnica, jer meso redovito dobiva od roditelja, a znamo koliko to košta i znači.

 

Najgore od svega ovoga je, što ja ne želim da me rođeno dijete gleda kao nekog ko nešto ne plaća "za njega", iako djetetu od 9 godina neke stvari možeš objasnit. Mogu oni meni oduzet stan. Ok. I što onda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

shadow_1 je napisao:

Spleecho..po pravomočnoj sudskoj presudi, alimentacija navedena u postotku od plaće ili konkretnom iznosu, 1300kn, kako si napisao?

 

Ispričavam se na kasnom odgovoru. Navedeno je 1300kn. Na plaću koja je onda iznosila 6000kn. I ta plaća je bila još 2 mjeseca.

Nakon toga sam ostao bez posla, bio nezaposlen skoro 6mj,pa se zaposlio na plaću od 4000kn, koju nisam primio već 4mj.

Do Studenog prošle godine sam uredno sve platio (ne pitajte kako), ali dalje ne mogu.

Ako uspijem doć do zaostalih plaća, sve će bit lako, ali ako ne...može me na 4 suda dat. :)

 

Sad, koliko ima smisla traažit smanjenje alimentacije, ne znam, jer trenutno ne mogu plaćat ništa (mada sam konkretno, za ekskurziju koja djetetu sad predstoji), uredno platio mimo alimentacije (kao i još gro troškova).

 

Pa vi sad meni dajte savjet, kako ostat živ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spleecho je napisao:

shadow_1 je napisao:

Spleecho..po pravomočnoj sudskoj presudi, alimentacija navedena u postotku od plaće ili konkretnom iznosu, 1300kn, kako si napisao?

 

Pa vi sad meni dajte savjet, kako ostat živ.

 

Ne postoji. Ako ne daješ duže od 6 mjeseci, ne brineš se o djetetu. Djetetove potrebe su preče od tvojih. To što ti nemaš sud ne zanima - zanima ih iznos na rješenju o razvrgnužu bračne zajednice i iznos.

To što je normalno da ako nemaš podjeliš koliko imaš - ne zanima nikoga.

To što je cijela priča toliko dehumanizirajuća da kad te dijete pita - tata može za ekskurziju, sladoled, ili whatever , ti trebaš reći - dijete, odi mami, tata je mami dao novce za tebe pa mama s njime raspolože povampireni glasovi (ne)brige za dijete že dočekati kako bi se - napokon - pokazalo tvoje pravo lice.

Suma sumarum, to što ne radiš nikog ne zanima, djetetove potrebe su preče od tvojih, minimalac ti je 20% prosječne plaće u RH ( za dijete od 9 godina ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija